Jump to content
RAF JOHN

βαλβολινες Σασμαν B6 1.8 TSI

Recommended Posts

Καλησπέρα στο team.... Λόγο του ότι περάσαμε τις 100.000 και πλησιάζει και η αλλαγή λαδιών σκέφτομαι να αλλάξω και τις βαλβολίνες του σασμάν. Στο θέμα λοιπόν τι βαλβολίνες βάζουμε για να μην γίνει καμιά μακακία (ιξώδες. μάρκα). Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω??? 

 

Ευχαριστώ Πολύ...

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Προτίμησε τις γνήσιες αν δεν έχεις πρόβλημα κόστους αλλιώς motul 75-90 που θα τις βρεις σε καλή τιμή.Θα χρειαστεις 2 λίτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις γνήσιες μπορώ να τις βρω πουθενά εκτός αντιπροσωπίας ή έστω αν πάω να τις αγοράσω από την αντιπροσωπία πόσο κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , RAF JOHN said:

Τις γνήσιες μπορώ να τις βρω πουθενά εκτός αντιπροσωπίας ή έστω αν πάω να τις αγοράσω από την αντιπροσωπία πόσο κοστίζουν.

Στην αντιπροσωπία έχουν 36,27 ευρώ το λίτρο.(πρόσφατη τιμή)

Link to comment
Share on other sites

3 φορές επάνω από motul kai castrol ....... yes γουστάρω..... Α ρε vw ζεις για να με συγκινείς. :sword:

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα παιδιά για να αλλάξεις τις βαλβολίνες στο χειροκίνητο σασμάν είναι μεγάλη διαδικασία, θέλει αρκετά ξηλώματα ( πλήρης άγνοια ) ή είναι πχ σαν την αλλαγή λαδιού. Ρωτάω για να δω τι περίπου θα μου πάρει από κοστολόγιο. Αν γνώριζε κάποιος την διαδικασία θα εκτιμούσα πολύ να μου την πει εν συντομία.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , RAF JOHN said:

Κάτι ακόμα παιδιά για να αλλάξεις τις βαλβολίνες στο χειροκίνητο σασμάν είναι μεγάλη διαδικασία, θέλει αρκετά ξηλώματα ( πλήρης άγνοια ) ή είναι πχ σαν την αλλαγή λαδιού. Ρωτάω για να δω τι περίπου θα μου πάρει από κοστολόγιο. Αν γνώριζε κάποιος την διαδικασία θα εκτιμούσα πολύ να μου την πει εν συντομία.

 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , RAF JOHN said:

Κάτι ακόμα παιδιά για να αλλάξεις τις βαλβολίνες στο χειροκίνητο σασμάν είναι μεγάλη διαδικασία, θέλει αρκετά ξηλώματα ( πλήρης άγνοια ) ή είναι πχ σαν την αλλαγή λαδιού. Ρωτάω για να δω τι περίπου θα μου πάρει από κοστολόγιο. Αν γνώριζε κάποιος την διαδικασία θα εκτιμούσα πολύ να μου την πει εν συντομία.

Αυτός που θα τις αλλάξει πρέπει να είναι γνώστης των vw.Πρέπει να τις αδειάσει καλά δηλνα στραγγίξουν και μετά χωρίς βιασύνη να βάλει τις νέες βαλβολίνες πρώτα από τη κάτω τάπα και μετά και από τη πάνω για να μπει η σωστή ποσότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρα ....ίσως να χρειασθεί  ίσως όχι.Πάντως βάζουν σωληνάκι σε κάθε περίπτωση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δάσκαλε θα πάω την Τρίτη και θα αναφέρω κοστολόγιο και αν ακολούθησε τα βήματα που μου είπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θυμήθηκα βγαίνει η εισαγωγή και η μπαταρία με τη βάση της.;)

 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , professor said:

Αυτός που θα τις αλλάξει πρέπει να είναι γνώστης των vw.Πρέπει να τις αδειάσει καλά δηλνα στραγγίξουν και μετά χωρίς βιασύνη να βάλει τις νέες βαλβολίνες πρώτα από τη κάτω τάπα και μετά και από τη πάνω για να μπει η σωστή ποσότητα.

Πως γίνεται να βάλει τη βαλβολίνη από την κάτω τάπα που στραγγίζει ? έχεις κάποιο βιντεάκι ,φωτό,,λινκάκι να δούμε πως γίνεται?

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Πως γίνεται να βάλει τη βαλβολίνη από την κάτω τάπα που στραγγίζει ? έχεις κάποιο βιντεάκι ,φωτό,,λινκάκι να δούμε πως γίνεται?

 

Γεμίζει φίλε μου και μόλις αρχίζει να ξεχειλίζει βάζει τη τάπα και σφίγγει.

