Jump to content
Dante

Αντηλιακές μεμβράνες

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

 

Παίδες πριν κανα δίμηνο τοποθέτησα αντηλιακές μεμβράνες στο αυτοκίνητο και να που σήμερα έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και με σταμάτησαν σε μπλόκο.

Τελικός απολογισμός 80 ευρώ πρόστιμο (40 αν πληρωθεί σε 10 μέρες) και αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και οδήγησης για 10 μέρες.

Το ίδιο όργανο που μου έκοψε τη λυπητερή με ενημέρωσε ότι για να είναι νόμιμες οι μεμβράνες θα πρέπει να αναγράφεται η ύπαρξή τους στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος. Η διαδικασία έχει ως εξής... Πάμε στο δερματολόγο μας ο οποίος μετά από εξέταση κτλ συνιστά τοποθέτηση μεμβρανών στο όχημα. Κατόπιν στο Υπ. Συγκοινωνιών με τα χαρτιά από το συνεργείο τοποθέτησης και ένα παράβολο (άγνωστο το κόστος) και κάνουμε τη δουλειά μας.

Και ερωτώ... ξέρουμε κανένα τζιμάνι δερματολόγο που θα μπορούσε να μας κάνει τη διευκόλυνση;

Κι επιπλέον αν γνωρίζει κάποιος την αξία του παραβόλου θα ήταν το καλύτερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Μήπως ο δερματολόγος θα πρέπει να είναι από δημόσιο φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα. Αυτό ψάχνω τώρα.

Θα γούσταρα τρελά όμως να περάσω απ' το ίδιο σημείο αφού έχω κάνει τη διαδικασία και να τους τρίψω την άδεια στη μούρη και να φύγω κύριος...

Γιατί για να ξηλώσω τις μεμβράνες δεν παίζει το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλοκαίρι σου λέει, ζέστη κλπ, ένα τριμηνάκι εισπράξεων...

Και να φανταστείς αδερφέ ότι η "συμβουλή" για το πως να κάνω το παράνομο νόμιμο προήλθε από τον ίδιο άνθρωπο του νόμου που με τσεκούρωσε.

Για γέλια και για κλάματα...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην Αθήνα γίνονται αυτά χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Διστιχος γινονται σε ολη τιν ελλαδα οποτε εχουν εντολι να κοψουν κλισεις!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλοκαίρι σου λέει, ζέστη κλπ, ένα τριμηνάκι εισπράξεων...

Και να φανταστείς αδερφέ ότι η "συμβουλή" για το πως να κάνω το παράνομο νόμιμο προήλθε από τον ίδιο άνθρωπο του νόμου που με τσεκούρωσε.

Για γέλια και για κλάματα...

Αδερφεε ο μπατσος μπορει να ηταν και γαμο τα παιδια.αλλα αν τον πιεζαν οι ανοτεροι δεν μπορουσε να κανει κατι.κατι ακομα!εβγαλες καμια ακρι;με τον δερματολογο;με το παραβολο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Σίγουρα τη δουλειά του έκανε το παλικάρι και για να λέμε και του στραβού το δίκιο καλά έκανε.

Νταξει, τώρα τη φάγαμε, τέλειωσε. και σε άλλα με υγεία.

Όσον αφορά το δερματολόγο, είναι λίγο μανίκι η υπόθεση.

Θέλει χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο. Περνάς από επιτροπή κλπ κλπ. Αν κάποιος έχει δικό του άνθρωπο σε νοσοκομείο ίσως και να μπορεί να την κάνει τη δουλειά. Αλλά γενικά απ' ότι ακούω έχουν σφίξει τα πράγματα με τα μουφόχαρτα.

