Jump to content
stavrosorf

Βαλβολινες σασμαν

Recommended Posts

Επειδή άκουσα κι εγώ αυτό που έχετε ακούσει κι εσείς από αντιπροσωπία ότι οι βαλβολινες δεν αλλάζονται ποτέ στο cc. .......έχει αλλάξει κάνεις?......επειδή έχω ήδη 125000 χιλιόμετρα έχει αρχίσει και με ανησυχεί το θέμα. ......

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , stavrosorf said:

Επειδή άκουσα κι εγώ αυτό που έχετε ακούσει κι εσείς από αντιπροσωπία ότι οι βαλβολινες δεν αλλάζονται ποτέ στο cc. .......έχει αλλάξει κάνεις?......επειδή έχω ήδη 125000 χιλιόμετρα έχει αρχίσει και με ανησυχεί το θέμα. ......

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ψάξε και βρες τι τύπο βαλβολίνες φοράει το σασμάν σου και τι ποσότητα. Αγόρασε τες και πήγαινε σε ένα αξιόπιστο συνεργείο και άλλαξε τες. Γιατί όταν αρχίσουν να τρίζουν οι ταχύτητες ή όταν δεν μπαίνουν εύκολα στην αντιπροσωπεία  δεν θα τους νοιάξει αν έχεις πλυθεί ή όχι (αστείο). Από το 1984 έως το 2013 αντικείμενο εργασίας μου ήταν το αυτοκίνητο, και από όσο θυμάμαι δεν υπάρχει λιπαντικό που να μην χάνει ποτέ τα χαρακτηριστικά όσα χρόνια να περάσουν. Άλλωστε η πρόληψη δεν κάνει πότε κακό αλλά το αντίθετο.      

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως εμπιστευομαι τον μηχανικό μου και σε 112000 χλμ , 17 χρόνων αμάξι δεν τις έχω αλλάξει

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , tsikis007 said:

Ψάξε και βρες τι τύπο βαλβολίνες φοράει το σασμάν σου και τι ποσότητα. Αγόρασε τες και πήγαινε σε ένα αξιόπιστο συνεργείο και άλλαξε τες. Γιατί όταν αρχίσουν να τρίζουν οι ταχύτητες ή όταν δεν μπαίνουν εύκολα στην αντιπροσωπεία  δεν θα τους νοιάξει αν έχεις πλυθεί ή όχι (αστείο). Από το 1984 έως το 2013 αντικείμενο εργασίας μου ήταν το αυτοκίνητο, και από όσο θυμάμαι δεν υπάρχει λιπαντικό που να μην χάνει ποτέ τα χαρακτηριστικά όσα χρόνια να περάσουν. Άλλωστε η πρόληψη δεν κάνει πότε κακό αλλά το αντίθετο.      

Πολύ σωστά!!!  Δεν είναι κακό να αλλαχθούν, ίσα ίσα το κιβώτιο θα δουλεύει όπως όταν ήταν καινούριο... Προσοχή όμως.. ΜΌΝΟ τις γνήσιες!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , RAF JOHN said:

Γιατί μόνο τις γνήσιες ??? 

Γιατί όλοι οι κάτοχοι VW με μικρές εξαιρέσεις είναι όλοι λεφτάδες και δεν έχουν πρόβλημα να τους αρμέγουν ,αλλιώς θα αγόραζαν φιατάκι, σιτροενάκι, πεζάκι, ρενάκι, χιουνται και άλλα συναφή, και όχι VW.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Γιατί όλοι οι κάτοχοι VW με μικρές εξαιρέσεις είναι όλοι λεφτάδες και δεν έχουν πρόβλημα να τους αρμέγουν ,αλλιώς θα αγόραζαν φιατάκι, σιτροενάκι, πεζάκι, ρενάκι, χιουνται και άλλα συναφή, και όχι VW.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω σοβαρά ειπώθηκε αυτό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο tsikis. Ξέρει κανείς τι τύπο βαλβολινης φοράμε? Σε κανένα δεκαήμερο που θα μπω για service θα τις αλλάξω

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω passat του 08 με μηχανικό κιβώτιο έβαλα 75W σύμφωνα πάντα με το πλαίσιο.

