Jump to content
sifis

Golf 5 - Πρόβλημα στο παράθυρο & γρύλο [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εχω ενα golf 5 fsi του 2006 και εδω και ενα χρονο περιπου καποιες φορες το παραθυρο του συνοδηγου μονο ανεβοκατεβαινει μονο του χωρις εγω να κανω τιποτα.Εχει συμβει σε κανενα αλλο αυτο?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα golf 5 fsi του 2006 και εδω και ενα χρονο περιπου καποιες φορες το παραθυρο του συνοδηγου μονο ανεβοκατεβαινει μονο του χωρις εγω να κανω τιποτα.Εχει συμβει σε κανενα αλλο αυτο?

Καπου βρισκει αντισταση εννοεις και κατεβαινει. Δεν ανεβοκατεβαινει. Ναι γινεται αυτο

Στάλθηκε με tapa

Link to comment
Share on other sites

takpanos ανεβοκατεβαινει ακριβως οπως το ακους.Εκει που ειναι π.χ μισο κατεβασμενο μπορει ξαφνικα να ανεβει ή να κατέβει μόνο του.Δεν ξέρω γιατί

Link to comment
Share on other sites

takpanos ανεβοκατεβαινει ακριβως οπως το ακους.Εκει που ειναι π.χ μισο κατεβασμενο μπορει ξαφνικα να ανεβει ή να κατέβει μόνο του.Δεν ξέρω γιατί

Ωχ. Εμενα μονο οταν το ανεβαζω μπορει καμια φορα να κατεβει γιατι βρισκει αντισταση. Αρα εσενα καποιο θεμα πρεπει να υπαρχει. Τι να πω. Δες καλωδιωση μηπως κατι παιζει αλλιως...μαλλον αλλαγη

Στάλθηκε με tapa

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τη μπαταρία σου σε ηλεκτρολόγο με το μηχάνημα φορτίου και αν είναι εντάξει δες το γρύλο του παραθύρου.

Μάλλον κουράστηκε..

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλαμε για παραθυρα , εχω το Golf 6 1400 122, οταν παω να ανοιξω απο τους διακοπτες του οδηγου το πισω αριστερο τζαμι δεν ανοιγει με τιποτα οταν ομως παω και τα ανοιγω με την  σειρα δηλ πρωτα οδηγου μετα συνοδηγου, πισω δεξια και τελος το πισω αριστερα παντα ανοιγει,  που σταναθεμα ειναι η αλεπου και που το μυστηριο της? (προσθετω οτι ο διακοπτης της πισω αριστερης πορτας δουλευει κανονικα). ευχ Σπυρος pacific crossing.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στο προβλημα που ειχα παραπανω βρεθηκε τι χρειαζεται για να ανοιξει το πισω παραθυρο με την μια απο τα χειριστηρια του οδηγου.χρειαζεται δυο λεπτα  ακριβως λειτουργιας του κινητηρα , πολλες φορες προσπαθησα να το ανοιξω στα ενα και πενηνταεννια κ τιποτα πολλες φορες ομως με την πρωτη στα δυο η στα δυο και ενα δευτερο, αντε ξαγκιστρωνε δηλαδη αλλα ας ειναι κ ετσι μικροπροβληματα για να μας περναει ομορφα η ωρα μακρια απο αλλα. Καλο απογευμα. Pacific crossing.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαπιστωσα οταν ανοιγω το παραθυρο του συνοδηου δυσκολευεται να κατεβει ακουγεται και ενα γριλισμα σαν καπου να βρισκει...οταν το ανεβαζω παλι ενδιαμεσα βρισκει καπου και σταματαει.Μετα πρεπει να το πατω παρατεταμενα για νασηκωθει και να τερματισει με λιγη δυσκολια.Φταει λετε ο μηχανισμος η βρισκει λετε καπου και θελει ξηλωμα η πορτα?Τι ενεργειες πρωτα να κανω προτου το ξηλωσω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις για αρχή, είναι να κατεβάσεις το παράθυρο τέρμα κ να καθαρίσεις πολύ καλά τις ράγες του. Έπειτα, μπορείς να τις περάσεις με γαλάκτωμα για πλαστικά/λάστιχα. Αν δεν βοηθήσει, μάλλον θέλει γράσο ο γρύλος, οπότε σε περιμένει ξήλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι ράγες το παραθύρου, είναι τα λάστιχα ανάμεσα από τα οποία βρίσκεται κ ανεβοκατεβαίνει το παράθυρο, τα λάστιχα δηλαδή που βρίσκονται παραμετρικά του κρύσταλου.

