Jump to content
Guest Polakias TDI

Αναγέννηση DPF σε κάθε γέμισμα

Recommended Posts

Καλά τα λές φιλε teo. Δεν χρειαζόταν ομως να βγάλεις το dpf. Η superchips το πάει στα 148 άλογα και μάλιστα με το dpf στη θέση του.

Τα 140 άλογα δεν τα πήρες απο την αφαίρεση του dpf, θα τα είχες και με το dpf επάνω.

Βάλε ομως αν θέλεις κανενα φιλαράκι σου να τραβήξει ενα βιντεάκι την ώρα που σκάς το  πολάκι σου να δουμε τι κάπνα βγάζει.

Aν ειχε καποιο πρόβλημα το αμάξι σου ίσως θα έπρεπε να το φτιάξεις .

Αν δηλαδη σου πονάει το δάχτυλο στο πόδι και κουτσαίνεις, θα το κόψεις και θα πεις "τελικά ετσι τρέχω περισσότερο";

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ότι θα τα είχα δεν διαφωνώ σε αυτό,εσύ συμφωνείς στα 1500ευρο που έχει + την τοποθέτηση που κοστίζει γιατί ήταν για πετάμα το ίδιο, polo πήρα για δεύτερο αμαξι για οικονομία όχι να το πληρώνουμε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, τα πράγματα ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά.

Αν πηρες το polo για δευτερο αμάξι για οικονομία για εμένα μάλλον κακως το πήρες, εγω δευτερο αμάξι για οικονομία πήρα το Polo 1.2tsi.

Ενας καθαρισμός του dpf (αν ήθελε και δεν έφταιγε κάποιος αισθητηρας) εχει απο 300 - 500 € και ξαναγίνεται καινουργιο.

Οσο μάλλον πλήρωσες δηλαδη για να βάλεις το προγραμμα και ετσι το αμαξι δεν ειναι πια οικονομικό αλλα  ειναι γκαζιάρικο.

Αυριο θα σου ζητήσει βολάν διπλής μάζας που εχει κι αυτο ενα χιλιάρικο ( και μάλλον θα στο ζητησει νωρίτερα λογω της ροπής του προγράμματος). Τι θα κάνεις; Θα το ξηλώσεις και θα βάλεις μονής μαζας οπως εκαναν παλιά οι ταξιτζήδες;

Τακάκια βάζεις με αμίαντο για να μην σου σφυρίζουν; Μπογιά με μόλυβδο για να αντέχει στο χρόνο; Και πολλά άλλα .

Μάλλον μεγάλωσα ( για να μην πώ γέρασα) και τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα! :hi:

 

Link to comment
Share on other sites

Με αποστασεις 5-10χλμ την ημερα ειναι ακαταλληλο το dpf στο αμαξι μου δεν θα εκανε ποτε αναγεννηση και εγω δεν εχω ορεξη για βολτες στη εθνικη.μετα απο ολα αυτα ειναι πολυ ποιο οικονομικο εως και 0,8 λιτρα και πλεον τσουλαει και στο δρομο.το βολαν το εχω κανει μονης μαζας κιτ της valeo 275 ευρο δισκο-πλατο-βολον.δεν μπηκα τυχαια στην αφαιρεση του δημιουργουσε μεγαλο προβλημα στο αμαξι μονιμα στα λαδια της μηχανης ηταν πετρελαια απο της αναγεννησης που εκανε,το πως δεν το εκλαψα τον κινηρα ακομη δεν ξερω.πισω εβγαζε ντουμανια τωρα τιποτα και ανεβαζω και βιντεο σε φουλ φορτιο οποιος θελει.πετρελαιο παντα καλο v power.

Edited by Teo62045
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Teo62045 said:

ανεβαζω και βιντεο σε φουλ φορτιο οποιος θελει.

