Jump to content
Giorgoschania

Service σε αντιπροσωπεια ή σε ιδιωτη;;;

Recommended Posts

Παιδια γεια σας!!! Μολις αγορασα μεταχειρισμενο το cc (κουκλι ειναι το ατιμο!!!!!) κ πρέπει λογικα να του κανω service. Εγω του αλλαξα μονο τα λαδια γιατι ειχε περασει ενας χρονος απο την τελευταια αλλαγη κ τα υπολοιπα θα τα κανονιζαν στην αντιπροσωπεια.Βιβλιο service υπαρχει, οποτε απο εκει φαινεται τι χρειαζεται το αμαξι κ τι οχι.

Ξεκιναω λοιπον κ παω στην karrenta, κ ενω τους λεω οτι εχω αλλαξει τα λαδια μου λενε: αγαπητε κυριε Γιωργο μας, χρειαζεστε αλλαγη λαδιων, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, μπουζια κ φυσικα ενα σερβις στο κλιματιστικο που ειναι προσφορα: 360 Ευρουλακια ειδικη τιμη για εσας!!!

Κ αφου το ακουω κ αισθανομουν μια παλαμη στον ποπο μου παω κ στον μηχανικο που μου εκανε τα σερβις πριν το cc στο opel  κ στο seicento που ειχα κ μου λεει:Το αμαξι δεν χρειαζεται μπουζι, γιατι τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος κ δεν εχουν συμπληρωθει τα χιλιομετρα. Φιλτρο αερα θα δουμε εαν χρειαζεται κ αναλογως θα πραξουμε, λαδια εχεις αλλαξει αρα δεν πειραζουμε. Με λιγα λογια θα μου βγει το ενα τριτο της τιμης. Το θεμα δεν ειναι μονο τα χρηματα. ειναι το τι πρεπει να αλλαχτει κ το τι οχι. Γενικα εμπιστευεστε τους απεξω μηχανικους;;

Εσεις στην θεση μου τι θα κανατε;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ θίγεις ένα θέμα πολύπλευρο.... Και εγώ όπως και εσύ πήρα το passat μεταχειρισμένο και όταν πήγα πρώτη φορά να ρωτήσω στην αντιπροσωπία πόσο πάει η αλλαγή λαδιών ένιωσα το ίδιο που ένιωσες και εσύ στο ποπό σου... Εγώ έχω καταφύγει στην λύση ενός εξουσιοδοτημένου συνεργείου (τώρα από ποίον είναι εξουσιοδοτημένο δεν ξέρω) που μου σύστησε ένας γνωστός που προμηθεύομαι τα ανταλλακτικά που θέλω... Δεν έχω κανένα παράπονο από τον τρόπο αντιμετώπισης τους προς εμένα αλλά κυρίως προς το αυτοκίνητο... Δείχνουν να γνωρίζουν τι κάνουν.... Το μόνο σπαστικό στο όλο σκηνικό είναι το θέμα τις απόδειξης όπου εμένα λόγο δουλειάς με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Αναφέρω ένα περιστατικό από τα πολλά για να καταλάβεις τι παίζει στα εξουσιοδοτημένα και καλά συνεργεία... Το κλασσικό 30 ευρώ χωρίς απόδειξη και 60 με απόδειξη. Επομένως χρησιμοποιώντας την λογική σου και παίρνοντας προσφορά μόνο για την εργασία από μία αντιπροσωπία βλέπεις  τις περισσότερες φορές το 60αρι του εξουσιοδοτημένου  να ταυτίζεται πλήρως με  την αντιπροσωπία...  Όσο αφορά τα ανταλλακτικά εκεί γίνεται party.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Αγαπητέ θίγεις ένα θέμα πολύπλευρο.... Και εγώ όπως και εσύ πήρα το passat μεταχειρισμένο και όταν πήγα πρώτη φορά να ρωτήσω στην αντιπροσωπία πόσο πάει η αλλαγή λαδιών ένιωσα το ίδιο που ένιωσες και εσύ στο ποπό σου... Εγώ έχω καταφύγει στην λύση ενός εξουσιοδοτημένου συνεργείου (τώρα από ποίον είναι εξουσιοδοτημένο δεν ξέρω) που μου σύστησε ένας γνωστός που προμηθεύομαι τα ανταλλακτικά που θέλω... Δεν έχω κανένα παράπονο από τον τρόπο αντιμετώπισης τους προς εμένα αλλά κυρίως προς το αυτοκίνητο... Δείχνουν να γνωρίζουν τι κάνουν.... Το μόνο σπαστικό στο όλο σκηνικό είναι το θέμα τις απόδειξης όπου εμένα λόγο δουλειάς με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Αναφέρω ένα περιστατικό από τα πολλά για να καταλάβεις τι παίζει στα εξουσιοδοτημένα και καλά συνεργεία... Το κλασσικό 30 ευρώ χωρίς απόδειξη και 60 με απόδειξη. Επομένως χρησιμοποιώντας την λογική σου και παίρνοντας προσφορά μόνο για την εργασία από μία αντιπροσωπία βλέπεις  τις περισσότερες φορές το 60αρι του εξουσιοδοτημένου  να ταυτίζεται πλήρως με  την αντιπροσωπία...  Όσο αφορά τα ανταλλακτικά εκεί γίνεται party.μ αλιστα.....

