Jump to content
xrigolfakias

Golf 4 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τι καρε ειναι οι ζαντες σου;στο ιδιο αμαξι εγω εχω 16αρες κ θελω να βαλω 15αρες

Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα βαρυνει και το τιμονι περισσοτερο αμα βαλεις 17αρες. Θα σου κοψει επιταχυνση. Καταναλωση δε θα δεις και τρελη διαφορα. 75 αλογα ειναι λιγα για μενα μην το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιν μπεις στον κοπο!μεχρι 15 βαλε!μετα θα σου κοψει πολι το αμαξι!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τις έβαλα.... Και δεν έχει κανένα θέμα το τιμόνι... Εντάξει λίγο η επιτάχυνση έπεσε και η κατανάλωση λίγο αυξήθηκε.... Τις έβαλα με λάστιχο 205/45/17 και προσθήκες...  Όσο για την επιτάχυνση που έχασα.... Τι είχαμε τι χάσαμε σιγά το πράγμα!  Τουλάχιστον έγινε πολύ όμορφο.....  ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δε φτανει που εβαλες τετοιες ζαντες που στη τελικη γουστο σου ειναι αλλα τουλαχιστον να μην αλλαζες το βημα

Στάλθηκε με tapa

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί που το είχε πριν από εμένα είχε 18αρες και μ είχε πει ότι δεν είχε κανένα θέμα και το έκανα και εγώ.....  Όσο για το βήμα δεν έχει μεγάλη διαφορά φίλε μ ίσα ίσα έστρωσε καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

225/45/18....φίλε μ εννοώ ότι γέμισε ο θολος... Και πατάει το αυτοκίνητο κλ... Γτ με αυτά που φοράω τώρα 185/55/15 προσπερναω νταλίκα και φεύγει το αμάξι από εδώ και εκεί... Ένα μικρό παράδειγμα 

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο διαστασεισ ειναι λαθος για golf iv...

το πως το νιωθεις εσυ ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.το σιγουρο ειναι πως ειναι εκτος προδιαγραφων

οι σωστες διαστασεις για golf iv ειναι

195/65/15

205/55/16

225/45/17

225/40/18

οτιδηποτε αλλο ειναι ΛΑΘΟΣ...

ειδικα με προσθηκες ειναι εγκλημα

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και 175/80/14.ποσο τις πηρες;εχω ιδια μαρκα ζαντες με αυτες που εβαλες.εγω παντως με το ιδιο αμαξι κ 16αρες ψαχνομαι για μικροτερη διασταση γιατι δεν παλευεται

Στάλθηκε από το LG-K420 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..!!! προσφατα πηρα ενα ΜΚ4 μαμα κ εχω καποιες σκεψεις για καποιες αλλαγες αλλα θελω βοηθεια... τι ζαντα να βαλω 17αρα η 18αρα?? 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ηλία γιατί θέλεις να βάλεις τόσο μεγάλη διάσταση;; Το 1.400 είναι; Έχεις σκεφτεί ότι μετά θα χάσει πάρα πολύ σε επιδόσεις; Θα αυξηθεί η κατανάλωση και τα έξοδα για κάθε αλλαγή ελαστικών...

Link to comment
Share on other sites

Το 1.8Τ ειναι... αλλα τωρα με τις 16αρες οι θολοι ειναι αδειοι κ ειναι ασχημο... κ επειτα θελω οποσδηποτε ποιο φαρδυ λαστιχ γτ δεν παταει δρομο... ολο σπινιαρω  δευτερα μετα τισ 3.500 στροφες παει ολο χασιμο...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται βαλε 17-18.

Τα 18 μονο νομιζεις οτι εχουν τεραστια διαφορα σε τιμη απο 16-17.

Φροντισε να επιλεξεις ελαφρυες ζαντες.

Και μακρια απο λακουβες... 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ilias golf said:

17η 18??

Εμένα το δικό μου είναι μία χαρά με 17άρες. Αλλά και 18άρες να βάλεις δεν νομίζω να έχει θέμα. Είναι δυνατό αμάξι, έστω και μαμά. Εγώ στο μέλλον σίγουρα θα βάλω 18άρες, αλλά μην ξεχνάς ότι μετά θες και πιό ακριβά ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μικρός και ελαφρύς είναι ο τροχός (δηλαδή παίζει ρόλο και το προφίλ, αλλά και το πάχος του ελαστικού) τοσο λιγότερη κατανάλωση και καλύτερη απόδοση έχεις. Τώρα το golfάκι μας δεν έχει ιδιαίτερα θέματα από απόδοση διότι είναι δυνατό, και η κατανάλωση του είναι ήδη υψηλή για μένα. Οπότε δεν θα ελέγα ότι η διαφορά θα είναι μεγάλη. Αλλά οπωσδήποτε θα υπάρχει διαφορά μεταξύ 17άρας και 18άρας. Επίσης όπως είπε ο φίλος πιο πάνω, διάλεξε ελαφρυές ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.