Jump to content
Vassilis63

Φίλτρο καμπίνας

Recommended Posts

Όταν πρωτοπήρα το Polo 1.4 TDI bmt trendline διαπίστωσα ότι σε σχέση με το golf που έχω περνούσαν με μεγάλη ευκολία όλες οι βρομομυρωδιές από έξω στην καμπίνα σε σημείο που νόμιζα ότι το αυτοκίνητο δεν είχε φίλτρο καμπίνας, δεν μπήκα στο κόπο όμως να δω τι φίλτρο έχει μέσα.

Τέλος πάντως μετά από 1,5 χρόνο βγάζοντας να δω σε τι κατάσταση ήταν βλέπω ότι ήταν ένα σκέτο φίλτρο χωρίς ενεργό άνθρακα (πόσο γύφτοι...) ενώ το golf φορούσε με ενεργό άνθρακα από τη μάνα του.

Μπαίνοντας  στο site τις ΜΑΝ βλέπω ότι υπάρχουν διαθέσιμα τριών ειδών φίλτρα καμπίνας.

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Polo%20V%20(6R,%206C)/1.4%20TDI%20(%20(6C))%20CUSB%20(T242976)

Ένα σκέτο. ένα με ενεργό άνθρακα και ένα super duper που σταματάει και αυτά που προκαλούν αλλεργίες. 

Με ένα τηλ. που πείρα το δεύτερο ΜΑΝ με τον άνθρακα είχε 22 ευρώ , επειδή μου φάνηκαν πολλά (προσωπική άποψη) πήρα ένα άλλο πάλι με ενεργό άνθρακα 12 ευρώ , φωτό πιο κάτω.

Αποτέλεσμα καταπληκτικό, καμιά μυρωδιά μέσα στην καμπίνα ακόμα και πίσω από λεωφορείο που καπνίζει σαν βαπόρι.

DSC_0269_2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Super duper που μπορώ να το βρω; Επίσης, το Golf ξέρουμε ποιο φοράει ακριβώς από τα 3;

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , alej said:

Το Super duper που μπορώ να το βρω;

Εκεί που πήρα τηλ. δεν το είχε.  Πιστεύω όμως αν ψάξεις θα βρεις, σε ΜΑΝ για το δικό σου υπάρχει είναι το FP 26009

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Golf%20VII%20(5G1~BA5)/1.4%20TSI%20CNG%20Eco%20(%20(5G1~BA5))%20CPWA%20(T224090)

https://catalog.mann-filter.com/media/produktbeschreibung/HB8zo8x0.pdf

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , alej said:

Το Super duper που μπορώ να το βρω; Επίσης, το Golf ξέρουμε ποιο φοράει ακριβώς από τα 3;

Και για το δικό σου υπάρχουν αντίστοιχα τρία διαθέσιμα φίλτρα, ανάλογα με την τσέπη σου βάζεις όποιο θες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να έχει το δεύτερο με τον ενεργό άνθρακα, (το δικό μου golf 2008 τέτοιο είχε) αλλά για σιγουριά βγάλτο και ρίξε μια ματιά είναι  εύκολο.

Κάνουν οικονομία στα πάντα, όλα στο βωμό του απόλυτου κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , sirdimitris said:

Εγω το αλλαξα σε λιγοτερο απο ενα χρονο γιατι μυριζε το a/c και εβαλα της mann ενεργου ανθρακα με 16€

Πολύ καλά το βρήκες, εμένα μου είπαν 22.

Μήπως θυμάσαι,  το μαμίσιο  ήταν ενεργού άνθρακα ή απλό?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο αποτελεσμα στο google αν γραψεις cuk 26010 λεει 16€. Απο εκει νομιζω το πηρα. 

Το εργαστασιακο της πλακας ηταν, απλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το φιλτρο ειναι στο ιδιο σημείο οπως το golf.πισω απο το ντουλαπακι????

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , mordor said:

Καλημέρα. Το φιλτρο ειναι στο ιδιο σημείο οπως το golf.πισω απο το ντουλαπακι????

Είναι κάτω από το ντουλαπάκι αριστερά προς την κεντρική κονσόλα. Μετακινείς το δύο συρόμενα πλαστικά κλιπς και ξεκουμπώνει.

