Jump to content
Vasilispolo6r

Τι Ελαστικά σε polo 1.2tsi 6r ??

Recommended Posts

Δεν υπαρχει κανενα λαστιχο καλο σε τετοια λεφτα. Ολα καποιο αρνητικο εχουν.  Αλλα με F C χαρακτηριστικα τι να περιμενω. Δεν ξερω αν το uniroyal ηταν κοντα σε τιμη που ηταν C A

Για την φορα που ειπα ηθελα να βαλω αριστερο δεξι και δεν γινοταν επρεπε να ξεζαντωσεις για να τα βαλεις αναποδα. 

Μονο για συντηρητικη οδηγηση ειναι αυτα τα λαστιχα και οχι σε βροχη. 

Εδω ακομα και τα ακριβα ολο και κατι βγαζουν. 

Εε ναι μην φανταστείτε ότι είναι για τρέλα πράγματα..εγώ νοεμβριο τα βγάζω και βάζω χιονολαστιχα..τα uniroyal από 60 μέχρι 80 ευρώ παραπάνω έχουν..εμένα πάντως με βολεψαν μία χαρά..ένας άλλος φίλος τα φοράει σε colt και ένας άλλος πάλι σε tt

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μεινετε στο θεμα ...τα υπολοιπα post ΔΕΝ θα διαγραφουν αλλα καποια στιγμη θα τα μεταφερω σε καποιο νεο θεμα με τιτλο "esp σε polo" ή κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2016 at 10:35 AM, TeoFele said:

Αυτο που ανεφερες με τις ευθηγραμμησεις δεν ισχυει φιλε μου και μαλλον γενικα σου βγηκε μαπα το λαστιχο χωρις ομως να ξερω τον πραγματικο λογο.. Δεν γινεται να αγορασεις καινουριο λαστιχο με φετινη ημερομηνια και να σου κανει νουμερα.. Εμενα γιατι παει δηλαδη καρφι? Η εκαναν καποια χαζομαρα η το λαστιχο ειναι μονοπαντα φθαρμενο.. Τρ το οτι δεν εμεινες εσυ ευχαριστημενος δεν σημαινει πως ειναι και κακο λαστιχο.. Βρες μου εσυ καποιο αλλο λαστιχο σε αυτη την τιμη το ιδιο καλο και μετα πες μου.. Αλλα και εκτος αυτο με συντηριτικη οδηγηση και για 1.2 polo tdi δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση απο 4εκατοσταρικα κ πανω λαστιχο.. Το βρισκω ανουσιο.. Πανω απο ολα ομως παιζει ρολο πως οδηγαμε και για τι χρηση τα θελουμε.. Γτ εγω θα τα χρησιμοποιω ανα εξαμηνο εχω και χιονολαστιχα οποτε ειμαι καλυμμενος με αυτα που εχω..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 Υπαρχουν περιπτωσεις που πραγματικα ενα λαστιχο ειναι φταιχτης στην τελικη οδικη αισθηση και συμπεριφορα αλλα οχι παντα . Κακη απoθηκευση σε χωρο με μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας  , ακομα και προσθετο βαρος κατα την αποθηκευση ειναι ικανο να καταστρεψει τα λινα του ελαστικου . 400 ευρω για 1.2 polo tdi  ειναι υπερβολικα πολλα ακομα και με την 15αρα ζαντα .Στην 14αρα εγω βαζω λαστιχα με 100 ευρω το ζευγαρι . Παντα τα καινουρια πισω ,μεταφερωντας ταυτοχρονα τα πισω μπρος .Ποτε δεν τα "σκαντζαρω" τα μπρος πισω και τα πισω μπρος . Οι λογοι ειναι προφανεις . Ενα φθαρμενο λαστιχο που δεν κανει για τον αξονα που εχεις τον πληρη ελεγχο του οχηματος ( μεγαλυτερο % φρενων εμπρος , ABS εμπρος ,τιμονι εμπρος ,κινηση εμπρος ) ,ειναι σιγουρο οτι δεν κανει για τον αξονα που δεν εχεις τον ελεγχο (πισω δηλαδη ) . Οταν κρατας τα πισω και αλλαζεις μονο μπροστα το φθαρμενο ζευγαρι , θα καταληξεις με 8ετιας πισω λαστιχα με 70k+ χιλιομετρα , ολοι καταλαβαινουμε ποσο ανασφαλες ειναι αυτο . Μια λυση οχι τοσο σωστη ειναι αλλαγη μπρος-πισω ανα μερικες χιλιαδες χιλιομετρα αλλα καταληγουμε με 4 φθαρμενα λαστιχα μετα απο 2-3 αλλαγες ,ουτε αυτο ειναι ασφαλες , εκτος εαν επιδιωκουμε να πηγαινουμε με τα 4 . Οταν κρατας τα εμπρος μεχρι να λειωσουν και φερεις τα πισω εμπρος και βαλεις πισω καινουργια ,εχεις παντα 2 ετοιμα στρωμμενα λαστιχα εμπρος ( πισω παντα στρωνουν καλυτερα τα λαστιχα γιατι δεν ζοριζονται , απλως ακολουθουν την πορεια του οχηματος ) και πισω παντα δυο καινουργια . Πιστευω ειναι ο πιο ασφαλης συνδιασμος .

