Jump to content
Derv_7

Αγορά Ταξινομημένου αυτοκίνητου.ΠΡΟΣΟΧΗ!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και καλώς σας βρήκα.

Πρόσφατα είχαν την ατυχία να δώσω προκαταβολή για αγορά ταξηνομημένου αυτοκινήτου από πολύ γνωστη επίσημη αντιπροσωπεία της VW (Kosmokar).

Μετά από 5 ημέρες έφεραν το αυτοκίνητο για να το δω και να βάλω και ένα μέρος των υπόλοιπων χρημάτων. 

Το αυτοκίνητο όμως που είδα δεν ήταν καινούργιο.Δηλαδή είχε σκουριά στα δισκόφρενα, τα λαστιχά του ήταν καμμένα από τον ήλιο, το τιμόνι ήταν γεματο λάσπες και η μηχανή ήταν γεμάτη με ιστούς από αράχνες....δεν είχε δε καμία ζελατίνα στα καθίσματα και πουθενά αλλού.Αυτά τα πρόσεξα σε ένα υπόγει με λιγοστό φωσ και όχι σε καλό φωτισμό.

Εγώ αρνήθηκα να πάρω αυτό το αυτοκίνητο και ζήτησα πίσω την προκατάβολή μου. Ό αντιπρόσωπος όμως δεν μου την δίνει και μου λεεί οτι το αυτοκίνητο έιναι ετσι γιατι έχει έρθει Ελλάδα απο τισ αρχές του 15 και μπήκαν πινακίδες των Απρίλιο του 16 και για αυτο είναι έτσι και οτι με ένα πλύσιμο θα γίνει καινούργιο.Είπε δε οτι στο τελωνείο τα αφήνου σε εξωτερικό γκαράς για αυτό ειναι έτσι απο τον ήλιο.

Η έκπτωση που μου έκαναν δε λόγω οτι το αυτοκίνητο είναι ταξινομημένο είναι στην ουσία έκτπωση της 1ης απόσυρσης που αυτός έχει ηδη κερδίσει.

Επείδη με κούρασε όλη η ίστορια του είπα ετοίμασε το αυτοκίνητο να ερθω την άλλη εβδομαδα να κάνουμε την μεταβίβαση και να σου δωσω το ύπολοιπο της αξίας που έχουμε συμφωνήσει.

Αλλά και πάλι αυτός δεν το δεχεται....και μου ζήταει άλλα 5000 Εuro μπροστά για να κάνει την μεταβίβαση λεεί και τα υπόλοιπα στην ημέρα που θα το παραλάβω....

Εγω φυσικα δεν πρόκειται να του δωσω άλλα χρήματα απο εδω και πέρα αλλά επείδη τελικά υπήρξε δόλος από την αρχη  έχω δρομολογήσει νομικές διαδικασίες.

 

Ο λόγος που γράφω το ποστ είναι για να σας δωσω να καταλάβεται οτι πρεπει να προσέχετε πάρα πολύ ακομά και τις επίσημες αντιπροσωπίες στις μέρες μας....

Σε περίπτωση που κάποιο μέλος έχει να προτείνει κατι ή έχει αναλογη εμπειρια παρακαλώ να την μοιραστεί.  

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ητανε μια φορα και ενα καιρο.......σε παραμυθιαζει καλα ο εμπορας φιλε μου, στοκαρισμενο αυτοκινητο 1 χρονου παει να σου πουλησει, και αυτο σημαινει οτι επρεπε να στο ειχε πει απο την αρχη, και να σου κανει και μια γερη εκπτωση αν συμφωνουσες, οπως και για τις πινακιδες, που αν τις εβγαλε απριλιο του 2016, το αυτοκινητο ή ειναι στο ονομα σου ετοιμο, ή οι πινακιδες ειναι ποιο παλιες και ειναι σε αλλο ονομα και θα το μεταβιβασει σε εσενα, δηλαδη δεν βγενουν πινακιδες σε καινουριο αυτοκινητο αν δεν υπαρχει ιδιωκτητης, μην το παραλαβεις και  κινησου νομικα.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο και έχω μείνει άφωνος.

Τότε που είχαν μειωθεί τα τέλη ταξινόμησης (περί το 2009) και είχα πάρει το προηγούμενό μου αυτοκίνητο, μου το είχαν δείξει σε εξωτερική μάντρα μεγάλης αντιπροσωπείας.

Ήταν σκονισμένο, είχαν πολύ λίγη κιτρινίλα οι δίσκοι, αλλά ήταν μέσα και έξω με τις ζελατίνες του. Τα λάστιχα ήταν φρέσκα και καινούρια & μέσα μύριζε επίσης καινούριο.

Αυτό που κάνει ο έμπορος είναι αντιεπαγγελματικό και ανήθικο.

