Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα μολις απεκτησα το διπλωμα αυτοκινητου και θα οδηγαω ενα golf MK5 GT που εχει φιμε τσαμπα τσαμια και πλαινα αλλα και το πισω προσπαθησα να βαλω ενα Ν αλλα δεν φαινεται μηπως υπαρχει καποια δοκιμασμενη ιδεα η μια οποιαδηποτε αλλη λυση? 

 

Link to comment
Share on other sites

Βγενουν Ν αυτοκολιτα κοκκινα!ψαξε και θα βρεις!!αν δεν βρεις παλι πιγενε βγαλε ενα!καλιτερα να βαλεις Ν παρα να κικλοφορεις χωρις αυτο!βεβαια θα ακουσεις πολα στον δρομο αλα τους γραφεις ολους στα παπακια σου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία όταν είχα Ν πριν από λίγα χρόνια άκουγα ένα σωρό όμορφα λόγια... Θα σου έλεγα μη το βάλεις καν!

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος του Ν?για να σε γαμωσταυρίζουν οι ελληναραδες επειδη νομιζουν οτι αυτοι ειναι Senna no2?

Και πολλές χιλιάδες ειναι μαλ....ς αλλα δεν εχω δει κανα Μ.

Link to comment
Share on other sites

Passatouke μη λες βλακειες...Το Ν χρειαζεται, ειδικα για καποιον που δεν αισθανεται σιγουρος, ωστε να τον προσεχουν οι υπολοιποι...Καλυτερα να ακουσεις το βρισιδι παρα να στουκαρεις με κανενα

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, economist said:

Passatouke μη λες βλακειες...Το Ν χρειαζεται, ειδικα για καποιον που δεν αισθανεται σιγουρος, ωστε να τον προσεχουν οι υπολοιποι...Καλυτερα να ακουσεις το βρισιδι παρα να στουκαρεις με κανενα

Και εκτός αυτού, έχω την εντύπωση ότι σε γράφουν αν δεν έχεις Ν με δίπλωμα που δεν έχει κλείσει χρόνο... Τουλάχιστον αυτό ίσχυε όταν είχα βγάλει εγώ δίπλωμα πριν από ~7 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να το βαλεις το Ν. Κατ αρχας για να γλιτωσεις προστιμα σε περιπτωση που καποιος σου κανει ελεγχο και για να σε προσεχουν στο δρομο. Δε θα σε βρισει κανενας αλλα και να σε βρισει και οι ιδιοι περασαν απο τη θεση σου. Θελω να πω οι πρωτοι μαλακες ειναι αυτοι που εχουν 10 χρονια διπλωμα και οδηγανε σαν ζωα και καταληγουν να σκοτωνονται παιδια στο δρομο.

Επισης αν εχεις φιμε μπροστα στου οδηγου-συνοδηγου να τα βγαλεις γιατι θα σε γραψουν.

Και μια συμβουλη θα σου δωσω, επειδη σαν νεος οδηγος εχεις αγνοια του κινδυνου και επισης αν δε σου τυχει κατι δε θα μαθεις, να τηρεις τον κωδικα και τα ορια ταχυτητας. Το GT ειναι σφαιρα και στα χερια ενος νεου οδηγου ειναι επικυνδυνο. Να μη σε παρασυρει η φιγουρα για τη γκομενα και τους φιλους γιατι η στραβη θα γινει μια φορα και αν γινει θα ειναι αργα.

Θα σου προτεινα να μπεις στο youtube και να δεις μερικα βιντεο απο ατυχηματα γιατι πολλες φορες δε φανταζεσαι απο που θα σου ερθει. Θα σε κανει προσεκτικο.

Παρ αυτα να μη φοβασαι στο τιμονι. Αρκει να οδηγας σωστα και δε θα εχεις κανενα προβλημα απολυτως. Καλη αρχη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tο προστιμο για Ν ειναι ενα 20ρικο...

Εγω ειμαι αντιθετος στο Ν.

Δεν το εβαλα και ουτε θα το εβαζα.

Κανεις δεν θα σε προσεξει,ισα ισα που θα φας καντηλακια απο "μαγκες" και εμπειρους....

Ο φιλος απο πανω που σου λεει για το gt εχει δικιο...

