Jump to content
Vasilispolo6r

Τι Ελαστικά σε polo 1.2tsi 6r ??

Recommended Posts

Τις ακολουθώ κατα γράμμα. Το θέμα είναι οτι δείχνουν σαν ξεραμενα, σαν λάστιχο 6ετιας και όχι σαν 2+ ετών, γι αυτό και έχω ξενερωσει και σκέφτομαι να δω κάτι άλλο. Υπόψην το αμάξι στο 95% των περιπτώσεων οδηγείται πολύ χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντα να βλέπεται την ημερομηνία κατασκευής είναι πολύ σημαντικό... Και ιδικά όταν ένα μοντέλο ελαστικού ξεκινάει να αποσύρεται από την κυκλοφορία για να βγει το νέο μοντέλο... Πρόσφατα φίλος μου την πάτησε επιλέγοντας ένα ελαστικό σε προσφορά ενώ εδώ και δύο χρόνια έχει βγει η επόμενη γενιά. Όταν είδα την ημερομηνία παραγωγής του είπα ότι έχει βάλει ένα ελαστικό που η παραγωγή του ήταν 2 χρόνια πριν....  Το λογικό είναι να μου πει μετα απο 2 χρόνια και ισως πιο νωρίς πωωωωωωωωω τι μακακία έκανα και το έβαλα.

 Δεν είμαστε παντογνώστες για να τα ξέρουμε όλα...... Θέλει προσοχή 

Edited by RAF JOHN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι πιεσεις του κατασκευαστη δεν αφορουν συγκεκριμενο ελαστικο και μαλιστα αυτο της πρωτης τοποθετησης? Εννοω οτι με βαση αυτο δεν δινονται οξ συνιστωμενες πιεσεις?

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντα να βλέπεται την ημερομηνία κατασκευής είναι πολύ σημαντικό... Και ιδικά όταν ένα μοντέλο ελαστικού ξεκινάει να αποσύρεται από την κυκλοφορία για να βγει το νέο μοντέλο... Πρόσφατα φίλος μου την πάτησε επιλέγοντας ένα ελαστικό σε προσφορά ενώ εδώ και δύο χρόνια έχει βγει η επόμενη γενιά. Όταν είδα την ημερομηνία παραγωγής του είπα ότι έχει βάλει ένα ελαστικό που η παραγωγή του ήταν 2 χρόνια πριν....  Το λογικό είναι να μου πει μετα απο 2 χρόνια και ισως πιο νωρίς πωωωωωωωωω τι μακακία έκανα και το έβαλα.

 Δεν είμαστε παντογνώστες για να τα ξέρουμε όλα...... Θέλει προσοχή 

Εννοειται οτι ακομα και το καλυτερο ελαστικο αμα εχει ξεμεινει και εχει παλιωσει θα συμπεριφερεται πολυ χειροτερα των προδιαγραφων του. Παντα πρεπει να κοιταμε ημερομηνια παραγωγης!

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , O Palios said:

Πολυ καλο λαστιχο αλλα ακριβο για εμενα .Το ειχα φορεσει και μου αρεσε . Η τιμη του ομως ειναι μαλλον τσιμπιμενη για τα δεδομενα της τσεπης μου αυτην την περιοδο .

Αυτός είναι  ο κύριος λόγος.

3 hours ago , dactilidis.john said:

Η τιμη παιζει πολυ αναλογα τη διασταση . Γιατι εγω εβαλα πριν 2 χρονια περιπου michelin 195/50/15 με 270€ και δεν μου φανηκαν και τοσο ακριβα και οπως περιμενα ειναι αγκυρες . Ρωτησα επειδη αναφερθηκαν παραπλησιες τιμες .

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε να ρωτήσεις τιμές για 195/55/15 και θα καταλάβεις ότι το ίδιο λάστιχο μπορεί τελικά να είναι πολύ ακριβό. Δεν ξέρω γιατί αλλά η 195/55/15 είναι τραγικά πιο ακριβή από την 195/50/15 ή από την 195/65/15.