Link to comment
Share on other sites

Raf John σε ευχαριστω για την απαντηση. 

Οσον αφορα την αποδειξη δεν με ενδιαφερει. Απλα πιστευω να ξερει να χειριστει το αμαξι οπως πρεπει κ οχι να ψαχνεται εκεινη την ωρα να το μαθει. Οταν λες για αυτο το party με τα ανταλλακτικα τι εννοεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Giorgoschania said:

Raf John σε ευχαριστω για την απαντηση. 

Οσον αφορα την αποδειξη δεν με ενδιαφερει. Απλα πιστευω να ξερει να χειριστει το αμαξι οπως πρεπει κ οχι να ψαχνεται εκεινη την ωρα να το μαθει. Οταν λες για αυτο το party με τα ανταλλακτικα τι εννοεις; 

http://prntscr.com/buu0zn

Link to comment
Share on other sites

τα ανταλλακτικα μπορειτε ευκολα να τα αγοραζετε μονοι σας και απλα να σας κανει την τοποθετηση ο μηχανικος.

και επειδη χανει απο αυτα καλο ειναι οταν ερχεται η ωρα να πληρωσετε την εργασια να του δινετε 10-20 ευρω παραπανω (αναλογα τι εχετε κανει)

ετσι απλα για να του χρυσοσετε το χαπι ρε παιδακι μου και να μη σας βλεπει με μισο ματι.

εγω ετσι κανω στο δικο μου δεκα χρονια τωρα...μ αυτο τον τροπο μπορω να αλλαξω και διαφορα μπλιμπλικια προλυπτικα

αλλα μη ξεχασετε ποτε το εξτραδακι!ειναι πολυ σημαντικο!

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

τα ανταλλακτικα μπορειτε ευκολα να τα αγοραζετε μονοι σας και απλα να σας κανει την τοποθετηση ο μηχανικος.

και επειδη χανει απο αυτα καλο ειναι οταν ερχεται η ωρα να πληρωσετε την εργασια να του δινετε 10-20 ευρω παραπανω (αναλογα τι εχετε κανει)

ετσι απλα για να του χρυσοσετε το χαπι ρε παιδακι μου και να μη σας βλεπει με μισο ματι.

εγω ετσι κανω στο δικο μου δεκα χρονια τωρα...μ αυτο τον τροπο μπορω να αλλαξω και διαφορα μπλιμπλικια προλυπτικα

αλλα μη ξεχασετε ποτε το εξτραδακι!ειναι πολυ σημαντικο!