Πολυ γρηγορο αμαξι για πρωτο,τα χιλιομετρα ερχονται και δεν το καταλαβαινεις....προσεχε ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Ν κατά τη γνώμη μου πρέπει να το βάλεις. Κανείς δεν πρόκειται να σε βρίσει επειδή τους ενημερώνεις ότι είσαι νέος οδηγός. Το αντίθετο μάλιστα, θα σε βρίσει όταν οδηγείς και κάνεις λάθη νέου οδηγού χωρίς να έχεις το Ν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον νέο μέλος PanosK.96 που σαν νέος οδηγός ανέφερε κάτι τόσο σημαντικό (περί Ν). Και βέβαια να βάλεις το Ν και να προσέχεις με το GT. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω  ολους για τις απαντησεις σας,ναι πρεπει να προσεχω γιατι ειναι γρηγορο απλα εμενα το θεμα μου δεν ειναι αν θα βαλω Ν ή οχι αλλα το οτι επειδη εχει φιμε τζαμια δεν φαινεται το Ν απο μεσα ρωταω απλα μηπως κανενας ειχε το ιδιο προβλημα και εκανε καμια πατεντα η μονη λυση ειναι απο εξω...απλα επειδη δεν θα το οδηγαω μονο εγω τι φταιει ο αλλος που οδηγαει 30 χρονια....χαχα :)  Also  Χάρης7  συμφωνω εντελως μαζι σου και ναι εχω δει επιτιδες πολλα βιντεακια με τροχαια για να χαλαρωσω λιγοο.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχ αμα σου πω, το σκεφτηκα και αυτο...

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Passatoukos said:

Tο προστιμο για Ν ειναι ενα 20ρικο...

Εγω ειμαι αντιθετος στο Ν.

Δεν το εβαλα και ουτε θα το εβαζα.

Κανεις δεν θα σε προσεξει,ισα ισα που θα φας καντηλακια απο "μαγκες" και εμπειρους....

Ο φιλος απο πανω που σου λεει για το gt εχει δικιο...

Πολυ γρηγορο αμαξι για πρωτο,τα χιλιομετρα ερχονται και δεν το καταλαβαινεις....προσεχε ;)

Καλά σοβαρά τώρα? Του λες να μην βάλει Ν για να μην τον βρίσει κανένας ηλίθιος που θα είναι 100% δημόσιος κίνδυνος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάτσω να σχολιάσω αν πρέπει να βάλεις Ν ή όχι, αλλά στο πως θα το τοποθετήσεις. Αφού λες ότι από μέσα δεν φαίνεται, δυστυχώς η μόνη λύση είναι να μπει αυτοκόλλητο από έξω. Νομίζω ότι υπάρχουν Ν με led που μπορείς να τα βάλεις από μέσα με βεντουζες, αλλά είναι σχετικά ακριβά, φαίνονται άσχημα και από ένα σημείο και μετά θα βαρεθείς το βάλε-βγάλε.. Προσωπικά, αν οδηγείς ελάχιστα και κυρίως εκτός πόλης, δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα το να μην το έχεις. Αν πάλι οδηγείς αρκετά και μέσα στη πόλη καλό είναι να το βάλεις, δεν νομίζω ότι θα πειράζει αυτόν που οδηγα το αυτοκίνητο. Ο παππούς μου οδηγούσε με Ν όταν έβγαλε δίπλωμα ο ξάδερφος μου και του έπαιρνε το αυτοκίνητο. Δεν τρέχει κάτι, μην το σκέφτεσαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα λαμπακια που υπαρχει? εψαξα και skroutz και τιποτα kai se magazia πηγα  δεν βρηκα, ενα τετοιο εψαχνα εχεις να προτεινεις καποιο καταστημα στο internet ..ε θεσσαλονικη μενω πρεπει να βαλω N . !