Οπότε από δω και πέρα όσο μπορούμε αποφεύγουμε τις κακοτοπιές και τα μπλόκα. Ανοιχτά παράθυρα να μπαίνει άπλετο φως, αναμμένες πλαφονιέρες κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω καιγω κατι που το σκευτομαι τωρα!πας σε δερματολογο περνεις ενα χαρτι ολα ωραια και καλα.αν πας το χαρτι στο νοσοκομιο δεν γινετε να παρεις κατευθιαν τιν σφραγιδα υπογραφι η οτι αλλο χριαζετε;επισις με χαρτι απο δερματολογο ο μπατσος παλι θα σε γραψει;ενοω αν σου πει για τα φιμε του διχνεις το χαρτι.ξερει κανενας κατι παραπανο απο αυτα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμάτευση πρέπει να είναι από επιτροπή δημόσιου νοσοκομείου. Λογικά δε γίνεται να πάρεις από ιδιώτη γιατρό και να στο σφραγίσει μετά νοσοκομείο. Ο μπάτσος και πάλι θα σε γράψει αν έχεις μόνο αυτό το χαρτί. Πρέπει τα φιμέ να αναγράφονται στην άδεια κυκλοφορίας για να μη σε γράψει. Αλλά αυτό είναι το εύκολο κομμάτι. Το δύσκολο είναι το χαρτί του γιατρού. Μ' αυτό πας στο Υπ. Συγκοινωνιών, πληρώνεις ένα παράβολο (έχω ακούσει για 30 ή 50 ευρώ), στα βάζουν στην άδεια και καθάρισες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2016 at 8:23 ΜΜ, Dante said:

Γεια χαρά σε όλους!

 

Παίδες πριν κανα δίμηνο τοποθέτησα αντηλιακές μεμβράνες στο αυτοκίνητο και να που σήμερα έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και με σταμάτησαν σε μπλόκο.

Τελικός απολογισμός 80 ευρώ πρόστιμο (40 αν πληρωθεί σε 10 μέρες) και αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και οδήγησης για 10 μέρες.

Το ίδιο όργανο που μου έκοψε τη λυπητερή με ενημέρωσε ότι για να είναι νόμιμες οι μεμβράνες θα πρέπει να αναγράφεται η ύπαρξή τους στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος. Η διαδικασία έχει ως εξής... Πάμε στο δερματολόγο μας ο οποίος μετά από εξέταση κτλ συνιστά τοποθέτηση μεμβρανών στο όχημα. Κατόπιν στο Υπ. Συγκοινωνιών με τα χαρτιά από το συνεργείο τοποθέτησης και ένα παράβολο (άγνωστο το κόστος) και κάνουμε τη δουλειά μας.

Και ερωτώ... ξέρουμε κανένα τζιμάνι δερματολόγο που θα μπορούσε να μας κάνει τη διευκόλυνση;

Κι επιπλέον αν γνωρίζει κάποιος την αξία του παραβόλου θα ήταν το καλύτερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

 

έτσι, για την ιστορία, δεν μας λες και τα χαρακτηριστικά των μεμβρανών που έβαλες;

 

 

_

Link to comment
Share on other sites

Της 3Μ CS35 σε οδηγού και συνοδηγού για να πλησιάσουν τα σκουρα εργοστασιακά πίσω και crystalline 70 στο εμπρός παρμπριζ

 

12957294_1711340272488881_822253545_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν έχω την απάντηση περί δερματολόγου που μας ζητάς αλλά πρέπει να σου πω ότι ο συνδυασμός σου είναι πολύ καλός!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Βιντάμπλιγιος said:

δυστυχώς δεν έχω την απάντηση περί δερματολόγου που μας ζητάς αλλά πρέπει να σου πω ότι ο συνδυασμός σου είναι πολύ καλός!

