Jump to content
O Palios

Λαδια C3 συμβατα με DPF

Recommended Posts

11 minutes ago, dasauto said:

Πιστευω δυσκολα να σε καλυψουν, εκτος αν εχει καποιος εμπειρια ας απαντησει, δηλαδη αν καποιος δεν πατησε ουτε μια φορα στην αντιπρωσοποια για σερβις και του εβγαλε κατι μεσα στην εγγυηση και του το αλλαξαν.

Το 1ο σερβις ειναι στα 30.000 αρα οταν λενε οι αντιπροσωποι στα 10.000 η στα 15.000 παυουν να ειναι νομιμοι και αυτοι .

Edit : Η εταιρια μας λεει δηλαδη να μην πατησουμε το ποδι μας στα σερβις εως την ληξη της εγγυησης ,τα 30.000 χιλιομετρα δηλαδη . Πρωτοτυπο βεβαια .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

Το παν ειναι θεμα αντιπρωσοπου και καλης θελησης, ξερω περιπτωση που αλλαξε λαδια σε σταθμο της shell, δεν σφιξανε την ταπα καλα, και φυγανε τα λαδια, κολησε το μοτερ, κλαφτηκε ο ιδιωκτητης και ο αντιπροσωπος καλυψε την ζημια.

Αμα σου αρνηθει ο αντιπροσωπος πρεπει μετα να πας στον εισαγωγεα, (οπως γινετε στην vw) να τρεξεις και αν βγαλεις ακρη, και το ποιο πιθανον ο εισαγωγεας θα σου ριξει πορτα γιατι δεν του αφησες ποτε λεφτα ή θα σου κανει εκπτωση στο κοστος, για να σε γλυκανει.

 

Τεσπα ειμαστε offtopic το θεμα ειναι τα c3 λαδια, τωρα θα μπει ο μοντερειτορας και θα τα σβησει ολα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, dasauto said:

Το παν ειναι θεμα αντιπρωσοπου και καλης θελησης, ξερω περιπτωση που αλλαξε λαδια σε σταθμο της shell, δεν σφιξανε την ταπα καλα, και φυγανε τα λαδια, κολησε το μοτερ, κλαφτηκε ο ιδιωκτητης και ο αντιπροσωπος καλυψε την ζημια.

Αμα σου αρνηθει ο αντιπροσωπος πρεπει μετα να πας στον εισαγωγεα, (οπως γινετε στην vw) να τρεξεις και αν βγαλεις ακρη, και το ποιο πιθανον ο εισαγωγεας θα σου ριξει πορτα γιατι δεν του αφησες ποτε λεφτα ή θα σου κανει εκπτωση στο κοστος, για να σε γλυκανει.

Δεν αμφισβητω την καλη θεληση καποιων και τοσην ωρα σαφως δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι . Αλλα σκεψου λιγο,δεν ειναι περιεργο η πρωτη σφραγιδα να μπαινει στο τελος της εγγυησης ; τα 507 σαν long life θα κρατησουν 15-20.000 χιλιομετρα βαρια σε συνθηκες Ελλαδας (αν ημαστε Αμερικη θα κραταγαν τα διπλα λογω ανοιχτων διαδρομων ) .Απο τα 20.000 και πανω τι γινεται ; Καλυτερα να βαζεις ανα 10.000 τα 505,01 και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο  γιατι δεν νομιζω οτι κανενας μας αφησε 30.000 χιλιομετρα εν Ελλαδι τα λαδια του .Μολις πας για τα 30.000 ,δεν σου λενε οχι στα λαδια που θα τους πας γιατι απλα δεν εχεις εγγυηση και δεν μπορουνε να αρνηθουν .Ελπιζω να το καταλαβαινεις τι λεω . Στα 30.000 χιλιομετρα βαζεις οτι θελεις. Απλως εχεις εξασφαλισει ανα 10.000 το μοτερ σου αλλου με αλλαγες λαδιων με 505.01 και στα 30.000 χιλιομετρα πας νομιμα για το 1ο σερβις που ειναι εκτος εγγυησης με τα δικα σου λαδια . Γιαυτο ειπα παραπανω οτι δεν μπορουν να σου αρνηθουν τα λαδια σου .

