Jump to content
Sarul

Golf 1.4 122ps - Πρόβλημα πίεσης ΞΕΦΗΣΙΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ !!!

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα οπως γυριζα απο παραλια για σπιτι παταω μια γερι δευτερα φτανι 5κ στροφες  κανι κοψιμο εντελος το αμαξη ακουγετε ενα δινατο ξεφισιμα τσουφφφφ οπως ακουγετε η σκαστρα οταν αφηνουμε το γκαζι απο ζορισμα αλλα πιο εντονο και μετα τελος δεν δουλευε το turbo ουτε ακουγοταν η σκαστρα τιποτα δουλευε σαν ατμοσφαιρα σταματαω στην ακρι σβηνω ξανα βαζω μπροστα και δουλευε κανονικοτατα το πηγα και κοφτες και ολα κανονικα σαν να μην ειχε γινει τιποτα ουτε μου αναψε κανα λαμπακι τιποτα ουτε πριν ουτε μετα και λεμε αυτο το ειχα ξαναπαθει πριν 15 χιλιαδες χιλιομετρα ακριβος το ιδιο αλλα δεν ειχα ακουσι το ξεφισιμα τοτε ισος επειδι ειχα κλειστα τα παραθυρα επειδι ιτανε χειμωνας τοτε και ειχα παι συνεργειο την επομενι ημερα εβαλε εγκεφαλο ελεγε βλαβη στην πιεσι κατι τετιο δεν θυμαμε ακριβος και μου ειχε πει ο μηχανικος ν75 βαλβιδα πιεσης ωραια τιν αλαξαμε τοτε και δεν μου ειχε ξανακανει τιποτα μεχρει σημερα που εγινε παλι αυτο και ρωταω εγω τωρα να φτει παλι η ν75  η να ειναι τιποτα αλλο?παντος αφου δεν εχω κλισει 2 χρονια απο οταν την αλαξα αν φτει θα με καλιψει η εγκιηση λογικα.Το αμαξη μου ειναι golf vi tsi 122 μαματο. αυριο θα το παω συνεργειο μετα την δουλεια, αν καποιος εχει παθει κατι ανιστοιχο η ξερει κατι ας πει την γνωμη του ευχαριστω πολι;) 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πηγα συνεργειο εδειξε βλαβη ιπερπλιρωση πιεσης οπως πριν 1 χρονο και 3 μινες παραγκελια ν75 βαλβιδας για αρχη και αν το ξανακανει βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πές να σου τσεκάρουν και τη wastegate.

 

Link to comment
Share on other sites

Αλαξα σημερα ν75 και βλεπουμε την wastegate πως την τσεκαρουν?

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα μου θυμίζει κ μένα wastegate, όταν μου είχε σκιστεί η μεμβράνη το ίδιο σφάλμα μου έβγαζε αλλά είχα κ check κ αν το πάταγα έμπαινε safe mode κ δεν έφευγε μόνο του το σφάλμα με επανεκκίνηση π.χ.

Βάζουν ένα σωληνάκι στη wastegate κ της δίνουν αέρα για να δούνε στα πόσα bar ανοίγει το πορτάκι. Σε εσένα βέβαια δεν ξέρω που είναι η waste κ αν έχει εύκολη πρόσβαση για να στην ελέγξουν.

Κάπως έτσι δηλαδή:

 

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.