Το γαλάκτωμα στο οποίο αναφέρομαι κ χρησιμοποιώ εγώ είναι αυτό: https://eshop.wuerth.de/Produktkategorien/Gummipflege-Gummifit/14013007030501.cyid/1401.cgid/de/DE/EUR/

 

Είναι σε υγρή μορφή και έχει ένα σφουγγαράκι στο πάνω μέρος, το οποίο το περνάς από τις επιφάνειες που θέλεις.

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Ή πιο απλά ρίχνεις σπρέι σιλικόνης που είναι πο εύκολα προσβάσιμο στις ράγες και παρατηρείς την συμπεριφορά του. Αν δεν φτιάξει όπως σωστά αναφέρθηκε θέλει ξηλωμα και λαδωμα-γρασαρισμα ο γρύλος και το μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου το ξαναεκανε εντονα μετα απο πλυσιμο επαιξα πολλες φορες πανω κατω μαγκωνε στην μεση και τωρα ειναι ανεβασμενο τερμα ακουγεται το μοτερ που πατω αλλα δεν κατεβαινει ουτε ανεβαινει.Ειναι μονο ο γρυλος λετε η και το μοτερ?Τι τιμες παιζουν αν χρειαστει γρυλος και μοτερ η μονο γρυλος παντα ιμιτασιον μιλαω.Περαστικα κανα 20αρι?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανισμος παραθυρου ειναι ο γρυλος παιδια;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν έχει συγκεκριμένο ορισμό. Προσωπικά ως μηχανισμό παραθύρου θα οριζα τον συνδυασμό ηλεκτρικού μοτέρ κ γρυλου
Link to comment
Share on other sites

σήμερα πηγαίνοντας να πάρω το αυτοκίνητο, golf fsi 2005, βρήκα το πίσω παράθυρο κατεβασμένο στα 3/4. Προσπάθησα με button να το ανεβάσω αλλά έκανε ένα περίεργο ήχο και δεν ανέβηκε ποτέ επάνω. Μάλλον γρύλλος ή ντίζα...ποιός ξέρει. Πάνω κάτω πόσο κοστίζει δουλειά +ανταλλακτικά σε όσους είχαν την ίδια τύχη;

Link to comment
Share on other sites

βάζω ένα video για όποιον έχει το ιδιο πρόβλημα.

 

(μπορει να ειναι και σε αλλα μοντέλα vw η του group vag το ιδιο?)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το παράθυρο του συνοδηγού κατέβηκε κ μετά δεν ανέβαινε παρά μόνο όταν αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα τη μπαταρία! Σαν διάγνωση μου είπανε πως μάλλον είναι ο γρύλος ή το μοτέρ του παραθύρου. Αλλά σκέφτομαι είναι δυνατόν να φταίνε αυτά τα δύο και με την αποσύνδεση/σύνδεση της μπαταρίας να δουλεύει; Εάν ήτανε προβληματικά αυτά τα δύο δεν θα έπρεπε να μην ξαναλειτουργήσει; Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα; Kαι εάν ναι ποιά λύση έχει βρεί;
Επίσης, υπάρχει τρόπος να γίνεται reset η μπαταρία με κάποιο άλλο τρόπο εκτός από τον παραδοσιακό του να πρέπει να αποσυνδέσει κανείς τους πόλους; Μήπως από την OBD θύρα ή κάποιο άλλο τρόπο;

Edited by zoran
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τη μπαταρία σου πρώτα πριν κάνεις κάτι άλλο σε ηλεκτρολόγο

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λειτουργική και όχι πεσμένη, απλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.