Jump to content
zouka

Golf 6 1.4 Tsi 160ps - Πρόβλημα με την συμπιεση !

Recommended Posts

Καλησπερα!!ειμαι καινουρια στο γκρουπ!εχω ενα golf 6 tsi  1400,160 και εδω και ενα διαστημα εχω προβλημα!επαιρνε δυσκολα μπροστα κ εβγαζε καπνο  !ο προηγουμενος μηχανικος  μου ειπε οτι ειναι νοθευμενη και να την καψω(ο τραγικος)!πραγμα που δυστυχως κ εκανα!επειτα εβαλα 100αρα κ εβαλα μεσα ενα καθαριστικο!αλλα δεν διορθωθηκε!αλλαξα μηχανικο σημερα και πηγα σε εναν που πηγαινα το παλιο μου γκολφ!αυτος λοιπον μου ειπε οτι το συνεδεσαι με 3 υπολογιστες κ δεν δειχνει προβλημα!μου ειπε ομως πτι παρατηρει χαμηλη συμπιεση και πρεπει να το ανοιξει!θα αλλαξει λεει ελατηρια κ οτι αλλο χρειαζεται και θα δει αν εχεο προχωρησει λεει η ζημια παρακατω!μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας??και αν ξερεις κανεις τα κοστη??ειδα οτι υπαρχει παλαιοτερο παρομοιο ποστ αλλα ειμαι απο κινητο και δυσκολευομαι να βγαλω ακρη

!ευχαριστω ω

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , zouka said:

Καλησπερα!!ειμαι καινουρια στο γκρουπ!εχω ενα golf 6 tsi  1400,160 και εδω και ενα διαστημα εχω προβλημα!επαιρνε δυσκολα μπροστα κ εβγαζε καπνο  !ο προηγουμενος μηχανικος  μου ειπε οτι ειναι νοθευμενη και να την καψω(ο τραγικος)!πραγμα που δυστυχως κ εκανα!επειτα εβαλα 100αρα κ εβαλα μεσα ενα καθαριστικο!αλλα δεν διορθωθηκε!αλλαξα μηχανικο σημερα και πηγα σε εναν που πηγαινα το παλιο μου γκολφ!αυτος λοιπον μου ειπε οτι το συνεδεσαι με 3 υπολογιστες κ δεν δειχνει προβλημα!μου ειπε ομως πτι παρατηρει χαμηλη συμπιεση και πρεπει να το ανοιξει!θα αλλαξει λεει ελατηρια κ οτι αλλο χρειαζεται και θα δει αν εχεο προχωρησει λεει η ζημια παρακατω!μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας??και αν ξερεις κανεις τα κοστη??ειδα οτι υπαρχει παλαιοτερο παρομοιο ποστ αλλα ειμαι απο κινητο και δυσκολευομαι να βγαλω ακρη

!ευχαριστω ω

Καλως ηρθες.

 

Την επομενη φορα που θα πας στον μηχανικο σου, ρωτα τον πως παρατηρησε οτι εχει χαμηλη συμπιεση??? πχ με το ματι?? το ακουσε?? απλα υπεθεσε???

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , zouka said:

Καλημερα! το καταλαβε απο οτι μου ειχε πει επειδη δεν παιρνει μπροστα!

Αααα...ετσι το καταλαβε.

 

Για αρχη θα σου προτεινα να αλλαξεις συνεργειο, κοινος μην ξαναπατησεις σε αυτον το μαστορα. Για να δεις αν εχει χασει συμπιεση ο κινητηρας θελει μετρησεις με ειδικο οργανο, με το οποιο βρησκεις αν η απωλεια συμπιεσης ειναι απο τα πιστονια ή απο τις βαλβιδες, και οχι με τον τροπο που το καταλαβε το φανταστικο παραπανω μεντιουμ μαστορι...

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο φιλος παραπανω... Συμπιεση μπορει να μετρησει μονο με ειδικο οργανο σε καθε κυλινδρο ξεχωριστα. Τσεκαρε μπαταρια και αισθητηρα εκκενροφορων

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το εχω αφησει εκει το αμαξι μου απο χθες και ειπε οτι θα το ανοιξει και θα με φωναξει να το δω!λες και θα καταλαβω κατι εγω ας πουμε!

Link to comment
Share on other sites

Οχι να πας να παρεις το αμαξι να μη το ανοιξει συμφωνω με τα παιδια και το πηγαινεις σε μαστορα ο οποιος θα μετρησει συμπιεση σωστα κλπ κλπ επισης συμφωνω οτι μπορει να φταιει αισθητηρας εκκεντροφορων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.