Edited by O Palios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , O Palios said:

 . Μια λυση οχι τοσο σωστη ειναι αλλαγη μπρος-πισω ανα μερικες χιλιαδες χιλιομετρα 

Η λύση αυτή είναι η μοναδική σωστή. Όλες οι υπόλοιπες λύσεις του τύπου βάζω δυο καινούρια εδώ και αφήνω δυο παλιά εκεί ,όταν γράφονται σε ένα forum μόνο επικίνδυνα είναι για πρόκληση σωματικών βλαβών και σε τρίτους.

Όταν θα γίνει η ζημιά και θα γίνει μια καταγγελία εσένα θα ψάξουν να βρουν πρώτα, όσα nicknames και αν αλλάξεις.

DSC_0382.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vassilis63 said:

Η λύση αυτή είναι η μοναδική σωστή. Όλες οι υπόλοιπες λύσεις του τύπου βάζω δυο καινούρια εδώ και αφήνω δυο παλιά εκεί ,όταν γράφονται σε ένα forum μόνο επικίνδυνα είναι για πρόκληση σωματικών βλαβών και σε τρίτους.

Όταν θα γίνει η ζημιά και θα γίνει μια καταγγελία εσένα θα ψάξουν να βρουν πρώτα, όσα nicknames και αν αλλάξεις.

DSC_0382.jpg

 Η λεξη "συνισταται" δεν αποτελει λυση αλλα προταση . Οπως ειπα 2 καινουρια πισω και 2 φθαρμενα μπροστα ειναι καλυτερα απο 4 φθαρμενα . Δεν χρειαζεται πολυ σκεψη σε αυτο . Οπως βλεπεις ,η Vw επισης συνιστα στην ιδια παραγραφο να γινει η συγκεκριμενη εργασια σε εξουσιοδοτημενο συνεργατη service . Ποσες φορες ακολουθησες εσυ αυτη την συσταση ; Καλυτερα να αφησουμε το marketing της καθε εταιριας και να μιλαμε λιγο πρακτικα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα με νουμερα τα οποια στρογγυλεψα για ευκολια λογου.

10.000 χιλιομετρα
Η δικη σου λυση : αλλαγη τα πισω μπρος , πισω λαστιχα μισωφαγωμενα και εμπρος τα πισω , σχετικα καινουρια .
Η δικη μου λυση : πισω σχετικα καινουρια ακομα , μπροστα μισωφαγωμενα .


20.000 χιλιομετρα
Η δικη σου λυση : αλλαγη τα πισω μισοφαγωμενα μπροστα και πισω τα μισωφαγωμενα  απο εμπρος , αποτελεσμα 4 λαστιχα μισοφαγωμενα .
Η δικη μου λυση : τα πισω μπροστα και σχετικα καινουρια αφου δεν τρωγονται πισω και πισω καινουρια , αποτελεσμα 2 καινουρια πισω και 2 σχετικα καλοδιατηρημμενα μπροστα .


Να συνεχισω;

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα με νουμερα τα οποια στρογγυλεψα για ευκολια λογου.

10.000 χιλιομετρα

Η δικη σου λυση : αλλαγη τα πισω μπρος , πισω λαστιχα μισωφαγωμενα και εμπρος τα πισω , σχετικα καινουρια .

Η δικη μου λυση : πισω σχετικα καινουρια ακομα , μπροστα μισωφαγωμενα .

