Jump to content
ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΠΑΘΩΝ ???

Recommended Posts

Στις 5/6/16 έληξε η διετής εγγύηση σε polo 1.2 tsi, στις  7/6/16 έμεινε ξαφνικά με 12,000 μόλις στο καντράν,και η πρώτη διαπίστωση από φίλο μηχανικό αλλά και από τον οδηγό της οδικής ήταν καταπέλτης...μηχανή τέλος !!!!Στην karenta κ.Πατησίων ήταν αρχικά αρνητικοί σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή κινητήρα και δεν θα καλύψουν με εγγύηση,υπάρχει κανείς με παρόμοιο περιστατικό αφού θα κινηθώ νομικά και χρειάζομαι τις τυχόν αναφορές παρόμοιων  γεγονότων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ said:

Στις 5/6/16 έληξε η διετής εγγύηση σε polo 1.2 tsi, στις  7/6/16 έμεινε ξαφνικά με 12,000 μόλις στο καντράν,και η πρώτη διαπίστωση από φίλο μηχανικό αλλά και από τον οδηγό της οδικής ήταν καταπέλτης...μηχανή τέλος !!!!Στην karenta κ.Πατησίων ήταν αρχικά αρνητικοί σε περίπτωση που χρειαστεί αλλαγή κινητήρα και δεν θα καλύψουν με εγγύηση,υπάρχει κανείς με παρόμοιο περιστατικό αφού θα κινηθώ νομικά και χρειάζομαι τις τυχόν αναφορές παρόμοιων  γεγονότων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ενημέρωσε μας λίγο για το είδος τις ζημιάς για να πάρουμε μια ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το πρωί στάθμευσα μια χαρά και χωρίς καμία ένδειξη το τι θα ακολουθούσε το μεσημέρι όπου όταν πήγα να το βάλω σε λειτουργία έκανε ο κινητήρας θόρυβο σαν να βαράς κατσαρόλες.Μόνο η μίζα γύριζε,ο κινητήρας δεν έπαιρνε με τίποτα...όσο για την κοσμοκάρ έστειλα mail και αναμένω προκειμένου να στείλω και στην Γερμανία μπάς και μήπως...

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 hours ago , ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ said:

Εχθές το πρωί στάθμευσα μια χαρά και χωρίς καμία ένδειξη το τι θα ακολουθούσε το μεσημέρι όπου όταν πήγα να το βάλω σε λειτουργία έκανε ο κινητήρας θόρυβο σαν να βαράς κατσαρόλες.Μόνο η μίζα γύριζε,ο κινητήρας δεν έπαιρνε με τίποτα...όσο για την κοσμοκάρ έστειλα mail και αναμένω προκειμένου να στείλω και στην Γερμανία μπάς και μήπως...

Έτσι ξαφνικά; Είχε προηγηθεί κάποιο περιστατικό;

Είχε γίνει κάποια επίσκεψη συνεργείο πριν το συμβάν ή θα ακολουθούσε σύντομα; Λαδάκια είχες τσεκάρει, μήπως είχες κάνει κάποιο μεγάλο ταξίδι;

Ομολογουμένως, 12000 χλμ. είναι πάρα πολύ λίγα ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω όλο αυτό που περιγράφεις, μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο!

2 μέρες μετά την λήξη της εγγύησης, με μόλις 12 χιλιάδες χιλιόμετρα και χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι, πας να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο και χτυπάει κινητήρα.. Αν είναι τόσο σοβαρό δεν υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν από τα κεντρικά της Kosmocar. 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ και το καλύτερο για να γίνει ακόμη πιο περίεργο !! Ενα μήνα πρίν λήξει η εγγύηση και προκειμένου να γίνει επέκταση εγγύσης,όπως ζητούν οι όροι τους,  δηλαδή μόλις 520 χλμ. πρίν,είχα αλλάξει λάδια-φίλτρο  με castrol titanium 5-30 ..Δυστυχώς την επέκταση δεν πρόλαβα να την κάνω.Τώρα έγινε καλύτερη η υπόθεση νομίζω ...πάντως η νομική εταιρεία που με εκπροσωπεί θα στείλει πραγματογνώμονα για να καταρτισθεί έκθεση ώστε να προσφύγω στα δικαστήρια όποτε και όταν γίνει..

