Jump to content
developer

Golf 5 1.4 Tsi 140ps - Αύξημένες στροφές στο ρελαντί

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Από χθες και σε συνθήκες ζέστης με χρήση air-condition παρατηρώ αύξηση ρελαντί στις 1100-1200 στροφές μετά το πρώτο εικοσάλεπτο λειτουργίας. Αυτό δεν έχει ξανασυμβεί και επιβεβαίωσα επικοινωνώντας με εξουσιοδοτημένο ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Μου είπε ότι δεν ειναι κατι σπουδαίο πιθανότατα και μπορει να θέλει καθάρισμα η πεταλούδα του γκαζιού ή αλλαγή κάποιος αισθητήρας.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο; Το αυτοκίνητο ειναι GT sport 140hp, DSG.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Στη ζεστη πανω απο 30 βαθμους και μενα ανεβαινουν λιγο οι στροφες στις 800 περιπου και λιγο παρακατω. νορμαλ εχω 600 στροφες ρελαντι. Αλλα ολα αυτα χωρις air condition. Με κλιματισμο παλι στις 800 δουλευει οχι παραπανω. Αλλα εμένα αν πχ εχει οταν ξεκιναω 32.5 βαθμους ανεβαζειρελαντι στις 700 κατι και αν οταν φτανω στον προορισμο μου εχει κατω απο 30 παλι πεφτουν στις 600. Χωρις κλιματισμο και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και την βαλβίδα αναθυμιασεων pcv.

Το να παίζουν οι στροφές στο ρελαντί μάλλον τραβάει από κάπου περισσότερο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω...Με προβληματιζει οτι μονο περιστασιακα συμβαινει...

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από εξουσιοδοτημένο στο Βύρωνα... Ο εγκέφαλος δεν δείχνει τίποτα. Ή πεταλούδα του γκαζιού πεντακάθαρη παρόλο που δεν έχει καθαριστεί ποτέ (δεν έχει μπει ποτέ άλλη βενζίνη εκτός από vpower και vpower racing). Ο σύμβουλος πιθανολογεί κάποιον αισθητήρα ή ακόμα και περιστασιακό πρόβλημα που μπορεί να μην ξανά εμφανιστεί...Ή αλήθεια είναι ότι έχω πάνω από 3 μέρες να το δω να γινεται. Θα ελενχθει περεταιρω στο service....

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2016 at 10:38 ΜΜ, developer said:

 

Σήμερα πέρασα από εξουσιοδοτημένο στο Βύρωνα... Ο εγκέφαλος δεν δείχνει τίποτα. Ή πεταλούδα του γκαζιού πεντακάθαρη παρόλο που δεν έχει καθαριστεί ποτέ (δεν έχει μπει ποτέ άλλη βενζίνη εκτός από vpower και vpower racing). Ο σύμβουλος πιθανολογεί κάποιον αισθητήρα ή ακόμα και περιστασιακό πρόβλημα που μπορεί να μην ξανά εμφανιστεί...Ή αλήθεια είναι ότι έχω πάνω από 3 μέρες να το δω να γινεται. Θα ελενχθει περεταιρω στο service....

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα. Δεν θέλω να σε τρομαξω αλλα σε εμένα το έκανε όταν είχα πρόβλημα με την καδένα. Είχε λάθος χρονισμό το αμάξι. Εκτός και είναι τυχαίο αλλά μολις αλλαξα την καδένα εδώ και κάνα δίμηνο δεν μου το έχει ξανά κανει

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , ntip said:

 

Καλημέρα. Δεν θέλω να σε τρομαξω αλλα σε εμένα το έκανε όταν είχα πρόβλημα με την καδένα. Είχε λάθος χρονισμό το αμάξι. Εκτός και αν είναι τυχαίο αλλά μολις αλλαξα την καδένα εδώ και κάνα δίμηνο δεν μου το έχει ξανά κανει

Edited by ntip
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν είναι κάτι τέτοιο (καδένα) είναι πράγματι άσχημα νέα... Πάντως σήμερα το πρωί το ξανάκανε ενώ είχα μέρες να το δω... Ο συνδυασμός ζέστη, air-condition και σταμάτα ξεκίνα σε κίνηση είναι οι συνθήκες που έχω παρατηρήσει ότι το εκκινούν. 1-2 φορές το έκανε και σταμάτησε...

Εσένα ανέβαζε περιστασιακά μέχρι τις 1100 στροφές/λεπτό;

Το ότι είχε πρόβλημα η καδένα πώς το αντελήφθηκες; Πρωινός ήχος; λαμπάκι βλάβης;

Μέχρι στιγμής (125.000km) δεν έχω συμπτώματα και παρόλο που έθεσα το θέμα προληπτικής αλλαγής στον τεχνικό σύμβουλο με απέτρεψε...  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , developer said:

Καλημέρα. Αν είναι κάτι τέτοιο (καδένα) είναι πράγματι άσχημα νέα... Πάντως σήμερα το πρωί το ξανάκανε ενώ είχα μέρες να το δω... Ο συνδυασμός ζέστη, air-condition και σταμάτα ξεκίνα σε κίνηση είναι οι συνθήκες που έχω παρατηρήσει ότι το εκκινούν. 1-2 φορές το έκανε και σταμάτησε...