Να 'σαι καλά φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν πιστεύω όσα διαβάζω. Καλά κάνω και πιστεύω πλέον οτι το μόνο που μας χρειάζεται σε αυτή τη χώρα είναι μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Είναι δυνατόν να ζητάτε άτομο σε δημόσιο τομέα να παρανομήσει? Διαβάζω καλά ή τα μάτια μου με γελάνε? Κανονικά και καταγγελία θα μπορούσατε να φάτε. Πάμε όμως παρακάτω ο κάθε δερματολόγος που ως φοιτητής ιατρικής και χωρίς να τους υποστηρίζω παίρνει 1100 με 1200 ευρώ θα ρισκάρει να χάσει τα χρήματα που βγάζει κάθε χρόνο για να περάσει μια υπογραφή για ένα αμάξι για να βάλει ο οδηγός του κάτι παράνομο. Που ζείτε? Εσείς στην περίπτωση του ιατρού θα θυσιάζατε το μισθός σας για μεμβράνες ενός αγνώστου? Μην πείτε ναι πριν το σκεφτείτε αυτός ο ''μαλάκας'' δερματολόγος σπουδάζει 6 χρόνια + ειδικότητα+αγροτικό+στρατ. θητεία + οικογένεια του και θα τα χέσει όλα για μια τζίφρα! Εγώ και στο δημόσιο να ήθελα να δουλέψω και 20.000 να μου φέρνατε τζίφρα δεν θα έβαζα. Δεν θα ρίσκαρα επ ουδενί τον μισθό.

 

 

Από εκεί και πέρα ο αστυνομικός ανέφερε το τυπικό μέρος. Δεν υπάρχει τίποτα επιλήψιμο σε αυτό. Δεν σου είπε να παρανομήσεις. Είναι ευκόλως εννοούμενο πως θα πρέπει να εμπίπτεις στις κατηγορίες για μεμβράνες δεν μιλάμε για φιμέ τζάμια του εργοστασίου , άρα εαν δεν εμπίπτεις σε αυτές εννοείται ή θα μείνεις με αυτές με οποιοδήποτε ρίσκο να ξαναπληρώσεις ή θα τις ξηλώσεις. Και μην ακούω βάλθηκαν να γράψουν τον κόσμο. Και μένα με ενοχλεί ο ήλιος και εγώ θέλω μεμβράνες αλλά παράνομος δεν θα γίνω έτσι θα τον φάω και θα σκάσω και θα αγοράσω καινούργιο ζευγάρι γυαλιών. Δεν υπήρχε σάλιο για φιμέ μαμα και νόμιμα άρα συμβιβάζομαι. Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια. Η αστυνομία ακολουθεί τη νόμιμη οδό. Δεν κάνει διακρίσεις και μπράβο της. 

Edited by vastil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσκασε και η ασφαλια χαχαχα.οκ ρε φιλε χαλαροσε!εδω σιζιταμε το πως γινετε κατι απο παρανομο νομιμο.εσυ τι σκας;και αυτο λεμε πιο πανο οτι ειναι σχεδον αδυνατον να γινει αυτο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έχει ένα δίκιο, τώρα.

Για να πουλήσουμε μούρη ψάχνουμε για ρουσφέτι.

Κι εγώ θέλω φιμέ αλλά δεν ψήνομαι να δίνω κατοστάρικα έξτρα, εάν έβαζα θα ήταν ένα ρίσκο εις γνώση μου και θα έκανα τουμπεκί αν με γράφανε.

Edited by Candlemass
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2016 at 4:23 ΠΜ, vastil said:

Εντάξει δεν πιστεύω όσα διαβάζω. Καλά κάνω και πιστεύω πλέον οτι το μόνο που μας χρειάζεται σε αυτή τη χώρα είναι μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Είναι δυνατόν να ζητάτε άτομο σε δημόσιο τομέα να παρανομήσει? Διαβάζω καλά ή τα μάτια μου με γελάνε? Κανονικά και καταγγελία θα μπορούσατε να φάτε. Πάμε όμως παρακάτω ο κάθε δερματολόγος που ως φοιτητής ιατρικής και χωρίς να τους υποστηρίζω παίρνει 1100 με 1200 ευρώ θα ρισκάρει να χάσει τα χρήματα που βγάζει κάθε χρόνο για να περάσει μια υπογραφή για ένα αμάξι για να βάλει ο οδηγός του κάτι παράνομο. Που ζείτε? Εσείς στην περίπτωση του ιατρού θα θυσιάζατε το μισθός σας για μεμβράνες ενός αγνώστου? Μην πείτε ναι πριν το σκεφτείτε αυτός ο ''μαλάκας'' δερματολόγος σπουδάζει 6 χρόνια + ειδικότητα+αγροτικό+στρατ. θητεία + οικογένεια του και θα τα χέσει όλα για μια τζίφρα! Εγώ και στο δημόσιο να ήθελα να δουλέψω και 20.000 να μου φέρνατε τζίφρα δεν θα έβαζα. Δεν θα ρίσκαρα επ ουδενί τον μισθό.

