Jump to content
thanos_pc

Golf 5 - Αλλαγή Τσιμούχα Κεραίας Οροφής

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Τελευταία έχω ενα πρόβλημα στο Golf V με την νέα ταπετσαρία στον ουρανό που άλλαξα ..Την έχω 2 βδομάδες και έχει πάρει υγρασία από τις 2 πίσω κολόνες από το πορτπαγκάζ και προεκτίνεται σχεοδόν μεχρι την μέση του πίσω παραθύρου.. Υποψιάζομαι ότι παίρνει υγρασία από την τσιμούχα της κεραίας που είναι στο ουρανό. Η τσιμούχα της κεραίας έχει ξεραθεί από τον ήλιο και έχει κάποια σκασίματα. Σκέφτομαι να πάω να παραγγείλω το ανταλλακτικό της αν υπάρχει. Ξέρετε αν πάει μαζί με την βάση της κεραίας και ποια είναι η διαδικασία για να την αλλάξω? Μηπως θα πρέπει να το πάω σε κάποιο φαναρτζή ή είναι εύκολη η διαδικασία?

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ψαχνεις για αυτο https://www.ecstuning.com/b-genuine-volkswagen-audi-parts/antenna-gasket/1j0035350/

Εμενα ξεραθηκε και το εβγαλα, αλλα νερα δεν βαζει. Εχει και αλλο στεγανωτικο η κεραια.

https://www.ecstuning.com/b-genuine-volkswagen-audi-parts/antenna-seal-kit/vw00751b/

Μηπως βαζει νερο απο καπου αλλου; Παντως παλαιοτερα που ειχα ρωτησει στη VW μου ειχαν πει οτι παει μαζι με τη κεραια(!!!),

οποτε δεν ασχοληθηκα. Μπορεις να πας παλι εκει που αλλαξες τη ταπετσαρια οροφης για να το τσεκαρει ο μαστορας και να αλλαξεις

το ανταλλακτικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα εκει αλλα δεν ασχολήθηκαν...ασχοληθηκαν μονο το να μου καθαρισουν την ταπετσαρια με ενα καθαριστικό..Απο που αλλου θα μπορουσε να βάζει υγρασία?

Link to comment
Share on other sites

Νερα δεν βαζει κι ας λειπει η τσιμουχα να ξερεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερικη τσιμουχα υπαρχει σαν ανταλακτικο, ειχα παρει απο την vw για εναν φιλο, κανα 5€ να ειχε, τελευταια αγορασα και για εμενα απο ebay 2 κομματια να τα εχω αχρειαστα... οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω αυτη η τσιμουχα ειναι διακοσμητικη και μονο, για τα νερα εχει στην βαση της κεραιας αλλη τσιμουχα.

http://www.ebay.com/itm/301619714085?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Από ποιο αλλο σημειο θα μπορουσε να βάζει υγρασια η ταπετσαρια?? 

Σας ανεβαζω και μια φωτογραφια που πηραξα απο ενα golf τυχαιο για να δειτε σε ποια σημεια βλεπω την υγρασία.

roof.png

Link to comment
Share on other sites

ηλιοροφη υπαρχει?? 

Link to comment
Share on other sites

και στην παλια την ταπετσαρια ειχα σταμπες στα ιδια τα σημεια οποτε θεωρω πως ειναι υγρασια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση αν την εχεις κλειστη την ηλιοροφη, απο οτι βλεπω εχεις 5αρι, το οποιο οι ηλιοροφες ειναι σχεδον ιδιες με το 4αρι, και κλειστη να ειναι η ηλιορροφη απο την τσιμουχα του τζαμιου περναει καποιο νερο, γιατι αν δεις την τσιμουχα δεν ειναι λεια, εχει μια επικαλυψη σαν υφασμα.

Η λεκανη της ηλιοροφης εχει στις 4 γωνιες της αποχετευσεις, πρωτα πρεπει να δεις αν οι αποχετευσεις ειναι ξεβουλωμενες, αν ειναι βουλωμενες το νερο ξεχιληζει απο την λεκανη μπενει στην οροφη και οπου βρει κληση φευγει. και μετα πρεπει να δεις τις σωληνωσεις απο τις αποχετευσεις, μηπως αλλαζοντας τον ουρανο καπου εχει καποιο κουμπωμα και στο κανανε καποια ζημια ή με την πολυκαιρια εχει ξεραθει.

Μπορεις και με ανοιχτη ηλιοροφη με ενα μπουκαλακι να ριχνεις νερο μεσα στην λεκανη σιγα σιγα  και αναλογα την κληση του αμαξιου να δεις αν βγενει νερο στον πισω και κατω απο τον προφυλακτηρα και μπροστα στους μεντεσεδες απο τις μπροστα πορτες, ή αυτο υπερχιλιζει απο την λεκανη.

 

Αλλη περιπτωση χρησημοποιεις τον πιτσιλιστιρι για το πισω τζαμι??

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dasauto said:

Η εξωτερικη τσιμουχα υπαρχει σαν ανταλακτικο, ειχα παρει απο την vw για εναν φιλο, κανα 5€ να ειχε, τελευταια αγορασα και για εμενα απο ebay 2 κομματια να τα εχω αχρειαστα... οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω αυτη η τσιμουχα ειναι διακοσμητικη και μονο, για τα νερα εχει στην βαση της κεραιας αλλη τσιμουχα.

http://www.ebay.com/itm/301619714085?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Η εξωτερική τσιμούχα έχει διαλυθεί και σε μένα προ πολλού !

