Jump to content
TeoFele

Update VW POLO 1.2 Bt

Recommended Posts

Καλημερα σε ολη την παρεα και ολο το κλαμπ! Ειχα καιρο να γραψω γιατι επεσαν πολλες δουλειες μαζι, οποτε ημουν λιγο εκτος αυτο το διαστημα και εχασα επεισοδια! Εχθες το πρωι με πηρανε τηλ απο την VW για να με ενημερωσουν οτι ηδη εχουν ξεκινησει και κανουν update σε καποια μοντελα της VW και οτι σε λιγο καιρο θα ερθει η σειρα μου διοτι ακομα για τα polo το λογισμικο ειναι σε αναμονη! Μεχρι τελη ιουλιου παντως θα μου πουν και ηθελα να ρωτησω αν πηραν και σε εσας τηλ και αν αξιζει να κανουμε αυτην την αναβαθμιση! Παλαιοτερα ειχα ακουσει οτι πεφτει η ιπποδυναμη κλπ.. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τι ακριβως παιζει και αν το αυτοκινητο συμπεριφερεται αργοτερα οπως και τωρα! Δεν ξερω τι αλλαζει και αν ειναι αισθητη αυτη η αλλαγη, η αν ειναι για τυπικους λογους! Οποιος ξερει παντως 5 πραγματα ας μας πει να μαθουμε και εμεις τι γινεται!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, TeoFele said:

Καλημερα σε ολη την παρεα και ολο το κλαμπ! Ειχα καιρο να γραψω γιατι επεσαν πολλες δουλειες μαζι, οποτε ημουν λιγο εκτος αυτο το διαστημα και εχασα επεισοδια! Εχθες το πρωι με πηρανε τηλ απο την VW για να με ενημερωσουν οτι ηδη εχουν ξεκινησει και κανουν update σε καποια μοντελα της VW και οτι σε λιγο καιρο θα ερθει η σειρα μου διοτι ακομα για τα polo το λογισμικο ειναι σε αναμονη! Μεχρι τελη ιουλιου παντως θα μου πουν και ηθελα να ρωτησω αν πηραν και σε εσας τηλ και αν αξιζει να κανουμε αυτην την αναβαθμιση! Παλαιοτερα ειχα ακουσει οτι πεφτει η ιπποδυναμη κλπ.. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τι ακριβως παιζει και αν το αυτοκινητο συμπεριφερεται αργοτερα οπως και τωρα! Δεν ξερω τι αλλαζει και αν ειναι αισθητη αυτη η αλλαγη, η αν ειναι για τυπικους λογους! Οποιος ξερει παντως 5 πραγματα ας μας πει να μαθουμε και εμεις τι γινεται!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 Ειχα ρωτησει μολις ξεσπασε το σκανδαλο και τοτε δεν ηξεραν τι θα γινει.Τωρα τελευταια καπου διαβασα οτι ανοιξη θα κανουν τα 2λιτρα,καλοκαιρι τα 1.6αρια και απο Σεπτεμβρη και μετα τα 1,2αρια.Κανονικα πρεπει να παμε για ενημερωση γιατι εαν θελεις να περασεις αργοτερα κτεο και σου ζητησουν παραστατικα της ενημερωσης,που θα τα βρουμε τοτε;Ως αναφορα με την ιπποδυναμη,ναι θα πεσει περιπου 5 αλογα στα 1.2αρια και ισως ανεβει ελαφρα η καταναλωση απο +/-4 λιτρα στο +/- 4,5 λιτρα μεγιστο.Αυτο ομως εξαρταται απο τις οδηγηκες συνηθειες.Εαν εισαι χαλαρος οδηγος,το αμαξι θα ζοριστει μονο σε μεγιστο φορτιο η σε ζορικη προσπεραση αρα στην καθημερινη χρηση ισως και να μην μας ενοχλησει καθολου.Εαν εισαι "τερμα γκαζια",ναι θα ειναι εμφανης η διαφορα και στα αλογα και στην επιπλεον καταναλωση.Σκεψου το σαν να εχουμε τωρα ενα προγραμα με +7 αλογα και απλως μας το βγαζουν.Επειδη εχω παλιο φορητο δυναμομετρο (δυστυχως δεν τυπωνει αποτελεσματα ) με απλο πετρελαιο το 1,2 εχει γυρω στα 62-65 αλογα τροχο αρα περιπου 72-76 αλογα μηχανη.Οταν εβαλα premium ανεβηκε περιπου 5-7 αλογα.Αρα μετα την ενημερωση ,εαν θελεις τα αλογα σου,απλως βαλε το "καλο' πετρελαιο,εαν δεν σε νοιαζει και το εχεις απλως για μεταφορικο μεσο,βαλε απλο και δεν τρεχει τιποτα.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