Tragic!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , man25 said:

Η πλάκα είναι οτι στο passat (2.0 fsi) φόρεσα τα primacy hp και ήμουν ευχαριστημένος και φέτος πήγα στα pimacy 3 και μέχρι στιγμής όλα καλά. Εχεις να προτεινεις κάτι καλό σε αυτή τη διάσταση; (185/60/15)

Ίσως τα CrossClimate; Κι εγώ τα θέλω αλλά στη δική μου διάσταση είναι ακριβά ανάθεμα τα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντα να βλέπεται την ημερομηνία κατασκευής είναι πολύ σημαντικό...

Οσον αφορα την περιπτωση μου, τα ελαστικά είχαν παραχθεί 3 μηνες πριν τα τοποθέτησω, οποτε κάτι άλλο φταίει, ποιος ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταγα σε σχεση με τις αλλες διαστασεις το 195/50/15 ειναι σχεδον μισα λεφτα. Και επιπλεον πιο "αγωνιστικα" λαστιχα με χαρακτηριστικα F A δηλαδη βεντουζαρουν στην ασφαλτο. Πιο συγκεκριμενα ειδα το Michelin Pilot Sport 3 με 260€ την 4αδα. Εβγαινε πιο παλια και 195/55 αλλα το κοψαν. 

Τι επιπτωσεις θα εχουμε απο 185/60/15 περα απο το "σφαλμα" στο κοντερ;

Βρηκα και εδω ενα link που τα εχει αναλυτικα στροφες και ολα..

link

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sirdimitris said:

Κοιταγα σε σχεση με τις αλλες διαστασεις το 195/50/15 ειναι σχεδον μισα λεφτα. Και επιπλεον πιο "αγωνιστικα" λαστιχα με χαρακτηριστικα F A δηλαδη βεντουζαρουν στην ασφαλτο. Πιο συγκεκριμενα ειδα το Michelin Pilot Sport 3 με 260€ την 4αδα. Εβγαινε πιο παλια και 195/55 αλλα το κοψαν. 

Τι επιπτωσεις θα εχουμε απο 185/60/15 περα απο το "σφαλμα" στο κοντερ;

Βρηκα και εδω ενα link που τα εχει αναλυτικα στροφες και ολα..

link

Εκτός από το σφάλμα στο κοντέρ όταν μικραίνει η διάμετρος του τροχού "δυσκολεύονται τα άλογα να μπουν στο δρόμο και το σπινάρισμα αυξάνεται" , επίσης μειώνεται και η ικανότητα του τροχού να ξεπερνά εύκολα τις ανωμαλίες του δρόμου δίνοντας την αίσθηση ότι σκλήρυνε η ανάρτηση. Νομίζω ότι για ένα εκατοστό αύξηση  δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. 

Διαβάζοντας τα στοιχεία κατανάλωσης που δίνει η VW για το πόλο παρατήρησα ότι καλύτερες τιμές έρχονται με 15 άρες ζάντες  και όχι με 14άρες (παράξενο) και φυσικά όχι με 16 ,17 πού εντάξει είναι αναμενόμενο.

http://www.volkswagen.gr/content/medialib/vwd4/gr/pricelists-and-model-guides/polo/model-guide-pologp-pdf/_jcr_content/renditions/rendition_0.download_attachment.file/polo-and-polo-bluemotion.pdf

Καταλήγοντας , εγώ προσωπικά θα κρατούσα το 185 60 15 γιατί μάλλον είναι ιδανική διάσταση για το πολάκι και αν ήθελα το κάτι παραπάνω αργότερα λόγω κάποιας αύξησης ισχύος θα έβαζα βαθιά το χέρι στην τσέπη και θα έβαζα 215 40 17 και θα ξεμπέρδευα, κάτι ενδιάμεσο είναι ημίμετρο.