 

 

Από εκεί και πέρα ο αστυνομικός ανέφερε το τυπικό μέρος. Δεν υπάρχει τίποτα επιλήψιμο σε αυτό. Δεν σου είπε να παρανομήσεις. Είναι ευκόλως εννοούμενο πως θα πρέπει να εμπίπτεις στις κατηγορίες για μεμβράνες δεν μιλάμε για φιμέ τζάμια του εργοστασίου , άρα εαν δεν εμπίπτεις σε αυτές εννοείται ή θα μείνεις με αυτές με οποιοδήποτε ρίσκο να ξαναπληρώσεις ή θα τις ξηλώσεις. Και μην ακούω βάλθηκαν να γράψουν τον κόσμο. Και μένα με ενοχλεί ο ήλιος και εγώ θέλω μεμβράνες αλλά παράνομος δεν θα γίνω έτσι θα τον φάω και θα σκάσω και θα αγοράσω καινούργιο ζευγάρι γυαλιών. Δεν υπήρχε σάλιο για φιμέ μαμα και νόμιμα άρα συμβιβάζομαι. Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια. Η αστυνομία ακολουθεί τη νόμιμη οδό. Δεν κάνει διακρίσεις και μπράβο της. 

Για το γιατρό ίσως να έχεις και δίκιο. Αν φυσικά δε λάβεις υπόψιν τα χιλιάρικα που μπαίνουν στην τσέπη με συσκευασία φακέλου οποιασδήποτε μορφής και διαστάσεων. Δε μιλάω φυσικά για όλους και δε γενικεύω το θέμα αλλά τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, όσες φορές χρειάστηκε λαδάκι, κανένας δεν αρνήθηκε. Κάποιοι από δαύτους μάλιστα δεν αρκούνται στο "ότι έχετε ευχαρίστηση", αλλά έχουν και ταρίφα (συζητήσιμη ιδιαιτέρως στο γραφείο φυσικά). Οπότε μην ακούω (ή διαβάζω μάλλον) περί τυπικών κλπ. Τα καλά και συμφέροντα αγαπητοί μου.

Όσο για τον αστυνομικό (που δεν έχω φυσικά τίποτα με τον άνθρωπο γιατί κι αυτός τη δουλειά του κάνει και καλά κάνει), αν θέλει να είναι τυπικός και σωστός, ας είναι με όλους. Πόσες φορές έχω δει σε φανάρι μηχανόβιο χωρίς κράνος σταματημένο σε φανάρι να έχει πιάσει ψιλή κουβεντούλα με τροχαία παρακείμενα σταματημένη στο ίδιο φανάρι. Και να σου πω φίλε μου για το τυπικό και σωστό της υπόθεσης πως παρακάμπτεται; Μια καλή γνωριμία αρκεί. Σε 10 μέρες θα έπαιρνα πίσω δίπλωμα και άδεια και τα πήρα στις 3 μέρες χωρίς καν να εμφανιστώ στην τροχαία. Και μάλιστα ντελίβερι στο χώρο εργασίας μου. Αρκούσε η γνωριμία και μια βεβαίωση από τον εγκαταστάτη (αίτημα της τροχαίας αυτό) ότι πήγα και τις ξήλωσα. Τώρα το πως θα μετακινούσα το αυτοκίνητο για να πάω να τις ξηλώσω χωρίς άδεια και δίπλωμα ας μου το εξηγήσει κάποιος που ξέρει γιατί εγώ αδυνατώ.

