Jump to content
dpapas

Αλλαγή αμορτισέρ πορτ-μπαγκάζ VW Jetta III

Recommended Posts

Εμένα για ένα περίεργο λόγο το πορτ μπαγκάζ μου αν το βαρεσει ό ηλιος το αμάξι,  η πόρτα σηκώνετε αμέσως,  στο κρύο έχει ένα ψηλό κόλλημα-_- 

 

Μήπως σου είναι εύκολο καμία φωτογραφία για το που είναι τα αμορτισέρ αυτά??? Και στο πως αλλάζουν???

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , OMINUS said:

Εμένα για ένα περίεργο λόγο το πορτ μπαγκάζ μου αν το βαρεσει ό ηλιος το αμάξι,  η πόρτα σηκώνετε αμέσως,  στο κρύο έχει ένα ψηλό κόλλημα-_- 

 

Μήπως σου είναι εύκολο καμία φωτογραφία για το που είναι τα αμορτισέρ αυτά??? Και στο πως αλλάζουν???

Αχ, αχ, αχ.

Ήλιος: ζεστό  αμορτισέρ = μεγαλύτερη εσωτερική πίεση

Κρύο: Κρύο  αμορτισέρ = μικρότερη  πίεση.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Εμένα για ένα περίεργο λόγο το πορτ μπαγκάζ μου αν το βαρεσει ό ηλιος το αμάξι,  η πόρτα σηκώνετε αμέσως,  στο κρύο έχει ένα ψηλό κόλλημα-_- 

 

Μήπως σου είναι εύκολο καμία φωτογραφία για το που είναι τα αμορτισέρ αυτά??? Και στο πως αλλάζουν???

Στο πως αλλάζουν θα κάνω βιντεάκι και θα το ανεβάσω αν και έχει και ένα ακόμα από ένα παλικάρι που τα αλλαζει. Θα βάλω και τα δύο να δω πως είναι και αν δεν μαρεσει θα βάλω ένα παλιό και ένα καινούριο. 

Απτην αλλη υπάρχει θέμα με το απότομο σήκωμα; 

Εσένα με ένα παλιό και ένα καινούριο πως ανοίγει;

6 λεπτά πριν , TASOS M, said:

 

Έχω  κάνει  πραγματεία  επάνω  στο  θέμα  αμορτισέρ πορτ-μπαγκαζ.

Στο  βίντεο  φαίνεται  το  απότομο  άνοιγμα  με  τα  μαρελι. Μετά  από  αυτό  έβαλα  μόνο  το  ένα  αμορτισέρ  καινούργιο  και  ένα  παλιό.

Εδώ  λέει  ότι  έχει  φέρει  νέα  με  φρένο.

 

 

http://amortiser-antallaktika.gr/?page_id=836

 

Link to comment
Share on other sites

Το  απότομο  άνοιγμα  παρέμεινε  σε  λιγότερο  βαθμό. Με  ένα  αμορτισέρ  νέο  κράτησε  περίπου  ενάμισι  χρόνο, μετά  έβαλα  και  το  δεύτερο  νέο.

Δηλαδή  ένα  νέο  και  ένα  παλαιό  18  μηνών. Για  να σώσω λίγο  το  θέμα  τράνταγμα, άλλαξα  τα  τερματικά  λάστιχα  που  έχει  στα  μπράτσα  με  πατέντα  μεγαλύτερα  από  βάση  συμπιεστή  κλιματιστικού.

Το  βίντεο  είναι  από  το  δικό μου  αμάξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Το  απότομο  άνοιγμα  παρέμεινε  σε  λιγότερο  βαθμό. Με  ένα  αμορτισέρ  νέο  κράτησε  περίπου  ενάμισι  χρόνο, μετά  έβαλα  και  το  δεύτερο  νέο.

Δηλαδή  ένα  νέο  και  ένα  παλαιό  18  μηνών. Για  να σώσω λίγο  το  θέμα  τράνταγμα, άλλαξα  τα  τερματικά  λάστιχα  που  έχει  στα  μπράτσα  με  πατέντα  μεγαλύτερα  από  βάση  συμπιεστή  κλιματιστικού.

 

Το  βίντεο  είναι  από  το  δικό μου  αμάξι.