Οποτε δηλαδη κ εσυ το πας σε εξωτερικο συνεργειο,ε;; 

Link to comment
Share on other sites

Οταν γνωριζεις τον αλλον τι ειναι πως δουλευει και τι τιμες εχει γενικα ειναι χιλιες φορες καλυτερα να το πας σε καποιο εξωτερικο συνεργειο..οταν αγορασα το αυτοκινητο ειχε 1 χρονο ακομα εγγυηση και παρολα αυτα το πηγα στον δικο μου μαστορα.. Αυτους απο τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια ουτε πατινι δεν εμπιστευομαι να τους δωσω..ειναι απατεωνες και κατα 99.9 % συμβαλουν για να βγαλει το αυτοκινητο καποιο προβλημα..πλεον η αγορα δεν κινεται μαγκες και κοιταζουν να δουλευουν με ανταλλακτικα περισσοτερο και σερβις..και ο τροπος με τον οποιο λειτουργω ειναι οπως προανεφερε πιο πανω ο χρονης δλδ δινω κατι της παραπανω..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κανέναν καλό μάστορα από καματερο Ίλιον Πετρούπολη μεριά;

Να ξέρει το θέμα Vag και να είναι προσεκτικός στην δουλειά του.

Ακόμα με την εγγύηση τι παίζει αν πας έξω για σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κανέναν καλό μάστορα από καματερο Ίλιον Πετρούπολη μεριά;

Να ξέρει το θέμα Vag και να είναι προσεκτικός στην δουλειά του.

Ακόμα με την εγγύηση τι παίζει αν πας έξω για σέρβις;

Συνεργεία που κατέχουν τα VAG υπάρχουν αρκετά σε όλη την Αθήνα. Αν πας σε μη εξουσιοδοτημένο προφανώς και η εγγύηση δεν ισχύει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω όλα τα αυτκίνητα της οικογνείας μου σε έναν φίλο μου που έχει συνεργείο χρόνια. Ότι και να του πάω το παλεύει. Σε αντιπροσωπεία εγώ προσωπικά δεν θα [έρναγα ούτε απ'έξω, εκτός και αν είχα αυτοκίνητο με εγγύηση, αλλά ακόμα και τότε, μετά κατευθείαν θα το πήγαινα στον μηχανικό μου για να το δει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι τα μπουζι πρεπει να αλλαζονται καθε τεσσερα χρονια εφοσων δεν εχει συμπληρωθει ο αριθμος των χιλιομετρων, ισχυει;;;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , DubbeR_ChRoniS said:

το εργοστασιο λεει ανα 60.000 ομως τα αλλαζω ανα 30.000 το πολυ 40 αναλογα τη τσεπη.

Ελα ρε θηριο, σοβαρα;;; Στα μισα χιλιομετρα;;;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , DubbeR_ChRoniS said:

ναι γιατι οχι?ουτε θα σωσω το προβλημα της ζωης μου με 30 ευρω ουτε θα μου λειψουν.

Εχεις δικιο, αλλα δεν το λεω απο θεμα χρηματων. Οποτε θεωρεις οτι καλο ειναι να αλλαζεις μπουζι στα μισα χιλιομετρα απο αυτα που σου λεει ο κατασκευαστης;;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, αλλα δεν το λεω απο θεμα χρηματων. Οποτε θεωρεις οτι καλο ειναι να αλλαζεις μπουζι στα μισα χιλιομετρα απο αυτα που σου λεει ο κατασκευαστης;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ετοιμο το cc μετα το service!!! Οτι ζητουσε η αντιπροσωπεια με 360Ε, το καλυψαμε με 90Ε!!!Λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα+ τα εργατικα του. 

Βεβαια, εχω μια μικρη ενσταση κ θελω την βοηθεια σας. Ο μηχανικος ηταν καθετος οτι μπουζι δεν πρεπει να αλλαχτουν γιατι εχει κανει μονο 10.000 χλμ με τα συγκεκριμμενα, αλλα ομως τα φοραει 4 χρονια επειδη ο προηγουμενος δεν το πολυκυκλοφορουσε. Οποτε τι λετε;; Επρεπε να αλλαχτουν η οχι;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζετε να τα αλλαξεις, τζαμπα λεφτα θα πεταξεις αν τα αλλαξεις, και εγω στο golf τα εχω πανω 17000km 4 χρονια τωρα, τα μπουζι δεν παθαινουν τιποτα απο τον χρονο, δεν ειναι ιμαντας να ξεραθει, 