Edit : διαφορετικος χρωματισμος .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, dasauto said:

Τεσπα ειμαστε offtopic το θεμα ειναι τα c3 λαδια, τωρα θα μπει ο μοντερειτορας και θα τα σβησει ολα.

Λαθος δεν ειμασε off topic. Τα λαδια ειναι το θεμα μας  και οι διαφορες τις εργοστασιακης 507 με τα C3 .

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου είπαν κάθε 15.000 χλμ σέρβις η 1 χρόνο ότι έρθει πρώτο (το πρώτο δωρεάν) αλλά το on-board computer λέει στα 30.000χλμ.

Λάδια τόσα χλμ δεν θα αφήσω. Εγγύηση έχω 4 χρόνια και κάνω περίπου 10-15.000 χλμ τον χρόνο..

Ακόμα στο μανουαλ έχει αλλαγές λάδια και κάθε 7500 χλμ. (που μάλλον εκεί με βλέπω).

Ακόμα τα 507.00 λάδια θέλουν και μια προδιαγραφη για το πετρέλαιο Εn 500 κάτι

Έχουμε έχω τέτοιο πετρελαίο η τσάμπα μιλάμε για τα καλά 505 η 507;;

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2016 at 5:56 AM, PsilosTdi said:

Εμενα μου είπαν κάθε 15.000 χλμ σέρβις η 1 χρόνο ότι έρθει πρώτο (το πρώτο δωρεάν) αλλά το on-board computer λέει στα 30.000χλμ.

Λάδια τόσα χλμ δεν θα αφήσω. Εγγύηση έχω 4 χρόνια και κάνω περίπου 10-15.000 χλμ τον χρόνο..

Ακόμα στο μανουαλ έχει αλλαγές λάδια και κάθε 7500 χλμ. (που μάλλον εκεί με βλέπω).

Ακόμα τα 507.00 λάδια θέλουν και μια προδιαγραφη για το πετρέλαιο Εn 500 κάτι

Έχουμε έχω τέτοιο πετρελαίο η τσάμπα μιλάμε για τα καλά 505 η 507;;

 Το 1ο σερβις ειναι 30.000 χιλιομετρα ,οτι λεει το καντραν του αυτοκινητου ,γιαυτο δεν μπορει να σου πει οχι στα λαδια που θα βαλεις αλλα τοτε μονο .Συμφωνα με τον κατασκευαστη και την επισημη γραμμη σερβις της Vw ( οχι των σαινιων αντιπροσωπων ) τοτε να πας αντιπροσωπια για σερβις , δεν σου αρνουντε ουτε τα λαδια που θα τους πας τοτε ουτε την σφραγιδα .

Αλλαξε τα λαδια σου ανα 10.000 σε δικο σου φιλο μαστορα (οχι στην αντιπροσωπια )και βαζε 5-40 C3 505,01 χωρις φοβο , ειναι συμβατα με DPF και μηχανη .

Ναι,τα 504.00/507.00 ειναι λαδια που για να τα χρησιμοποιησεις κανονικα θελουν συγκεκριμενη ποιοτητα καυσιμου ,στην περιπτωση μας EN 590 πετρελαιο .

https://en.wikipedia.org/wiki/EN_590

Πρεπει το πετρελαιο να ειναι 51+ κετανια και 0.01% περιεκτικοτητα σε θειικη τεφρα . Αυτο ειναι απαραιτητο γιατι το 507.00 λαδι δεν μπορει να διαχειριστει και να ενσωματωσει σωστα καυσιμο με πολυ θειο κατα την διαρκεια της αναγεννησης του DPF . Πολυ θειο στα καυσιμα ισουτε με σπασιμο της λιπαντικης ικανοτητας του 507.00 λαδιου σε πολυ νωριτερα χιλιομετρα παροτι ειναι long life ,κατι που φυσικα δεν ισχυει με το 505,01 ,δεν υπαρχει αυτος ο EN 590 περιορισμος καυσιμου για να χρησιμοποιησεις 505,01 .