Ένα βιντεάκι θα ήταν χρήσιμο για να πάρουμε μια ιδέα αν καπνίζει ή όχι χωρίς DPF με φουλ φορτίο. Εγώ το περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

30-40-50 αλογα ΔΕΝ παιρνει ενα αμαξι με αφαιρεση DPF. Ο επαναπρογραμματισμος περιεχει και αλλες επεμβασεις πλην του dpf για αυξηση ιπποδυναμης. Δεν χρειαζεται να τονισω ποσο ζ@α (δεν βρηκα καλυτερο χαρακτηρισμο ζητω συγγνωμη) ειναι οσοι αφαιρουν το DPF για δηθεν βελτιωση διοτι το ειπαν αλλοι. Ειμαι 20 χρονων και εχω αμαξι diesel euro6 με dpf. Με ποιο δικαιωμα λοιπον ο καθε εξυπνακιας παει και αφαιρει το βασικοτερο φιλτρο των καυσαεριων του με την προφαση οτι ειναι καλυτερο??? Καλυτερα να δωσω 500-1000-1500€ παρα να μολυνω το περιβαλλον που ζω και που ΘΑ ζησουν τα παιδια μου με καρκινογονες και βλαβερες ουσιες! Καλυτερα να δωσω παραπανω λεφτα παρα να πεθανει το παιδι μου απο καρκινο. Και μιλαμε για ενα κοστος σε βαθος 200-300 χιλιαδων χιλιομετρων. Δηλαδη το αμαξι μπορει να μη σου ανηκει καν τοτε. Το αμαξι μου βγαζει 120 αλογα. Μπορει με προγραμμα να παει 152 δυναμομετρημενα ΜΕ το DPF στη θεση του ! ΓΙΑΤΙ λοιπον να το βγαλω αφου δεν θα κερδισω τιποτα? Ελπιζω οτι καποια στιγμη θα εφαρμοστει τροπος που να εντοπιζει γρηγορα την επεμβαση. Και τοτε οι αρχες δεν πρεπει να δειξουν κανενα ελεος.

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζουμε ηρεμα και χωρις προσβλητικα σχολια...ηδη εχετε ξεπερασει το οριο...

στο επομενο θα υπαρχει και η ποινη που πρεπει χωρις προειδοποιηση....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν διαμάχες για τα αυτονόητα. Εννοείται ότι δεν πρέπει να αφαιρείται το dpf.

Υποθέτω ότι είναι στην λογική ότι επειδή η εξάτμιση είναι πίσω δεν μας νοιάζει (ή έτσι νομίζουμε) αλλά παραπονιομαστε αν μας σκάσει ένα φορτηγό την μποχα του στο ανοιχτό παράθυρο.

Προφανώς η αγορά πετρελαιοκινητου για 5km την μέρα ήταν λάθος. Το να χρειάζεται κάποιος να ανεβάσει ιπποδύναμη για τέτοια διαδρομή με ξεπερνάει...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η αγορά πετρελαιοκινητου για 5km την μέρα ήταν λάθος. Το να χρειάζεται κάποιος να ανεβάσει ιπποδύναμη για τέτοια διαδρομή με ξεπερνάει...

Επιτελους, περιμενα καποιος να το πει !

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι κάνω μικρές διαδρομές 5-10 χλμ την ημέρα οχι 5 συνολο και δεν κανει αναγέννηση.εμενα δεν μου είπαν στην vw να μην το αγοράσω αν κάνω μικρές αποστασεις άρα καλά έκανα και το αφαίρεσα εξαπάτηση λέγεται αυτό. Ας βρουν αυτοι την λύση και εγώ το βάζω πάλι αλά τι να μας πουν και αυτοι που πριν λίγο καιρό παραδεχτηκαν την μεγάλη απάτη με τους ρύπους, η λύση που εδωσαν να βάλω 'πνιχτη'στην εισαγωγή και επαναπρογραμματισμο του εγκεφάλου δηλαδή από 75 άλογα να γίνει 50 γιατί διαφορετικά δεν μειώνονται οι ρύποι.

