Jump to content
xrigolfakias

Golf 4 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

7,5αρες πρεπει να ειναι, αλλα παιζει ρολο και το λαστιχο, την ιδια διασταση 225/40R18 στην ιδια ζαντα 18x7,5, τα continental sc3 καθοντουσαν 90 μοιρες, τα Goodyear asymmetric 3 καναν πυραμιδα που λες, και τα maxis ap2 που εχω τωρα κανουν ελαφρως μαγουλο, τα τελευταια μου αρεσαν ποιο πολυ σαν εμφανηση του προφιλ, απο τα ''φαλακρα'' asymmetric.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

+1


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω 8αρα να δω πως θα είναι. 235 πλατος υπαρχει περιπτωση να χωραει στο golfaκι σε περιπτωση που το 225 αποδειχθει στενο?

Edited by Bill92
Link to comment
Share on other sites

Γιατι στενο μια χαρα ειναι το 225


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις,αν και μπερδεμενος:(. Θα αποδειχθει δια της πραξεως.Καλη ανασταση σε ολους

Edited by Bill92
Link to comment
Share on other sites

Ποση ροπη/αλογα εχεις και δεν σου αρκει το 225;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα αποδοσης/προσφυσης. Οπως ειπα στην αρχη ειναι για ομορφια και κιτ μεγαλυτερων φρενων που εχω στην κατοχή μου. Απλως δεν θελω το λαστιχο να είναι τεντωμενο και μετα να γινει κουδουνιστρα απο το κοπανημα μιας και τεντωμένο το λαστιχο λογικα σκληραίνει και δεν θα απορροφήσει το ιδιο τις ανωμαλιες του δρομου.Ελπιζω να μην λέω κατι λαθος.

220 αλογα ειναι μιας και ρωτησες..

Edited by Bill92
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι παλι. Κατεληξα λοιπον να αγορασω καινουριες ζαντες( συντομα) οι οποιες θα ειναι 8x18 και θα μπουν 225 λαστιχα. Το θεμα ειναι τωρα τι offset να διαλέξω ωστε να ερθει η ζαντα προσωπο με τα φτερα( οχι παραεξω) ετσι ωστε να αποφυγω την χρηση αποστατων? ΕΤ30 ή ΕΤ35?

Edited by Bill92
Link to comment
Share on other sites

Σκεπτομαι να αγορασω καινουριες ζαντες( συντομα) οι οποιες θα ειναι 8x18 και θα μπουν 225 λαστιχα. Το θεμα ειναι τωρα τι offset να διαλέξω ωστε να ερθει η ζαντα προσωπο με τα φτερα( οχι παραεξω) ετσι ωστε να αποφυγω την χρηση αποστατων? ΕΤ30 ή ΕΤ35? Το αμαξι ειναι golf gti mk4.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τους γλυτωσεις τους αποστατες, εγω φοραω et38αρες με 2ποντους αποστατες πισω και παλι ειναι λιγο μεσα, αν θες να σου βγαλω φωτο να δεις.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , dasauto said:

Δεν θα τους γλυτωσεις τους αποστατες, εγω φοραω et38αρες με 2ποντους αποστατες πισω και παλι ειναι λιγο μεσα, αν θες να σου βγαλω φωτο να δεις.

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Αν θα σου ηταν ευκολο, βγαλε μια φωτο. Τι διαστασεις ειναι οι ζαντες σου;

Link to comment
Share on other sites

Οι ζαντες ειναι 7,5x18 ετ38, εμπρος εχω 1,5 ποντο αποστατη, πισω 2 ποντους.

 

IMG_20180502_124719.jpg

IMG_20180502_124653.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Και στην παρακατω φωτογραφια οι ζαντες που ειχα στο 16αρι, 8χ18 ετ35, με 2 ποντους αποστατη πισω, μπροστα ειχα 1 ποντο, και 225/40 λαστιχο, ερχοταν ποιο εξω απο αυτες που εχω τωρα.

 

Golf_30.jpg

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , dasauto said:

Και στην παρακατω φωτογραφια οι ζαντες που ειχα στο 16αρι, 8χ18 ετ35, με 2 ποντους αποστατη πισω, μπροστα ειχα 1 ποντο, και 225/40 λαστιχο, ερχοταν ποιο εξω απο αυτες που εχω τωρα.

 

Golf_30.jpg

Με καλυψες απολυτως με τις φωτο για το οπτικό αποτέλεσμα. Επειδη εχω 4πιστονα μπροστα και δεν ξερω πως καθεται η εκαστοτε ζαντα, λεω να τις παρω με ET35 και αν χρειαστει να βαλω αποστατες. Αλλα δεν ξερω μελλοντικα αν το δυναμωσω αν θα ειναι ασφαλες με αποστατες στους κινητήριους τροχους!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ κύριοι.... σε golf 4 75hp σκέφτομαι να βάλω JR11 16” θα έχω μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση.. πάτημα και απόδοση .. ;  Τώρα φοράω 15’’ 

 

 

Edited by Golfa RS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε..κατα τη γνωμη μου μην το πειραξεις καθολου.Στα μικρα μοτερ καλυτερα να μην προσθετουμε βαρος και τα δυσκολευουμε να κανουν τη δουλεια τους..Θα χασεις οσο να ειναι και σε αποδοση και σε καταναλωση(θα ανεβει) μπορει να ειναι μικρη διαφορα αλλα θα ειναι αισθητη..ειναι πολλα που πρεπει να λαβεις υποψην οταν αποφασισεις να αλλαξεις ζαντες..σκεψου και σε τι δρομους θα κινεισαι..

Edited by DinosRline27
Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θεσσαλονίκη είμαι όλο το χειμώνα... και είπα να τις αλλάξω Γτ αυτές που φοράω είναι άθλιες ... ( Audi 15’’) 

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψόφιο το Golfaki αλλά άμα προέχει η εμφάνιση, σίγουρα θα δείχνει πολύ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Και γω ένα φεγγάρι είχα Polo 6N2 16V αλλά το είχα αισθητικά πολύ περιποιημένο, με 205/40 σε 16άρες, χαμήλωμα με coilover και πολλά άλλα. Εννοείται έγινε πιό αργό με τα ζαντολάστιχα αλλά μια φορά γυρνούσε κεφάλια. Κατανάλωση δεν μου είχε φανεί κάτι άξιο αναφοράς. Προχώρα. Και σε 17άρες αν βγαίνεις στα λεφτά.

 

edit: και να ξέρεις η ζάντα δείχνει με χαμήλωμα να κλείσουν οι θόλοι, ειδικά στις μεγάλες.. μεγάλη ζάντα με μεγάλα κενά στους θόλους = 4x4.

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι χαμηλό το έχω ... ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τις Audi 18 nickel .... και ήταν γαμησετα ..! Εύχαριστω πολύ ... μάλλον θα τις πάρω 

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι μπορείς να πας μέχρι 17αρες με 205/50/17 λάστιχο(ακριβή επιλογή), αλλιώς 16αρες με 205/55/16 (εμπορική διάσταση, μεγάλη ποικιλία και χαμηλές τιμές). Το 75hp έχει πολύ καλή ροπή στις χαμηλές για κινηθεί άνετα σε αστικές συνθήκες. Επέλεξε ότι σε βολεύει και φτάνει η τσέπη σου, καλοφόρετα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.