Jump to content
giannis sciro

Τεντοτηρας καδενας

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εχω ενα σιροκο 1.4 με τα 160...εδω και λιγο καιρο οταν βαζω μπρος ακουγεται ενα γριλισμα τις περισσότερες φορές το κανει οταν εχει να παρει ωρες μπρος....μου ειπαν οτι ειναι ο τεντοτηρας της καδενας εχει πρόβλημα....μπορει καποιος σας παρακαλω να μου εξηγήσει πως λειτουργεί και αν θα εχω αμεσο πρόβλημα με την καδενα...ευχαριστώ πολύ!!!!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται αλλαγή η καδένα και όλο το σετ (τεντοτήρας, γλύστρες κλπ), αν το αφήσεις, μια μέρα θα τα καρφώσει όλα μέσα στον κινητήρα.

 

Όσο πιο γρήγορα κάνεις την αλλαγή, τόσο πιο σίγουρος θα είσαι ότι δεν θα πάθεις μεγάλη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

...Και επειδή έχει βγει νέος κωδικός καδένας που αλλάζεται και το γρανάζι του μεταβλητού, να πας σε μία αντιπροσωπεία με τον αριθμό πλαισίου σου να σε ενημερώσουν. Να απαιτήσεις να μάθεις αν έχουν το νέο κωδικό μαζί με το γρανάζι μεταβλητού. Πολύ πιθανόν να σου βγει φθηνότερα από το να το φτιαξεις έξω.

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπεία θα βγει 400-450€ λογικά,ΜΑΖΙ με το γρανάζι μεταβλητού και φυσικά μιλάω πάντα για τον τελευταίο κωδικό. Έξω δεν στον αλλάζουν (γιατι δεν περιλαμβάνεται στο σετ καδένας) κι ένας φίλος που το άλλαξε εδώ στο φόρουμ έγραψε ότι έξω του πήγε 700€ σετ καδένας + γρανάζι μεταβλητού.



Edit

δες εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/52386-Golf-5/6---Καδένες-Χρονισμού-Σε-Tsi-Μοτέρ#entry607106
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2016 at 3:30 ΜΜ, giannis sciro said:

Καλησπερα σε ολους εχω ενα σιροκο 1.4 με τα 160...εδω και λιγο καιρο οταν βαζω μπρος ακουγεται ενα γριλισμα τις περισσότερες φορές το κανει οταν εχει να παρει ωρες μπρος....μου ειπαν οτι ειναι ο τεντοτηρας της καδενας εχει πρόβλημα....μπορει καποιος σας παρακαλω να μου εξηγήσει πως λειτουργεί και αν θα εχω αμεσο πρόβλημα με την καδενα...ευχαριστώ πολύ!!!!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 1400cc 122cv 200000χλμ, στη μηχανή δεν άγγιξε χέρι εκτός από λάδια κάθε 8000χλμ (πάντα το ίδιο), φίλτρα και μπουζί. Εδώ και λίγο καιρό μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα, θόρυβος στο πρωινό ξεκίνημά. Στο συνεργείο "πιθανή καδένα χρονισμού", κόστος 1300ευρώ. Ήρθα σε επικοινωνία με εκπρόσωπο της Liqui Moly στην Ιταλία και μου πρότεινε καθαρισμό της μηχανής με το Flush, αλλαγή λαδιών και χρήση του αντιτριβικού Ceratec. Έκτοτε εξαφανίστηκε ο θόρυβος. Είναι λοιπόν πολύ πιθανό να κολλάει ο τεντοτήρας ή το γρανάζι του μεταβλητού χρονισμού!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.