Link to comment
Share on other sites

Μα και για μικρές διαδρομές είναι γνωστό ότι τα ντίζελ δεν είναι ότι καλύτερο....από την άλλη με τόσες γνώσεις, πως την πάτησες έτσι?     Δηλαδή, επειδή σε "εξαπάτησε" η vw πρέπει εσύ να κάνεις το χειρότερο δυνατό και να μας μοιράζεις αβέρτα τον καρκίνο.........μάααααλιστα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και περιοδικα που εκαναν δοκιμες εβγαλαν τη βενζινη οικονομικοτερη επιλογη για μικρες αποστασεις μεσα στην πολη!

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , dactilidis.john said:

Ακομα και περιοδικα που εκαναν δοκιμες εβγαλαν τη βενζινη οικονομικοτερη επιλογη για μικρες αποστασεις μεσα στην πολη!

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η βενζίνη οικονομικότερη για μικρές αποστάσεις??? ποιος έγκριτος δημοσιογράφος το έγραψε αυτό?  Φαντάζομαι θα γνωρίζουν ότι το βενζινοκίνητο όταν είναι κρύο "καίει παπάδες" ενώ το ντίζελ ελάχιστα παραπάνω μέχρι να ζεσταθεί.   (ίσως εδώ να έχει γίνει παρανόηση και να εννοούν ότι θα αργήσει κάποιος που κάνει λίγα χμ να αποσβέσει τα παραπάνω χρήματα αγοράς ενός ντίζελ)

Εγώ έχω κάνει μέχρι στιγμής 25.000 χμ από τα οποία 15.000 μέσα στην πόλη και σε καθημερινή διαδρομή 9χμ για τη δουλειά και επιστροφή. ΟΙ αναγεννήσεις γίνονται κανονικά  και μάλιστα από τότε που ανακάλυψα ότι υπάρχει κλαπέτο ασφαλείας πάνω στην πολαπλή εισαγωγής (έχω ανεβάσει σχετικό βίντεο) δεν περιμένω να τελειώσει η αναγέννηση το σβήνω και συνεχίζει την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω. Παρ΄όλα αυτά οι αναγεννήσεις ολοκληρώνονται και λαμπάκι DPF δεν έχει ανάψει ποτέ.

Θα έλεγα λοιπόν ότι μάλλον έχουμε δώσει περισσότερη σημασία από ότι χρειάζεται (και πρώτος εγώ παλιότερα) στο θέμα αναγέννηση DPF.

Για την αφαίρεση τώρα του DPF, θα έλεγα να περιμένουμε το βιντεάκι που θα ανεβάσει ο φίλος χωρίς το DPF να δούμε τι βγάζει πίσω με φορτίο και αργότερα θα έχουμε την ευκαιρία να τον "λιθοβολήσουμε" 

Link to comment
Share on other sites

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Mega-Test-Oikonomias_134619.asp

Οριστε η δοκιμη στην οποια αναφερομουν. Ναι οκ εχει καποια μικρα κενα αλλα βγαζεις ακρη. Ως προς το DPF δε χρειαζεται να βγαζει μαυριλα καποιος για να μολυνει ακατασχετα. Η μολυνση ειναι ΚΑΙ αορατη !

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ήξερα αυτά είναι υποχρεωτικό  όλοι όσοι αγοράζουν Diesel τα ξέρουν.?.Η vw το λεει πουθενα?όχι άρα ποιος πρέπει να απολογείται....?αυτοί δεν κάνουν κάτι σαν κολοσσός,κάνω εγώ όμως να βρω λύση.η μήπως είναι υπεύθυνος ο μέσος καταναλωτής για να γνωρίζει ότι δεν κάνει,μπορεί κάποιος να κάνει 200 χλμ την ημέρα σε κίνηση μέσα στην Αθήνα σταματά ξεκινα και το αγοράζει για οικονομία,όπως τα ταξί τι πρέπει να κάνει ο ταξιτζής δηλαδή για να του δώσουμε μια λύση σαν γνώστες εμείς εδώ ώστε να  βγάλει το μεροκάματο του....κάνεις δεν θέλει να ρυπαίνει δεν το βγάζει για να ρυπαίνει αν δεν δημιούργησε πρόβλημα δεν θα το πείραζε κανένας δεν λεω ότι κάνουν καλά που το αφαιρούν...