20.000 χιλιομετρα

Η δικη σου λυση : αλλαγη τα πισω μισοφαγωμενα μπροστα και πισω τα μισωφαγωμενα  απο εμπρος , αποτελεσμα 4 λαστιχα μισοφαγωμενα .

Η δικη μου λυση : τα πισω μπροστα και σχετικα καινουρια αφου δεν τρωγονται πισω και πισω καινουρια , αποτελεσμα 2 καινουρια πισω και 2 σχετικα καλοδιατηρημμενα μπροστα .

Να συνεχισω;

Ολα εχουν να κανουν με το πως οδηγαμε μαγκες..αν σε καθε φαναρι ξεκινας με τις μπαντες και μετα βγαζεις τα μπροστινα να τα βαλεις πισω και το αντιστοιχο ειναι μακακια..εγω κινουμε σε επαρχιακο δρομο καθημερινα που εχει λακουβες και δεν μου επιτρεπει να πηγαινω ταπα..ασε που δεν ειμαι και τετοιος τυπος γτ ξερω τι αυτοκινητο εχω και ξερω μεχρι που φτανει, δεν ειναι για πολλα πολλα..αν ειχα κατι αλλο ισως να οδηγουσα πιο γρηγορα..καθε μερα πηγαινω με 100 το πολυ με 120 αρα ειμαι καλυμμενος..αν με βγαλουν 3ετια αυτα τα λαστιχα που θα με βγαλουν γτ θα τα χρησιμοποιω ανα εξαμηνο σημαινει οτι τα βγαλαν τα 190€ και με το παραπανω..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, TeoFele said:

....αν σε καθε φαναρι ξεκινας με τις μπαντες και μετα βγαζεις τα μπροστινα να τα βαλεις πισω και το αντιστοιχο ειναι μακακια..

 Αυτο λεω και εγω .Ακομα ομως και νορμαλ να πηγαινεις , οταν αλλαζεις τα λαστιχα μπρος -πισω και συμφωνα παντα "by the book" για ομοιομορφη φθορα ,καταφερνεις να εχεις 4 λαστιχα κοντα στον δεικτη φθορας αντι για 2 . Οταν ειναι για αλλαγη τα μπροστα λαστιχα τα πετας οπως ετσι και αλλιως θα εκανες και φερνοντας τα πισω μπροστα  , βαζεις πισω καινουρια . 2 καινουρια φορεμενα και 2 στρωμενα αντι για 4 φθαρμενα . Δεν θελει σκεψη αλλα οπως βολευεται ο καθενας φυσικα .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , O Palios said:

. Οπως ειπα 2 καινουρια πισω και 2 φθαρμενα μπροστα ειναι καλυτερα απο 4 φθαρμενα . Δεν χρειαζεται πολυ σκεψη σε αυτο .

Από που προκύπτει ότι 4 ανόμοια ελαστικά είναι καλύτερα από 4 ίδια? ( με την ίδια λογική και ένα ελαστικό καινούριο στα τέσσερα είναι καλύτερο από 4 όμοια όχι καινούρια ) 

Με μια τετράδα όμοια έχεις το συγκεκριμένο (ουδέτερο) στήσιμο που τόσο προσπάθησε με διάφορες τεχνικές να το πετύχει ο κατασκευαστής. Αν εσύ βάλεις 2 καινούρια πίσω το ουδέτερο στήσιμο πάει περίπατο και γίνεται υποστροφικό (κοινώς πετάει μούτρα) και για όσους έχουν ESP το ESP θα  δουλεύει υπερωρίες. (κανένα απολύτως κέρδος με δυο καινούρια ελαστικά πίσω μόνο χάσιμο)

Για να διατηρηθεί το στήσιμο του κατασκευαστή χρειάζονται συχνές αλλαγές προς πίσω και δεν είναι θέμα μάρκετινγκ της εταιρίας αλλά ουσιαστικό θέμα ασφάλειας.

Με τις εμμονές  που έχεις συνεχίζεις και παραπληροφορείς και με  το νέο nickname.

