Jump to content
thanos_pc

Golf 5 Gt - Η ηλεκτρική ηλιοροφή ανοιγει μόνη της

Recommended Posts

Αρκετές φορές τυχαίνει οταν εχει πολυ ζεστη η ηλιοροφή να αρχίζει να δουλεύει μόνη της και να ανοιγει λιγο απο την πίσω μεριά σαν να ανεβαίνει προς τα πάνω χωρις να της δίνω εντολή εγω και το κουμπί απο πάνω μου ειναι στο σημείο που ειναι κλειστή...απλα μετα γυρίζω το κουμπί σαν να θελω να την ανοίξω ανοιγει και αλλο και το παω στην θέση που κλείνει και ξανά κλείνει.. Σας εχει τύχει αυτο; Εχω VW Golf V GT

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Θάνο .. Ευτυχός όχι ακομα , το ίδιο όχημα έχω αλλα δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα ... Έτσι όπως το περιγράφεις , σάν να χαλαρώνουν οι ντίζες σιγά σιγά ,έπειτα απο το κλείσιμο της οροφής .

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μου κανει και εμενα , σε περιοδο πολύ ζέστης, σαν να αναγνωριζει μεγαλη θερμοκρασια και ανοιγει για εκτονωση. αλλα ειναι αρκετα σπανιο φαινομενο. το διαγνωστικο δεν εδειξε κατι

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2016 at 6:29 ΜΜ, makis855 said:

το ιδιο μου κανει και εμενα , σε περιοδο πολύ ζέστης, σαν να αναγνωριζει μεγαλη θερμοκρασια και ανοιγει για εκτονωση. αλλα ειναι αρκετα σπανιο φαινομενο. το διαγνωστικο δεν εδειξε κατι

Ακριβώς το ίδιο κάνει και σε μένα. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχει πολύ ζέστη στην καμπίνα και γενικά έξω. Υπάρχει πιθανότητα να το κάνει όταν αναγνωρίζει μεγάλη θερμοκρασία στον χώρο? Να ενημερώσω ότι όταν την ανοίγει την ανασηκώνει..δεν σπρωχνει δηλαδή το τζάμι ωστε να ανοιξει οριζόντια..

Επίσης έναν θόρυβο που ειχα καιρό μεσα στην καμπίνα και θεωρούσα πως είναι από το ταμπλό τελικά ανκάλυψα πως ειναι από την ηλιοροφή όταν πεφτω σε λακούβες τρίζει και πιο πολυ το ακούς όταν την ανοίξεις και σηκώσεις το κεφάλι σου για να ακούσεις προς τα εκέι.. Κοίταξα τους οδηγούς την ανοιγόκλεισα να δω αν κάτι ειναι χαλαρό η κολλάει πουθενα αλλά τίποτα..Επίσης γράσαρα και τους οδηγους και πάλι δεν άλλαξε κάτι.. Αυτή τρίζει και κλειστή να είναι.

 

Υπάρχει γενικά κάποιος που να κοιτάει ηλιοροφές να τα επισκευάζει αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Φετος το καλοκαιρι ακριβως το ιδιο εκανε και το δικο μου μερικες φορες (απο κλειστή πηγε σε ανακληση!).

Εξωτερικη θερμοκρασια μεγαλη.

Εσωτερικη θερμοκρασια νορμαλ.Δουλευε A/C,ημουν σε ταξιδι - εθνικη και το εκανε 2 φορες.

Το εχει κανει και σε φαναρι.Σταματημενος.

Σκεφτηκα μηπως μπερδευει με καποια εντολη απο τα παραθυρα,αλλα τελικα το εκανε ανεξαρτητα απο αυτα.

 

thanos_pc : εχεις εντοπισει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

το ιδιο μου κανει κ μενα σε golf 6(10/2010).σε μερες με ζεστη(π.χ πανω απο 30oC) η ηλιοροφη ανοιγει στην ανακληση,οταν την γυρναω τον διακοπτη στην πρωτη θεση ανακλησης κ πισω παλι στο μηδεν τοτε κλεινει.εχει βρει κανενας λυση σε αυτο;σκεφτηκα κ γω μηπως ειναι κατι σαν 'ανακουφιση' αλλα υπερβολικο το βρισκω.επισης πρωτη φορα μου το εκανε το καλοκαιρι του 2017 κ δεν μου το ειχε κανει ξανα πιο πριν.αν καποιος εχει βρει λυση η εχει να προτεινει κατι θα ηταν ευπροσδεκτη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα σε golf gt μου το κάνει αλλά και Δν ασχολούμαι. Το κάνει μόνο σε πολύ ζέστη δύο τρεις φορές και τέλος. Κανας αισθητήρας θα είναι λογικά και την ακούει από την ζέστη. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.