Jump to content
aetos

HONDA XLR250 PRO LINK/1982

Recommended Posts

Αν και δεν ειναι στον χαρακτήρα μου να ζητώ βοήθεια οποτε μου χρειάζεται... 


και ειδικά απο απο ενα αξιαγάπητο φόρουμ φίλων με ιδιαίτερες γνώσεις,γεμάτο απαστράπτουσες τετράποδες καλονές,με πανέμορφες εξορμήσεις,ενδιαφέρουσες συζητήσεις!!!

Για να μην σας κουράζω θα μπώ αμέσως στό θέμα που με απασχολεί...

Σχεδόν ολοι ειχαμε καποια μηχανή,ετσι κι εγω ειχα πάντα ενα μηχανάκι από μικρό παιδί,για ολες τις δυσκολες δουλειές και οχι μόνο.
Λόγω τραυματισμού μου από πέρσυ,(εμμένουσα επικονδυλίτιδα στον δεξί αγκώνα),πούλησα ενα TDM και πήρα ενα VStrom που κι αυτό πάλι,δεν κατάφερα να κρατήσω και αναγκάσθηκα να βρώ (γιά καθημερινή σχεδόν χρήση) ενα μικρό ελαφρύ μηχανάκι και τελικά κατέληξα συνηδειτά σε ενα παλαιό γνωστό μανιβελάτο (οπως τα παληά καλά ομορφα χρόνια) 
εντουράκι τό γνωστό HONDA XLR-250/PRO LINK/1982/MDO3,το κόκκινο,στρογγυλοφάναρο.
Πανέμορφο και πανάλαφρο μου κάνει ολα τα κέφια,με πάει παντού οικονομικά,ακόμα και γιά χαλαρές βόλτες στο βουνό που τόσο μουχουν λείψει.
Εχω σκοπό να το κρατήσω γιά πάντα,μιά και μ'αρέσει πάρα πολύ και προπάντων ειναι οικονομικό.
Χρειαζόταν αρκετά μαζέματα γενικά,εφυγαν πολλά παραπάνω λεφτά απ΄τον αρχικό προϋπολογισμό,(γιαυτό απέφυγα τα συνεργεία),

μιά καί πιάνουν τα χέρια μου ακόμα,αλλά το δύσκολο κομμάτι γιά μένα ηταν το μοτέρ.
Το ελυσα και ξεκίνησα την επισκευή του δειλά-δειλά,σιγά-σιγά,(12ος 2015)
εκανα ρεκτιφιέ στο Δράκο,καινούργιο πιστόνι,ελλατήρια,(made in japan) σετ φλάντζες γενικής,ολες τις τσιμούχες,
δίσκους αμπραγιάζ γνήσιους από Τόγελο,καινούργιες μούφες-βίδες στην κεφαλή γιατί εκει πάσχουν αυτά απο διαρροές λαδιών,
τριψιμο βαλβίδες/τσιμουχάκια,ρουλεμάν,βρήκα αρκετά δύσκολα απ'εξω το manual service και τοχω πλέον στο κινητό μου.
Τώρα πλέον ειμαι στην τελική ευθεία,διαδικασία μονταρίσματος και εχω λίγο κολλήσει (το μοτερ μόνιμα στον πάγκο)

1ον Ο εκκεντροφόρος εχει 2 βίδες στο γρανάζι,εφοσον τον φερουμε στο σημείο Τ απο κάτω που λεει το μάνουαλ,
μετά πάει ο εκκεντροφόρος στα σημάδια του γραναζιού δεξιά-αριστερά.
Και η αλλυσίδα του εκκεντροφόρου δεν εχει φορά.

2ον Τα 4 ελλατήρια πιστονιού/αποστάσεις 120 μοίρες,
(αν μπουν λάθος θα καιει λάδια λένε)

3ον μου λείπει ενα ροπόκλειδο/δυναμόκλειδο (για σωστό σφύξιμο kg)

4ον στο σετ φλάντζες/τσιμούχες γενικής (γιά το XLR/82)απο τον Δράκο δεν μπορω να βρώ κάποιες που πάνε?
επίσης φλατζόκολα βάζουμε στις δύο πλαϊνές και μεταξύ κάρτερ και κυλίνδρου-ψευτοκάπακο η που αλλου βάζουμε?


Ολα ταλλα τα εργαλεία και πάγκο ταχω.
Αν υπάρχει χρόνος,διάθεση από καποιο φίλο που το κατέχει το αθλημα καλύτερα και εχει ξαναλύσει το συγκεκριμένο XLR-250/82,(μιά ωρίτσα πάνω-κάτω)

και μπορεί να με βοηθήσει:help:
(ειτε στον εργασιακό χώρο μου Πεντελη η στο σπίτι μου Λαγονήσι/Γαλάζια ακτή) (και βέβαια αν βολεύει μπορω πανευκολα να φέρω το μοτέρ/εργαλεία 
οπουδήποτε αλλού),θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα και φυσικά με το αζημείωτο και πολλές πολλές  :drinks:

Υ.Γ. Μην βιάζεσθαι ... θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας...!!!:lolu::goodjob:

Αετός=Μένιος=6946407185 :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τιν λιγι πιρα στα μοχανακια που εχω φλατζοκολα μπαινει και στα καπακια βαλβιδον αν χανουν βεβεα λογο ανιχμενις θιρισας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η φλατζόκολλα μπαινει οπου δεν υπάρχει φλάτζα,(ψευτοκάπακο) αλλά το θέμα μου ειναι να βρώ κάποιον φίλο με εμπειρία,πριν το κλείσω τελικά μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε δεν εχω να σου πω κατι αλο διστιχος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως και ναχει σευχαριστώ και συνεχίζω να ψαχνω κάποιον με σχετική εμπειρία στο συγκεκριμένο μοτέρ (XLR250).                                      

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μηχανακι (με τεραστιο αγωνα) φτιαχθηκε με πολυ κοπο,τρεξιμο,χρημα... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.