Jump to content
Guest Polakias TDI

Αναγέννηση DPF σε κάθε γέμισμα

Recommended Posts

Παίζοντας με το obd χθες είδα ότι έχει έναν αισθητήρα το αμάξι, που μετράει το NOX post, τον έβαλα και μου έδειξε - 100ppm, ξέρει κανείς τι ακριβώς μετράει;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ομαδαρα! Καταρχας να κανω την πρωτη ερωτηση. Αν αφαιρεθει το dpf εχουμε προβλημα με τον ελεγχο ΚΤΕΟ? Κατα δευτερον τωρα, εχω ενα obd το οποιο το συνδεω κανονικα στην υποδοχη και βλεπω τις διαφορες πληροφοριες στο κλασικο app για κινητα, το θεμα ειναι οτι για καποιο λογο δεν μου δειχνει καθολου θερμοκρασιες καυσαεριων ουτε στο egt ουτε πουθενα αλλου. Υπαρχει περιπτωση να φταει το obd που εχω.? Μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα ενα μηχανακι στο ebay που συνδεεται ενσυρματα στην υποδοχη του αυτοκινητου και σου δειχνει θερμοκρασια νερου, καυσαεριων, πιεση τουρμπο, βολτομετρο κλπ αλλα το θεμα ειναι πως ειναι λιγο αλμυρο στα 135€ περιπου. Τι προτεινεται να κανω.? Να αγορασω αλλο obd να αγορασω αυτο το μηχανακι η να κοιταξω για καμια εγκατασταση πυρομετρου? Γιατι ρε μαγκες οι βλακες οι Γερμανοι δεν βαλαν μια ενδειξη να ξερουμε και εμεις τι μας γινεται.? Οι ανθρωποι ειναι καφροι και θελουν να τα αρπαζουν απο ανταλλακτικα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ομαδαρα! Καταρχας να κανω την πρωτη ερωτηση. Αν αφαιρεθει το dpf εχουμε προβλημα με τον ελεγχο ΚΤΕΟ?

Το προβλημα ειναι οτι δε περνας κτεο ή οτι γεμιζεις με καρκινο τον πνευμονα το δικο σου και των γυρω σου? Ελεος εδω μεσα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Teo62045 said:

Μια χαρά παιρνας κτεο,ο καταλύτης μένει στην θέση του.

Στα diesel δεν μετράνε μονοξείδιο του ανθρακα και υδρογονανθρακες αλλά αιθαλη.

Φαίνεται σαφώς η αφαίρεση του dpf γιατί η εξάτμιση με dpf είναι πεντακάθαρη σαν καινουργια. Αν βάλεις το δάχτυλο μέσα δεν θα μαυρίσει. Χωρίς dpf έχει πάνω καπνα.

Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι και χωρίς dpf θα περάσει κτεο μιας και με νεκρά που το δοκιμάζουν δύσκολα θα καπνίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Το προβλημα ειναι οτι δε περνας κτεο ή οτι γεμιζεις με καρκινο τον πνευμονα το δικο σου και των γυρω σου? Ελεος εδω μεσα

Ενταξει ρε αδερφε μια ερωτηση καναμε ουτε τον εχω αφερεσει ουτε σε ειπαμε καμπουρη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα diesel δεν μετράνε μονοξείδιο του ανθρακα και υδρογονανθρακες αλλά αιθαλη.
Φαίνεται σαφώς η αφαίρεση του dpf γιατί η εξάτμιση με dpf είναι πεντακάθαρη σαν καινουργια. Αν βάλεις το δάχτυλο μέσα δεν θα μαυρίσει. Χωρίς dpf έχει πάνω καπνα.
Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι και χωρίς dpf θα περάσει κτεο μιας και με νεκρά που το δοκιμάζουν δύσκολα θα καπνίσει.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Για ενδειξη καυσαεριων τι προτινεται.? Παρακολουθειται γενικοτερα τα καυσαερια εσεις.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TeoFele said:


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Για ενδειξη καυσαεριων τι προτινεται.? Παρακολουθειται γενικοτερα τα καυσαερια εσεις.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τεό καλημέρα, τώρα τελευταία χρησιμοποιώ την εφαρμογή DPF VAG   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.applagapp.vagdpf_free&hl=el (έχω ποστάρει φώτο πιο πάνω),και πλήρη έκδοση    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.applagapp.vagdpf&hl=el όπου κυρίως βλέπω πόσα γραμμάρια κάπνα μαζεύει το DPF  και κάθε πότε κάνει αναγέννηση.

