Jump to content
Teoliz

Ζημια στον κινητηρα

Recommended Posts

Τι εννοεις διαμαντι;;Οτι ενα εργοστασιο εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες καυσιμου και ανα τον κοσμο δεν τηρουντε;;

Η "ελληνικη" αιτια ειναι αποδειξη του ποσο χωριατες ειμαστε ,ενω ολα τα ξενα φορουμ θα πουνε ως βασικη αιτια τις λαθος τιμες των knock sensors (που να υπολογισουν οτι υπαρχει και σκαρτο καυσιμο,εε;;) εμεις τα ριχνουμε κλασικα στα μειγματα.Λαθος μειγμα ισον επιτοπου τρυπημα πιστονιου οχι μετα απο 4 και πλεον χρονια.Τα πειρακια ηταν περιστασιακο φαινομενο και αυτο φαινεται οτι δεν εσπασαν ολοι αμεσως αλλα μονο οταν εβαζαν για πολυ καιρο σκαρτη βενζινα.Δεν χτυπαγε παντα αλλα σιγα σιγα  δημιουργουσε φθορα στο πιστονι.Αν ηταν εξ αρχης λαθος μειγμα ,επαναλαμβανω,δεν επρεπε κανενα τετοιο μοτερ να ζησει πανω απο 2k,ολα θα τρυπαγαν σχεδον αμεσως λογω φτωχου μειγματος....

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι…εχουμε λοιπόν τρυπιο εμβολο στον 1ο κυλινδρο…προταση για επισκευη κ ρεκτιφιε κινητητρα 3.200€ φιλική τιμη…δυσκολο το project…πολλα τα χρηματα ,μεγαλη η ζημια…ακομα δεν μπορω να το χονεψω…

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου διαχώρισαν τα εργατικά και τα ανταλλακτικά ??? Από περιέργεια ρωτάω... Η τιμή είναι αντιπροσωπίας ή εξωτερικό συνεργείο??? Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα εκεί που είσαι να σου σκάσει ένα τέτοιο έξοδο σε τέτοιες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι…εχουμε λοιπόν τρυπιο εμβολο στον 1ο κυλινδρο…προταση για επισκευη κ ρεκτιφιε κινητητρα 3.200€ φιλική τιμη…δυσκολο το project…πολλα τα χρηματα ,μεγαλη η ζημια…ακομα δεν μπορω να το χονεψω…

 

Καταρχας ευχομαι το γρηγοροτερο να ξεμπλεξεις.

Ο κυλινδρος σου εχει ζημια και θα κανεις ρεκτιφιε;

Ποσα χλμ εχεις;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!ΝΑι δυστυχώς εγινε διαγνωση αφου ανοιξαμε καπάκι και εχει τρυπα στο εμβολο στον 1ον κυλινδρο!!!!!!!:-(Εχω 170.000κμ μεν αλλα .Δεν εχω επιλογή…η ρεκτιφιε ή αλλαγη κινητηρα!!!

Link to comment
Share on other sites

η τιμη ειναι απο επισημο συνεργειο vw, εννοειτε πως εχουμε μαι διαφορα 1000€ απο τη τιμη που μου εδωσε τοπικο συνεργειο που επσκευαζω το Astra που εχει η γυναικα μου. Εχω μιλησει κ με Kosmocar για να πιεσουν για καλυτερη τιμή μετα απο ενα ευγενικο κραξιμο σε φιλικη επιστολή που τους εστειλα…Δεν ξερω αν θα γινει κατι. Μεγαλο μπλεξιμο…

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να πάει σε κάποιο τοπικό (που και πάλι 2200 που λέει πάρα πολλά μου φαίνονται) αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η γενική γνώμη του φόρουμ για τα "επίσημα" συνεργεία.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστονι εχει σπασει. Ο κυλινδρος εχει φθορα σε ξαναρωταω;

Αν δεν εχει δεν χρειαζεται ρεκτιφιε.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ρωτάει ο Νίκος πιο πάνω είναι το πιο βασικό: Εχει επιβεβαιωμένα πρόβλημα ο κύλινδρος; Αν όχι το κόστος είναι αρκετά μικρότερο. Επίσης γνώμη μου να κοιτάξεις και κάποιο μεταχειρισμένο κινητήρα με αντίστοιχη φυσικά συνεννόηση.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Δυο γνωμες που πηρα ηταν ακριβως οι ιδιες. Η πρωτη σε ελευθερο συνεργειο κ η δευτερη σε αντοπροσωπία. Η Ρεκτιφιε ή αλλαγη κινητήρα. Το θετικό που καραφερα ,σχετικό ειναι πάντα αυτό, να εχω μια καλυτερη τιμή λογο επιστολής που εστειλα στην Kosmocar. Απο 3200 πήγαμε στα 2.500€…Οτι θελουν χρεωνουν αλλα τι να κάνω…Τουλαχιστον στη αντοπροσωπεια εχω οχημα μετακίνησης κ καποιες ευκολιες πληρωμης με πολλες δόσεις .Ευχομαι κ ελπιζω να ειναι το τελευταιο που θα μου βγαλει αφου πλεον το εχω κανει καινουργιο τα 2 προηγουνα χρονια ,ηλιοροφες-αντλιες-τωρα κινητηρας κ.α…ΜΕτα θα το κανω ζαρτινιερα να φυτευω ζαρζαβατικά….

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.