Edited by Teo62045
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , dactilidis.john said:

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Mega-Test-Oikonomias_134619.asp

Οριστε η δοκιμη στην οποια αναφερομουν. Ναι οκ εχει καποια μικρα κενα αλλα βγαζεις ακρη. Ως προς το DPF δε χρειαζεται να βγαζει μαυριλα καποιος για να μολυνει ακατασχετα. Η μολυνση ειναι ΚΑΙ αορατη !

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το διάβασα και αναφέρεται φυσικά στο κόστος απόσβεσης http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Mega-Test-Oikonomias_134619_23041.asp

Για τη "αόρατη μόλυνση" είναι υπεύθυνος ο καταλύτης , το DPF είναι υπεύθυνο για τα σωματίδια κάπνας τα οποία είναι φυσικά ορατά.Το DPF δεν κατακρατά άλλους ρύπους. 

Για να μην υπάρχει παρεξήγηση δεν αθωώνω την κάπνα η οποία είναι εξ ίσου επικίνδυνη  με τους "αόρατους ρύπους"

Με το πληκτρολόγιο πάντως δεν βρίσκουμε απάντηση... εγώ θα περιμένω το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , Teo62045 said:

Εγώ τα ήξερα αυτά είναι υποχρεωτικό  όλοι όσοι αγοράζουν Diesel τα ξέρουν.?.Η vw το λεει πουθενα?όχι άρα ποιος πρέπει να απολογείται....?αυτοί δεν κάνουν κάτι σαν κολοσσός,κάνω εγώ όμως να βρω λύση.η μήπως είναι υπεύθυνος ο μέσος καταναλωτής για να γνωρίζει ότι δεν κάνει,μπορεί κάποιος να κάνει 200 χλμ την ημέρα σε κίνηση μέσα στην Αθήνα σταματά ξεκινα και το αγοράζει για οικονομία,όπως τα ταξί τι πρέπει να κάνει ο ταξιτζής δηλαδή για να του δώσουμε μια λύση σαν γνώστες εμείς εδώ ώστε να  βγάλει το μεροκάματο του....κάνεις δεν θέλει να ρυπαίνει δεν το βγάζει για να ρυπαίνει αν δεν δημιούργησε πρόβλημα δεν θα το πείραζε κανένας δεν λεω ότι κάνουν καλά που το αφαιρούν...

Κατανοητά όλα μην γράψεις άλλα το καταλάβαμε. Ανέβασε βίντεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dactilidis.john said:

Εγω το ειπα και αορατη γιατι αν η αιθαλη ειναι λιγη δεν θα φαινεται.

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σιγά μην είναι λίγη, αν ανεβάσει βίντεο θα είναι σαν βαπόρι την ώρα του μέγιστου φορτίου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσω θα ανεβάσω βίντεο,δεν βγάζει τίποτα από μαυρίλα έχω καταλύτη τα μικροσωματιδια δεν φαίνονται.τα παλιά έβγαζαν ντουμανια τωρα τα μπεκ δεν ψεκαζουν φουλ σε όλες τις στροφες

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην είναι λίγη, αν ανεβάσει βίντεο θα είναι σαν βαπόρι την ώρα του μέγιστου φορτίου.

Γενικα το ειπα οχι συγκεκριμενα. Αλλα μαλλον ισχυει αυτο που λες. !

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.