Τωρα εαν οι Ελληναρες πρατηριουχοι εχουν ανοθευτο πετρελαιο ,μπορουμε ανετα να εχουμε 507.00 προδιαγραφη και φυσικα να κραταμε το φιλτρο πετρελαιου στα 60.000 χιλιομετρα γιατι και αυτο παει με την ποιοτητα καυσιμου . Εαν ειναι καυσιμο που δεν ακολουθει την EN 590 προδιαγραφη για τερμα κατω % θειου ,οπως το ειπες τζαμπα μιλαμε .Το ασχημο ειναι οτι με μη EN 590 προδιαγραφη ,το 507.00 λαδι ειναι ακαταλληλο για χρηση ,οπως ειπα ,σπαει πολυ νωρις ,δεν μπορει να δεχτει θειο στα καυσιμα .

Παραθετω και για του λογου το αληθες τα σερβις  ,κοιτα τα διαστηματα και τι ποιοτητα καυσιμου πρεπει να εχεις για να κρατας το φιλτρο . Αναφερει στα 7.500 ,30.000,60.000,90.000 τα φιλτρα .Στα 7.500 οταν εχεις πετρελαιο με παρα πολυ θειο ,στα 30.000 οταν δεν βαζεις EN 590 προδιαγραφη και στα 60.000 οταν βαζεις πετρελαιο με EN 590 .Απο την στιγμη που δεν κρατανε ουτε 20.000 τα φιλτρα πετρελαιου καταλαβαινεις τι πετρελαιο βαζουμε . Συνεπως το 507.00 λαδι εκτος ολων των αλλων που κουβεντιαζουμε με τοσες δημοσιευσεις ειναι μαλλον ακαταλληλο και  λογω μη ποιοτικου καυσιμου στην χωρα μας . Το 505,01 δεν εχει τετοιες προδιαγραφες οπωτε το βαζεις αφοβα αλλα δεν το κρατας σαν Long life ,το αλλαζεις κανονικα μεχρι 10.000 χιλιομετρα  .

IMG_2153.JPG

Edit : διαφορετικοι χρωματισμοι .

Edited by O Palios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έκανα μια αλλαγή λάδια φίλτρο μιας και και πήγα να δουν το αμάξι για ένα θέμα (που τελικά έφτιαξε μόνο του

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, PsilosTdi said:

Εγώ σήμερα έκανα μια αλλαγή λάδια φίλτρο μιας και και πήγα να δουν το αμάξι για ένα θέμα (που τελικά έφτιαξε μόνο του ).

Τους πήγα τα liqui moly Top Tec 4200 κανένα Πρόβλημα πληρωσα φίλτρο λαδιού εργασία αλλαγής και ροδέλα 38€.

Τώρα να πω τι είδα με την αλλαγή λαδιού....

Στο δρόμο για το συνεργείο το πρωί Αττική οδό με εξωτερική θερμοκρασία 26c το άνοιξα για λίγο μέχρι 150 χλμ και ανέβασε θερμοκρασία λαδιού 116c

Όταν γύρισα το μεσημέρι με θερμοκρασία 35c

Το άνοιξα αρκετά μέχρι 195 χλμ και η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 108c.

Ακόμα εντύπωση μου κάνει το ποσό γρήγορα πέφτει αν πάω κανονικά η αν το αφήσω ρελαντί για λίγο πριν το σβήσω.

Το δούλεμα του μοτέρ είναι ποιο γλυκό και στην εκκίνηση δεν έχω θόρυβο όπως πριν.

Χλμ που έγινε η αλλαγή 4950 χλμ (ναι ξέρω υπερβολή τόσο νωρίς αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα).

