Jump to content
panagiotis aslanidis

ACC and Front Assist Not Available

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μόλις απέκτησα ένα GOLF 7 2014 και όταν βάζω μπροστά τη μηχανή μου βγάζει το εξής μήνυμα: ACC and Front Assist Not Available.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσάς αυτό το πρόβλημα; Γνωρίζετε τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Μόλις απέκτησα ένα GOLF 7 2014 και όταν βάζω μπροστά τη μηχανή μου βγάζει το εξής μήνυμα: ACC and Front Assist Not Available.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσάς αυτό το πρόβλημα; Γνωρίζετε τι είναι;

Καινουριο η μεταχειρισμένο το αυτοκίνητο?

μπροστά στον προφυλακτήρα θα πρεπει να εχει ενα τετράγωνο ραντάρ όπως στην φωτο, δες μήπως εχει ξεκουμπώσει το φις.b633614be35e248094402e48593e8d53.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έλεγξα και κάποιος ανεγκέφαλος το είδε εκεί που το είχα παρκαρισμένο, μάλλον πρέπει να το τράβηξε και έχασε την ευθυγράμμηση του. Το κούμπωσα καλά και επανήλθε.

IMG_20160713_142128.jpg

IMG_20160713_142347.jpg

IMG_20160713_142322.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο απο Γαλλία,πρώτη φορά με  Golf  στη ζωή μου και νιώθω υπέροχα.......

καλορίζικο και καλοτάξιδο!!

Link to comment
Share on other sites

Το cruise control εχει επανελθει ομως οταν παω να ενεργοποιησω το front assist μου λεει πως δεν ειναι διαθεσιμο

Link to comment
Share on other sites

Το  front assist μπορείς να το ενεργοποιείς και να το απενεργοποιεις κατα βούληση. Το manual το κοιταξες να δεις γενικά πως δουλεύει το adaptive cruise control?  Επειδή ειναι καπως μπερδεμένο στο χειρισμό κι εγω ειχα καπως δυσκολευτεί στην αρχή.  Δοκιμασε απο τις ρυθμίσεις από την οθόνη αφης (δεν θυμάμαι ομως σε ποιο ακριβώς μενού αλλα θα το βρεις εύκολα). Κάπου έχει επιλογή να ενεργοποιεις ή οχι το front assist. Αν θυμάμαι καλά γίνεται και πιεζοντας το λεβιέ των φλας στο πλάι. 

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι στομλεβιε στο πλαι στο φλας το καταργησαν στα μοντελα του 16. Το απενεργοποιεις  απο τη οθονη μονο. Αν εκτος του μυνηματος βγαζει και ενδειξη στο ταμπλο κτρινη με το cruise control τοτε εχει προβλημα. Πιθανως σε ακουμπησανε . Ειναι πολυ ευαισθητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό καλοκαίρι σε όλους.  Έχω το τιγκουαν το οποίο το πήρα πέρσι τον Ιούνιο. Είναι μοντέλο του 2016 κ το front assist δεν έχει βαθμίδες ευαίσθησιας απλά έχει ενεργοποίηση κ απενεργοποίηση. Πως θα το κρινατε στην λειτουργία του κ εάν σας έχει ενεργοποιηθεί κ για πεζούς 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, gianniskar said:

Μήπως έχει βρώμικα ο αισθητήρας μπροστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπερα φιλε μου
Το λοιπον το αμαξι εχει acc και front assist αλλα η προηγουμενη ιδιοκτητρια τα απενεργοποιησε σε ηλεκτρολογο γιατι την ενοχλουσαν οι ειδοποιησεις.Εγω εχω το vag com  18.2.1 που κανει μεχρι για αμαξια του 2017 αρα κανει και για το δικο μου.
Τωρα στο θεμα μας, ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να το ενεργοποιησω μονος μου και να μην πληρωνω τσαμπα ηλεκτρολογο (αν βρω καποιον που να μπορει να το κανει στα γιαννενα δηλαδη)
Το αμαξι βγαζει το μηνυμα acc front assist not available αλλα ειναι ενεργοποιημενο απ το μενου απ ο,τι βλεπω.
Θεμα απ ο,τι μου ειπε δεν εχει απλα το απενεργοποιησε αυτη για να μην χτυπαει συνεχεια για τις λεωφορολωριδες

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να θέλει καλιμπράρισμα...

Πως το απενεργοποίησε ο/η προηγούμενος/η;;; μήπως έβγαλε το καλώδιο;;;

Link to comment
Share on other sites

On 9/17/2016 at 8:00 PM, alej said:

 

Καλοτάξιδο, τι μοντέλο πήρες;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Που μπορώ να κάνω καλιμπραρισμα; 

 

On 9/17/2016 at 8:00 PM, alej said:

 

Καλοτάξιδο, τι μοντέλο πήρες;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/17/2016 at 4:32 AM, George S said:

130 πληρωσα για καλυμπραρισμα γιατι καποιος με ειχε ακουμπισει και κουνηθηκε η καμερα. 

Που μπορώ να κάνω καλιμπραρισμα; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.