Jump to content
Sarul

Golf 5 - Διαφορές Εργοστασιακών Φίλτρων Αέρος

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση στο τελευτεο service prin 2k χιλιομετρα οταν μου αλαξανε το φιλτρο μηχανης το καινουργιο ηταν σαν το παλιο μορφι κιλινδρου αλλα εξωτερικα γυρο γυρο ειχε ενα λευκο ιφασμα πανω του σαν αυτο του βετεξ και μου ειπε ο μηχανικος οτι το εχει για περισοτερη προστασια αλλα ετσι οπως ειναι ρε παιδια αυτο δεν θα ρουφαι λιγοτερο αερα  με αποτελεσμα να μη αποδιδη μεγιστα το αμαξη?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνισε πρώτα τι είδους φίλτρο είναι , δηλ (αέρα,λαδιού,καυσίμου,καμπίνας) και σε πιο αυτοκίνητο αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

αφου λεω φιλτρο μηχανης(αερα νοιτο) ....... golf vi 122 tsi

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Sarul said:

αφου λεω φιλτρο μηχανης(αερα νοιτο) ....... golf vi 122 tsi

Ο.Κ. φίλτρο μηχανής λοιπόν...,  το αυτοκίνητο φοράει δύο τύπους έναν κανονικό και έναν για κρύα κλίματα. Εσύ έβαλες το δεύτερο για τα κρύα κλίματα. Ίσως βοηθά την ECU  να ρυθμίσει πιο εύκολα το μείγμα αφού ο κρύος αέρας είναι πιο πυκνός. Για το καλοκαίρι δεν κάνει γιατί θα βάζει λιγότερο αέρα μέσα.

Κράτησε το για το χειμώνα και τώρα βάλε το άλλο.

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Golf%20VI%20~%20Cabrio%20VI%20~%20Golf%20Plus%20(5K1~5,%20AJ5,%205M1,%20517,%20521)/1.4%20TSI%20(%20(5K1,%201K5,%20AJ5,%205M1,%20521))%20CAXA%20(T91924)

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

μιπος να το βγαλω το λευκο που εχει γυρο γυρο?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Sarul said:

μιπος να το βγαλω το λευκο που εχει γυρο γυρο?

Και αυτό μπορεί να γίνει αλλά αν δεν είναι ακριβό πάρε ένα άλλο. 

Αν μένεις Τρίπολη το Χειμώνα κάνει αρκετό κρύο (έχω κάνει σμηνίτης Χειμώνα). Εγώ προσωπικά θα το κρατούσα και θα το έβαζα για ένα ή δυο μήνες κάθε Χειμώνα.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Τριπολη μενω αλλα στο σινεργειο που το παω μου ειπαν οτι το εχει για περισοτερι προστασια δεν μου ειπαν τπτ για κριο η ζεστι και το παω χρονια εκει....

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , Sarul said:

Τριπολη μενω αλλα στο σινεργειο που το παω μου ειπαν οτι το εχει για περισοτερι προστασια δεν μου ειπαν τπτ για κριο η ζεστι και το παω χρονια εκει....

Απλά δεν ήξερε τι δουλειά κάνει. (κανείς δεν τα ξέρει όλα....)

Το λινκ της ΜΑΝ που σου έστειλα το διάβασες???

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα που λει οτι ειναι για κρυο κλιμα

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Sarul said:

Το ειδα που λει οτι ειναι για κρυο κλιμα

ΟΚ να πας να του το πεις για να το ξέρει να μην το βάλει ξανά και σε άλλον.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.