Jump to content
aetos

ΤΕΛΗ 2017!!!

Recommended Posts

Αν τελικά ισχύσουν αυτά που σκέπτονται να κάνουν γιά τα τέλη κυκλοφορίας 2017,τότε χαθήκαμε φίλοι μου,χάσαμε την ...μπάλα!!!

 Βάσει ρύπων το λένε τωρα...,

 ΙΧ που πληρώνει Τέλη Κυκλοφορίας 135 ευρώ για ένα μοντέλο με κινητήρα 1.250 κ.εκ. θα καταβάλει το 2017 Τέλη Κυκλοφορίας που ανέρχονται σε 426,3 ευρώ!

Πηγή=http://www.enikonomia.gr/auto/107631,sok-ta-teli-kykloforias-2017-gia-pano-apo-1-ekat-idioktites-ich.html

Link to comment
Share on other sites

Άλλους ζημιώνει και άλλους ευνοεί. Εμένα με ευνοεί πολύ, αν γίνει πράξη ο νέος υπολογισμός τελών, από 690 θα πληρώσω γύρω στα 530. Ελαφρώς θα ζημειωθεί το 1.4 Cupra μας από 255 πάει στα 275 περίπου. Άρα συνολικά είμαστε κέρδος 160 εγώ, ζημία 20 το Cupra, συνολικό κέρδος και από τα δύο 140. Είναι πάντως προφανές ότι ο νέος υπολογισμός φτιάχτηκε για να επιστρέψουν μερικά 2λιτρα και 3λιτρα από την ακινησία και συγχρόνως η μεγάλη πλειοψηφία δηλαδή τα 1.2 και 1.4 να πληρώσουν παραπάνω, επειδή το κράτος ξέρει ότι δύσκολα κάποιος θα καταθέσει πινακίδες στα λίγα κυβικά, δηλαδή αν επιστρέψει και αυτά με τι θα κυκλοφορεί... αυτή πιστεύω είναι η λογική πίσω από τον νέο υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ειναι στα ''σκαριά'' επεξεργάζονται τα πάντα με κύριο γνώμονα την αυξηση εσόδων του Κράτους,που εμεις πάλι ξανά θα πληρώσουμε αδρά...την Νύφη !!!

Ολα για το καλο μας,''για την Ελλάδα ρε γαμώτο'',γιά την ανάπτυξη,την ανεργία,τον τουρισμό,την υγεία,τους μισθούς και τις συντάξεις!!!B)

Link to comment
Share on other sites

''Τα diesel αργοπεθαίνουν σύμφωνα με την AlixPartners καθώς προβλέπει ότι η αυστηροποίηση των ορίων εκπομπών ρύπων στην Ευρώπη θα αυξήσουν σταδιακά το κόστος των πετρελαιοκινητήρων''

Το ίδιο θα ισχύει και για την βενζίνη ώστε να εξαναγκάσουν την στροφή στα υβριδικά - ηλεκτρικά - εναλλακτικά καύσιμα.

Από το 2017 έρχονται τρομερές εξελίξεις στον χώρο του αυτοκινήτου, οι βιομηχανίες γνωρίζουν και προετοιμάζονται, οι κυβερνήσεις θα βρουν αφορμή να μαζέψουν χρήμα αλλά και να σπρώξουν τον κόσμο όπου βολεύει τις βιομηχανίες.

Χρειάζεται πολύ προσοχή, αυτό που δείχνει να παραμένει σταθερό είναι μικροί κινητήρες με χαμηλούς ρύπους.

Link to comment
Share on other sites

η απολυτη αλητεια. Για το Passat CC, 1800cc '08  απο 320€ ερχεται κοντα στα 430€ !!!!!!!!!!!!!!

ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΩΡΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΝΕΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΥΝΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΣΑΠΑΚΙΑ ??? ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ !!!!

Πρωτη φορα αριστερα, πρωτη φορα τοσο σκ@τα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , leftlane said:

η απολυτη αλητεια. Για το Passat CC, 1800cc '08  απο 320€ ερχεται κοντα στα 430€ !!!!!!!!!!!!!!

ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΩΡΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΝΕΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΥΝΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΣΑΠΑΚΙΑ ??? ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ !!!!

Πρωτη φορα αριστερα, πρωτη φορα τοσο σκ@τα...

Λογικη νεοδημοκρατη-πασοκτζη ελληνα.

Δηλαδη οποιος δεν εχει λεφτα να παρει το Passat του 2015 θα τον πεθανουμε στα τελη για να πηγαινει με το λεωφορειο?

Ο ΣΥΡΙΖΑ σε πειραξε,οταν ο χοντρος μοιραζε τα 5.7 τα τσεροκι,φωναζατε ζητω η οικολογια???

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας , για τον φιλο aetos για το συγκεκριμενο δεν ειναι 426 αλλα 264,5 η διαφορα ειναι129 ευρα τελος παντων κ αυτα παρα πολλα ειναι γιατι εγω σαν δευτερο (εκτος απο golf 6) εχω και ενα micra αγορα το 1990 καινουργιο 1200 που το δουλευω ακομα απροβληματιστα αν το πουλησω πιανει δεν πιανει 30 ευρα κ θα πληρωσω τελη 264? θα τα πουμε στην τρυπα απο πανω οταν θαρθει η ωρα , θα βαλω στο ψηφοδελτιο την αδεια του κ την επιστολη που μου στειλανε για να δικαιολογηθουνε που καθε 15 μερες μου κοβουν την συνταξη. Ευχ. Pacific Crossing (Σπυρος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.