Edited by ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ said:

Να σας πώ και το καλύτερο για να γίνει ακόμη πιο περίεργο !! Ενα μήνα πρίν λήξει η εγγύηση και προκειμένου να γίνει επέκταση εγγύσης,όπως ζητούν οι όροι τους,  δηλαδή μόλις 520 χλμ. πρίν,είχα αλλάξει λάδια-φίλτρο  με castrol titanium 5-30 ..Δυστυχώς την επέκταση δεν πρόλαβα να την κάνω.Τώρα έγινε καλύτερη η υπόθεση νομίζω ...πάντως η νομική εταιρεία που με εκπροσωπεί θα στείλει πραγματογνώμονα για να καταρτισθεί έκθεση ώστε να προσφύγω στα δικαστήρια όποτε και όταν γίνει..

Σε αυτα τα 520 χλμ μεχρι να χτυπησεις μοτερ,ολα δουλευαν ρολοι;Εννοω ,δεν υπηρχε κανενας θορυβος η καποια ενδειξη οτι κατι δεν (θα) παει καλα;

Μηπως (λεω εγω...) οταν αλλαξες λαδια σου εριξαν καθαριστικο κινητηρα και δεν τον ξεπλυναν μετα ,πριν στο παραδωσουν;Αυτα τα συμπτωματα,μετα απο αλλαγη λαδιων και σε αυτα τα λιγα χλμ εκει παραπεμπουν..Καθαριστικο κινητηρα αλλα δεν το ξεπλυναν,εβαλαν κατευθειαν το λαδι μεσα και στο εδωσαν.Αποτελεσμα να παρεις μεταλλα στο χερι.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και το πρωί που στάθμευσα στο πάρκινγκ της εργασίας μου,δεν άναψε κανένα λαμπάκι και τίποτα δεν έδειχνε τι θα γινόταν το μεσημέρι.Αγιο είχα γιατί στην δουλειά μου πάω μέσω εθνικής...δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν με 110-120 χλμ.σταμάταγε απότομα ο κινητήρας !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναβει λαμπακι,απλως μενεις μετα απο λιγα χλμ εαν σου εριξαν καθαριστικο και δεν στο ξεπλυναν.

Link to comment
Share on other sites

Καθαριστικο κινητηρα μεσα στα λαδια.Οταν γινει με σωστη σειρα η διεργασια ειναι οτι καλυτερο,εαν το αφησεις μεσα,σου εκοψε τα λαδια και καταστρεφεις μηχανη.Εγω αλλαζω λαδια μονος μου και το κανω σε καθε αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο polo έχεις εσυ ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ το 1200 με τα 90 αλογα ? Και εγώ παθών σήμερα χωρίς να σταματήσει βέβαια το μοτέρ .. Δεν το έλυσαν ακόμα αλλά μάλλον ο ιμάντας λένε ..Παρατήρησα ότι ο κινητήρας χτυπούσε  λιγο παραπάνω απο το κλασσικό κροταλισμα τη Παρασκευή 10/06 και ολο το ΣΚ είπα να μη το κινήσω να πάω σήμερα 13/06 για service, τελικά δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι εκεί γιατι άρχισε να χτυπάει τρελά και σταμάτησα.. Εχει 25000 και πάλι καλά είναι ακόμα στην εγγύηση.ΜΙΧ klέΚΩΝ

