Jump to content
andrpyro_TSi

Αλλαγή φίλτρου πετρελαίου VW GOLF 1.6 110HP TDI

Recommended Posts

Σήμερα πήγα για αλλαγή λάδια , φίλτρο λαδιού , φίλτρο καμπίνας και φίλτρο πετρελαίου σε εξουσιοδοτημένο service με τα ανταλλακτικά δικά μου.  Στην πορεία του service και συγκεκριμένα στην αλλαγή του φίλτρου πετρελαίου παρουσιάστηκε ένα σοβαρό πρόβλημα . Το φίλτρο πετρελαίου που προτείνει η ΜΑΝΝ (PU8014)  για  το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν είναι συμβατό οπότε χρειάστηκε να αγοράσω από την αντιπροσωπία.  Στην εικόνα παρακάτω είναι το εργοστασιακό φίλτρο πετρελαίου που έχει από το εργοστάσιο. Το νέο φίλτρο που τοποθετήθηκε είναι λίγο πιο μακρύ...

20160728_111749.jpg

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πήρες φίλτρο από 7άρι για το 6άρι Golf .

 

Γράψε αναλυτικά για τι μοντέλο μιλάμε, όχι γενικά Golf 1.6 Tdi.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2016 at 8:56 ΠΜ, nikdev said:

Έχω την εντύπωση ότι πήρες φίλτρο από 7άρι για το 6άρι Golf .

 

Γράψε αναλυτικά για τι μοντέλο μιλάμε, όχι γενικά Golf 1.6 Tdi.

 

Το μοντέλο είναι VW Golf vii 1.6 TDI 110hp έτος 2015.

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2016 at 4:20 ΜΜ, andrpyro_TSi said:

Σήμερα πήγα για αλλαγή λάδια , φίλτρο λαδιού , φίλτρο καμπίνας και φίλτρο πετρελαίου σε εξουσιοδοτημένο service με τα ανταλλακτικά δικά μου.  Στην πορεία του service και συγκεκριμένα στην αλλαγή του φίλτρου πετρελαίου παρουσιάστηκε ένα σοβαρό πρόβλημα . Το φίλτρο πετρελαίου που προτείνει η ΜΑΝΝ (PU8014)  για  το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν είναι συμβατό οπότε χρειάστηκε να αγοράσω από την αντιπροσωπία.  Στην εικόνα παρακάτω είναι το εργοστασιακό φίλτρο πετρελαίου που έχει από το εργοστάσιο. Το νέο φίλτρο που τοποθετήθηκε είναι λίγο πιο μακρύ...

20160728_111749.jpg

Είναι πιο μακρύ για τις βάσεις που έχουν αισθητήρα νερού στον πάτο. Ρίξε μια ματιά μήπως το κάτω τμήμα του φίλτρου μπορεί να αφαιρεθεί και να μπαίνει κανονικά

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Golf%20VII%20(5G1~BA5)/1.6%20TDI%20(%20(5G1~BA5))%20CRKB,%20CXXB%20(T218565)

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Είναι πιο μακρύ για τις βάσεις που έχουν αισθητήρα νερού στον πάτο. Ρίξε μια ματιά μήπως το κάτω τμήμα του φίλτρου μπορεί να αφαιρεθεί και να μπαίνει κανονικά

https://catalog.mann-filter.com/EU/grc/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Οχήματα/Ι.Χ%20-%20φορτηγάκια/VW%20(VOLKSWAGEN)/Golf%20VII%20(5G1~BA5)/1.6%20TDI%20(%20(5G1~BA5))%20CRKB,%20CXXB%20(T218565)

 

Δεν μπορεί να αφαιρεθεί τίποτα επάνω από το φίλτρο εκτός από ένα πλαστικό σωληνάκι που δίνει μαζί. Το φίλτρο που αγόρασα από την αντιπροσωπία ήταν πιο μακρύ από αυτό που είχε από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

και το ΜΑΝ σε τι μέγεθος είναι ? σαν το εργοστασιακό? σαν το νέο της αντιπροσωπίας? ή τίποτα από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

και το ΜΑΝ σε τι μέγεθος είναι ? σαν το εργοστασιακό? σαν το νέο της αντιπροσωπίας? ή τίποτα από τα δύο?

Το μέγεθος του ΜΑΝΝ είναι σχεδόν ίδιο με το νέο της αντιπροσωπειας αλλά η μεγάλη διαφορά είναι ότι στο πάνω μέρος του φίλτρου έχει μια τρύπα στην μέση και άλλη μια λίγο πιο ψιλά από την κεντρική σε σχέση με της αντιπροσωπειας που έχει μόνο την τρύπα στην μέση του. To νέο είναι αυτό  : 

5q0-127-177- filtro petrelaioy original.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το ΜΑΝ έχει και σύστημα νεροπαγίδας  ενσωματωμένη πάνω στο φίλτρο που δεν έχει το εργοστασιακό. Η δεύτερη μικρή τρύπα (πιθανότατα της νεροπαγίδας) που είναι πιο πάνω εμποδίζει αφού τοποθετήσεις το φίλτρο να κλείσει το καπάκι της βάσης του φίλτρου???   μιας και από μήκος πρέπει να χωράει.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Από ότι βλέπω το ΜΑΝ έχει και σύστημα νεροπαγίδας  ενσωματωμένη πάνω στο φίλτρο που δεν έχει το εργοστασιακό. Η δεύτερη μικρή τρύπα (πιθανότατα της νεροπαγίδας) που είναι πιο πάνω εμποδίζει αφού τοποθετήσεις το φίλτρο να κλείσει το καπάκι της βάσης του φίλτρου???   μιας και από μήκος πρέπει να χωράει.