Επόμενη αλλαγή στης 15000χλμ με ακόμα ποιο ποιοτικά λάδια (Amsoil)

Χαλάλι τα 30€ παραπάνω αν είναι να δουλεύει έτσι το μοτέρ μου.

 Πρωτον κατ εμε , κακως ανοιξες καινουρια λαδια , δεν προλαβαν ουτε να κολλησουν μεσα στην μηχανη αλλα οπως βολευεσαι . Δευτερον τι ειδους αλλαγη ηταν αυτη στα 5.000 χιλιομετρα ; Ποιος σου το προτεινε ; Τριτον και φαρμακερο . Η Amsoil , εφ οσων βλεπω οτι πας για 507.00 προδιαγραφη , δεν την εχει . Δεν εχει πιστοποιηση για 507. 00 προδιαγραφη . Η λιστα των εγκεκριμενων 507. 00 απο την Vw : http://www.anciravolkswagen.com/blogs/949/wp-content/uploads/2015/05/Approved-Oil-List.pdf . Αρα αντι να βαλεις τουλαχιστον ενα πιστοποιημενο 507. 00 και  να τηρησεις ευλαβικα το βιβλιο ( που δεν το βλεπω , 5.000 χιλιομετρα αλλαγη λαδιου δεν κανει κανενας  , η Amsoil δεν εχει 507. 00 προδιαγραφη ) εφ οσων δεν θελεις να ακολουθησεις την C3 προδιαγραφη , πας κατευθειαν  σε ενα μη πιστοποιημενο . Απο το κακο στο χειροτερο σε βλεπω .

Link to comment
Share on other sites

Έχει η Amsoil 507.00 λάδι

Και μάλιστα με πολύ καλές προδιαγραφές.

http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/european/european-car-formula-5w-30-synthetic-motor-oil/

Όσο για την αλλαγή που έκανα ποιο νωρίς μάλλον καλό του έκανε αν κρίνω από το πως δουλεύει, ακούγετε το TDi μου

Link to comment
Share on other sites

Castrol 5w30 ειχες πριν; Τα εχω κ εγω 4000κμ και θελω να βαλω amsoil γιατι ακουω τα ωστηρια..και ενοχλητικους ηχους στην εκκινηση!

Το δούλεμα του μοτέρ είναι ποιο γλυκό και στην εκκίνηση δεν έχω θόρυβο όπως πριν.

Χλμ που έγινε η αλλαγή 4950 χλμ (ναι ξέρω υπερβολή τόσο νωρίς αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα).

Επόμενη αλλαγή στης 15000χλμ με ακόμα ποιο ποιοτικά λάδια (Amsoil)

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, PsilosTdi said:

Έχει η Amsoil 507.00 λάδι

Και μάλιστα με πολύ καλές προδιαγραφές.

http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/european/european-car-formula-5w-30-synthetic-motor-oil/

Όσο για την αλλαγή που έκανα ποιο νωρίς μάλλον καλό του έκανε αν κρίνω από το πως δουλεύει, ακούγετε το TDi μου .

Έτσι και αλλιώς επόμενη αλλαγή είναι σε 10000 χλμ.

Στο σέρβις των 15000 χλμ.

Η Amsoil δεν εχει 507 . 00 λαδι , καταλαβε το , δεν εχει παρει εγκριση απο την Vw .

Κοιτα τα ψιλα γραμματα . http://www.amsoil.com/lit/databulletins/g3395.pdf

*All trademarked names and images are the property of their respective owners and may be registered marks in some countries. There is no affiliation or endorsement claim, express or implied, made by their use. AMSOIL products are formulated to meet or exceed the performance requirements set forth by the manufacturers of all applications shown/listed here.

* Όλα εμπορικό σήμα ονόματα και οι εικόνες είναι ιδιοκτησία των αντίστοιχων ιδιοκτητών τους και μπορούν να καταχωρηθούν τα σήματα σε ορισμένες χώρες . Δεν υπάρχει υπαγωγή ή την έγκριση αξίωση , ρητή ή σιωπηρή , από τη χρήση τους . Τα προϊόντα AMSOIL σχεδιασμένο για να καλύπτουν ή υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις επιδόσεων που ορίζονται από τους κατασκευαστές του συνόλου των αιτήσεων που φαίνεται / παρατίθενται εδώ .

