Jump to content
golf_4_gti

Golf 4 Gti - Προβλήματα λόγω ακινησίας (Πλαφονιέρα - Φλοτέρ)

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά απο δυόμιση χρόνια ύπνου στο γκαράζ το θηριάκι μου ξαναβγήκε στους δρόμους.Αντιμετωπίζω τρία προβλήματα.

Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι μόλις ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο και ανοίγω την πόρτα για να μπώ δεν ακούγεται εκείνος ο χαρακτηριστικός θόρυβος της βενζιναντλίας.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι οτι δεν ανάβουν ούτε τα φώτα στην καμπίνα με το άνοιγμα της πόρτας του οδηγού.Ενώ αν ανοίξω άλλη πόρτα τα φώτα ανάβουν.

Το τρίτο πρόβλημα είναι ότι ο δείκτης βενζίνας μία δείχνει φουλ μία πάτω...Βάζω 20 ευρώ βενζίνα γιατί αναβει το λαμπάκι τις ρεζέρβας ξαφνικά φούλ...αμα το αφήσω 1 ώρα παει στη μέση.Ξέχασα να πω ότι η αντλία μου είναι καινούργια 15,000χμ και ότι στο αυτοκίνητο υπάρχει εγκατάσταση υγραερίου.

Στη διάγνωση ο εγκέφαλος είναι καθαρός.

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γειωσεις;;;Κατι με ρευματα παιζει...Ισως μπαταρια στα τελευταια η ακομα και αλτερνειτορ(το γνωστο δυναμο)....ισως δεν φορτιζει σωστα γιατι το 3ο με φοβιζει,τα σκαμπανεβασματα του δεικτη ...

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω στον ηλεκτρολόγο αν είναι να το δεί.Σε ευχαριστώ φίλε μου!!!

Καμια αλλη γνώμη κανείς ???

Link to comment
Share on other sites

Για τον θορυβο της βενζηναντλιας και την πλαφονιερα που δεν δουλευει φταει ο διακοπτης της πορτας του οδηγου, δεν καταλαβαινει ποτε ανοιγει η πορτα, ο διακοπτης ειναι ενσωματομενος μεσα στην μαγνητικη κοντα στο δυχαλο της πορτας, ριξε λιγο αντισκωριακο μηπως εχει κολλησει, αν και δυσκολα, οποτε αλλαζεις μαγνητικη ή βρησκεις καποιον αν μπορει να στην επισκευασει.

 

Για το φλοτερ, πιθανον λογο ακηνισιας, να εχει χαλασει, ποιασει βρωμιες, πρεπει να βγει να δεις πως δουλευει εξω στα χερια σου.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2016 at 11:55 ΠΜ, dasauto said:

Για τον θορυβο της βενζηναντλιας και την πλαφονιερα που δεν δουλευει φταει ο διακοπτης της πορτας του συνοδηγου, δεν καταλαβαινει ποτε ανοιγει η πορτα, ο διακοπτης ειναι ενσωματομενος μεσα στην μαγνητικη κοντα στο δυχαλο της πορτας, ριξε λιγο αντισκωριακο μηπως εχει κολλησει, αν και δυσκολα, οποτε αλλαζεις μαγνητικη ή βρησκεις καποιον αν μπορει να στην επισκευασει.

 

Για το φλοτερ, πιθανον λογο ακηνισιας, να εχει χαλασει, ποιασει βρωμιες, πρεπει να βγει να δεις πως δουλευει εξω στα χερια σου.

+1

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2016 at 11:55 ΠΜ, dasauto said:

Για τον θορυβο της βενζηναντλιας και την πλαφονιερα που δεν δουλευει φταει ο διακοπτης της πορτας του συνοδηγου, δεν καταλαβαινει ποτε ανοιγει η πορτα, ο διακοπτης ειναι ενσωματομενος μεσα στην μαγνητικη κοντα στο δυχαλο της πορτας, ριξε λιγο αντισκωριακο μηπως εχει κολλησει, αν και δυσκολα, οποτε αλλαζεις μαγνητικη ή βρησκεις καποιον αν μπορει να στην επισκευασει.