Edited by giannispolo2015
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έχω,Ιούνιος 14 tsi με τους 90 hp...σήμερα το μεσημέρι με κάλεσαν τόσο από την karrenta όσο και από την kosmokar και μου είπαν ότι θα καλυφθεί η όποια ζημιά εντός εγγύησης !!Ακριβώς την αιτία της ζημιάς και το τι θα αλλαχθεί θα σε ενημερώσω σύντομα,καλά και ανώδυνα ξεμπερδέματα  !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα ΜΙΧΑΛΗΣΚΩΝ η κάλυψη από την αντιπροσωπεία. Είναι με ιμάντα χρονισμού εκκεντροφόρου ο 90αρης του 2014; Υπάρχει κάνα θέμα με τον ιμάντα; Να το ψαξουμε και σε άλλα ευρωπαϊκά forum.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα το δικο μου σημερα απο περιεργεια 

image.jpg

Εμενα ειχε γινει ανακληση τον σεμπτεμβριο και αλλαζαν την τροχαλια του μεταβλητου εκκεντροφορου γιατι μπορουσε να σπασει οπως εδω. 

image.jpg

Οποτε ισως αυτο να ειναι το προβλημα σας.. Διαβασα το γερμανικο forum και εχει 33 σελιδες με προβληματα σε αυτο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ,νόμιζα ότι μετά από οδήγηση 32 απροβλημάτιστων χρόνων και 16 αυτοκινήτων,είχα ξεχάσει να οδηγώ και το κατέστρεψα εγώ με λάθους χειρισμούς και συμπεριφορά !!!! 99,9% αυτή είναι η αιτία αλλά δυστυχώς ουδείς με κάλεσε ή ενημέρωσε για ανάκληση.Δοξάζω τον Θεό που δεν μου έτυχε στην εθνική που διασχίζω κάθε μέρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , sirdimitris said:

Ανοιξα το δικο μου σημερα απο περιεργεια 

image.jpg

Εμενα ειχε γινει ανακληση τον σεμπτεμβριο και αλλαζαν την τροχαλια του μεταβλητου εκκεντροφορου γιατι μπορουσε να σπασει οπως εδω. 

image.jpg

Οποτε ισως αυτο να ειναι το προβλημα σας.. Διαβασα το γερμανικο forum και εχει 33 σελιδες με προβληματα σε αυτο

 

Δεν παιζονται οι γερμανοι και η αξιοπιστια τους δεν εχει οργιο!! εκει που χαλουσαν οι καδενες ποιο συχνα απο αυτες του ποδηλατου, βαλανε ιμαντα και καταφεραν και αυτους να τους βγαζουν ελατωματικους, Ζητω η Γερμανια!!!! ....λαμογια!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , sirdimitris said:

Ανοιξα το δικο μου σημερα απο περιεργεια 

image.jpg

Εμενα ειχε γινει ανακληση τον σεμπτεμβριο και αλλαζαν την τροχαλια του μεταβλητου εκκεντροφορου γιατι μπορουσε να σπασει οπως εδω. 

image.jpg

Οποτε ισως αυτο να ειναι το προβλημα σας.. Διαβασα το γερμανικο forum και εχει 33 σελιδες με προβληματα σε αυτο

 

sirdimitris τι μοντελο εχεις????

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπάρχει ανάκληση για το συγκεκριμένο θέμα; Πρέπει άμεσα να ενημερωθούν οι κάτοχοι για να μην έχουν τρεχάματα μετά. Εσένα@sirdimitris όλα καλά με το πόλο;

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , man25 said:

Άρα υπάρχει ανάκληση για το συγκεκριμένο θέμα; Πρέπει άμεσα να ενημερωθούν οι κάτοχοι για να μην έχουν τρεχάματα μετά. Εσένα@sirdimitris όλα καλά με το πόλο;

Ναι παιδιά ενημερώστε όσους κατόχους μπορείτε και μένα τελικά το πρόβλημα απο τον ιμάντα .. Εμένα έκανε ενα δυνατό χτύπημα και το σταμάτησα αμέσως και ελπίζω να μη χτύπησε βαλβίδες γιατί μετά τρέχα γύρευε ..παίρνει μπροστά τωρα αλλα χτυπαει περιμένω να έρθει το σετ ιμάντα και βλέπουμε .. ούτε εμένα με είχε ενημερώσει κανείς για την ανάκληση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.