Got it ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είναι λοιπόν; Στο ότι το λαδι υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SkyNet said:

Το πρόβλημα που είναι λοιπόν; Στο ότι το λαδι υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές;

Sent from my iPad using Tapatalk

Επειδη το λεει η Amsoil οτι υπερκαλυπτει ,ειναι σιγουρο ; Αυτα τα λαδια εφ οσον δεν εχουν καμμια εγκριση ,δεν εχουν σταθερες φορμουλες .Οι εγκρισεις κλειδωνουν την αξιοπιστια της φορμουλας .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το λεει η Amsoil οτι υπερκαλυπτει ,ειναι σιγουρο ; Αυτα τα λαδια εφ οσον δεν εχουν καμμια εγκριση ,δεν εχουν σταθερες φορμουλες .Οι εγκρισεις κλειδωνουν την αξιοπιστια της φορμουλας .

Αν δεν εμπιστεύεσαι κορυφαια εταιρία είναι δικαίωμα σου. Απο εκεί και πέρα δηλώσεις του στιλ "δεν έχουν σταθερή φόρμουλα" μόνο παραπλανητικές μπορεί να είναι. Αν δεν έχουμε κάνει αναλύσεις απο διάφορες παρτίδες και να είμαστε σίγουροι με αποδείξεις είναι απλά εικασίες.

Όσο για την Amsoil έβαζα σε 2 απο τα αυτοκίνητα μου ένα Ευρωπαϊκό κι ένα Γιαπωνέζικο στα πλαίσια πάντα των προδιαγραφών των κατασκευαστών και δεν είχα αντιμετωπίσει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, SkyNet said:

Αν δεν εμπιστεύεσαι κορυφαια εταιρία είναι δικαίωμα σου. Απο εκεί και πέρα δηλώσεις του στιλ "δεν έχουν σταθερή φόρμουλα" μόνο παραπλανητικές μπορεί να είναι. Αν δεν έχουμε κάνει αναλύσεις απο διάφορες παρτίδες και να είμαστε σίγουροι με αποδείξεις είναι απλά εικασίες.

Όσο για την Amsoil έβαζα σε 2 απο τα αυτοκίνητα μου ένα Ευρωπαϊκό κι ένα Γιαπωνέζικο στα πλαίσια πάντα των προδιαγραφών των κατασκευαστών και δεν είχα αντιμετωπίσει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Sent from my iPad using Tapatalk

Κορυφαια εταιρια θεωρηται καποια που σεβεται τους διεθνης κανονισμους χαρακτηρισμου προιοντων και στανταρ .Οχι καποια που σου λεει οτι ειναι καλη επειδη "Αυτη " το ειπε . Ανευ εγκρισεων απο καπου ,η μια παρτιδα λαδιου μπορει να εχει αλλη χημικη φορμουλα απο την επομενη γιατι δεν δεσμευτηκε ποτε απο καποια στανταρ . Οτι θελει κανει .Και ολα αυτα δεν ειναι εικασιες .Η Amsoil δεν υπαρχει εως τωρα σε καμμια εγκεκριμενη λιστα κατασκευαστων αυτοκινητων . Μου αρεσε οτι ενω ελεγα για 505.01 C3 που εχουν εγκριση ,σε καποιους ξυνιζε . Τωρα που μιλαμε για λαδι αγνωστου συνθεσεως, χωρις δεσμευση σε τι συνθεση ειχε πριν απο ενα μηνα η σε τι συνθεση θα εχει μετα απο ενα μηνα ,ακουω γαργαρες . Μενω αφωνος .

Edit : Κατα τα αλλα μονο 507.00 εε;

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

Castrol 5w30 ειχες πριν; Τα εχω κ εγω 4000κμ και θελω να βαλω amsoil γιατι ακουω τα ωστηρια..και ενοχλητικους ηχους στην εκκινηση!

