Jump to content
DarkX

Ποστάρετε το 400άρι σας (στάση - 400)

Recommended Posts

vwclub_0-400m_ranking_08.06.2017.jpg

 

1. XIONOULIS: Driver ?? kg (Seats Removed), All bolt-ons, GTX3076R, AWD Haldex Gen 2, CP Pistons, ZRP Rods, Supertech Valves, RS4 Injectors, PSS 10 Coilovers, etc. Confirmed by: Time Slip

2. queen: Driver + Passenger 160 kg, Intake, Tune, Turboback Exhaust, IC, Forge DV, Forge WG, without LC. Confirmed using pbox by: High Performance

 

Επεξήγηση Πίνακα.

* Rank = η κατάταξη βάσει χρόνου

* Nickname = το όνομα που χρησιμοποιείτε στο φόρουμ

* Date = ημερομηνία που κάνατε τη μέτρηση, μπαίνει μήνας και έτος

* Time @ Trap @ Confirmation = ο χρόνος που κάνατε το 400άρι @ ταχύτητα που είχατε στο 400άρι @ επιβεβαίωση μέτρησης με συσκευή (π.χ. vbox, pbox) ή σε πίστα με χαρτάκι

* Vehicle = το όχημά σας (π.χ. ΜΚ5 Polo GTI, ΜΚ5 Golf)

* Engine = κυβικά και τύπος μοτέρ (π.χ. 1.4 TSI, 1.6 FSI)

* Turbo = του αυτοκινήτου σας (π.χ. Κ03) - αν είναι υβρίδιο θα σημπληρώνεται δίπλα (π.χ. αν έχετε K03 με φτερά Κ04-023 θα γράφεται Κ04-023 Hybrid), αν είναι big turbo θα γράφεται και πάλι το όνομά του (π.χ. GTX 3071R), αν ψεκάσατε μεθανόλη θα συμπληρώνεται + meth (π.χ. Κ04-023 Hybrid + meth), αν είναι ατμοσφαιρικό θα μπαίνει /

* DT = drivetrain, δηλαδή μετάδοση, εδώ μπαίνει FWD για μπροσθιοκίνητο, RWD για πισωκίνητο και AWD για τετρακίνητο

* Trans = transmission, δηλαδή κιβώτιο, είτε χειροκίνητο/μηχανικό, είτε διπλού συμπλέκτη είτε απλό αυτόματο μπαίνει εδώ (π.χ. Manual, DSG 7)

* Tune = πρόγραμμα που φοράτε (π.χ. GIAC)

* Tires = τα ελαστικά σας

* Fuel = το καύσιμό σας με τα οκτάνια (π.χ. Shell VPower Racing 100)

* Road/Strip = πού έγινε το πάτημα, δηλαδή σε δρόμο ή σε dragstrip

 

Επιπλέον πληροφορίες. Ζητάμε (με κόκκινο τα υποχρεωτικά):

- Μέτρηση με vbox, pbox και άλλες αξιόπιστες συσκευές ή σε dragstrip με χαρτάκι, χρειαζόμαστε και επιβεβαίωση δηλ. ένα screenshot ή μια φωτό της μέτρησης που θα δείχνει χρόνο και έξοδο. Μέτρηση από περιοδικό που να φαίνεται ότι είναι δική σας είναι δεκτή.

- Προεραιτικά ποστάρετε και βίντεο αν υπάρχει, in-car ή εξωτερική λήψη.

- Να λέτε τι φοράει το αμάξι όπως τα ζητάει ο πίνακας. Υποχρεωτικά επίσης πρέπει να αναφέρονται τουλάχιστον οι μηχανικές βελτιώσεις. Προεραιτικά γράψτε και επιπλέον πράγματα πέρα των ανωτέρω π.χ. αν φοράτε ανάρτηση, τι ζάντες φοράτε (με το μέγεθος), αν πατήσατε δικάβαλοι και άλλα, μιας και παίζουν και αυτά το ρόλο τους. Αυτά όλα θα μπαίνουν κάτω από τον πίνακα σε νέα αριθμημένη λίστα, όπου κάθε αριθμός θα συνδέεται με τον αντίστοιχο του πίνακα.