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2016 at 6:51 ΠΜ, TeoFele said:

Να αναφερω και εγω την δικη μου εμπειρια πανω στο θεμα λοιπον. Προσφατα αλλαξα και εγω ελαστικα απο 185/60/15 σε 195/50/15 εβαλα τα kormoran gamma b2. Το συγκεκριμενο ελαστικο ειναι best money value που λεμε δλδ το καλυτερο ελαστικο στην χαμηλοτερη τιμη.. Ειναι πολυ μαλακο ομως και αυτο ειναι ενα μειον.. Φθειρεται ευκολα αλλα για 190 ευρω ουτε που σου καιγεται καρφι! Στις ευθειες νιωθεις να παλατζαρει καπως το σκαφος του αυτοκινητου επειδη ειναι μαλακο.. Αλλα στις στροφες ειναι λες και κανει βεντουζα, κρατιεται πολυ ωραια, αν λοιπον ειναι καποιος συντηριτικοσ τυπος και δεν παιζουν και πολλα γκαφρα ειναι η καλυτερη λυση.. Μετα για κατι καλυτερο εγω προσωπικα θα προτιμουσα τα uniroyal rainsport! Και γαμω τα λαστιχα και οχι τεραστια διαφορα τιμης..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο πατέρας μου είχε βάλει Kormoran στο αυτοκίνητο και τα άλλαξε σε ενάμιση χρόνο βρίζοντας και φωνάζοντας γιατί έλεγε ότι το αυτοκίνητο γλιστρούσε πολύ. Μου είπε μάλιστα να μη διανοηθώ να τα βάλω.

On 8/6/2016 at 10:01 ΠΜ, sirdimitris said:

Μακρια απο kormoran gamma b2. Ηθελα κι εγω λαστιχο 195/55/16 και ολα ειχαν 450€ αυτο 220€..

Πρωτον τα λαστιχα ειναι με φορα και δεν μπορεις να τα βαλεις οπως θελεις. 

Απο οταν τα εβαλα το αμαξι αρχισε να τραβαει δεξια καναμε 4 ευθυγραμμισεις και δεν εφτιαξε. 

Στο βρεγμενο ειναι μαυρο χαλι. Χρειαστηκε να φρεναρω σε μεγαλη βροχη σε ανοιχτο δρομο και το αμαξι εφυγε τσουληθρα. 

Στην πολη ξεκινηματα με βροχη με σπινιαριζε επιτοπου και εβαζα 2α να κοψει για να ξεκινησει. 

Εχω να πω οτι το φθηνο λαστιχο το ξαναπληρωνεις οποτε μακρια. Δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενος 6 μηνες 4000κμ και κοιταω πως να τα ξεφορτωθω. Δεν θα τα ξαναβαζα. 

Ακριβώς τα ίδια έλεγε κι ο πατέρας μου.

On 8/6/2016 at 10:35 ΠΜ, TeoFele said:

Αυτο που ανεφερες με τις ευθηγραμμησεις δεν ισχυει φιλε μου και μαλλον γενικα σου βγηκε μαπα το λαστιχο χωρις ομως να ξερω τον πραγματικο λογο.. Δεν γινεται να αγορασεις καινουριο λαστιχο με φετινη ημερομηνια και να σου κανει νουμερα.. Εμενα γιατι παει δηλαδη καρφι? Η εκαναν καποια χαζομαρα η το λαστιχο ειναι μονοπαντα φθαρμενο.. Τρ το οτι δεν εμεινες εσυ ευχαριστημενος δεν σημαινει πως ειναι και κακο λαστιχο.. Βρες μου εσυ καποιο αλλο λαστιχο σε αυτη την τιμη το ιδιο καλο και μετα πες μου.. Αλλα και εκτος αυτο με συντηριτικη οδηγηση και για 1.2 polo tdi δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση απο 4εκατοσταρικα κ πανω λαστιχο.. Το βρισκω ανουσιο.. Πανω απο ολα ομως παιζει ρολο πως οδηγαμε και για τι χρηση τα θελουμε.. Γτ εγω θα τα χρησιμοποιω ανα εξαμηνο εχω και χιονολαστιχα οποτε ειμαι καλυμμενος με αυτα που εχω..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εν γένει έχεις δίκιο.

Ο αδερφός μου έχει ένα Seat Toledo 1.6Tdi 105Hp και η διάστασή του είναι 215/45/16. Πριν από μερικές εβδομάδες άλλαξε λάστιχα κι έβαλα τα Dunlop SP Sport Maxx, τα οποία όλοι θεωρούμε από τα καλά ελαστικά. Ο αδερφός μου λοιπόν παραπονιέται ότι τα λάστιχα σφυρίζουν όταν στρίβει στο δρόμο (δηλαδή είναι στα όρια να χάσουν την πρόσφυση), σπινάρουν σε κάθε φανάρι και σε βροχή που του έτυχε φοβήθηκε.

