Jump to content
thanos_pc

VW Golf GT - TSI -- Πότε λειτουrγεί ο κομπρέσορας και πότε το Turbo

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όποιος μπορεί και ξέρει να με ενημερώσει στους κινητήρες TSI με τα 140 και με τα 170 GT πότε ξεκινάει ο κομπρέσορας και πότε το turbo. Όταν για παράδειγμα είμαι με 2ρα ή 3ή και είμαι κοντά στις 1500-1800 στροφές και τσουλάει σιγά το αμάξι και πατήσω λίγο πιο πολύ απότομα γκάζι εκείνη την στιγμή που νιώθεις την πίεση και κάνει το λαγκάρισμα ανοίγει ο κομπρεσορας ή το turbo (με στροφές να είναι περίπου 2500-3000) ?  Δεν έχω καταλάβει πότε ανοίγει το ένα και πότε το άλλο και αν μπορείς να καταλάβεις διαφορά από κάποιο θόρυβο της μηχανής.

Είμαι κάτοχος Golf GT V με τα 170.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν , thanos_pc said:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όποιος μπορεί και ξέρει να με ενημερώσει στους κινητήρες TSI με τα 140 και με τα 170 GT πότε ξεκινάει ο κομπρέσορας και πότε το turbo. Όταν για παράδειγμα είμαι με 2ρα ή 3ή και είμαι κοντά στις 1500-1800 στροφές και τσουλάει σιγά το αμάξι και πατήσω λίγο πιο πολύ απότομα γκάζι εκείνη την στιγμή που νιώθεις την πίεση και κάνει το λαγκάρισμα ανοίγει ο κομπρεσορας ή το turbo (με στροφές να είναι περίπου 2500-3000) ?  Δεν έχω καταλάβει πότε ανοίγει το ένα και πότε το άλλο και αν μπορείς να καταλάβεις διαφορά από κάποιο θόρυβο της μηχανής.

Είμαι κάτοχος Golf GT V με τα 170.

Το turbo δουλεύει πάντα απλά στις χαμηλές στροφές δεν μπορεί να σηκώσει μεγάλη πίεση. Ο κομπρέσορας κουμπώνει στις 1200σαλ περίπου και συνεχίζει μέχρι τις 3200 σαλ όπου και βγαίνει εκτός. Όσο λειτουργεί (ο κομπρέσορας)  προστίθεται η πίεση που σηκώνει μαζί με τη χαμηλή πίεση του turbo. 

Link to comment
Share on other sites

Το turbo πόσο δουλεύει σε ποιες στροφές? Δηλαδή αν κατάλαβα καλά turbo και κομπρέσορας δουλεύουν παράλληλα μαζί στις χαμηλές στροφές?

Link to comment
Share on other sites

fe808699ea3443eb38f5c0899636fe4e.jpg

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikdev said:

fe808699ea3443eb38f5c0899636fe4e.jpg

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Έτσι ήταν η χαρτογράφηση στην αρχή όταν το αγόρασα, δηλαδή δούλευε πάντα ο κομπρέσορας από τις 1200σαλ μέχρι και τις 2400σαλ πάντα ανεξάρτητα από το φορτίο και πιο πάνω μόνο όταν χρειαζόταν ,δηλαδή και σε κατηφόρα να ήσουν με χαλαρό γκάζι πάντα  κούμπωνε (μάλλον κακώς). Δεν ξέρω αν σε κάποια  update μετά διορθώθηκε από την VW ή όχι. Στο δικό μου πάντως custom remap o κομπρέσορας μπαίνει μόνο αν χρειάζεται και στο χαμηλό φάσμα από 1200σαλ μέχρι 2400σαλ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να καταλαβεις πότε μπαίνει ο κομπρέσορας με κάποιον ήχο ή κατι άλλο? Το μόνο που βλεπω εγω σε αυτα ειναι το οργανάκι boost

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , thanos_pc said:

Μπορεις να καταλαβεις πότε μπαίνει ο κομπρέσορας με κάποιον ήχο ή κατι άλλο? Το μόνο που βλεπω εγω σε αυτα ειναι το οργανάκι boost

Μπορείς να το καταλάβεις εύκολα, ακούγεται όταν κουμπώνει. Για να πάρεις μια ιδέα και να εξασκήσεις το αυτί κάνε το παρακάτω τεστάκι.

Με νεκρά στο κιβώτιο και χωρίς να πατάς συμπλέκτη ρίξε μερικές ξερογκαζιές, ο κομπρέσορας δεν ενεργοποιείται.

Κάνε το ίδιο με πατημένο συμπλέκτη , ο κομπρέσορας ενεργοποιείται, παρατήρησε στις πόσες στροφές κουμπώνει και πώς αλλάζει ο ήχος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2016 at 8:06 ΜΜ, Vassilis63 said:

Μπορείς να το καταλάβεις εύκολα, ακούγεται όταν κουμπώνει. Για να πάρεις μια ιδέα και να εξασκήσεις το αυτί κάνε το παρακάτω τεστάκι.

Με νεκρά στο κιβώτιο και χωρίς να πατάς συμπλέκτη ρίξε μερικές ξερογκαζιές, ο κομπρέσορας δεν ενεργοποιείται.

Κάνε το ίδιο με πατημένο συμπλέκτη , ο κομπρέσορας ενεργοποιείται, παρατήρησε στις πόσες στροφές κουμπώνει και πώς αλλάζει ο ήχος. 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Από ότι κατάλαβα κάνει ένα τακ και κουμπώνει απευθείας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.