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για εμένα πάλι αν μιλάμε για κάποια επιδιόρθωση ή βλάβη δαγκωτό σε κάποια αντιπροσωπεία του ομίλου. Επειδή το επίσημο δίκτυο της VW παρά την όλη κρίση ακόμα την βλέπει ότι πουλάει Lamborghini δεν πατάω εκεί ούτε με σφαίρες, αλλά αντίστοιχα έχω δει ότι τα δίκτυα των "μικρότερων" αδερφών είναι πολύ πιο ευέλικτα και χρεώνουν σαφέστατα λιγότερα!

Τώρα για το θέμα σέρβις, είναι εύκολο κάποιος να γλιτώσει τουλάχιστον 40% στα υλικά αγοράζοντας ΕΠΩΝΥΜΑ από το εμπόριο! Να'ναι καλά το Internet και τα πάντα έρχονται στο σπίτι μας πολύ φθηνά! Επώνυμα εννοώ, καλά συνθετικά λάδια των προδιαγραφών μας, φίλτρα της MANN, μπουζί NGK, BOSCH, Denso, ιμάντες Continental, κλπ

Απλά για το σέρβις κάποια βασικά πράγματα που θεωρω must! Ο μάστορας να μην είναι κάστορας. Και τι εννοώ... Η εργαλειοθήκη του να μην αποτελείται από σφυρί, κατσαβίδι, σφυρί, σετ γερμανικά.... σφυρί... σετ γαλλικά... σφυρί... και σετ άλεν!!! Να ξέρει ότι με ροπόκλειδο σφίγγουμε τις βίδες για να μην τα σκίσουμε τα πάντα! Να ξέρει να χρησιμοποιεί διαγνωστικό και να  μην περιορίζεται στο να κάνει reset το service counter και ότι δεν καταλαβαίνει να το επιλύει με το μαγικό DELETE! (όχι το να μην το βλέπεις προσωρινά δεν πάει να πει ότι το έφτιαξες), και φυσικά να ξέρει πέντε βασικά πράγματα του αμαξιού... όπως πχ ότι δεν ανοίγουμε με κατσαβίδι τα πίσω φρένα αμαξιού με ηλεκτρικό χειρόφρενο!!! (ναι ναι ναι το έχω ακούσει και αυτό)

Τώρα για βλάβες προτιμώ ΜΑΓΑΖΙΑ από μάστορες/ιδιώτες για έναν και μόνο λόγο! Αν γίνει "μαγική" διάγνωση ξέρω ότι έστω και με καβγά δεν θα καταλήξουμε να κατηγορούμε, τον Γερμανό, τον Σόιμπλε, το VW-gate, τη Μέρκελ, και το σκυλί του γείτονα που γάβγισε λοξά! Πολύ σημαντικό για να μην καταλήγουμε απλά να πληρώνουμε ξανά και ξανά ανταλλακτικά τα οποία δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα! Σε μαγαζί με μανούρα, αν δεν λύσουν το πρόβλημα πολύ απλά τους πετάς πίσω στα μούτρα ότι ήδη χρέωσαν από δική τους ηλιθιότητα. Από την άλλη φυσικά και αυτό δίκοπο μαχαίρι γιατί όταν αισθάνονται ότι "δεν το έχουν" πολύ απλά ζητάνε να αλλαχτεί το μισό αμάξι για να είναι και καλυμμένοι αλλά και κερδισμένοι. Εκεί κάπου είναι που θέλει να σκαμπάζουμε και εμείς πέντε πραγματάκια!!

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: επειδη η αρχική ερώτηση ήταν για το τι χρειάζεται αλλαγή. Στο book του αμαξιού λέει ξεκάθαρα σε πίνακα τι αλλάζεται, αλλά και πότε (είτε χρονικά είτε χιλιομετρικά). Πέρα από τα μαγικά σαζμάν της VW που επίσημα επιμένουν ότι δεν χρειάζονται βαλβολίνες εφ'όρου ζωής, για όλα τα άλλα τα λέει αναλυτικά!

Edited by yositosi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.