Ναι τα συγκεκριμένα ελαστικά είναι πολύ καλά αλλά... στη διάσταση του αδερφού μου η πινακίδα των χαρακτηριστικών δίνει E στο πεδίο πρόσφυσης στο βρεγμένο οδόστρωμα και C στην κατανάλωση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.blackcircles.com/general/tyre-labelling/tyre-label

Τι περιλαμβανει το τεστ ενος ελαστικου ωστε να αναγραφουν οι σχετικες πληροφοριες στο αυτοκολλητο των χαρακτηριστικων .

 

http://www.blackcircles.com/general/tyre-labelling/more-to-a-tyre

Μερικα που δεν περιλαμβανει το συγκεκριμενο τεστ .

47 minutes ago, stratosg said:

Ο πατέρας μου είχε βάλει Kormoran στο αυτοκίνητο και τα άλλαξε σε ενάμιση χρόνο βρίζοντας και φωνάζοντας γιατί έλεγε ότι το αυτοκίνητο γλιστρούσε πολύ. Μου είπε μάλιστα να μη διανοηθώ να τα βάλω.

Ο αδερφός μου έχει ένα Seat Toledo 1.6Tdi 105Hp και η διάστασή του είναι 215/45/16. Πριν από μερικές εβδομάδες άλλαξε λάστιχα κι έβαλα τα Dunlop SP Sport Maxx, τα οποία όλοι θεωρούμε από τα καλά ελαστικά. Ο αδερφός μου λοιπόν παραπονιέται ότι τα λάστιχα σφυρίζουν όταν στρίβει στο δρόμο (δηλαδή είναι στα όρια να χάσουν την πρόσφυση), σπινάρουν σε κάθε φανάρι και σε βροχή που του έτυχε φοβήθηκε.

Ναι τα συγκεκριμένα ελαστικά είναι πολύ καλά αλλά... στη διάσταση του αδερφού μου η πινακίδα των χαρακτηριστικών δίνει E στο πεδίο πρόσφυσης στο βρεγμένο οδόστρωμα και C στην κατανάλωση. 

 Τα Kormoran δεν τα εχω δοκιμασει και δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα λαμβανω υπ οψην τις δικες σας ωστε να ειμαι επιφυλακτικος εαν τα δω σε δελεαστικη τιμη . Τα Dunlop (οχι την συγκεκριμενη διασταση ) οταν τα φορεσα ηταν αρκετα καλα στο στεγνο αλλα οταν περπαταγα βρεγμενο , πηγαινα με 30 ,σε εμενα γλυστραγαν πολυ . Για το σφυριγμα συμφωνω ,το ειχα και εγω .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει τα toyo proxes cf2 195/55/15 στα 290€ και τα continental premium 5 185/60/15 καπου 280-300€

Αξιζει το μικροτερο προφιλ; Ή κρατας το ιδιο και βαζεις ακριβα λαστιχα;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sirdimitris said:

Εχω βρει τα toyo proxes cf2 195/55/15 στα 290€ και τα continental premium 5 185/60/15 καπου 280-300€

Αξιζει το μικροτερο προφιλ; Ή κρατας το ιδιο και βαζεις ακριβα λαστιχα;

 Προσωπικη εμπειρια , τα Continental μου αρεσαν σαν νορμαλ οδηγηση και στο στεγνο και στο βρεγμενο , αλλα δεν ηταν για πολλα ζορια . Τα Toyo  δεν μου αρεσαν βρεγμενο .

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, dactilidis.john said:

Τα Michelin γιατι δεν τα αναφερει κανεις?

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολυ καλο λαστιχο αλλα ακριβο για εμενα .Το ειχα φορεσει και μου αρεσε . Η τιμη του ομως ειναι μαλλον τσιμπιμενη για τα δεδομενα της τσεπης μου αυτην την περιοδο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , dactilidis.john said:

Τα Michelin γιατι δεν τα αναφερει κανεις?