DSC_0272_2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα αλλαγη και εγω στο φιλτρο.ηταν χαρτινο απλο και εβαλα ενεργου ανθρακα.το χαρτινο βγηκε καταμαυρο(απο την μια πλευρα ευτυχως) και τον τελευταιο καιρο ειχε μια περιεργει μυρωδια οταν εβαζες το καλοριφερ-ac!!!μετα την αλλαγη ολα κομπλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Bill , το καλό με τον ενεργό άνθρακα είναι ότι απορροφά τις δυσοσμίες. Στην αρχή κάνει πολύ καλή δουλειά (το έχω παρατηρήσει στο golf) μετά όσο παλιώνει τη χάνει σιγά σιγά αυτή την ιδιότητα. Πάντως για ένα χρόνο είναι Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , εχω και εγω ενα polo tdi 1.4 2015 μπορω να το αλλαξω και μόνος μου? αξιζει απο τώρα γιατι το εχω 10 μήνες το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , baspax1 said:

Καλημέρα , εχω και εγω ενα polo tdi 1.4 2015 μπορω να το αλλαξω και μόνος μου? αξιζει απο τώρα γιατι το εχω 10 μήνες το αυτοκινητο.

Αξίζει ,γιατί πιθανότατα αυτό που έχει είναι απλό.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγω ότι ήταν απλό το φίλτρο, και φυσικά έκανα κι εγω την αλλαγή σε φίλτρο με ενεργό άνθρακα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγω ότι ήταν απλό το φίλτρο, και φυσικά έκανα κι εγω την αλλαγή σε φίλτρο με ενεργό άνθρακα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για τι αμάξι μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλ μηπως μπορείται να μου πείτε πως μπορω να δώ ακριβώς την εκδοση του αυτοκινήτου για να παραγγείλω και εγω το κατάλληλο?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , baspax1 said:

Καλησπέρα και πάλ μηπως μπορείται να μου πείτε πως μπορω να δώ ακριβώς την εκδοση του αυτοκινήτου για να παραγγείλω και εγω το κατάλληλο?

Μπες εδώ

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως παραγγέλνετε το FreciousPlus, απ' ότι κατάλαβα υπερέχει έναντι του απλού άνθρακα μιας κ κατακρατεί κ αλλεργιογόνα/μικρόβια κ φιλτράρει καλύτερα την σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , queen said:

Να υποθέσω πως παραγγέλνετε το FreciousPlus, απ' ότι κατάλαβα υπερέχει έναντι του απλού άνθρακα μιας κ κατακρατεί κ αλλεργιογόνα/μικρόβια κ φιλτράρει καλύτερα την σκόνη.

Εγώ το FreciousPlus δεν το βρήκα και έβαλα το ενδιάμεσο με τον ενεργό άνθρακα. Μπροστά στο απλό η διαφορά υπέρ του ενεργού άνθρακα στην κατακράτηση δυσοσμιών είναι μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, άπειρες φορές έχω κάτσει πίσω από ταξί/λεωφορείο που βγάζουν τοπική ομίχλη οπότε είναι πάρα πολύ καλό κ το βασικό ενεργού άνθρακα. Μόλις το βάλω θα πρέπει να ξεσυνηθίσω να πατάω την ανακύκλωση αέρα που μου είχε γίνει αντανακλαστική κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , queen said:

Ναι σίγουρα, άπειρες φορές έχω κάτσει πίσω από ταξί/λεωφορείο που βγάζουν τοπική ομίχλη οπότε είναι πάρα πολύ καλό κ το βασικό ενεργού άνθρακα. Μόλις το βάλω θα πρέπει να ξεσυνηθίσω να πατάω την ανακύκλωση αέρα που μου είχε γίνει αντανακλαστική κίνηση.

Δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ξανά γι΄αυτό το λόγο ανακυκλωμένο αέρα γιατί απλά δεν θα περνάει τίποτα από δυσοσμία μέσα στην καμπίνα. Ο ανακυκλωμένος αέρας μόνο για φουλ απόδοση στο κλιματιστικό όταν και όποτε χρειάζεται. Ας αναλογιστούμε πόσο αέρα διαθέτει η καμπίνα και για πόση ώρα για ένα άτομο αλλά ίσως και πέντε άτομα.

Όταν πάλι οδηγούμε αρκετά γρήγορα και με ένταση οι ανάγκες για οξυγόνο για να έχουμε 100% απόδοση είναι ακόμη περισσότερο αυξημένες. (απαγορεύεται η ανακύκλωση αέρα δια ροπάλου).

Σε ένα mercedes που είχα μπει κάποτε όταν έβαζες ανακυκλωμένο αέρα έβγαινε εκτός από μόνο του για λίγο  σε τακτά χρονικά διαστήματα για να ανανεώνεται ο αέρας της καμπίνας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.