Υπάρχει τρόπος να μπει νέα χωρίς να λυθεί η κεραία ;

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω αυτα που μου ειπες dasauto. Το πισω πιτσιλιστίρι δεν το χρησιμοποιώ πολυ σπανια.. Τωρα βεβαια που το σκεφτομαι παρκαρω το αμαξι μου σε ανηφόρα με την μούρη προς τα πάνω και το πλένω εκεί με λάστιχο νερου..οπότε όλο το νερο απο μπροστά φεύγει προς τα πίσω καθως το πλενω αρα μαλλον μπορει να παιζει και το ρολο του αυτο αν ειναι κατι βουλωμενο.. Θα κοιταξω και τα σημεια οπου φευγει το νερο απο την ηλιοροφή. Απο την πισω μερια το νερό απο που φευγει? Παντως τα λαστιχα του πορτπαγκαζ τα εχω δει και νομιζω ειναι κομπλε dasautodasauto

Link to comment
Share on other sites

Οι μπροστα αποληξεις ειναι στις εμπρος πορτες αναμεσα απο τους μεντεσεδες κατι παραξενα τσουνια, συνηθως κρατανε λασπη τα τζουνια και βουλωνουν, οι πισω -υποθετω για το 5αρι- πρεπει να σκυψεις κατω απο το αμαξι κατω απο τον προφυλακτηρα στις γωνιες, ή στους μεντεσεδες της πισω τζαμοπορτας.

Και εγω ειχα θεμα με βουλωμενες αποχετευσεις και μου εβγαζε υγρασια στα σκιαδια μπροστα, και φοβομουν για παρμπριζ, οπου μια μερα πλυμηρισε το εσωτερικο κανονικα και το εψαξα για ποιο λογο πηρε νερα. Ειναι συνηθες προβλημα αυτο σε αμαξια με ηλιοροφη τετοιου τυπου, οι αποχετευσεις.

Τα ποιο καινουρια που εχουν αλλο τυπου τζαμι που στεγανοποιει απο την κατω μερια, δεν εχουν και τοσο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερικη τσιμουχα υπαρχει σαν ανταλακτικο, ειχα παρει απο την vw για εναν φιλο, κανα 5€ να ειχε, τελευταια αγορασα και για εμενα απο ebay 2 κομματια να τα εχω αχρειαστα... οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω αυτη η τσιμουχα ειναι διακοσμητικη και μονο, για τα νερα εχει στην βαση της κεραιας αλλη τσιμουχα.

http://www.ebay.com/itm/301619714085?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

5 ευρω τη πηρα και εγω

Στάλθηκε με tapa

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Έχει ξεραθεί η εξωτερική τσιμούχα της κεραίας οροφής και θέλω να την αντικαταστήσω.

Οπότε πρέπει να λύσω την κεραία από μέσα.

Με προβληματίζει ότι ο κονεκτορας της κεραίας βρίσκεται πίσω από τον μηχανισμό των αερόσακων κουρτίνας.

Πρέπει να λύσω/ απομακρύνω τον μηχανισμό των αερόσακων ;

Το έχει κάνει κάποιος ; Τι βήματα πρέπει να κάνω ;

Ευχαριστώ

 

724412121_vwgolfvaerial(1280x960).thumb.jpg.e4356ff29ad8e6f005183c7958a01f12.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο λαδι η βαζελινη και μπαινει απο πανω απτην κεραια δεν χρειαζεται να βγαλεις τιποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λες ;;;

Εκτός από βαζελίνη θα το μαλακώσω βάζοντας το σε ξεστό νερό από πριν.

Ευχαριστώ !1J0035350.jpg.eea23587aa92b79de5080dae7a797914.jpg

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λέω, άσε τα νερά.

Δοκίμασε με λίγο λάδι από το δείκτη μπροστά και σε 5΄ τελείωσες.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,
Έχει ξεραθεί η εξωτερική τσιμούχα της κεραίας οροφής και θέλω να την αντικαταστήσω.
Οπότε πρέπει να λύσω την κεραία από μέσα.
Με προβληματίζει ότι ο κονεκτορας της κεραίας βρίσκεται πίσω από τον μηχανισμό των αερόσακων κουρτίνας.
Πρέπει να λύσω/ απομακρύνω τον μηχανισμό των αερόσακων ;
Το έχει κάνει κάποιος ; Τι βήματα πρέπει να κάνω ;
Ευχαριστώ
 
724412121_vwgolfvaerial(1280x960).thumb.jpg.e4356ff29ad8e6f005183c7958a01f12.jpg
 
 
Την έβαλα χωρίς λάδι βαζελίνη η κάτι αλλο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από αντιπροσωπεία , κωδικός 1J0035350 , κόστος 5,8 €

Δεν το έχω βάλει ακόμα :sleep:

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

 για να καταλαβω...

βγαζουμε με καποιο τροπο το χαλασμενο/σκασμενο κομματι απο την βαση κεραιας και μετα βαζουμε απο πανω απο την κεραια προς τα κατω σαν ....καπελακι το καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 8:45 ΜΜ, activious said:

 για να καταλαβω...

βγαζουμε με καποιο τροπο το χαλασμενο/σκασμενο κομματι απο την βαση κεραιας και μετα βαζουμε απο πανω απο την κεραια προς τα κατω σαν ....καπελακι το καινουργιο?

Έτσι ακριβώς !

Και μάλιστα μπαίνει πολύ πιο εύκολα από ότι υπολόγιζα.

Λίγο βαζελίνη ή λάδι και μπαίνει μόνο του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.