Jump to content
Guest Polakias TDI

Αναγέννηση DPF σε κάθε γέμισμα

Recommended Posts

Το διάβασα κι αυτο ότι φταίει η εταιρεία επειδή κάποιος πήγε κι αγόρασε ντίζελ και παραπονιέται που δε κάνει αναγέννηση στα 5χλμ...

Κατι τέτοιες νοοτροπίες μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν. Σε μια σοβαρή χώρα, η σελίδα θα είχε σταλθεί στη δίωξη και σε λίγες ώρες θα βλέπες το πόλο πάνω σε γερανό κι εσυ θα τρέχες να πληρώσεις. Αλλά στην Ελλάδα κανεις ο,τι σου καπνίσει και νιώθεις και καλα γι αυτο όποτε το διατυμπανίζεις. Πραγματικά συγχαρητήρια!

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προτασεις από τα lidl για την χώρα μας...Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας το dpf.ότι το αμαξι μου είναι για ανάκληση για ρύπους και χιλιάδες  vw στον κόσμο ποιος φταίει ο αγοραστής του??

Link to comment
Share on other sites

"Κυρια δε μιλησα μονο εγω , μιλαει κι ο Κωστάκης!"

Ναι το προβλημα ειναι οτι ο καθενας κανει ο,τι θελει θεωρώντας τον εαυτο του υπεράνω νόμου , ψάχνοντας να μεταθέσει και τις ευθυνες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Teo62045 said:

Προτασεις από τα lidl για την χώρα μας...Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας το dpf.ότι το αμαξι μου είναι για ανάκληση για ρύπους και χιλιάδες  vw στον κόσμο ποιος φταίει ο αγοραστής του??

Tεo αυτο με την ανάκληση της vw μην το χρησιμοποιείς σαν άλλοθι ή σαν επιχειρημα. Ούτε σου κόβει άλογα η ανάκληση (και μάλιστα στο διλιτρο η δυναμομετρηση μετα την ανακληση έδειξε 2 ιππους παραπανωκαι ροπή χαμηλα) ουτε ήταν κατι το συγκλονιστικό σε ρυπους.

Είχε να κάνει με την λειτουργία της egr σε χαμηλα φορτία. Μιλάμε οτι αντι να ανοιγει πχ στο 50% άνοιγε στο 40.

Εσύ που δεν εχεις καθόλου  egr φανταζεσαι τι ρύπους έχεις ;

Και δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά γιατί ούτε γνωριζόμαστε ούτε έχω κάτι μαζί σου.

Π***ξαμε άλλο ένα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Egr έχω. Εγώ απάντησα σε αυτούς που είπαν ότι ο μέσος καταναλωτής έπρεπε να ξέρει ότι το Diesel δεν κάνει για μικρές αποστασεις λες και υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση από την vw.Δεν ξέρω για το 2000cc το 1,6 που ρώτησα στην vw είπαν θα μπει μετά το  φίλτρο κουτί 'πνιχτης',ούτε εγώ απευθύνομαι κάπου προσωπικά όπως έκαναν αλοι γενική συζήτηση κάνουμε ανταλλαγή απόψεων χωρίς λογοκρισία.στο ίντερνετ βρίσκεις πάρα πολλούς προγραμματιστες και συνεργεια που καταργούν dpf  δεν είδα να έχουν συλλάβει κανεναν,το λέω για αυτούς που θα ήθελαν να κάνουν καμιά καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Egr εχεις σαν εξαρτημα. Όταν όμως αφαιρείς το dpf σου αλλάζουν τον χάρτη του dpf σου μηδενίζουν τον χάρτη της egr και μένει πάντα κλειστη.