Τελικα εβαλες τις βαλβολινες απο την κατω ταπα? Γυρνωντας το αυτοκινητο αναποδα φανταζομαι

Στάλθηκε από το LG-X150 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.... Ναι από την κάτω τάπα.... Πέρασε ένα σωληνάκι δίπλα από την εισαγωγή και γέμισε από εκεί. Βέβαια η ποσότητα που είχε μέσα στο σωληνάκι όταν γέμισε πήγε άκλαυτη αλλά τι να κάνεις...

ΥΓ: Ξενέρωσα όταν είδα τις παλιές βαλβολίνες να είναι ξανθές και όχι μαύρες.

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , RAF JOHN said:

Συ είπας ....

Σίγουρα δεν έχουν χάσει όλες τις ιδιότητες τους... όμως μετά από 100χιλ. χμ.  καλό κάνει μια αλλαγή..... το μόνο κακό είναι ότι κοστίζουν αρκετά οι γνήσιες, αλλά είπαμε ότι πληρώσεις παίρνεις... 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , dimis65 said:

Σίγουρα δεν έχουν χάσει όλες τις ιδιότητες τους... όμως μετά από 100χιλ. χμ.  καλό κάνει μια αλλαγή..... το μόνο κακό είναι ότι κοστίζουν αρκετά οι γνήσιες, αλλά είπαμε ότι πληρώσεις παίρνεις... 

Σιγά να μην έπαιρνα γνήσιες..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΓΝΗΣΙΕΣ.

 

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ ΤΗΣ LUBRICATIONS ENGINEER ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΓΙΑ 1.000.000 km ΚΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΓΡΑΝΑΖΟΚΙΒΩΤΙΟΥ.

 

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΙΠΑΝΣΗ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

bre λες οντως να μη θελουν αλλαγη ποτε οπως λεει η vw?

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζονται αλλαγή οι βαλβολινες ποτέ !

Άλλωστε όταν εγώ έκανα αλλαγή στις 90.000 Km παρατήρησα μεγάλη βελτίωση.

Και δεν είναι η ιδέα μου !

Υπάρχουν αναφορές στο διαδίκτυο με αποδεικτικά στοιχεία σε τι χάλι βγαίνουν οι βαλβολινες μετά τις 120,000 Km

Προφανώς η vw έχει άλλα κατά νου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε πια εταιρία παράγει τις γνήσιες ???... Γιατί πιστεύω πως είναι τίποτα τελευταίες και απλά μπαίνει το αυτοκόλλητο vw και αυτόματα κοστολογούνται 36 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΓΝΗΣΙΕΣ.

 

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ ΤΗΣ LUBRICATIONS ENGINEER ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΓΙΑ 1.000.000 km ΚΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΓΡΑΝΑΖΟΚΙΒΩΤΙΟΥ.

 

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ-ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΙΠΑΝΣΗ.

Η εταιρια που λες ειναι οντως πολυ αξιοπιστη.

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με μικρα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , RAF JOHN said:

Γνωρίζουμε πια εταιρία παράγει τις γνήσιες ???... Γιατί πιστεύω πως είναι τίποτα τελευταίες και απλά μπαίνει το αυτοκόλλητο vw και αυτόματα κοστολογούνται 36 ευρώ...

Αυτό έχει να κάνει με την εκάστοτε συμφωνία με τον εκάστοτε προμηθευτή.

Πάντως σίγουρα δεν είναι "τελευταίες" όπως και σίγουρο είναι ότι δεν αξίζουν για 36 € , ούτε αντέχουν αιώνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια και είπα service ξέρει κανείς από εσάς κανένα καλό εξουσιοδοτημενο εδώ στα βόρεια προάστια? .......είμαι νέος εδώ και ακόμα ψάχνομαι. .......

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί ξέρω ότι ΔΕΝ υπάρχει κωδικός για τις βαλβολίνες εργοστασιακής τοποθέτησης, και ότι σε περίπτωση που κάνεις αλλαγή (με τις δικές τους) τότε σύμφωνα με τη VW απαιτείται αλλαγή κάθε διετία;

Χάνω κανένα επεισόδιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.