- Προεραιτικα, αν έχετε παρουσίαση του αυτοκινήτου, ζητήστε να γίνει link.

 

Μερικές σημειώσεις.

Στο θέμα της αξιοπιστίας, αν κάποιος το ρίξει σε γκρεμό για καλύτερους χρόνους δεν θα μπορούμε να το ξέρουμε, αλλά απ' την άλλη να είναι υποχρεωτική και φωτογραφία ή βίντεο του μέρους είναι λίγο τραβηγμένο, οπότε ας προσπαθήσουμε και από την πλευρά μας να κρατάμε την λίστα αξιόπιστη. Οπότε πατήματα σε ίσιο δρόμο. Άλλωστε δεν υπάρχει τρόπαιο, χαβαλές και τροφή για συζήτηση. Μπορεί να βγει και κάτι καλό από όλο αυτό, κάποια χρήσιμα συμπεράσματα που καθένας ας τα αξιοποιήσει όπως νομίζει.

Η ιδέα για το ranking δεν ήταν δική μου. Απλά έχοντας δει πάρα πολλά αντίστοιχα rankings στο εξωτερικό, σκέφτηκα να το φέρω στο vwclub με την ελπίδα να αρέσει στους χρήστες και να μεγαλώσει. Για να το φτιάξω βασίστηκα στα δικά τους και πρόσθεσα καινούργια πράγματα, οπότε το δικό μας είναι και πιό εξελιγμένο πλέον. Ξέρω ότι δύσκολα θα πιάσουμε τον δικό τους αριθμό μετρήσεων γιατί εκεί έχουν πολύ εύκολη πρόσβαση σε dragstrips και δεν χρειάζονται συσκευές μέτρησης, ενώ εμείς εν έτει 2016 μόνο έτσι μπορούμε πλην λίγων εξαιρέσεων και φυσικά λίγοι διαθέτουν αξιόπιστες συσκευές σαν αυτές που ανέφερα στην αρχή. Πληροφοριακά τα ξένα rankings ξεπερνάνε τα 50-60 entries, μπορεί να μην τα φτάσουμε και ποτέ, αλλά δεν έχει και σημασία, όσα φτάσουμε. Και φυσικά ποστάρετε ότι αμάξι και αν οδηγείτε, μαμά ή βελτιωμένο, εφόσον ενδιαφέρεστε να μετρήσετε και να μπείτε στο ranking.

 

Έξτρα σημείωση.

Προσπαθώ να βρω τρόπο να κάνω import από excel για να μπορώ να βάζω τα links επάνω στον ίδιο τον πίνακα, αλλά δεν είναι απλό. Μέχρι να τα καταφέρω θα τον βάζω ως image, άρα όποιος επιθυμεί να γίνει link το όνομά του με τυχόν παρουσίαση, θα μπαίνει στην λίστα κάτω από τον πίνακα. Αν πάει καλά το συγκεκριμένο ranking μπορούμε στην πορεία να ξεκινήσουμε και άλλες μετρήσεις με παράλληλο ranking.

 

Let the cars do the talkin' baby! B)

Edited by DarkX
Προστέθηκαν: XIONOULIS // Προστέθηκε η στήλη DT // Στην στήλη Tune μπαίνει πλέον μόνο το όνομα του βελτιωτή // Ο πίνακας είναι πλέον μόνο στα αγγλικά, η επεξέγηση παρέμεινε στα ελληνικά // Μικρές αλλαγές στις ονομασίες των στηλών για λόγους χωροταξικούς
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να γινουν μετρισεις και να μπουν.επισεις να μπουν και βιντεο με το σιγκεκριμενο πατημα καθε αμαξιου.ωραια σκεψει ειχες αδερφε.το μονο (κακο) ειναι οτι θα το βλεπουν και αλοι(ενοω ατομα που δεν ειναι στο κλαμπ μας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου καλή η ιδέα σου. Μπορούμε να ξεκινήσουμε να ποστάρουμε αρχικά σε μια ταμπέλα για τα 0-400m, οι μετρήσεις σε roll πιστεύω πως δεν θα ειναι ιδιαίτερα αξιόπιστες. Θα μπορούσαμε επισης για τα τετρακίνητα να προσθέσουμε την μέτρηση 0-100χλμ/ω

Μέτρησα το δικό μου απο στάση στα 400μετρα.