 

Δηλαδή από μαγαζί σιδερικων-εργαλειων πως να ζητήσω αυτά τα λάστιχα; Καταλαβαίνω ότι στο τέλος της διαδρομής κάτι πρέπει να μπει για να μην κοπαναει. Το βίντεο είναι με 2 μαρελλι;

Link to comment
Share on other sites

Άστα  τα  προσθετά  λάστιχα  και  τις  λοιπές  πα***ές  που  έχω  εφαρμόσει  προσπαθώντας  με  μια  βλακεία  να  διορθώσω  μια  προηγούμενη. Γνώμη μου, μην  επιχειρήσεις  να  κάνεις  κάτι  με  αμορτισέρ  χωρίς  φρένο.

Δεν  θυμάμαι  τιμή  αντιπροσωπείας, αλλά  εάν  δεν  θέλεις  δοκίμασε  στο  σύνδεσμο  που  έβαλα, λέει  ότι  έχει  με  φρένο. Τότε  που  έψαχνα δεν  είχε

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2018 at 12:55 ΠΜ, TASOS M, said:

Άστα  τα  προσθετά  λάστιχα  και  τις  λοιπές  πα****ές  που  έχω  εφαρμόσει  προσπαθώντας  με  μια  βλακεία  να  διορθώσω  μια  προηγούμενη. Γνώμη μου, μην  επιχειρήσεις  να  κάνεις  κάτι  με  αμορτισέρ  χωρίς  φρένο.

Δεν  θυμάμαι  τιμή  αντιπροσωπείας, αλλά  εάν  δεν  θέλεις  δοκίμασε  στο  σύνδεσμο  που  έβαλα, λέει  ότι  έχει  με  φρένο. Τότε  που  έψαχνα δεν  είχε

Να ακυρώσω δηλαδή αυτά που παρήγγειλα; Τα έχουν στείλει στην κούριερ ήδη αν δεν κάνω λάθος. 

Να πάρω στον Βενιέρη να ρωτήσω αύριο τι παίζει και να πάρω τιμές. Για αυθεντικά είναι κάπου στα 90-100€ και είναι πολλά με μεγάλη διαφορά τιμής.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Εγώ  μετά  το  καλοκαίρι  σίγουρα  θα  τα  αλλάξω, με  πρώτη  αναζήτηση  από  το  Βενιέρη.

Εν τω μεταξύ, βάζοντας  τα  μεγαλύτερα  σε μήκος  λάστιχα  για  την  απόσβεση, η  πόρτα  αναγκαστικά  σταματά  πιο  χαμηλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Εγώ  μετά  το  καλοκαίρι  σίγουρα  θα  τα  αλλάξω, με  πρώτη  αναζήτηση  από  το  Βενιέρη.

Εν τω μεταξύ, βάζοντας  τα  μεγαλύτερα  σε μήκος  λάστιχα  για  την  απόσβεση, η  πόρτα  αναγκαστικά  σταματά  πιο  χαμηλά. 

 

Δεν τα ακυρώνω. Ας έρθουν να τα φορέσω να δω πως είναι και κάτι θα σκεφτώ για μετά. Ίσως κάνω 1 παλιό 1 καινούριο ή λάστιχο στο σταμάτημα όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Στο πως αλλάζουν θα κάνω βιντεάκι και θα το ανεβάσω αν και έχει και ένα ακόμα από ένα παλικάρι που τα αλλαζει. Θα βάλω και τα δύο να δω πως είναι και αν δεν μαρεσει θα βάλω ένα παλιό και ένα καινούριο. 

Απτην αλλη υπάρχει θέμα με το απότομο σήκωμα; 

Εσένα με ένα παλιό και ένα καινούριο πως ανοίγει;

 

Εγώ δεν έχω αγοράσει ούτε έχω αλλάξει τίποτα , είναι τα εργοστασιακα.

 

Απλός μου κάνει εντύπωση πως ανοίγει οταν είναι το αμάξι στον ήλιο και όταν είναι στο κρύο δεν ανοίγει το καπάκι μέχρι επάνω.

 

Σε εμένα ανοίγει κανονικά,  δεν ανοίγει απότομα όπως στο video ποιό πίσω 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

Εγώ δεν έχω αγοράσει ούτε έχω αλλάξει τίποτα , είναι τα εργοστασιακα.