Από ότι παρατήρησα όταν μαζέψει περίπου 21γρ με 23γρ κάπνα κάνει αναγέννηση μέχρι να τα κάψει και αυτό γίνεται περίπου κάθε 250χμ μέσα στην πόλη και σε αργό ταξίδι κάθε 350χμ. Μέσα στην πόλη κάνει περίπου 20 λεπτά για να τελειώσει αφήνοντας και περίπου 5γρ κάπνα χωρίς να την κάψει ενώ στο ταξίδι αρκεί ένα 10λεπτο για να καθαρίσει εντελώς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τεό καλημέρα, τώρα τελευταία χρησιμοποιώ την εφαρμογή DPF VAG   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.applagapp.vagdpf_free&hl=el (έχω ποστάρει φώτο πιο πάνω),και πλήρη έκδοση    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.applagapp.vagdpf&hl=el όπου κυρίως βλέπω πόσα γραμμάρια κάπνα μαζεύει το DPF  και κάθε πότε κάνει αναγέννηση.
Από ότι παρατήρησα όταν μαζέψει περίπου 21γρ με 23γρ κάπνα κάνει αναγέννηση μέχρι να τα κάψει και αυτό γίνεται περίπου κάθε 250χμ μέσα στην πόλη και σε αργό ταξίδι κάθε 350χμ. Μέσα στην πόλη κάνει περίπου 20 λεπτά για να τελειώσει αφήνοντας και περίπου 5γρ κάπνα χωρίς να την κάψει ενώ στο ταξίδι αρκεί ένα 10λεπτο για να καθαρίσει εντελώς

Ρε bill.??? Κατσε να παρω τα κυαλια να ψαξω να σε βρω γιατι εσυ εισαι χλμ μπροστα..χαχαχαχα ευχαριστω πολυ φιλε.! Να υποθεσω πως κανονικα βαζεις το obd στην υποδοχη αυτοκινητου το συνδεεις και ολα good.?? Η απλη εκδοση λειτουργει κανονικα η θα πρεπει να αγορασω την ολοκληρη.??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , TeoFele said:


Ρε bill.??? Κατσε να παρω τα κυαλια να ψαξω να σε βρω γιατι εσυ εισαι χλμ μπροστα..χαχαχαχα ευχαριστω πολυ φιλε.! Να υποθεσω πως κανονικα βαζεις το obd στην υποδοχη αυτοκινητου το συνδεεις και ολα good.?? Η απλη εκδοση λειτουργει κανονικα η θα πρεπει να αγορασω την ολοκληρη.??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για να είμαστε δίκαιοι ο @vasilisrx8  έγραψε εδώ για το DPF VAG λίγες σελίδες πριν και μου άρεσε πολύ και τώρα το χρησιμοποιώ.

Ναι με obd2 δουλεύει, θέλει όμως ένα κινητό με φρέσκο λειτουργικό android. Σε ένα LG Bello2 δεν μου δούλεψε ενώ σε ένα samsung galaxy s5 mini δουλεύει κανονικά. Η απλή έκδοση δουλεύει καλά αλλά, αν θες να βλέπεις περισσότερα πράγματα με 4,30 € πάρε την άλλη. Κατέβασε πρώτα την απλή και αν με το android σου είναι όλα καλά τότε προχώρα και πάρε την άλλη που ανάμεσα στα άλλα που έχει παραπάνω βλέπεις και πόσα γραμμάρια στάχτη έχει πάει στο λάδι της μηχανής.

Αν σε ενδιαφέρει μόνο να βλέπεις πόσα γραμμάρια κάπνα έχει το DPF και κάθε πότε κάνει αναγέννηση  με την διάρκειά της τότε η απλή έκδοση θα σε ικανοποιήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάρε την πληρωμένη έκδοση είναι σαφώς καλύτερη και πάρε OBD reader που να έχει wifi σύνδεση όχι Bluetooth.οταν είχα πάρει με Bluetooth δεν έστελνε τα δεδομένα από την obd ενώ με wifi τα έστελνε κανονικά.κατι είχε να κάνει με τα πρωτόκολλα επικοινωνίας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , PsilosTdi said:

Εμένα με CRKB μοτέρ, δεν δουλεύει, περιμένω να το φτιάξουν, πριν αγοράσω την εφαρμογή.