Συν τοις άλλοις στο καπάκι μετά από μένα σταμάτησαν μια κοπέλα η οποία είχε το κινητό κολλημένο στο αυτί. Της κάνουν σήμα να σταματήσει, κάνει στη μπάντα συνεχίζοντας να μιλάει στο τηλέφωνο. Πλησιάζοντας για να δώσω τα χαρτιά μου ακούω σχόλιο από τον ένα στον άλλο αστυνομικό :"ούτε καν να το κλείσει". Παρόλα αυτά η κοπελιά έφυγε με κάποιο μαγικό τρόπο χωρίς το μπιλιέτο πολύ πριν από μένα.

Κατά τ' άλλα οι τύποι μας μάραναν...

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2016 at 4:59 ΜΜ, Candlemass said:

Εντάξει, έχει ένα δίκιο, τώρα.

Για να πουλήσουμε μούρη ψάχνουμε για ρουσφέτι.

Κι εγώ θέλω φιμέ αλλά δεν ψήνομαι να δίνω κατοστάρικα έξτρα, εάν έβαζα θα ήταν ένα ρίσκο εις γνώση μου και θα έκανα τουμπεκί αν με γράφανε.

Φίλε μου έχεις κι εσύ ένα δίκιο. Με μια μικρή ένσταση όμως. Ναι, ΟΚ, καλό το αισθητικό κομμάτι αλλά τα οφέλη σ' ένα χιλιαράκι είναι πολύ μεγαλύτερα απ' ότι φαντάζεσαι. Το συγκεκριμένο λοιπόν, ανάβοντας το a/c γοναζίζει, αγκομαχάει και ψυχορραγεί.. Συν ότι από οικονομικότατο αρχίζει και ρουφάει καύσιμο με καλαμάκι. ΟΚ, και πάλι παραμένει οικονομικό αλλά για ποιο λόγο να το κάψεις το παραπάνω; Το ότι μετά από ελάχιστο χρόνο λειτουργίας δροσίζει η καμπίνα οπότε μπορείς χαλαρά να το χαμηλώσεις ή και να το σβήσεις τελείως λέει πολλά.

Συν ότι κακά τα ψέμματα, μούρη με το up δεν πουλάς όπως και να το έχεις κάνει.

Το συμπέρασμα λοιπόν και απόφασή μου είναι ότι θα τις βγάλω όταν τα λεφτά που θα έχω πληρώσει σε κλήσεις φτάσουν την αξία τους.

Απλά ελπίζω ότι δε θα γίνει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, κι εγώ θα τις ήθελα περισσότερο για να μη θερμαίνεται τόσο πολύ το εσωτερικό και ξεκολλήσουν κάποια στιγμή οι ταπετσαρίες (πράγμα που έχει συμβεί σε άλλους), παρά για μούρη.

Το σχόλιό μου αφορούσε τη γενικότερη στάση των περισσότερων που τις θέλουν για μούρη. Κι εμένα θα μ' αρέσει περισσότερο με φιμέ, αλλά δεν είναι ο πρώτος λόγος που θα τις έβαζα και εφ' όσον δεν τις δικαιούμαι λόγω ευαισθησίας, θα συμβιβαστώ. Ή θα ρισκάρω γνωρίζοντας το κόστος, άσχετα αν θεωρώ ότι ο ισχύον νόμος είναι για τα πανηγύρια.

Edited by Candlemass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Dante said:

Για το γιατρό ίσως να έχεις και δίκιο. Αν φυσικά δε λάβεις υπόψιν τα χιλιάρικα που μπαίνουν στην τσέπη με συσκευασία φακέλου οποιασδήποτε μορφής και διαστάσεων. Δε μιλάω φυσικά για όλους και δε γενικεύω το θέμα αλλά τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία, όσες φορές χρειάστηκε λαδάκι, κανένας δεν αρνήθηκε. Κάποιοι από δαύτους μάλιστα δεν αρκούνται στο "ότι έχετε ευχαρίστηση", αλλά έχουν και ταρίφα (συζητήσιμη ιδιαιτέρως στο γραφείο φυσικά). Οπότε μην ακούω (ή διαβάζω μάλλον) περί τυπικών κλπ. Τα καλά και συμφέροντα αγαπητοί μου.