 

Για το φλοτερ, πιθανον λογο ακηνισιας, να εχει χαλασει, ποιασει βρωμιες, πρεπει να βγει να δεις πως δουλευει εξω στα χερια σου.

Καλησπέρα φιλε μου.Η πόρτα του συνοδηγού τη σχέση έχει με την πόρτα του οδηγού που είναι το πρόβλημα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μεγαλώνει....πλέον δεν έχω καθόλου φωτισμό σε οποιοδήποτε άνοιγμα πορτας...και ο ηλεκτρολόγος λέει δεν βλέπω κάτι...τα φώτα σας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου....οδηγου ηθελα να γραψω, αλλα απο οτι φενετε στο ματιαξα και τωρα εχει θεμα και του συνοδηγου!!!!!!!!

 

Το προβλημα σου κατα μεγαλο ποσοστο ειναι στις μαγνητικες και στο διακοπτακι που εχει πανω στο δυχαλο για να αναβουν οι πλαφονιερες, εγω τα εχω διωρθωσει μια φορα και παλι τα εφτησε το οδηγου. 

http://www.briskoda.net/forums/topic/222287-how-to-octavia-1-replacing-door-latch-microswitch/

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=77648&page=2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπερδεύτηκα. Δεν ακούς την αντλία βενζίνης, αλλά το αμάξι παίρνει μπρος κανονικά?

 

Επίσης, το είχες σε μέρος με υγρασία? Έχω δει στο συνέργειο αρκετές φορές αμάξια με διαβρωμένα καλώδια απο τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , ΑνδρέαςΚ said:

Φίλε μου μπερδεύτηκα. Δεν ακούς την αντλία βενζίνης, αλλά το αμάξι παίρνει μπρος κανονικά?

 

Επίσης, το είχες σε μέρος με υγρασία? Έχω δει στο συνέργειο αρκετές φορές αμάξια με διαβρωμένα καλώδια απο τον καιρό.

Στο 4αρι μολις ανοιξεις την πορτα του οδηγου μετα απο πολυωρη ακινησια, δινει εντολη να παρει μπροστα η αντλια βενζινης για καποια δευτερολεπτα, ισως για να φερει βενζινη στην μπεκερια??, να εχει ετοιμη πιεση?? οποτε αν χαλασει ο διακοπτης της πορτας του οδηγου, δεν περνει εντολη για να παρει μπρος η αντλια, αλλα ουτε αναβει το φως της πλαφονιερας, αλλα ουτε αναγνωριζει ο εργοστασιακος συναγερμος -αν υπαρχει- οτι η πορτα πχ εχει παραβιαστει, αλλα μπροστα περνει κανονικα το αμαξι, γιατι με το που βαλεις το κλειδι στην μιζα και αναψουν τα λαμπακια στο καντραν περνει μπρος και η αντλια, ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω για ποιο λογο εχει αυτη την λειτουργια στην πορτα του οδηγου.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι δεν το έχω προσέξει στο δικό μου?

 

Όπως και να΄χει, το πρόβλημα που έχει ο φίλος μου κάνει για φθορά/διάβρωση καλωδίων.

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν πάνω η ηλεκτρομαγνητική έχει 1 microswitch π χαλάει

Κόστος 25€ ιμιτασιοναρα από ebay , 50€ για μτχσμενη π θα ξαναχαλάσει ή 20€ η 4αδα τα διακοπτακια 4 μπύρες κ 2 απογεύματα με ένα φίλο να τα αλλαξειςς

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2016 at 7:17 ΜΜ, golf_4_gti said:

Καλησπέρα φιλε μου.Η πόρτα του συνοδηγού τη σχέση έχει με την πόρτα του οδηγού που είναι το πρόβλημα ?

 

Οδηγού ήθελε να πει μάλλον :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.