Προσωπικά, δε θα παραλάμβανα σε καμία περίπτωση το αυτοκίνητο, θα ενημέρωνα την Κοσμοκάρ & θα δρομολογούσα παράλληλα και σχετικές νομικές διαδικασίες, μέσω δικηγόρου ειδικευμένου επί τέτοιων θεμάτων περί αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι όταν έβαλα μπρος το αυτοκίνητο άναψε μια ένδειξης check oils!!!

Όταν ρώτησα τι είναι αυτο ?μου είπε οτι έτσι γινεται με τα καινούργια και οτι περνάνε από το service πριν παραδοθούν για να γίνουν οι προγραμματισμένοι έλεγχοι/σβήσιμο σφαλμάτων κ.τ.λ και οτι είναι φυσιολογικό αυτό στα VW.

Ναι σίγουρα θα κινηθώ νομικά και θα ενημερώσω και την kosmocar.

Το πιο κουφό είναι οτι μου ζητάει και άλλα λεφτά μπροστά και δεν μου δίνει ούτε και αυτο το αυτοκίνητο:)

Link to comment
Share on other sites

Την Kosmokar καλά θα κάνεις όπως λες κι εσύ να την ενημερώσεις.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Derv_7 said:

Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι όταν έβαλα μπρος το αυτοκίνητο άναψε μια ένδειξης check oils!!!

Όταν ρώτησα τι είναι αυτο ?μου είπε οτι έτσι γινεται με τα καινούργια και οτι περνάνε από το service πριν παραδοθούν για να γίνουν οι προγραμματισμένοι έλεγχοι/σβήσιμο σφαλμάτων κ.τ.λ και οτι είναι φυσιολογικό αυτό στα VW.

Ναι σίγουρα θα κινηθώ νομικά και θα ενημερώσω και την kosmocar.

Το πιο κουφό είναι οτι μου ζητάει και άλλα λεφτά μπροστά και δεν μου δίνει ούτε και αυτο το αυτοκίνητο:)

Αγόρασε του μια δεσμίδα χαρτοπετσέτες 500 ευρω απο τα  τζάμπο και πέταξετα στην μούρη. Επίσης όταν όλο αυτό τελειώσει και είσαι απόλυτα καλυμένος κάνε τους ρεζίλι παντού

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει από την αρχή ότι το αυτοκίνητο είναι ταξινομημένο, δεν τον κορόϊδεψε! Όλες οι αντιπροσωπείες, για να πιάσουν στόχους πωλήσεων όταν πλησιάζει το χρονικό όριο που τους έχουν θέσει οι κεντρικοί εισαγωγείς, εκτελωνίζουν αυτοκίνητα στο όνομα τους και αργότερα τα πωλούν σε χαμηλότερη τιμή από ότι έχει καινούργιο.

Τώρα αν το αυτοκίνητο είναι ενός έτους ή μερικών μηνών, αυτό οφείλει να το αναφέρει ο πωλητής, κανονικά σου λένε ότι είναι model year 20... 

Ο χώρος φύλαξης του τελωνείου καθώς και των εισαγωγέων, εννοείται ότι είναι υπαίθριος και όχι σκεπασμένος... Πως να καλυφθεί χώρος κάποιων χιλιάδων στρεμμάτων?  

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
37 λεπτά πριν , redchampion said:

Τώρα αν το αυτοκίνητο είναι ενός έτους ή μερικών μηνών, αυτό οφείλει να το αναφέρει ο πωλητής, κανονικά σου λένε ότι είναι model year 20... 

Άρα, εφόσον δεν του ανέφερε την χρονική περίοδο, δυστυχώς τον εξαπάτησε...

@Derv_7 Υπόγραψες με την προκαταβολή κάποιο συμφωνητικό παραγγελίας που να αναφέρει όρους βάσει των οποίων ο πωλητής υποχρεούται να επιστρέψει την προκαταβολή εάν ακυρωθεί η παραγγελία;

Επίσης, πέρα από δικηγόρο, VW Γερμανίας και Kosmokar, δες μήπως πρέπει να απευθυνθείς και στο Συνήγορο του Καταναλωτή & στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Για να απαντήσω στον redchaption. Ναι το ήξερα ότι το αυτοκίνητο είχε ταξινομηθεί.

Το θέμα είναι οτι δεν με ενημέρωσε εξ αρχής πόσο καιρό είναι Ελλάδα το αυτοκίνητο (είναι από τον 12/14) και στο συμφωνητικό παραγγελίας δεν μου έχει γράψει ούτε τον αρ. πλαισίου, ούτε την πινακίδα του αυτοκινήτου....οπότε εγώ δεν είχα την δυνατότητα να ελέγξω από που κρατάει η "σκούφια" του αυτοκινήτου....