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , professor said:

Γεμίζει φίλε μου και μόλις αρχίζει να ξεχειλίζει βάζει τη τάπα και σφίγγει.

Μήπως δεν κατάλαβα καλά? μιλάμε για την κάτω την τάπα που μόλις την ανοίξεις αδειάζει όλη η βαλβολίνη.

EDIT μήπως το μπερδεύεις με το αυτόματο ???? που έχει και διάταξη με φίλτρο και πράγματι έχει διαφορετική διαδικασία από το χειροκίνητο για την αλλαγή

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα αναλώσιμα σήμερα απλά μία διόρθωση ως προς το ιξώδες δεν βάζουμε 75/90 αλλά 75W τουλάχιστον με βάση τον αριθμό πλαισίου το δικό μου βγάζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2016 at 0:32 ΜΜ, RAF JOHN said:

Πήρα τα αναλώσιμα σήμερα απλά μία διόρθωση ως προς το ιξώδες δεν βάζουμε 75/90 αλλά 75W τουλάχιστον με βάση τον αριθμό πλαισίου το δικό μου βγάζει αυτό.

75W είναι οι γνήσιες.Σε aftermarket δύσκολα βρίσκεις.Αν ναι  πες μου σε παρακαλώ ποια μάρκα βρήκες να το έχω στα υπόψιν μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα δάσκαλε 75w είναι καθαρά γερμανικές και λέγονται Febi. Κοστίζουν 14,5 το λίτρο.  Πήγα σήμερα άλλαξα βαλβολίνες, λάδια και τσεκάρισμα κλιματισμού γιατί ήθελα συμπλήρωμα. Θα σε πω και τις τιμές να μου πεις αν πέτυχα καλές.... Castrol 5/30 5L 50 ευρώ, φίλτρο 15 ευρώ, βαλβολίνες 29 ευρώ... Εργασία μου πήρε μόνο για το φρέον  30 ευρώ.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , professor said:

75W είναι οι γνήσιες.Σε aftermarket δύσκολα βρίσκεις.Αν ναι  πες μου σε παρακαλώ ποια μάρκα βρήκες να το έχω στα υπόψιν μου.

 

 

52 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Βρήκα δάσκαλε 75w είναι καθαρά γερμανικές και λέγονται Febi. Κοστίζουν 14,5 το λίτρο.  Πήγα σήμερα άλλαξα βαλβολίνες, λάδια και τσεκάρισμα κλιματισμού γιατί ήθελα συμπλήρωμα. Θα σε πω και τις τιμές να μου πεις αν πέτυχα καλές.... Castrol 5/30 5L 50 ευρώ, φίλτρο 15 ευρώ, βαλβολίνες 29 ευρώ... Εργασία μου πήρε μόνο για το φρέον  30 ευρώ.  

Υπάρχουν και αυτές

Fuchs TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W GL-4

Εγκεκριμένες για εργοστασιακούς κωδικούς

VW TL 521 71
(G 052 171 A1/A2)
VW TL 521 78 (G 052 178 A2),
VW TL 525 12 (G 052 512 A2),
VW TL 726
(G 052 726 A2/ G 055 726 A2/
G 060 726 A2/ G 070 726 A2)
Edited by geopro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , RAF JOHN said:

Βρήκα δάσκαλε 75w είναι καθαρά γερμανικές και λέγονται Febi. Κοστίζουν 14,5 το λίτρο.  Πήγα σήμερα άλλαξα βαλβολίνες, λάδια και τσεκάρισμα κλιματισμού γιατί ήθελα συμπλήρωμα. Θα σε πω και τις τιμές να μου πεις αν πέτυχα καλές.... Castrol 5/30 5L 50 ευρώ, φίλτρο 15 ευρώ, βαλβολίνες 29 ευρώ... Εργασία μου πήρε μόνο για το φρέον  30 ευρώ.  

Τζάμπα την έβγαλες αδερφέ πολύ καλά άντε σιγά σιγά με ένα πρόγραμμα καμία εισαγωγή και θα γουσταρεις τρέλλα έτοιμος είσαι χαχαχαχαχ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxa δεν είμαι εγώ για τέτοια πράματα... Βέβαια μια εισαγωγούλα καλό κάνει κακό δεν κάνει χαχαχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλά έλα καμία βόλτα βατερο να πιούμε καφέ κ να σε κάνω καμιά βόλτα με το δικό μου και μετά τα λέμε θα αλλαξεις γνώμη και εγώ έτσι έλεγα 180 άλογα είναι μία χαρά δεν θα το κάνω τίποτα αλλά μετά από μία βόλτα με ένα octavia 2.0 3 στάδιο αλαξα γνώμη :) !!! Χαχαχαχαχ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.