Klerios8- 29/05/2016 - 13,5" @174 χλμ/ωρα @ infotainment- VW GOLF MK7 R- 2.0 TSI/TFSI ------DSG6- Stock- Bridgestone Potenza- Shell V POWER RACING

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, 6n2 said:

Καλο θα ειναι να γινουν μετρισεις και να μπουν.επισεις να μπουν και βιντεο με το σιγκεκριμενο πατημα καθε αμαξιου.ωραια σκεψει ειχες αδερφε.το μονο (κακο) ειναι οτι θα το βλεπουν και αλοι(ενοω ατομα που δεν ειναι στο κλαμπ μας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ωραίος και βίντεο θα είναι ωραίο αν υπάρχει, να το βάλουμε σαν επιλογή? Για το ποιοι τα διαβάζουν εμένα προσωπικά δεν με πειράζει αλλά αν προτιμάτε να είναι prive το θέμα πάλι δεν με πειράζει.

 

5 hours ago, klerios8 said:

Μπράβο σου καλή η ιδέα σου. Μπορούμε να ξεκινήσουμε να ποστάρουμε αρχικά σε μια ταμπέλα για τα 0-400m, οι μετρήσεις σε roll πιστεύω πως δεν θα ειναι ιδιαίτερα αξιόπιστες. Θα μπορούσαμε επισης για τα τετρακίνητα να προσθέσουμε την μέτρηση 0-100χλμ/ω

Μέτρησα το δικό μου απο στάση στα 400μετρα.

Klerios8- 29/05/2016 - 13,5" @174 χλμ/ωρα @ infotainment- VW GOLF MK7 R- 2.0 TSI/TFSI ------DSG6- Stock- Bridgestone Potenza- Shell V POWER RACING

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το infotainment είναι το εργοστασιακό σύστημα που περιλαμβάνει την οθόνη, gps και τα σχετικά? Και φαντάζομαι κάνει και τις μετρήσεις? Ξέρεις αν παίρνει τις τιμές από τον εγκέφαλο όπως το vcds (αυτό που συνδέεται μέσω obd2 όταν ελέγχουμε για σφάλματα, λογκάρουμε κτλ) ή μέσω gps?

Θα μπορούσαμε να βάλουμε και πινακάκι με 0-100 γιατί όχι. Πάντως μια συσκευή όπως το vbox μετράει και ρολλ. Εγώ προτείνω να βάλουμε 0-400 μέτρα, 0-100 χλμ/ώρα και κάνα δυο ρολλ. Την κρατάω την μέτρησή σου πάντως, αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι για να καταλήξουμε και θα τα ετοιμάσω στο excel.

Το μοτέρ που φοράς είναι ο 3ης γενιάς 2.0 TSI. Το turbo που φοράς είναι η μεγάλη billet ΙΗΙ που έχει λίγο μικρότερη μούρη και λίγο μεγαλύτερο κώλο από την επίσης billet K04-064. Πέτα του πάνω ένα πρόγραμμα, το ακούω ήδη να γκρινιάζει αν δεν το κάνεις σύντομα θα σου βάλει βέτο αν θες να ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Abba said:

 ;) Αν δεν θελετε να ξερουν τα αλογα σας μην ποσταρετε ( B) ). Ο λογος ειναι οτι το 0-100 παντα ειναι λιγο μεγαλυτερο απο την αναλογια κιλα/ιππο και συμφωνα με την Φυσικη οταν γνωριζεις κιλα,ταχυτητα και χρονο βρισκεις το παραγομενο εργο σε Kw .Μια απλη μετατροπη και τα αλογα σας ειναι πλεον γνωστα.....