Κινητήρες που υποστηρίζονται σίγουρα είναι οι παρακάτω CRBC,CLHA,CFWA,CFFB,CFGB,CJCA,CFHD,CUNA,CRMB,CUPA,CRLB,CXXB,CUSA,CUSB,CXFA,CUTA,CAYB,CAYC

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
11 hours ago , Vassilis63 said:

... κάνει αναγέννηση μέχρι να τα κάψει και αυτό γίνεται περίπου κάθε 250χμ μέσα στην πόλη και σε αργό ταξίδι κάθε 350χμ. ...

Μου έκαναν τρομερή εντύπωση τα χιλιόμετρα. Λίγα δεν είναι με βάση αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εμενα η εφαρμογη δεν λειτουργει τελικα μου βγαζει αυτο το παρακατω μηνυμα3331596982a1a01677ace747f3285c64.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TeoFele said:

Παιδες εμενα η εφαρμογη δεν λειτουργει τελικα μου βγαζει αυτο το παρακατω μηνυμα3331596982a1a01677ace747f3285c64.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις στο custom engine group και βάλε τον κωδικό του κινητήρα σου με το χέρι και όχι αυτόματα.

Επίσης έλεγξε αν έχεις έκδοση android από 6 και πάνω.

Φόρτισε και το κινητό με 8% μπορεί να βγαίνει εκτός το Bluetooth

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Polakias TDI said:

Μου έκαναν τρομερή εντύπωση τα χιλιόμετρα. Λίγα δεν είναι με βάση αυτά που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα;

Και για εμένα ήταν δυσάρεστη έκπληξη  αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα αντικειμενική πλέον και όχι τι νομίζει ή φαντάζεται ο καθένας μας.   (κρατάει log κάθε πότε γίνεται και πόσο διαρκεί)

Και αυτά τα χιλιόμετρα με vpower που καπνίζει λιγότερο από ένα απλό πετρέλαιο. Υπολόγισε πιο συχνές αναγεννήσεις με απλό.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις στο custom engine group και βάλε τον κωδικό του κινητήρα σου με το χέρι και όχι αυτόματα.
Επίσης έλεγξε αν έχεις έκδοση android από 6 και πάνω.
Φόρτισε και το κινητό με 8% μπορεί να βγαίνει εκτός το Bluetooth

Κωδικος κινητηρα λογικα θα υπαρχει γραμμενο στην αδεια σωστα.?? Οκ ευχαριστω παρα πολυ θα το ξανα δοκιμασω και θα ενημερωσω

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , TeoFele said:


Κωδικος κινητηρα λογικα θα υπαρχει γραμμενο στην αδεια σωστα.?? Οκ ευχαριστω παρα πολυ θα το ξανα δοκιμασω και θα ενημερωσωemoji6.pngemoji6.png

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι το γράφει στην άδεια, το δικό μου είναι CUSB. Ρίξε μια ματιά στη λίστα που έγραψα πιο πάνω να δεις αν είναι μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γράφει στην άδεια, το δικό μου είναι CUSB. Ρίξε μια ματιά στη λίστα που έγραψα πιο πάνω να δεις αν είναι μέσα.

Μπα ουτε ετσι δουλευει τελικα..εμενα ειναι CFW και υποστηριζει CFWA

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν , TeoFele said:


Μπα ουτε ετσι δουλευει τελικα..εμενα ειναι CFW και υποστηριζει CFWA

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Πιστεύω ότι υποστηρίζεται σίγουρα.Μάλλον το κινητό σου φταίει πρέπει να έχει android version 6 και πάνω, κάνε ένα έλεγχο στο κινητό στις ρυθμίσεις, πληροφορίες συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με το τι Android φοράει(εντάξει κάτω από 4.4 δεν υποστηρίζεται πλέον) βάλε την έκδοση cfwa και δοκίμασε.εχεις Bluetooth η wifi obd reader?με Bluetooth δεν θα δουλέψει ποτέ πάρε wifi reader 

Link to comment
Share on other sites

Android 6.0.1 εχω το εβαλα και στο CFWA αλλα τιποτα, το obd που εχω ειναι με bluetooth..Μηπως υπαρχει καποια αλλη παρομοια εφαρμογη που υπαρχουν πιθανοτητες να δουλεψει.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , TeoFele said:

Android 6.0.1 εχω το εβαλα και στο CFWA αλλα τιποτα, το obd που εχω ειναι με bluetooth..Μηπως υπαρχει καποια αλλη παρομοια εφαρμογη που υπαρχουν πιθανοτητες να δουλεψει.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κρίμα:( γιατί είναι ωραία εφαρμογή. Αν βρω ψάχνοντας κάτι άλλο θα επανλέθω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.