 

Απλός μου κάνει εντύπωση πως ανοίγει οταν είναι το αμάξι στον ήλιο και όταν είναι στο κρύο δεν ανοίγει το καπάκι μέχρι επάνω.

 

Σε εμένα ανοίγει κανονικά,  δεν ανοίγει απότομα όπως στο video ποιό πίσω 

Και μένα έτσι ανοιγε τα πρώτα χρόνια. Μετά ήθελε βοήθεια και τώρα δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επιστρέψω τα marelli στο onparts και μου λένε ότι τα λεφτά δεν μπορώ να τα παρω πίσω. Μου λένε μόνο με μορφή άλλο ανταλλακτικού ή πιστωτικό. Το πιστωτικό δεν είναι παράνομο;
Παρε κανα φιλτρο
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , takpanos said:
6 hours ago , GeorgeSmirlis said:

 

Παρε κανα φιλτρο

Τα έχω αλλαξει όλα τα φίλτρα. Κάνα πολλαπλασιαστή θα πάρω να υπάρχει γιατί ξέμεινα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με  το  καλό  η  αγορά  από  το βενιερη. Περιμένω  βίντεο  να  ζηλέψω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα χθες να εγκαταστήσω τα marelli όμως δεν το έκανα. Θα παραγγείλω αύριο από Βενιέρη με φρενο, τιμή 12,5€ το ένα. 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τα marelli τα οποια είναι αφορετα τα δίνω (επικοινωνία με pm).

Link to comment
Share on other sites

Με  το  καλό  η  αγορά  από  το βενιερη. Περιμένω  βίντεο  να  ζηλέψω.


Έβαλε κανένας αυτά από Βενιέρη; Είναι όντως όπως τα εργοστασιακά, ανοίγουν αργά και ομαλά;
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , gousias said:

Έβαλε κανένας αυτά από Βενιέρη; Είναι όντως όπως τα εργοστασιακά, ανοίγουν αργά και ομαλά;

 

Θα παραγγείλω αύριο εγώ και θα τα εγκαταστήσω το Σκ που μας έρχεται. Μαζί με αυτά και βιντεο-αποδειξη. Ο Βενιέρης με είπε ότι έχουν φρένο και ότι λειτουργούν ομαλά σαν τα εργοστασιακά! Άι να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα παραγγείλω αύριο εγώ και θα τα εγκαταστήσω το Σκ που μας έρχεται. Μαζί με αυτά και βιντεο-αποδειξη. Ο Βενιέρης με είπε ότι έχουν φρένο και ότι λειτουργούν ομαλά σαν τα εργοστασιακά! Άι να δούμε.


θα περιμένω νέα σου!
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω τα marelli ολοκαίνουρια αφορετα μετά από λάθος αγορά :growl: και δυστυχώς δεν μπόρεσα να παραγγείλω από βενιερη, αύριο θα γίνει η παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε η παραγγελία από Βενιέρη. 30€ όλα μαζί με μεταφορικά μέσα. Έρχονται αύριο, τα φοράω το Σάββατο και βγάζω βιντεάκι με την λειτουργία τους που όπως με επιβεβαίωσαν έχουν φρένο στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν , TASOS M, said:

τι  κωδικό  βενιέρη  έχουν;

Δεν με είπε. Του είπα τις προδιαγραφές και μου είπε οτι θα στειλει αυτά με βάση τα αυθεντικά. 

Μήκος από σπείρωμα να σε σπείρωμα: 375μμ

Διαδρομή εμβόλου: 140μμ

Πάχος κυλίνδρου: 18μμ

Πάχος εμβολου: 8μμ

Δύναμη: 390Ν

Αυτές είναι οι προδιαγραφές των αυθεντικών. Αυτό μου είπε ότι έχει 400Ν και 380μμ μήκος. Λέει ότι κάνουν.

 

Υγ: τα παραπάνω είναι για passat b6 sedan (3c2), δεν γνωρίζω αν κάνουν και σε άλλα οχήματα.

Edited by GeorgeSmirlis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα του Βενιέρη. 30€ όλα μαζί με φρένο θεωρητικά. 

Η μεριά του κυλίνδρου πάει στο πορτμπαγκάζ και η μερια του εμβόλου στο αμάξωμα.

 

IMG_20180321_131056.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.