Ειναι κι άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο από στάση όπως που έχει την κίνηση, τι ελαστικά φοράει και αν είναι ζεσταμένα, ακόμα και η ανάρτηση μετράει από στάση. Αυτα δεν φαίνονται στα κιλά/ίππο κι όμως στο 0-100 μετράνε πολύ περισσότερο. Για αυτό και θα ήθελα ξεχωριστή λίστα για στάση ειδικά για 4κινητα.

Περα από όλα αυτά όμως εγώ και αρκετοί ακόμα έχουμε ήδη ανεβάσει τις δυναμομετρησεις μας. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί να ξέρουν πόσα είμαι, το γράφω και στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω για μεγαλύτερη αξιοπιστία να είναι μόνο από vbox/pbox κλπ ή από drag με χαρτάκι.

Edited by queen
Link to comment
Share on other sites

Το infotainment είναι το εργοστασιακό σύστημα που περιλαμβάνει την οθόνη, gps και τα σχετικά? Και φαντάζομαι κάνει και τις μετρήσεις? Ξέρεις αν παίρνει τις τιμές από τον εγκέφαλο όπως το vcds (αυτό που συνδέεται μέσω obd2 όταν ελέγχουμε για σφάλματα, λογκάρουμε κτλ) ή μέσω gps?

Θα μπορούσαμε να βάλουμε και πινακάκι με 0-100 γιατί όχι. Πάντως μια συσκευή όπως το vbox μετράει και ρολλ. Εγώ προτείνω να βάλουμε 0-400 μέτρα, 0-100 χλμ/ώρα και κάνα δυο ρολλ. Την κρατάω την μέτρησή σου πάντως, αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι λένε και οι υπόλοιποι για να καταλήξουμε και θα τα ετοιμάσω στο excel.

Το μοτέρ που φοράς είναι ο 3ης γενιάς 2.0 TSI. Το turbo που φοράς είναι η μεγάλη billet ΙΗΙ που έχει λίγο μικρότερη μούρη και λίγο μεγαλύτερο κώλο από την επίσης billet K04-064. Πέτα του πάνω ένα πρόγραμμα, το ακούω ήδη να γκρινιάζει αν δεν το κάνεις σύντομα θα σου βάλει βέτο αν θες να ξεκινήσει.

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες,

το infotaiment κάνει και μετρήσεις και μια χρήσιμη μέτρηση ειναι αυτή που μετράει απο την στιγμή που αφήσεις το φρένο στο Launch Control. Το χρονόμετρο το σταματάς με κουμπί στο τιμόνι Image1464556220.019861.thumb.jpg.a4986b44dd1f2d82ad066e0a9e297381a7d151a.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Abba said:

 Ολα αυτα που αναφερεις και σωστως αναφερεις παιζουν ρολο αλλα δυστυχως ακομα και αυτα υπαγωνται στην Φυσικη.Οταν ενα οχημα εχει 100 αλογα,οτι και να κανει δεν θα μπορεσει να παει καλυτερα απο τα 100 διαθεσιμα αλογα.Ειτε εχει ζεστα λαστιχα,ειτε τετρακινηση ειτε ειναι 600 κιλα,παλι 100 αλογα ισχυ θα εχει.Ετσι λοιπον με φυσικους τυπους τα 100 αλογα σε συναρτηση με τα κιλα που κουβαλανε δεν μπορουν να το "ταξιδεψουν" πιο γρηγορα στον χ χρονο για να πιασει σε αυτον τον χρονο τα ψ χιλιομετρα.Εννοω παντα το απολυτο γιατι ο τυπος σου βρισκει το καλυτερο δυνατο.Εαν εχεις κρυα λαστιχα,επομενο ειναι να εισαι ελαφρος πιο αργος αλλα σε καμια περιπτωση οσες προετοιμασιες να κανεις,δεν θα κανεις "bypass" στην φυσικη.Απλως με καλυτερες προετοιμασιες,προσεγγιζεις το "απολυτο" για την δεδομενη ισχυ.Π.χ. το αμαξι με τα 100 αλογα εαν ειναι 1 τονο με οδηγο δεν θα δει ποτε 0-100 "ξερο" 10αρι. κατι σε 10,6 με 11 θα ειναι παντα.το 10,6 αφορα τις "τελειες" προετοιμασιες και το 11 τον τυπο του " αντε να τελειωνουμε  να πιουμε και καναν καφε"....