 Ειχα ρωτησει μολις ξεσπασε το σκανδαλο και τοτε δεν ηξεραν τι θα γινει.Τωρα τελευταια καπου διαβασα οτι ανοιξη θα κανουν τα 2λιτρα,καλοκαιρι τα 1.6αρια και απο Σεπτεμβρη και μετα τα 1,2αρια.Κανονικα πρεπει να παμε για ενημερωση γιατι εαν θελεις να περασεις αργοτερα κτεο και σου ζητησουν παραστατικα της ενημερωσης,που θα τα βρουμε τοτε;Ως αναφορα με την ιπποδυναμη,ναι θα πεσει περιπου 5 αλογα στα 1.2αρια και ισως ανεβει ελαφρα η καταναλωση απο +/-4 λιτρα στο +/- 4,5 λιτρα μεγιστο.Αυτο ομως εξαρταται απο τις οδηγηκες συνηθειες.Εαν εισαι χαλαρος οδηγος,το αμαξι θα ζοριστει μονο σε μεγιστο φορτιο η σε ζορικη προσπεραση αρα στην καθημερινη χρηση ισως και να μην μας ενοχλησει καθολου.Εαν εισαι "τερμα γκαζια",ναι θα ειναι εμφανης η διαφορα και στα αλογα και στην επιπλεον καταναλωση.Σκεψου το σαν να εχουμε τωρα ενα προγραμα με +7 αλογα και απλως μας το βγαζουν.Επειδη εχω παλιο φορητο δυναμομετρο (δυστυχως δεν τυπωνει αποτελεσματα ) με απλο πετρελαιο το 1,2 εχει γυρω στα 62-65 αλογα τροχο αρα περιπου 72-76 αλογα μηχανη.Οταν εβαλα premium ανεβηκε περιπου 5-7 αλογα.Αρα μετα την ενημερωση ,εαν θελεις τα αλογα σου,απλως βαλε το "καλο' πετρελαιο,εαν δεν σε νοιαζει και το εχεις απλως για μεταφορικο μεσο,βαλε απλο και δεν τρεχει τιποτα.

Ευχαριστω πολυ ρε Abba με διαφωτησες! Απλα το θεμα ειναι οτι ηδη ειναι ψοφιο το αμαξι..αν πεσουν και αλλο τα αλογα μετα θα γινουν μουλαρια.. Γενικοτερα το εχω για καθημερινη χρηση και χρησιμοποιω αβιο εκο! Τρ για τα αλογα δεν ξερω.. Αξιζει κανενα προγραμμα μεχρι 90 αλογα?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, TeoFele said:

Ευχαριστω πολυ ρε Abba με διαφωτησες! Απλα το θεμα ειναι οτι ηδη ειναι ψοφιο το αμαξι..αν πεσουν και αλλο τα αλογα μετα θα γινουν μουλαρια.. emoji14.pngemoji14.png Γενικοτερα το εχω για καθημερινη χρηση και χρησιμοποιω αβιο εκο! Τρ για τα αλογα δεν ξερω.. Αξιζει κανενα προγραμμα μεχρι 90 αλογα?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 Οντως δεν βαζει φωτια στην ασφαλτο αλλα μην ξεχναμε οτι ο βασικος σκοπος ειναι ενα αξιοπιστο μεταφορικο μεσο ,ετσι το λανσαρισε η "μαμα" του.Βασιζεται σε παρα πολλα μηχανικα μερη στον 1,6αρι με τα 90 ο οποιος φτανει 150+ με κλειστο μοτερ παντα.Συνεπως το συγκεκριμενο 1,2αρι μοτερ ειναι τερας απο πλευρας μεταλλων.Εαν θελεις για προγραμμα μεχρι 90 αλογα ειναι καλο αλλα θα προτεινα παραλληλο.Γιατι;Οπωτε θελεις τον ξηλωνεις και εισαι παλι καθ ολα νομιμος.Με avio θα εχεις τα αλογα που επρεπε να εχει εξ αρχης το αμαξι ,δηλαδη +/-75 .

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν θελω να κανω τουμπανο το αμαξι..δεν με ενδιαφερει καθολου αυτο το κομματι γιατι κινουμε σε επαρχιακο δρομο και με νορμαλ ταχυτητες..αλλα ειναι αυτο το νευρο που του λειπει και το ξεσπασμα στις προσπερασεις..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε το χαρτι ανακλησης.Τα 1,2 και τα 2,0 θελουν μονο μιση ωρα δουλεια,μονο το update.Τα 1,6 θελουν επιπροσθετο εξαρτημα,διορθωτη αερα .Το χρονοδιαγραμα αλλαξε οπως βλεπω,τα 1,2 θα ξεκινησουν εντος Ιουνιου και τα 1,6 απο Σεπτεμβριο.Τα 2,0 ειναι για τις επομενες ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το αναβαθμισουμε να δουμε μετα τι αλλο μας περιμενει..αν και σκεφτομαι να μην βιαστω..ας κανουν μερικοι και μετα βλεπουμε..ισως να υπαρχουν επιπτωσεις που δεν ξερουμε..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Στο dpf καλο θα κανει αφου τωρα το μπουκωνει.Στην καταναλωση παλι καλο θα κανει εαν ειμαστε νορμαλ οδηγοι,γιατι θα εχουμε πλεον "κλειστα" πετρελαια.Στο κτεο θα περναμε χωρις να μας τολμουν να πουνε κατι για ρυπους και κρυφα "πατατακια".Σε γενικες γραμμες οπως ειπες αναβαθμιση ειναι,παροτι αρκετοι θεωρουν την λεξη αναβαθμιση=ενα σκασμο αλογα παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.