Όσο για την ανάκληση στο 1.6 δεν σου το ειπαν καλά ή δεν το καταλαβες.Δεν μπαίνει πνιχτης στην εισαγωγη αλλα ενα εξαρτημα με πολλούς μικρούς αγωγούς για να ομαλοποιει την τυρβωδη ροή του αερα και να διαβάζει ο maf με μεγαλύτερη ακριβεια. Ετσι ξερει  ο εγκεφαλος με μεγαλυτερη ακριβεια ποσος φρεσκος αερας μπαινει στην εισαγωγή  και ποσος ειναι απο ανακυκλωση καυσαεριων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό έφτιαξα και πλεον οδηγω αμαξι,στην αντίθετη περίπτωση ήταν για πουλημα.λιγότεροι ρύποι χωρίς μείωση δύναμης το βλέπω δύσκολο.τώρα οι αντιπροσωπίες όταν πας για οτιδήποτε να ρωτησεις δεν μπαίνουν στην διαδικασια συντήρησης η επισκευής εξαρτημάτων σου προτείνουν αντικατασταση διαφορετικά μείνε με το πρόβλημα, δηλαδή για αυτούς θα έπρεπε να έχω αλλάξει dpf- μπεκ-τουρμπινα-αισθητηρες-βολαν κλπ με κόστος δύο φορές από ότι έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς προσωποποίησα τον λόγο μου και ζήτω συγνώμη. Όμως,εξακολουθώ να θεωρώ ότι από την στιγμή που υπάρχει θέμα με οποιοδήποτε αμάξι,ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή και δεν αρχίζουμε την κοπτοραπτική. Ειδικά από τη στιγμή που διαπράττεται έγκλημα που σε άλλες χώρες θα προκαλούσε την αυτόφωρη διερεύνηση. Σε τελική ανάλυση, ευθύνη του καταναλωτή είναι να ενημερώνεται ευρέως πριν αγοράσει οτιδήποτε και όχι να επαφίεται στον χ πωλητή που θέλει να αυξήσει τις πωλήσεις του. Τυπικά λοιπόν, η vw δεν σου είπε ψέμματα,απλά δεν σου είπε την αλήθεια πριν την αγορά. Εγώ στη θέση σου θα το είχα πουλήσει και ας έχανα χρήματα που ούτως ή άλλως τα έδωσες για όλες τις μετατροπές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που γραφετε.... 

...........Σε μια σοβαρή χώρα, η σελίδα θα είχε σταλθεί στη δίωξη..........

...........διαπράττεται έγκλημα που σε άλλες χώρες θα προκαλούσε την αυτόφωρη διερεύνηση..........

Μαλλον δεν γραφετε/συζητατε σε ξενα φορουμ να δειτε τι κανουν στις αναπτυγμενες και σοβαρες χωρες, πχ Γερμανια, Αγγλια, εκει που ανακαλυφτηκε το dpf delete, πολυ ποιο πριν ερθουν τα dpf στην υποαναπτυκτη Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι τον τύπο που έβαλε στο YouTube τα κατορθώματα του με το "φτιαγμένο" του και πρέπει να είναι ακόμα φυλακή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@das auto δε λεμε οτι δε παρανομούν και αλλου, επειδη ομως εχω στενούς οικογενειακούς δεσμούς με τη γερμανια , θα σου πω οτι οι έλεγχοι δεν εχουν καμια σχεση με το εδω "κρατος".

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που καθεστε και κραζεται εναν ανθρωπο επειδη εβγαλε αυτη τη μλκια απο το αμαξι του και το παιζεται ολοι οικολογοι ενω κανενας εδω μεσα και γενικα στην ελλαδα δεν εχει το αμαξι του νομιμο 100% κοιταξτε λιγο γυρω σας ιχ ντιζελ ταξι φορτηγα λεωφορεια καραβια decat big turbo βενζινοκινητα και δεν ξερω εγω τι αλλο πως καπνιζουν και τι αναπνεουμε και αφηστε τον ανθρωπο στην ησυχια του και οσο για την αφαιρεση του dpf στις θεωρητικα αναπτεπτυγμενες ευρωπαικες χωρες το κανουν εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Edited by stavros geoldasis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ισως να εκραξα λιγο παραπανω εχω και τα δυο αμαξια μου 100% νομιμα και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει (δεν ειναι vag).

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος δεν είναι κανένας αλλά αυτό έχει μεγάλη απόσταση από το να επαινούμε την παρανομία. Σε τελική ανάλυση αν κάποιοι παρανομούν -ειδικά αν το κάνουν επίτηδες - δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν όλοι. Πάρτε παράδειγμα από την Αθήνα το χειμώνα που πολλοί καίνε αμφιβόλου ποιότητας ξυλεία και γίνεται η ατμόσφαιρα αποπνικτική. Θέλετε το ίδιο να γίνεται και το καλοκαίρι από τα πετρελαιοκίνητα που έχουν βγαλμένο το φίλτρο? Στο τέλος αυτό θα γίνει όσο και αν κάποιοι θεωρούν ότι ξέρουν καλύτερα από τον οποιοδήποτε κατασκευαστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stavros geoldasis said:

Μ αρεσει που καθεστε και κραζεται εναν ανθρωπο επειδη εβγαλε αυτη τη μλκια απο το αμαξι του και το παιζεται ολοι οικολογοι ενω κανενας εδω μεσα και γενικα στην ελλαδα δεν εχει το αμαξι του νομιμο 100% κοιταξτε λιγο γυρω σας ιχ ντιζελ ταξι φορτηγα λεωφορεια καραβια decat big turbo βενζινοκινητα και δεν ξερω εγω τι αλλο πως καπνιζουν και τι αναπνεουμε και αφηστε τον ανθρωπο στην ησυχια του και οσο για την αφαιρεση του dpf στις θεωρητικα αναπτεπτυγμενες ευρωπαικες χωρες το κανουν εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Το να λες ότι έβγαλες το dpf σαν να είναι κανένα κατόρθωμα, και ότι πήρες καμιά 40αριά άλογα μόλις το έβγαλες, και ότι κανείς δεν σου είπε στην αντιπροσωπεία τα αυτονόητα είναι το λιγότερο αστείο. Έτσι και αλλιώς, όσοι ασχολούνται με αυτοκίνητα, σίγουρα έχουν κανέναν γνωστό σε κάποιο κτέο, και τα περνάνε. Αλλά καλό είναι να μην διατυμπανίζεις τέτοια πράγματα και να κάνεις παραπληροφόρηση. Ειδικά σε ένα φόρουμ που υπάρχουν πολλά άτομα που δεν είναι εντελώς άσχετα πάνω στο θέμα.

 

Τον άνθρωπο δεν τον ξέρω προσωπικά. Και στην τελική δεν με πολυνοιάζει τι κάνει στο αμάξι του εφόσον δεν είναι δημόσιος κίνδυνος. Και όπως είπες, κυκλοφορούν τόσοι καρκίνοι, που την ζημιά την έχουμε πάθει έτσι κι αλλιώς. Εμένα με πειράζει η παραπληρφόρηση. Πες ότι το έκανες γιατί έτσι γουστάρεις, και ασε τα "δεν ήξερα" και τα "χάνω απόδοση/παθαίνω ζημιές". Ή μην λες τίποτα.

Edited by ΑνδρέαςΚ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εσεις οι οικολογοι γιατι δεν κανετε καμια μυνηση στη ΒΡ που δεν εχει ακομα καθαρισει ο κολπος του μεξικου?

γιατι δεν κανετε καταγγελια τις Η.Π.Α. που ειναι η πιο ρυπογονα χωρα του πλανητη?την κινα?την ινδια?

αυτοι ρυπαινουν τον πλανητη και οχι αυτοι που βγαζουν το DPF η τον καταλλητη...ξυπνατε.

γιατι δεν κανετε καταγγελια μερικους ταριφες?μερικους φορτηγατζηδες?αυτους που πουλανε μαπα καυσοξυλα?

αυτους που πετανε πλαστικα που που που που που που ....και παει λεγοντας....

το να κραζετε ολοι πισω απο την οθονη του υπολογιστη δε σας κανει οικολογους...

και βαζω οτι στοιχημα οτι θελετε πως κανεις εστω και μια φορα δεν εκανε κανει που βλαπτει τον πλανητη μας...

αυτα τα σωματιδια λοιπον που πεταει το αυτοκινητο στην ατμοσφαιρα θα επρεπε να ξερετε πως σε μερικα λεπτα δεν υπαρχει πια

το εχει απορροφησει η ατμοσφαιρα.

edit:ακομα και ενα απλο προγραμμα να κανεις στο αυτοκινητο...ρυπαινεις περισσοτερο...πιο πολυ βενζινη πιο πολυ καυσαεριο

 

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Εμένα τελικά θα μου πει κάποιος γιατί το αυτοκινητο κάνει αναγέννηση στο DPF σε κάθε σχεδόν γέμισμα;;;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα τι κορόιδα τελικά όλοι αυτοί οι κατασκευαστές που ξοδεύουν χρόνο και χρήμα και αναπτύσσουν συστήματά περιορισμού των ρύπων....αν ρωτούσαν εμάς εδώ στο Γιουνανισταν θα τα είχαν τσεπώσει τα κορόιδα....

Και για να απαντήσουμε στον Πολάκια, μάλλον εδώ ταιριάζει το πίστευε και μη ερεύνα....χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

εσεις οι οικολογοι γιατι δεν κανετε καμια μυνηση στη ΒΡ που δεν εχει ακομα καθαρισει ο κολπος του μεξικου?

γιατι δεν κανετε καταγγελια τις Η.Π.Α. που ειναι η πιο ρυπογονα χωρα του πλανητη?την κινα?την ινδια?

αυτοι ρυπαινουν τον πλανητη και οχι αυτοι που βγαζουν το DPF η τον καταλλητη...ξυπνατε.

γιατι δεν κανετε καταγγελια μερικους ταριφες?μερικους φορτηγατζηδες?αυτους που πουλανε μαπα καυσοξυλα?

αυτους που πετανε πλαστικα που που που που που που ....και παει λεγοντας....

το να κραζετε ολοι πισω απο την οθονη του υπολογιστη δε σας κανει οικολογους...