Ξέρω σε τι μαθηματικούς τύπους αναφέρεσαι υπάρχουν και sites που βάζεις ιπποδύναμη και βάρος και σου βγάζουν υπολογισμένους χρόνους, ένα από αυτά το είχα ποστάρει για χαβαλέ σε άλλο forum στις 14 Απριλίου του 2014. Το συγκεκριμένο σου ζητούσε να βάλεις και που έχει την κίνηση, στην προσπάθειά του να υπολογίσει και τις απώλειες όπως το περίπου 12% για τα μπροσθιοκίνητα, δηλαδή ήταν αρκετά sophisticated ο αλγόριθμος. Και πάλι όμως αυτά όλα είναι πολύ γενικά και σε καμία περίπτωση δεν δίνουν την πραγματική διάσταση ενός 0-100, ούτε για 400άρι ούτε για χιλιόμετρο. Οι απώλειες π.χ. δεν εξαρτώνται μόνο από την κίνηση αλλά και το κιβώτιο, αν είναι μηχανικό, απλό torque converter ή διπλού συμπλέκτη.

Επίσης στο θέμα της πρόσφυσης που είναι το Α και το Ω για το 0-100, ένα 4κίνητο είναι σε ασύγκριτα πλεονεκτικότερη θέση από ένα μπροσθιοκίνητο με ίδια κιλά/ίππο που μπορεί να αγγίξει και ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο διαφοράς, π.χ. το Golf MK6 R stage 2 περίπου 360 hp κάνει το 0-100 σε 4.2" εγώ είμαι 370 hp και ελαφρύτερος και λόγω μπροσθιοκίνησης δύσκολα θα πέσω κάτω από 5, μετά τα 100 βέβαια θα αρχίσουν σταδιακά τα κιλά/ίππο να μετράνε υπέρ μου αλλά βέβαια ούτε στο 400άρι θα έχω καλύτερο χρόνο, θα έχω όμως καλύτερο trap. Στο χιλιόμετρο θα έχω ακόμα καλύτερο trap και ίσως και καλύτερο χρόνο. Η 4κίνηση λοιπόν δεν φαίνεται στα κιλά/ίππο, όπως και η ανάρτηση που σου ανέφερα πριν που παίζει και αυτή το ρόλο της, τα ελαστικά (άλλο να φοράει ο ένας all season ή καλοκαιρινά δρόμου και άλλο ημισλικ, η διαφορά ανάμεσα στα 2 είναι πάρα πολύ μεγάλη με δεδομένο ότι και τα δύο αυτοκίνητα έχουν την ίδια κίνηση, π.χ. μπροσθιοκίνητα). Αλλά ειδικά το πού έχει την κίνηση μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα στο 0-100.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν μπορείς να προσεγγίσεις την ιπποδύναμη ενός αυτοκινήτου απλά γνωρίζοντας χρόνο και βάρος. Θα βρεις κάτι αλλά αυτό που θα βρεις θα είναι πάρα πολύ γενικό και θα απέχει από την πραγματικότητα, όπως και τα sites που είχα βρει κάποτε τα οποία ήταν μια χαρά για συζήτηση καφενείου, μέχρι εκεί. Κοντρομαθηματικά δηλαδή και πραγματικότητα είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Τέλος πάντων, εγώ 400άρι ενδιαφέρομαι άλλωστε έτσι ξεκίνησα και το θέμα, αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον και για 0-100 δεν έχω πρόβλημα να φτιάξω και 2ο πινακάκι. Για 4κίνητα πάντως θα ήθελα να είναι ξεχωριστή κατηγορία. Και εν τέλει όποιος δεν ενδιαφέρεται δεν συμμετέχει. Δεν ξέρω καλά καλά αν θα πιάσει αυτό που προτείνω να κάνουμε. Στο εξωτερικό έχουν μεγάλο ενδιαφέρον παρόμοια rankings, μακάρι και εδώ.