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το βρω δυστυχώς τώρα φίλε μου, αλλά αν πας σε κάποιο μαγαζί που φτιάχνουν επιγραφές, πρέπει να έχουν ή θα μπορούν να σου φτιάξουν. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο όμως κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστω φιλε με εσωσες πηρα σε μερικες και δεν γινεται αλλα μου εδωσαν μια καλη ιδεα να παω σε ενα ηλεκτρολογο και να μου κοψει ταινια led να τη κανει σε σχημα Ν και να μου το φορτωσει με καποια πατεντα με μπαταριες φανταζομαι θα παω να ρωτησω αν οντως γινεται αυτο παντως φανταζομαι θα ειναι νομιμο απλα πρεπει ο απο πισω με καποιο τροπο να καταλαβει οτι ειμαι νεος οδηγος εδω ειναι νομιμα τα μπλουζακια που γραφουν νεος και ωραιος και κατι τετοια..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Led?θα γκαβοθουν οι πισω σου!τα led χτιπαν πολι και σε γκαβονουν τιν νιχτα!η ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είχα σαν εναλλακτική Πάνο! Αν δεν υπάρχει κάτι έτοιμο, μπορεί να φτιαχτεί σίγουρα από ταινία με led. Βέβαια, έχει δίκιο ο φίλος 6n2, γι'αυτό και οι επιφυλάξεις μου ως προς τη νομιμότητα. Αλλά αφού έχεις φιμέ εσύ, ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα! Αν καταλήξεις αυτή τη λύση, μπορείς να το κάνεις να παίρνει ρεύμα από τη μπρίζα στον χώρο αποσκευών, ώστε να σβήνει όταν βγάζεις το κλειδί και να μην έχεις να σκέφτεσαι να το ανάβεις και μη τυχόν τελείωσαν οι μπαταρίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στιν θεσι σου θα εβαζα τενια κοκκινη(μονοτικη) και θα εκανα το σχιμα Ν!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , 6n2 said:

Εγω στιν θεσι σου θα εβαζα τενια κοκκινη(μονοτικη) και θα εκανα το σχιμα Ν!

Sent from my iPhone using Tapatalk

η πιο απλη και οικονομικη λυση...+1000

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλη και οικονομικη λυση...+1000

Στοις μερες μας ειναι καλο να κανουμε κατι οσο πιο οικονομικα μπορουμε αλλα δεν το ειπα για αυτον τον λογο!το ειπα γιατι το led πιστευω ειναι η χιροτερι λισι!επισεις με τενια το εχω δει και δεν ηταν γελιο.ισα ισα σε σχεσι με κατι ιληθια Ν σιματα ηταν πολι ονορφο και διακριτικο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω οτι οτιδηποτα πανω απο 1 ευρω δωσει καποιος για αυτο το λογο ειναι σαν να πεταει τα χρηματα του..ουτως ή αλλος αλλοι δεν το βαζουν και καθολου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγα χτες και ρωτησα για ταινια led  και μου ειπε ο ηλεκτρονικος οτι δεν ξερει...σιγουρα βαριοταν να το κανει...μου οτι εχει φωτιζομενο Ν κανονικο ,θα παω στη μοναστηριου με μαγαζι με αξεσουαρ μηπως και εχει....αλλιως η ταινια ή καμια πατεντα με λαμπακια πανω στο κανονικο το φωσφωρουχο με τη βεντουζα Ν . Οσο για το 1 ευρω...και το απλο το Ν με τη βεντουζα κανει 3-4 ευρω..:p αυτοι που δεν το βαζουν κακο του κεφαλιου γιατι καποιος για να μπορει να πει οτι οδηγαει τουλαχιστον καλα πρεπει να οδηγαει τουλαχιστον 2-3 χρονια στον χρονο πανω κανεις βλακειες που τις κοροιδευεις οταν βλεπεισ αλλους να τις κανουν χωρις να το καταλαβαινεις....οποτε το Ν ειναι χρησιμο να ξερει ο απο πισω οτι ανα πασα στιγμη μπορει να κανω καποια βλακεια παραπανω απο οτι ενας ποιο εμπειρος οδηγος οσο για τους ᾽᾽εμπειρους᾽᾽ οδηγους δεν θα σχολιασω γιατι ανοιγουμε αλλο θεμα μετα... .χαχα δεν ειναι ολοι ετσιιι αλλα ειναι μερικοι που βριζουν και καλα επειδη πιστευουν αυτοι οτι πας αργα η ξερω επειδη σταματας σε stop και μετα τους βλεπεις τους σβηνει η μηχανη η δεν μπορουν μια λωριδα να κρατησουν η πανε χωνονται σε σταυροδρομια χωρις να εχουν προτεραιοτητα με το ετσι θελω....χαχαχ σορρυ για τηνν αλλαγη θεματος...απλα κατα την αποψη μου αυτοι με το Ν ειναι πολυ πιο προβλεψιμοι παρα ολοι οι υπολοιποι που το παιζουν schumacher στο δρομο και κανουν κατι προσπερασεις που ουτε το διανοουνται οτι ειναι τερμα επικινδυνες αλλα επειδη οδηγανε 10-20 χρονια νομιζουν οτι εχουν το πληρη ελεγχο των καταστασεων. :)) το προβλημα με εμενα ειναι οτι δεν ειναι εντελως δικο μου και το οδηγαει αλλος αλλιως ηδη τωρα θα ειχα βαλει ταινια κοκκινη αυτα. ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.