Όσο για τον αστυνομικό (που δεν έχω φυσικά τίποτα με τον άνθρωπο γιατί κι αυτός τη δουλειά του κάνει και καλά κάνει), αν θέλει να είναι τυπικός και σωστός, ας είναι με όλους. Πόσες φορές έχω δει σε φανάρι μηχανόβιο χωρίς κράνος σταματημένο σε φανάρι να έχει πιάσει ψιλή κουβεντούλα με τροχαία παρακείμενα σταματημένη στο ίδιο φανάρι. Και να σου πω φίλε μου για το τυπικό και σωστό της υπόθεσης πως παρακάμπτεται; Μια καλή γνωριμία αρκεί. Σε 10 μέρες θα έπαιρνα πίσω δίπλωμα και άδεια και τα πήρα στις 3 μέρες χωρίς καν να εμφανιστώ στην τροχαία. Και μάλιστα ντελίβερι στο χώρο εργασίας μου. Αρκούσε η γνωριμία και μια βεβαίωση από τον εγκαταστάτη (αίτημα της τροχαίας αυτό) ότι πήγα και τις ξήλωσα. Τώρα το πως θα μετακινούσα το αυτοκίνητο για να πάω να τις ξηλώσω χωρίς άδεια και δίπλωμα ας μου το εξηγήσει κάποιος που ξέρει γιατί εγώ αδυνατώ.

Συν τοις άλλοις στο καπάκι μετά από μένα σταμάτησαν μια κοπέλα η οποία είχε το κινητό κολλημένο στο αυτί. Της κάνουν σήμα να σταματήσει, κάνει στη μπάντα συνεχίζοντας να μιλάει στο τηλέφωνο. Πλησιάζοντας για να δώσω τα χαρτιά μου ακούω σχόλιο από τον ένα στον άλλο αστυνομικό :"ούτε καν να το κλείσει". Παρόλα αυτά η κοπελιά έφυγε με κάποιο μαγικό τρόπο χωρίς το μπιλιέτο πολύ πριν από μένα.

Κατά τ' άλλα οι τύποι μας μάραναν...

Και δίκαιο έχεις για τα φακελάκια και άδικο έχεις όταν δεν κάνεις καταγγελία. Όμως θα πρέπει να δεχτείς οτι θα χειρουργηθείς από τον επιμελητή και όχι από τον διευθυντή της έδρας. Βέβαια όταν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου για συγγενικό πρόσωπο παραβλάπτουμε τον επιμελητή και ζητάμε τον διευθυντή της έδρας. Άρα φταίμε και εμείς. Και εμείς υποθάλπτουμε ως συγγενείς ασθενών μια παθογένεια.  

Από κει και πέρα όσα λες για τα μηχανάκια έχεις απόλυτο δίκαιο. Και του αδερφού μου του πήρανε το δίπλωμα για επίδειξη οδηγικών ικανοτήτων για 2 μήνες αν και είχα τις ενστάσεις μου σε αυτό εγώ θα το όριζα διακοπή οδήγησης και μετά από 2 χρόνια ξανά εξετάσεις. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνουμε νόμιμοι σα αυτή την χώρα. Νόμιμοι με καθαρή συνείδηση. Τώρα από εκεί και πέρα οι μεμβράνες είναι το παράνομο καλώς ή κακώς και το γνωρίζεις. Μπορείς να πεις την πάτησα αλλά το ήξερα οτι μπορεί και να μου τύχαινε. Να λες την έπαθα ήταν ψιλοαδικία όμως δεν το κατανοώ αφού έβαλες κάτι παράνομο. Ποιος σου φταίει? Είναι σα να κλέβω από τον γείτονα μια φρατζόλα να ξέρω οτι πως είναι παράνομη πράξη και λέω εεεε όχι με έπιασαν. Αφού το ήξερα θα πω το γνώριζα και όχι να προσπαθήσω με πλάγιο τρόπο να νομιμοποιήσω το παράνομο.