ΥΓ1: Είδες πως έπεσες έξω στην ιπποδύναμη του φίλου κατά 30 με 50+ άλογα, δηλαδή όση είναι η διαφορά ανάμεσα σε μαμά και stage 1 που στο συγκεκριμένο και σε όμοια μοτέρ είναι η μέρα με τη νύχτα το πρόγραμμα. Ε λοιπόν αν είναι οι απ' έξω να μάθουν πόσα άλογα είμαστε κατά προσέγγιση 50 ίππων, ας μάθουν.

ΥΓ2: Αν και το ξαναλέω, όσο αφορά εμένα τον ίδιο και αρκετά μέλη, έχουμε ήδη ποστάρει τις δυναμομετρήσεις μας, εγώ στην παρουσίαση του αυτοκινήτου μου και στην υπογραφή μου. Όμως αν θέλετε, αναφέρομαι σε όλους, ας το κάνουμε prive το θέμα, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μιας και συνεχιζετε την παρλα

 

 

vw golf iv 1,6 16V μαμα 105 

οι μετρησεις εγιναν τοσο παλια που  τοτε τα δικα σας αυτκινητα ηταν κουτακια αναψυκτικων! :D

0-100 10,5sec

0-400μ 17,61 με ταχυτητα εξοδου τα 128km/h

μετα απο καιρο... 1 χρονο αν θυμαμαι καλα...με καλυτερα αμορτισερ και ελαστικα...με το βαρελακι της bmc και καλη βενζινη ως "φτιαξιμο"

εγιναν ξανα οι μετρησεις και τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα..

 

0-100 10,03

0-400μ 15,9 με ταχυτητα εξοδου τα 132 km/h 

απο τοτε περασαν μπορει και 10 χρονια και ειμαι πολυ περιεργος να δω τι νουμερα θα γραψει τωρα ο παππους!

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μια δυναμομετρηση που ειχα κανει εκεινη την εποχη με το βαρελακι και 100αρα βενζινη ειχε διξει 120 ακριβως με 16,1 ροπη.

αν υποθεσουμε οτι η μαμα λεει 105 αλλα ειναι λιγο παραπανω τοτε τα νουμερα κρινονται φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , queen said:

Τέλος σε μαμά αμάξι κ σουπερμαντολίνη να του βάλεις δεν θα βγάλει παραπάνω άλογα.

Ένα βιντεάκι στα γρήγορα:

https://www.youtube.com/watch?v=aM8rIMoKz0I

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω μέχρι το μπλε κείμενο έχουν ήδη προστεθεί στο 1ο ποστ.

Μόλις καθαρίσει το θέμα φτιάχνω πίνακα 0-400. Μην ξεχνάτε (σε κόκκινο τα υποχρεωτικά):

- Μέτρηση με vbox, pbox και άλλες αξιόπιστες συσκευές ή σε dragstrip, χρειαζόμαστε και επιβεβαίωση δηλ. ένα screenshot ή μια φωτό της μέτρησης που θα δείχνει χρόνο και έξοδο.

- Βίντεο αν υπάρχει, in-car ή εξωτερική λήψη, θα πρότεινα προεραιτικό να είναι αυτό.

- Να λέτε τι φοράει το αμάξι όπως τα ζητάει ο πίνακας (ανατρέξτε στο 1ο ποστ). Προεραιτικά γράψτε και επιπλέον πράγματα κι ας μην τα ζητάει. Τα έξτρα θα μπαίνουν κάτω από τον πίνακα σε νέα αριθμημένη λίστα, όπου κάθε αριθμός θα συνδέεται με τον αντίστοιχο του πίνακα.

- Προεραιτικα, αν έχετε παρουσίαση του αυτοκινήτου, ζητήστε να γίνει link στον πίνακα.