Εσένα ανέβαζε περιστασιακά μέχρι τις 1100 στροφές/λεπτό;

Το ότι είχε πρόβλημα η καδένα πώς το αντελήφθηκες; Πρωινός ήχος; λαμπάκι βλάβης;

Μέχρι στιγμής (125.000km) δεν έχω συμπτώματα και παρόλο που έθεσα το θέμα προληπτικής αλλαγής στον τεχνικό σύμβουλο με απέτρεψε...  

Κάνα δίμηνο πριν μου ανάψει λαμπάκι άρχησε να το κανει. Σταματούσα στο φανάρι και ανέβαζε 900-1200 στροφες. Σου λέω παλι οτι μπορεί να ηταν σύμπτωση αλλά μόλις αλλαξα καδένα σταμάτησε. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... θα το παρακολουθώ πώς θα εξελιχθεί. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Στο επόμενο service που θα κάνω τον Αυγουστο πάντως θα τους πω να το ψάξουν επισταμένα... Ελπίζω να μην με προλάβει τίποτε άλλο μέχρι τότε...

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν είναι κάτι τέτοιο (καδένα) είναι πράγματι άσχημα νέα... Πάντως σήμερα το πρωί το ξανάκανε ενώ είχα μέρες να το δω... Ο συνδυασμός ζέστη, air-condition και σταμάτα ξεκίνα σε κίνηση είναι οι συνθήκες που έχω παρατηρήσει ότι το εκκινούν. 1-2 φορές το έκανε και σταμάτησε...

Εσένα ανέβαζε περιστασιακά μέχρι τις 1100 στροφές/λεπτό;

Το ότι είχε πρόβλημα η καδένα πώς το αντελήφθηκες; Πρωινός ήχος; λαμπάκι βλάβης;

Μέχρι στιγμής (125.000km) δεν έχω συμπτώματα και παρόλο που έθεσα το θέμα προληπτικής αλλαγής στον τεχνικό σύμβουλο με απέτρεψε...  

Κακως σε απετρεψε..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε διαφορα posts οτι επιμενεις στην προληπτικη αλλαγη της συγκεκριμενης ομαδας ανταλλακτικων. ( καδενα, γραναζι μεταβλητου, γλυστρες κτλ). Πιστευεις οτι ο λογος που δεν το προτεινουν στην αντιπροσωπεια είναι οτι ετσι θα ηταν σαν να παραδεχονταν κατασκευαστικο ελλατωμα; Θεωρεις οτι η μη προληπτική αλλαγη μπορει να οδηγήσει σε απευθειας γερη ζημια χωρις προειδοποιηση ενδεικτικής λυχνιας;

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν είναι κάτι τέτοιο (καδένα) είναι πράγματι άσχημα νέα... Πάντως σήμερα το πρωί το ξανάκανε ενώ είχα μέρες να το δω... Ο συνδυασμός ζέστη, air-condition και σταμάτα ξεκίνα σε κίνηση είναι οι συνθήκες που έχω παρατηρήσει ότι το εκκινούν. 1-2 φορές το έκανε και σταμάτησε...

Εσένα ανέβαζε περιστασιακά μέχρι τις 1100 στροφές/λεπτό;

Το ότι είχε πρόβλημα η καδένα πώς το αντελήφθηκες; Πρωινός ήχος; λαμπάκι βλάβης;

Μέχρι στιγμής (125.000km) δεν έχω συμπτώματα και παρόλο που έθεσα το θέμα προληπτικής αλλαγής στον τεχνικό σύμβουλο με απέτρεψε...  

Κακως σε απετρεψε..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2016 at 10:47 ΠΜ, developer said:

Μάλιστα... θα το παρακολουθώ πώς θα εξελιχθεί. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Στο επόμενο service που θα κάνω τον Αυγουστο πάντως θα τους πω να το ψάξουν επισταμένα... Ελπίζω να μην με προλάβει τίποτε άλλο μέχρι τότε...

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα. Και εγώ δεν είχα. 142.000 χλμ δεν είχα καταλάβει τίποτα. Ουτε το πρωι ακουγόταν που εγώ είμαι Φλώρινα και το χειμωνα πέρνει μπρος ενω εξω έχει -20++++. Δούλευε κανονικά και απλα όταν εσβησα και όταν το ξαναεβαλα μου άναψε λαμπάκι... Ήμουν τυχερός γιατί δεν ετρεχα. Παρε τον κωδικό απο το κιτ που μου βαλανε αν και απο δω φθηνό το αγόρασα (260€ νομιζω) για να ψαχτεις. 03C 198 229 B. 

Link to comment
Share on other sites

Και για να δεις αν έχει φύγει εύκολα θα το δεις αν πας σε μια αντιπροσωπεία. Ο nikdev το κατέχει πυστευω ποιο πολύ απο τα μαστορακια της vw. Ας σου πει και αυτος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το kit που αναφερεις περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα; Καδενα, γλιστρες, τεντωτήρες, γρανάζι; Μήπως θυμάσαι;

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , developer said:

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το kit που αναφερεις περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα; Καδενα, γλιστρες, τεντωτήρες, γρανάζι; Μήπως θυμάσαι;

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι. Έχει τα παντα. 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια και μονο ενημερώνω ότι το προβλημα λύθηκε με αντικατάσταση βαλβιδας επιστροφής καυσαερίων...

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.