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το έχω αναφέρει πολλές φορές ότι είναι απο τα καλύτερα λάστιχα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμη παιζει πολυ αναλογα τη διασταση . Γιατι εγω εβαλα πριν 2 χρονια περιπου michelin 195/50/15 με 270€ και δεν μου φανηκαν και τοσο ακριβα και οπως περιμενα ειναι αγκυρες . Ρωτησα επειδη αναφερθηκαν παραπλησιες τιμες .

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει πολλές φορές ότι είναι απο τα καλύτερα λάστιχα 

Ποιο michelin; Το saver σε 185/60/15 που το φοραω εδώ και 2.5 χρόνια είναι τουλάχιστον μέτριο για να μην πω κακό. Μετα απο 1.5 χρόνο φαίνονται απείρως ταλαιπωρημένα/ξεραμενα. Πρωτη φορά λάστιχο μου στα 2.5 έτη είναι έτοιμο για την ανακύκλωση. Και δεν ξέρω τι θα βάλω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , man25 said:

Ποιο michelin; Το saver σε 185/60/15 που το φοραω εδώ και 2.5 χρόνια είναι τουλάχιστον μέτριο για να μην πω κακό. Μετα απο 1.5 χρόνο φαίνονται απείρως ταλαιπωρημένα/ξεραμενα. Πρωτη φορά λάστιχο μου στα 2.5 έτη είναι έτοιμο για την ανακύκλωση. Και δεν ξέρω τι θα βάλω ξανά.

Οκ  μην το ξαναβάλεις λοιπόν πήγαινε σε κάτι ανώτερο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ  μην το ξαναβάλεις λοιπόν πήγαινε σε κάτι ανώτερο... 

Η πλάκα είναι οτι στο passat (2.0 fsi) φόρεσα τα primacy hp και ήμουν ευχαριστημένος και φέτος πήγα στα pimacy 3 και μέχρι στιγμής όλα καλά. Εχεις να προτεινεις κάτι καλό σε αυτή τη διάσταση; (185/60/15)

Link to comment
Share on other sites

 Δεν ειμαι γρηγορος οδηγος οπωτε με φτηνα λαστιχα την βγαζω ανετα . Αυτην την περιοδο δοκιμαζω αυτα :

http://www.petlas.com/en/tire/elegant-pt311/PT311/

Μου κανει εντυπωση ομως οτι ενω η Vw αναφερει διαφορετικες πιεσεις εμπρος πισω ,αναλογα με το φορτιο , η εταιρια ελαστικων στην διασταση 175/70R14 λεει  36 σε ολα .Οταν δοκιμασα τις πιεσεις της εταιριας δεν μου αρεσε η συμπεριφορα ,οταν εχω 36 σε ολα οπως λεει η εταιρια του ελαστικου ,ολα ειναι μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , man25 said:

Ποιο michelin; Το saver σε 185/60/15 που το φοραω εδώ και 2.5 χρόνια είναι τουλάχιστον μέτριο για να μην πω κακό. Μετα απο 1.5 χρόνο φαίνονται απείρως ταλαιπωρημένα/ξεραμενα. Πρωτη φορά λάστιχο μου στα 2.5 έτη είναι έτοιμο για την ανακύκλωση. Και δεν ξέρω τι θα βάλω ξανά.

Οκ  μην το ξαναβάλεις λοιπόν πήγαινε σε κάτι ανώτερο... 

 

 

Edited by RAF JOHN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ  μην το ξαναβάλεις λοιπόν πήγαινε σε κάτι ανώτερο... 

 

Δυστυχώς όχι τα τέσσερα αυτοκίνητα της οικογένειας φοράνε μόνο michelin τα τελευταία 10 χρόνια. 

Κι εμένα απο το 1992 κι έπειτα όλα με michelin και πρωτη φορά δεν έκατσε σωστα σε αυτοκίνητο μας και δεν ξέρω πως να κινηθω. Σε ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , man25 said:

Η πλάκα είναι οτι στο passat (2.0 fsi) φόρεσα τα primacy hp και ήμουν ευχαριστημένος και φέτος πήγα στα pimacy 3 και μέχρι στιγμής όλα καλά. Εχεις να προτεινεις κάτι καλό σε αυτή τη διάσταση; (185/60/15)

Δυστυχώς όχι τα τέσσερα αυτοκίνητα της οικογένειας φοράνε μόνο michelin τα τελευταία 10 χρόνια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.