(πάντως ότι και αν αποφασίσεις μην αλλάξεις τη διάμετρο του τροχού γιατί βγάζεις γενικά τον κατασκευαστή εκτός στο στήσιμο του αυτοκινήτου και όχι μόνο σε αυτά τα αρνητικά που έγραψα πιο πάνω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε η η ώρα να πω κ γω την εμπειρία μου για τα λάστιχα 185/60/15 του polo 1.2tsi.

1. Τα εργοστασιακά dunlop sp sport 1 άντεξαν 40.000χλμ. Ετυμηγορία: Απαράδεκτα ειδικά στο βρεγμένο. Ποτέ ξανά.

2. Βάζω continental eco contact (335€). Άντεξαν 75.000χλμ(!). Ετυμηγορία: Εξαιρετική πρόσφυση πάντα και παντού αν και λίγο θορυβώδη.

3. Βάζω michelin crossclimate+ (370€). Έχω κάνει ήδη 25.000χλμ και απομένει 5χιλ. πέλμα. Πρόβλεψη θα αντέξουν τουλάχιστον άλλα 50.000χλμ. Ετυμηγορία: Χειρότερα από τα continental στο στεγνό αλλά καλύτερα στο βρεγμένο-παγωμένο. Αθόρυβα και σίγουρα συνήθως. Σημείωση: Το αυτοκίνητο φυλάσσεται πάντα σε κλειστό υπόγειο χώρο και τα 2/3 των χιλιομέτρων είναι σε εθνική χωρίς τρελά γκάζια και σπινιαρίσματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανες 40.000 χιλιόμετρα με τα dunlop του εργοστασίου???

 

Τι χρονολογία είναι το αμάξι σού???

 

Αν είναι του 2010 , τότε φίλε μου τούμπες στον αέρα να κάνεις.

Τα συγκεκριμένα ελαστικά σε πολύ κόσμο το 2010 δεν έβγαλαν ούτε 5.000χιλιομετρα.

 

Ήταν ελαττωματικά από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , OMINUS said:

Έκανες 40.000 χιλιόμετρα με τα dunlop του εργοστασίου???

 

Τι χρονολογία είναι το αμάξι σού???

 

Αν είναι του 2010 , τότε φίλε μου τούμπες στον αέρα να κάνεις.

Τα συγκεκριμένα ελαστικά σε πολύ κόσμο το 2010 δεν έβγαλαν ούτε 5.000χιλιομετρα.

 

Ήταν ελαττωματικά από το εργοστάσιο.

@OMINUS Οκτώβρης του 2010 είναι το αμάξι. Ναι ήταν όντως άθλια λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dennispapadopoulos said:

@OMINUS Οκτώβρης του 2010 είναι το αμάξι. Ναι ήταν όντως άθλια λάστιχα.

 Πάλι Καλά να λες που έκανες τόσα χιλιόμετρα,  και πάλι καλά που άντεξαν.

 

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς όταν το πήρα το polo6r γιατί το αγόρασα με της 16αρες ζάντες, και μου ήρθες με Bridgestone turanza σε 215/45/R16

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

 Πάλι Καλά να λες που έκανες τόσα χιλιόμετρα,  και πάλι καλά που άντεξαν.

 

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς όταν το πήρα το polo6r γιατί το αγόρασα με της 16αρες ζάντες, και μου ήρθες με Bridgestone turanza σε 215/45/R16

Με 16άρες; Κομπλέ!! 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dennispapadopoulos said:

Με 16άρες; Κομπλέ!! 

Τι ακριβώς εννοείς????

 

Αν εξαιρέσεις την σπάνια, και πανάκριβη διάσταση ελαστικών (215/45/16).

 

το αμάξι είχε καλύτερο στήσιμο και πάτημα σε σχέσει με της 15αρες. 

Ταίριαζε και περισσότερο με τα αμορτισέρ του GTI που το είχα αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.