Όταν το έφερε δε  για να το δω .....ήταν όπως ανέφερα σε προηγούμενα ποστ.....και όταν αρνήθηκα να πάρω αυτό το αυτοκίνητο δεν μου πρόσφερε καμία εναλλακτική .Εγώ για παράδειγμα είχα την διάθεση να μην αποσύρω την προκαταβολή και να πάρω κάτι άλλο.

Όταν το ρώτησα,για ποιο λόγο μου έδειξε το αυτοκίνητο αφού δεν έχω άλλη εναλλακτική από το να πάρω το συγκεκριμένο μου απάντησε ότι μου το έδειξε καθαρά για τυπικούς λόγους.....

Όταν στο τέλος του είπα έλα να τελειώσουμε την συμφωνία και να πάρω το αυτοκίνητο μου λέει αυτό δεν γίνεται γιατί πρέπει να του βάλω άλλα 5000 ευρώ προκαταβολή για να κάνει την μεταβίβαση....

Όταν τον ρώτησα σε ποιο όνομα είναι τώρα η άδεια του αυτοκινήτου,μου είπε δεν ξέρω....

'Έλεος, τι άλλο να πω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργη η στάση του πωλητή! Προσωπικά, έχω αγοράσει 1 τέτοιο αυτοκίνητο και η διαδικασία ήταν πολύ ξεκάθαρη! Είχα όφελος 7500€, είδα το αυτοκίνητο, ήταν ολοκαίνουργιο με 20 χλμ, και όλα κύλισαν όπως τα είχαμε συμφωνήσει. Το μόνο που μπορώ να προτείνω, είναι να επικοινωνήσεις με την Κοσμοκάρ και να τους ενημερώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που σου δείχνουν το αυτοκίνητο και μετά προχωράς στην αγορά είναι ακριβώς αυτός: Θα πρέπει να καλύπτει τις απαιτήσεις σου.

Εγώ όταν το πήρα (καινούργιο μεν) μου έδωσε και αριθμό πλαισίου αμέσως και ημερομηνία παραγωγής. Παρόλα αυτά όταν ήρθε το αμάξι και το είδα, τότε έδωσα τα υπόλοιπα και προχωρήσαμε.

Στην περίπτωσή σου μάλιστα η εταιρεία του δεν χάνει κάτι επειδή εσύ υπαναχωρείς αφού το αμάξι ήταν ήδη Ελλάδα.

Θα έπρεπε ήδη να είχες πάρει Kosmokar!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είμαι πωλητής σε αντιπροσωπία αυτοκινήτων θα σου πω κάποια πράγματα. Πρώτον το να αγοράσεις ένα ταξινομημένο αμάξι δεν είναι κακό απλά πρέπει να αξίζει, δηλαδή πόση διαφορά έχει από το καινούργιο

 

πόσα χλμ έχει γιατί για να λέει check oil σημαίνει ότι έκανε τουλάχιστον 15 χλμ και ενεργοποιηθικε το auto service από τον εγκέφαλο και επειδή πέρασε τον ένα χρόνο θέλει αλλαγή λαδιων.τωρα ότι δεν έχεις άλλη επιλογή διαφωνώ. Πάρε την Kosmocar και ζητά επιστροφή προκαταβολής η άλλο καινούργιο αμάξι

 

ότι θες ρώτα για να σε βοηθήσω

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

edit :merge

Edited by activious
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ενημερώσω το Forum ότι 'έπειτα από μια ώρα συνομιλίας στο τηλέφωνο με Kosmocar μου επέστρεψαν σήμερα την προκαταβολή!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τον χρόνο σας.

Με εκπλήσσει ευχάριστα ότι το forum σας είναι πολύ δραστήριο και ενημερωτικό.

Από την άλλη δυστυχώς δεν πήρα VW και μάλλον χάνω και την απόσυρση....

Βασικά ξενέρωσα πολύ με την όλη ιστορία και μου έγινε και εμένα μάθημα ότι στο Ελλάντα για να μην σε πιάσουν κότσο πρέπει να γίνει δικηγόρος, συμβολαιογράφος, πωλήτης και όλα μαζί.

Σας ευχαριστώ και πάλι!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@Derv_7 πολύ καλό νέο.

Αν ξέμπλεξες μόνο με το συγκεκριμένο τηλεφώνημα, σημαίνει πως υπήρξε κάποια κατανόηση και από την Kosmokar, το οποίο με εκπλήσσει ευχάριστα.

Καλοτάξιδο όποιο αυτοκίνητο και να πάρεις και μακριά από απατεώνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που ξεμπέρδεψες. όφειλες όμως να μας ενημερώσεις το όνομα του πωλητή και του αντιπροσώπου ώστε οι υπόλοιποι να προστατευτούμε στο μέλλον. μαύρη διαφήμιση γιατί έτσι τους αξίζει. Μόνο μέσω ΄τέτοιων ενεργειών θα ξεβρομίσει ό χώρος του αυτοκινήτου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.