Σωστά. Δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι και επιπλέον δεν μπορείς να την τοποθετήσεις σε μια από τις 2 τρύπες που απομένουν πάνω στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα  πάντως που η ΜΑΝ δεν έχει και τις δυο εκδόσεις των φίλτρων, την επόμενη φορά βάζεις κάτι τέτοιο ή αντίστοιχο

http://www.speed2race.gr/p.TECNECO-FILTRO-PETRELAIOU-GS011497E-VAG-5Q0127401-5Q0127177.1282025.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..!

Τώρα που χρειάστηκε να αλλάξω το φίλτρο πετρελαίου είδα ότι η ΜΑΝΝ έβγαλε και δεύτερο φίλτρο για το Golf ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟΠΑΓΙΔΑ. Ο κωδικός του φίλτρου είναι PU8021 , το μέγεθος του είναι σαν το πρώτο φίλτρο που μπαίνει από το εργοστάσιο και όχι σαν το νέο που τοποθετούν στις αντιπροσωπείες και το κόστος περίπου στα 30 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση γιατι κοιτάτε μόνο mann filter??? 

 

έχει και άλλη μάρκα που την θεωρώ ακόμα καλύτερη και από την mann filter η οποία σε κάποια ανταλλακτικα τα προϊόντα που βγάζει ειναι από κίνα

 

https://www.hengst.com/el/online-katalogo/

 

http://www.rokas-filters.gr/φιλτρα-hengst-c-46_53.html

 

hengst κυριοι ολα τα ανταλλακτικα ειναι made in germany...!!!!    

 

             

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι στην Mann διότι έχει οναμα στον χώρο χρόνια , είναι γερμανική και όσες φορές έχω αλλάξει φίλτρα αέρα - βενζίνης - πετρελαίου - καμπίνας δεν είχα ποτέ πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει 3 αυτοκίνητα στα 2 vw polo TSI  105 HP  toyota corolla vvti 1400 έβαζα μόνο HENGST.

 

στο μόνο που δεν πρόλαβα να βάλω ήταν το ford cmax mk2 2014 που ήταν diesel το πούλησα πριν προλάβω να βάλω

 

Είμαι πολύ ευχαριστημενος και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την σηγκεριμενη μάρκα                 

Link to comment
Share on other sites

η hengst ειναι κορυφη, ποιο παλια ηταν προμηθευτρια της vw, επισης εχει εργοστασιο στην Βουλγαρια, πολλα φιλτρα της κυριως αερα και καμπινας γραφουν Made bulgaria.

Εφαμιλες της mann γνωμη μου, ειναι μαζι με την hengst, η meat & doria, kneght, ufi, μετα ποιο οικονομικα και καλης ποιοτητας θα κατετασα τα filtron, fiba, fiamm.

Edited by dasauto
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andrpyro_TSi said:

Εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι στην Mann διότι έχει οναμα στον χώρο χρόνια , είναι γερμανική και όσες φορές έχω αλλάξει φίλτρα αέρα - βενζίνης - πετρελαίου - καμπίνας δεν είχα ποτέ πρόβλημα..

Εγώ την hengust την ανακάλυψα πρώτα από τον Ηλια τσακουλερη πρώτα (Εκεί έκανα service το polo ), κάποτε είχα θεμα με το φιλτρο βενζίνης να κάνει κάποιον θορυβώ( γνωστό φαινομενο στα polo- golf) μου έβαλε hengust και από τότε δεν ξανα έκανε κιχ.

 

το κακό με την mann filter ειναι ότι κάποιους κωδικούς και κάποια ανταλλακτικα ειναι made in china ενώ αλλα ειναι made in germany. 

 

να ξερετε οτι η HENGST ειναι εταιρία πρώτης τοποθετήσεις σε πολλες μάρκες από εργοστασιακού μια ειναι η οπελ  

 

             

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι made in china δεν σημαίνει τπτ.και από εκείνο το εργοστάσιο βγαίνουν με κάποια συγκεκριμένα στάνταρ όπως από το αντίστοιχο γερμανικό.το ότι το made in china είναι πιο φθηνό δεν σημαίνει ότι είναι μάπα.απλα ο Γερμανός θέλει 1800 βασικό ενώ ο κόσμος 30 βασικό.εκει είναι η κυριότερη διαφορά!!!kneght,Mann και τα σχετικά όλα καλά είναι αρκεί να μην τα κρατάς παραπάνω από ότι πρέπει ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.