 

Κλείνοντας αυτό με το ac το ακούω ως δικαιολογία. Και εμένα αγκομαχάει με το αρκουδίσιον. Εμένα περισσότερο γιατί είναι το 60αρη, Λύση πρώτη παραγγέλνω από το εργοστάσιο day 0 με κανονικά σκούρα τζάμια. Δεν το έκανα δεν είμαι πλούσιος.  Λύση δεύτερη? Βρίσκω ένα μεγάλο δέντρο και το βάζω από κάτω. Λύση τρίτη βάζω κουκούλα στο αμάξι. Λύση τέταρτη σηκώνω την κωλ@ρα μου και το βάζω στο υπόγειο παρκινγκ και δεν γκρινιάζω που θα ανεβώ 10 μέτρα με τα πόδια και δεν θα μπαρκάρω μπροστά από το σπίτι μου. Λύση πέμπτη σηκώνομαι το πρωί και κάνω όλες μου τις δουλειές και δεν με χτυπάει ο ήλιος. Λύσεις υπάρχουν το ίδιο όμως και δικαιολογίες. 

Edited by vastil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καθείς φίλε μου με τα κριτήριά του. Το ξέρω ότι είμαι παράνομος και γι'΄αυτό είμαι πρόθυμος να πληρώσω όσες φορές χρειαστεί. Είμαι πρόθυμος όμως να πληρώσω όταν ο νόμος στη μπορδελόχωρα που δυστυχώς ζω εφαρμόζεται για όλους και όχι κατ' επιλογή.

Αν εσύ βλέπεις σαν δικαιολογία τα του a/c είναι δικαίωμά σου. Ίσως και να μη σε ενοχλεί τόσο. Όσο για τα υπόλοιπα μέτρα πρόληψης και προστασίας μπορείς να τα εφαρμόσεις εφόσον είναι εφικτό. Ούτε κι εγώ είμαι πλούσιος γιατί αν ήμουν δε θα είχα το εν λόγω κουβαδάκι ως κύριο μέσο μεταφοράς. Οπότε λοιπόν σηκώνω την κωλάρα μου όπως λες το πρωί 5μιση η ώρα, παίρνω το κουβαδάκι μου και κατεβαίνω στη δουλειά όπου δεν υπάρχει ούτε υπόγειο παρκινγκ, ούτε δέντρο, ούτε καν θάμνος για σκιά. Και δυστυχώς είναι τέτοιος ο χώρος και η φύση της δουλειάς που ίσως και σε ένα 8ωρο μέσα να χρειαστεί να το μετακινήσω 1-2 μέτρα μόνο γιατί εμποδίζει κανα 5αρι φορές. Για φαντάσου με να το κάνω αυτό βάζοντας και βγάζοντας κάθε φορά την κουκούλα.... Και όλα αυτά μέχρι τις 4-5 το απόγευμα που θα πάρω το κάρο μου και θα ανηφορίσω για το σπίτι όπου και το βάζω στο υπόγειο παρκινγ. Αλλά φυσικά το απόγευμα η ανάγκη για σκίαση όπως θα φαντάζεσαι κι εσύ είναι αμελητέα. Παρόλα αυτά είμαι πρόθυμος και για του λόγου το αληθές να σε κάνω μια ξενάγηση στο χώρο που αφήνω το αμάξι να λιάζεται καθημερινά μέχρι το απόγευμα και να μου προτείνεις κάποια σοφή λύση.

Φιλικά πάντα,

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Dante said:

Ο καθείς φίλε μου με τα κριτήριά του. Το ξέρω ότι είμαι παράνομος και γι'΄αυτό είμαι πρόθυμος να πληρώσω όσες φορές χρειαστεί. Είμαι πρόθυμος όμως να πληρώσω όταν ο νόμος στη μπορδελόχωρα που δυστυχώς ζω εφαρμόζεται για όλους και όχι κατ' επιλογή.

