Jump to content
Lem

golf 4 αισθητήρας λ

Recommended Posts

Λοιπόν βρήκα ένα golf mk4 1.6 2002 με 165.000, ο άνθρωπος το δίνει 3.000 συζητήσιμη. Το αυτοκίνητο άλλαξε ιμάντα στα 112.000 χιλιόμετρα, απ ότι μου λέει είναι κομπλέ τα αμορτισέρ, έχει καινούργια λάστιχα ( 1 έτους ) και δέχεται μηχανικό έλεγχο. Μέχρι εδώ όλα καλά!

Από μόνος του μου ανέφερε πως ανάβει ο αισθητήρας λ και πως αυτός είχε 5 χρόνια το αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα. Μου είπε πως η τιμή ορίζεται από εμένα, θέλει να το ξεφορτωθεί επειδή έχει 3 αυτοκίνητα και πως μου είπε να ρωτήσω για το κόστος του αισθητήρα και να μου το καλύψει αυτός. Μου είπε να ρωτήσω και τον μηχανικό μου και θα καταλάβει.

Σκέφτομαι να το δω, θα δώσω τον αριθμό του στον μηχανικό μου να διευκρινίσει τις όποιες λεπτομέρειες και αν δεν είναι σοβαρό να πάει να το τσεκάρει και να μου πει.

Απευθείας ξενέρωσα επειδή ψάχνω, ψάχνω και δεν πρόκειται να βρω αμάξι. Δεν μου κάθισε καλά αυτή η κουβέντα, προς Μακεδονία τα αυτοκίνητα είναι πολύ λίγα γαμώτο :( σε λίγο βγαίνει ο Ιούνιος και δεν έχω αμάξι!

 

Εσείς τι λέτε; Μπορώ να στείλω και σε pm την αγγελία να δει κάποιος και το αυτοκίνητο ( τουλάχιστον εμφανισιακά ).

 

Υ.Γ Ζητώ συγγνώμη που πρήζω με νέα θέματα.

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

( Λάθος ενότητα, από την απελπισία μου ούτε είδα που έγραψα ) 

Λοιπόν βρήκα ένα golf mk4 1.6 2002 με 165.000, ο άνθρωπος το δίνει 3.000 συζητήσιμη. Το αυτοκίνητο άλλαξε ιμάντα στα 112.000 χιλιόμετρα, απ ότι μου λέει είναι κομπλέ τα αμορτισέρ, έχει καινούργια λάστιχα ( 1 έτους ) και δέχεται μηχανικό έλεγχο. Μέχρι εδώ όλα καλά!

Από μόνος του μου ανέφερε πως ανάβει ο αισθητήρας λ και πως αυτός είχε 5 χρόνια το αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα. Μου είπε πως η τιμή ορίζεται από εμένα, θέλει να το ξεφορτωθεί επειδή έχει 3 αυτοκίνητα και πως μου είπε να ρωτήσω για το κόστος του αισθητήρα και να μου το καλύψει αυτός. Μου είπε να ρωτήσω και τον μηχανικό μου και θα καταλάβει.

Σκέφτομαι να το δω, θα δώσω τον αριθμό του στον μηχανικό μου να διευκρινίσει τις όποιες λεπτομέρειες και αν δεν είναι σοβαρό να πάει να το τσεκάρει και να μου πει.

Απευθείας ξενέρωσα επειδή ψάχνω, ψάχνω και δεν πρόκειται να βρω αμάξι. Δεν μου κάθισε καλά αυτή η κουβέντα, προς Μακεδονία τα αυτοκίνητα είναι πολύ λίγα γαμώτο default_sad.png σε λίγο βγαίνει ο Ιούνιος και δεν έχω αμάξι!

 

Εσείς τι λέτε; Μπορώ να στείλω και σε pm την αγγελία να δει κάποιος και το αυτοκίνητο ( τουλάχιστον εμφανισιακά ).

 

Υ.Γ Ζητώ συγγνώμη που πρήζω με νέα θέματα.

 

Είναι φυσική βλάβη ίσως απο υπερθέρμανση είναι απλώς ακριβή τίποτα άλλο μην σε προβληματίζει αφού αυτός θα αναλάβει τα έξοδα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , andrew said:

 

 

Είναι φυσική βλάβη ίσως απο υπερθέρμανση είναι απλώς ακριβή τίποτα άλλο μην σε προβληματίζει αφού αυτός θα αναλάβει τα έξοδα...

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, αυτό μου είπαν και ορισμένοι γνωστοί μου, να το δω με τον μηχανικό μου και δεν έχω να χάσω τίποτα, από την άλλη όταν ανάβει λαμπάκι κινητήρα προβληματίζεσαι τέρμα, μπορεί να είναι κάτι εντελώς απλό μέχρι πολύ σοβαρό. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος μου είπε να ρωτήσω πόσο κοστίζει για να το φτιάξω και να μου το κατεβάσει από την τιμή, άλλα απ`ότι μου είπε δεν γνωρίζει το κόστος ( καμιά 100+ ευρώ μου λέει πως κοστίζει, άντε 20-30 πάνω σε ακριβότερο συνεργείο ). Το έφτιαξε 4-5 φορές και πάλι άναβε, το έχει λέει 5 χρόνια με λαμπάκι και δεν έχει πάθει τίποτα ( δεν λέω πως μου λέει ψέματα άλλα δεν πιστεύω πως μου λέει και αλήθεια ).

Σκέφτομαι και λέω, στο δικό μου γιατί δεν άναβε που θεωρεί ο τύπος πως είναι ευαίσθητα στα golf, skoda , seat;

Του εξήγησα πως δεν είμαι γνώστης μηχανολογίας και πως αυτό θα το τσεκάρει και θα το διευκρινήσει ο μηχανικός μου, εγώ απλά πήρα για τα τελείως βασικά ( λάστιχα, αμορτισέρ, κατάσταση γενικότερα, εάν είναι τωρινές οι φωτογραφίες κ.λ.π + το θέμα της τιμης ). Δεν μου αρνήθηκε κάτι άλλα εάν μου λες πως η ζημιά είναι ακριβή τότε πόσο κάτω θα μου το έδινε από 3.000 ( 2.700 θα του έλεγα απροβλημάτιστο ) με το θέμα αυτό που προκύπτει;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

αν οντως ειναι ο αισθητηρας λαμδα εχει περιπου 150-170

οντως καιγονται ευκολα..βεβαια ο δικος μου καικε μετα τις 200.000 χλμ και δε τον εχω αλλαξει.ουτε και θα τον αλλαξω.

αν σε προβληματιζει μονο αυτο παρτο.στειλε μου την αγγελια

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανακριβοι γμτ, εμενα το 16αρι εχει 2 ηθελα να τους αλλαξω προλυπτικα, αν και μεχρι στιγμης 240000km δεν εχει βγαλει θεμα με λαμδα.

Στο 18αρι παλι 2, τους ειχα αλλαξει προλυπτικα στα μισα λεφτα που ζητουσαν για τους 2 στο 16αρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.