και βαζω οτι στοιχημα οτι θελετε πως κανεις εστω και μια φορα δεν εκανε κανει που βλαπτει τον πλανητη μας...

αυτα τα σωματιδια λοιπον που πεταει το αυτοκινητο στην ατμοσφαιρα θα επρεπε να ξερετε πως σε μερικα λεπτα δεν υπαρχει πια

το εχει απορροφησει η ατμοσφαιρα.

edit:ακομα και ενα απλο προγραμμα να κανεις στο αυτοκινητο...ρυπαινεις περισσοτερο...πιο πολυ βενζινη πιο πολυ καυσαεριο

 

Μάλλον λίγο δύσκολο να κάνεις ζημιά στν BP και σε ολόκληρες χώρες με μία μήνυση. Ή 10. Ή 100. Ή 1000000.

 

Ένας άνθρωπος σκότωσε 2 ατομα. Ένας άλλος 1000. Ο δεύτερος σίγουρα έχει πολύ πιο βαριές κατηγορίες και φυσικά του αξίζει πολύ χειρότερη ποινή. Δεν παύουν όμως και οι δύο να είναι δολοφόνοι.

 

Αυτήν την στιγμή, κράζεις πίσω από μία οθόνη.

 

Όλοι κάνουμε πράγματα που "βλάπτουν" τον πλανήτη. Και μόνο που έχουμε αμάξι, κάτι κάνουμε. Ναι, ο μέσος άνθρωπος κάνει ανεπαίσθητες ζημιές αλλά αυτό δεν παίζει και τόσο ρόλο.

 

Αυτό για τα όποια σωματίδια που λες δεν το ξέρω 100%. Ξέρω όμως ότι η ύλη δεν εξαγανίζεται. Διασπάται, αλλάζει μορφή και ιδιότητες κτλ, αλλά δεν "χάνεται" στο κενό.

 

 

Διάβασε λίγο αυτό που έγραψα, και θα καταλάβεις που είναι το πρόβλημα.

 

 

ΥΓ: Ελπίζω να μην νομίζεις ότι σου επιτίθεμαι.

Link to comment
Share on other sites

οχι καμια σχεση για επιθεση κτλ.

και κατ ιδιαν τα ιδια και χειροτερα θα ελεγα απλα βαριεμαι να γραψω.

καταλαβα τι λες αλλα αυτη η κουβεντα δεν εχει τελειωμο και ειναι και εκτος θεματος.

απλα αυτο το ριμαδι dpf μπηκε επι της ουσιας για το euro6 και τπτ παραπανω.λες και καμια 50-60-70 χρονια τωρα που δεν υπηρχε εγινε τπτ κακο απο τα αυτοκινητα.ειναι κατι σαν τον προκαταλυτη που ειχαν παλιοτερα μπντελα οπως το δικο μου.(τον οποιο δεν αφαιρεσα πριν με ρωτησει κανενας κακουλης)

εν ολιγης αν μπορουσαμε να δωσουμε ενα ποσοστο επι τοις 100 για το ποσο ευθυνονται τα αυτοκινητα για τη ρυπανση του πλανητη αυτο φανταζομαι θα ηταν κατω απο 10%

 

edit:αφου λοιπον δεν μπορουμε να βλαψουμε τη ΒΡ ας κρεμασουμε αυτον που εβγαλε αυτο το φιλτρο...και να παμε για υπνο ησυχοι...

φιλε οταν σου δειχνουν το δασος μη κοιτας το δαχτυλο

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Polakias TDI said:

Εμένα τελικά θα μου πει κάποιος γιατί το αυτοκινητο κάνει αναγέννηση στο DPF σε κάθε σχεδόν γέμισμα;;;; :lol:

Μην σπαμάρεις σε παρακαλώ !!!!!

 

Αναγέννηση κάνει οταν φτασει σε κάποιο επίπεδο κάπνας ή προληπτικα κάθε 700 - 1000χλμ. εφόσον συντρέχουν ολες οι συνθήκες (θερμοκρασια κινητηρα, ταχύτητα , σταθμη τεπόζιτου κ.α.)

Στο δικό σου αυτό συμβαίνει απο συμπτωση οταν γεμίζεις το αυτοκίνητο.

Για να το εξακριβώσεις κανε ενα γέμισμα στα 3/4 του τεπόζιτου να δεις οτι δεν θα κάνει αναγέννηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
26 λεπτά πριν , kapnias said:

Για να το εξακριβώσεις κανε ενα γέμισμα στα 3/4 του τεπόζιτου να δεις οτι δεν θα κάνει αναγέννηση.

Θα το κάνω, ειμαι περίεργος να δω αν θα κάνει!!!!

Συγνωμη για το spamάρισμα παίδες, δεν θα ξανασυμβεί!!!! :lol: 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.