Αν εσύ βλέπεις σαν δικαιολογία τα του a/c είναι δικαίωμά σου. Ίσως και να μη σε ενοχλεί τόσο. Όσο για τα υπόλοιπα μέτρα πρόληψης και προστασίας μπορείς να τα εφαρμόσεις εφόσον είναι εφικτό. Ούτε κι εγώ είμαι πλούσιος γιατί αν ήμουν δε θα είχα το εν λόγω κουβαδάκι ως κύριο μέσο μεταφοράς. Οπότε λοιπόν σηκώνω την κωλάρα μου όπως λες το πρωί 5μιση η ώρα, παίρνω το κουβαδάκι μου και κατεβαίνω στη δουλειά όπου δεν υπάρχει ούτε υπόγειο παρκινγκ, ούτε δέντρο, ούτε καν θάμνος για σκιά. Και δυστυχώς είναι τέτοιος ο χώρος και η φύση της δουλειάς που ίσως και σε ένα 8ωρο μέσα να χρειαστεί να το μετακινήσω 1-2 μέτρα μόνο γιατί εμποδίζει κανα 5αρι φορές. Για φαντάσου με να το κάνω αυτό βάζοντας και βγάζοντας κάθε φορά την κουκούλα.... Και όλα αυτά μέχρι τις 4-5 το απόγευμα που θα πάρω το κάρο μου και θα ανηφορίσω για το σπίτι όπου και το βάζω στο υπόγειο παρκινγ. Αλλά φυσικά το απόγευμα η ανάγκη για σκίαση όπως θα φαντάζεσαι κι εσύ είναι αμελητέα. Παρόλα αυτά είμαι πρόθυμος και για του λόγου το αληθές να σε κάνω μια ξενάγηση στο χώρο που αφήνω το αμάξι να λιάζεται καθημερινά μέχρι το απόγευμα και να μου προτείνεις κάποια σοφή λύση.

Φιλικά πάντα,

 

Θα σου μιλήσω ως Βασίλης και όχι ως ένας ακόμα μαλάκ@ς που σου κάνει κήρυγμα και σου ζητώ συγγνώμη για το προηγούμενο μου μήνυμα. Βγάλε τες τις μεμβράνες μόνο πρόβλημα θα σου δημιουργήσουν. Και ο ξάδερφος μου είναι στην τροχαία και πέρυσι το συζητούσαμε και το τοπίο είναι θολό. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε γράψουν οπότε μην παιδεύεσαι και δεν νομίζω οτι τα χρωστάς αυτά τα χρήματα στο ελληνικό κράτος. Βγάλε τους και χαιρέτα τους τελείως

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2016 at 5:50 ΜΜ, Dante said:

 και crystalline 70 στο εμπρός παρμπριζ

 

 

Μια παρεμβαση. Με μεβρανη στο εμπρος παρμπριζ σιγουρα ''προκαλεις'' λιγο παραπανω. Η διαφορα ειναι ορατη απο αποσταση. Γενικα σκουραινει το ολο συνολο, παρολο που  εχεις τις 35αρες. Στο προηγουμενο αυτοκινητο μου αλλα και στο τωρινο, ειχα τις τις 35αρες στα πισω και τις 50αρες σε οδηγου-συνοδηγου. Επελεξα πιο ανοιχτοχρωμες εμπρος καθαρα για να μην προκαλω. Οσες φορες με εχουν σταματησει παντα ανοιγο παραθυρα και τα φωτα καμπινας. Μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , vastil said:

Θα σου μιλήσω ως Βασίλης και όχι ως ένας ακόμα μαλάκ@ς που σου κάνει κήρυγμα και σου ζητώ συγγνώμη για το προηγούμενο μου μήνυμα. Βγάλε τες τις μεμβράνες μόνο πρόβλημα θα σου δημιουργήσουν. Και ο ξάδερφος μου είναι στην τροχαία και πέρυσι το συζητούσαμε και το τοπίο είναι θολό. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε γράψουν οπότε μην παιδεύεσαι και δεν νομίζω οτι τα χρωστάς αυτά τα χρήματα στο ελληνικό κράτος. Βγάλε τους και χαιρέτα τους τελείως

Δε χρειάζεται να απολογείσαι ρε φιλαράκι. Δεν πήρα κάτι στραβά απ' ότι είπες. Κουβεντούλα κάνουμε εδώ και απόψεις λέμε. Θα δω πως θα το χειριστώ το θέμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.