Ήδη με τα παραπάνω, το ranking μας θα είναι πιό εξελιγμένο από αυτά που έχω δει στο εξωτερικό. Ουσιαστικά βασίστηκα στα δικά τους (δεν ήταν δική μου ιδέα), πρόσθεσα καινούργια πράγματα και το έφερα εδώ. Ξέρω ότι δύσκολα θα πιάσουμε τον δικό τους αριθμό μετρήσεων γιατί αυτοί έχουν πολύ εύκολη πρόσβαση σε dragstrips και δεν χρειάζονται συσκευές μέτρησης, ενώ εμείς εν έτει 2016 μόνο έτσι μπορούμε πλην λίγων εξαιρέσεων. Αλλά στην τελική ας γίνει καμιά ανεπίσημη (ανεξάρτητη του vwclub) συνάντηση μεταξύ μελών να μετρήσουν κι άλλοι που δεν διαθέτουν. Και ποστάρετε ότι αμάξι και αν οδηγείτε, μαμά ή βελτιωμένο, εφόσον ενδιαφέρεστε να μετρήσετε και να μπείτε στο ranking.

OFF TOPIC (απάντηση σε όσα ανέφερε πριν την εκκαθάριση ο Abba. @mods: σβήστε κι αυτό το ποστ)

Όσοι φοβάστε (δεν θέλετε) από τα κοντρομαθηματικά να μάθει κανείς πόσα είστε με απόκλιση +/-80 ίππων, μην ποστάρετε. Όσοι πιστεύετε σύμφωνα με τον κοντροκαθηγητή ότι πάνε το ίδιο μια GTX3071R και μια K04-064 απλά επειδή η 1η δουλεύει χαμηλή πίεση και βγάζουν τα ίδια άλογα, τοτε πιστεύετε ότι τα κοντρομαθηματικά έχουν βάση και άρα μην ποστάρετε και μάθουν τα άλογά σας, αλλά πιστέψτε με δεν πάνε το ίδιο, η K04-064 θα είναι μπροστά! Όσοι πιστεύετε ότι το ΜΚ7 Golf R πρέπει να είναι "αρκετά φτιαγμένο" (μόνο πρόγραμμα πάει περίπου 365, να πούμε 400++ hp?) για να κάνει 13,1 (!!) μπορεί να έχει δίκιο ο κοντροκαθηγητής άρα μην ποστάρετε και μάθουν τα άλογά σας. Με ψαρόβαρκα στην οροφή ίσως.

Αρκετά με τα contromathematics, now let the cars do the talkin' baby! B)

Edited by DarkX
Για όσο μείνει το συγκεκριμένο ποστ, πρέπει να συνδέεται με τα προηγούμενα.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο πινακάκι που θα βάλεις, βάλε κ την δικιά μου από το περιοδικό μιας κ δεν έχω μετρήσει με υβρίδιο ακόμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, queen said:

Στο πινακάκι που θα βάλεις, βάλε κ την δικιά μου από το περιοδικό μιας κ δεν έχω μετρήσει με υβρίδιο ακόμα.

Οκ. Mόλις πριν λίγα λεπτά έκανα update και το αρχικό ποστ, νομίζω τώρα είναι πιό κατατοπιστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

? - queen - 6/2012 - 14.13 @ 164.73 @ pbox - Seat Ibiza Cupra - 1.4 TSI - Stock k03 - DSG-7 (no LC) - φουλ 1ο στάδιο Revo - Pirelli P7 All Season - Vpower Racing - Κρυφή dragstrip :lol:

αν δεν τα έγραψα όπως τα θέλεις άλλαξέ τα

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, queen said:

? - queen - 6/2012 - 14.13 @ 164.73 @ vbox - Seat Ibiza Cupra - 1.4 TSI - Stock k03 - DSG-7 (no LC) - φουλ 1ο στάδιο Revo - Pirelli P7 All Season - Vpower Racing - Κρυφή dragstrip :lol:

αν δεν τα έγραψα όπως τα θέλεις άλλαξέ τα

Kryfi Dragstrip?:bow:

EDIT: Έτοιμο!

Edited by DarkX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα, οποιοδήποτε update γίνει στο 1ο ποστ, είτε πρόκειται για νέα είσοδο στο ranking είτε κάτι άλλο, θα το αναφέρω στο "reason for edit" στο κάτω μέρος του ποστ οπότε θα ξέρετε ακριβώς πού να κοιτάξετε μιας και το ποστ είναι μεγάλο. Αν πάτε τώρα στο ποστ θα δείτε τι εννοώ. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Left re


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.