 

Δεν ξέρω τι μάρκα βάζει η VW για πρώτη τοποθέτηση.

Είχα ρωτήσει 3 διαφορετικούς τεχνικόυς σύμβουλους και είπα πάρει 3 διαφορετικές απαντήσεις.

Amsoil δεν έχω βάλει ακόμα.

Έβαλα liqui moly 5w/30 Top Tec 4200. 45€ τα 5 λίτρα στο γνωστό λαδάδικο στην Φραντζή.

Η διαφορά είναι εμφανής.

Ακόμα και η γυναίκα μου κατάλαβε την διαφορά στο δούλεμα του μοτέρ!

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2016 at 11:15 PM, PsilosTdi said:

Δεν ξέρω τι μάρκα βάζει η VW για πρώτη τοποθέτηση.

Την συγκεκριμενη περιοδο η Vw  βαζει Castrol σαν πρωτο λαδι μεσα .

 

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=466331

Αλλη μια ενδιαφερουσα συζητηση για την υπεροχη του  5w-40 ρευστοτητα εναντι του 507,00 λαδιου . Εν συντομια , τα 507.00 λαδια μετα απο συλλογη δειγματων που κανουν τα συγκεκριμενα μελη του φορουμ και αναλυσεις , δειχνουν οτι με το Rotella T6 σε 5w-40 ρευστοτητα , η μηχανη εχει πολυ  λιγοτερη φθορα σε σχεση με τα 507,00 λαδια που προτεινει η Vw . Φυσικα με Dpf δεν μπορουμε να βαλουμε το Rotella T6 αλλα μπορουμε οπως εχω ηδη βαλει καποια λαδια στην πρωτη δημοσιευση αυτου του θεματος να εχουμε και προστασια στην μηχανη με 5w-40 505,01 λαδι και προστασια στο Dpf με C3 κατηγορια . Ιδιως αυτη η φραση τα λεει ολα :

".... The increased cam wear has been shown to be a result of using 5W30 oil instead of 5w40. This has been discussed thoroughly in this forum. The wear was also on cams that used 5W30 505.01 oil; 5W40 oiled cams didn't show as much wear. ..." ( Με πρασινο η μεταφραση εδω : ... Αυτο εχει συζητηθει διεξοδικα σε αυτο το forum ... )

Φυσικα μιλαει για τους εκκεντροφορους αλλα εφ 'οσων το 5w-40 μπορει να προστατευσει αποτελεσματικα τους εκεντροφορους μιας PD μηχανης οι οποιοι ανεβαζουν ανετα στους 150C+ βαθμους το λαδι λογω βεβαρημενου ρολου να ανοιγουν και τα μπεκ μαζι ,σκεφτειτε ποσο πιο ανετα ειναι τα πραγματα στις δικες μας μηχανες . Και ποσο πιο καλυτερα .

Edit:διαφορετικοι χρωματισμοι .

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας κανει την αναβαθμιση λογισμικου για τα καυσαερια στο 1.2 tdi που εχω ,μετρησα και το ποσοσστο τεφρας που εχει . Στα 44.000 χιλιομετρα ,βαζοντας απο τα πρωτα 1.000 5w-40 C3 505,01 λαδι ,εχω 8,7 γρμ απο 70 γρμ που ειναι το μεγιστο , δηλαδη 12,4% ,η αλλιως 1γρμ ανα 5.057 χιλιομετρα . Θα ξανακοιταξω στα 50.000 να δω με την αναβαθμιση εαν ανεβαινει με τον ιδιο ρυθμο το % τεφρας . Παντως με 5w-40 C3 505,01 λαδι η μεγιστη ζωη το dpf (στα χαρτια παντα και με αυτο τον ρυθμο ) ειναι  αλλες 310.000 χιλιομετρα ,συνολο 350.000 περιπου χιλιομετρα . Με 5w-40 C3 505,01 λαδι παντα και οχι με το εγκεκριμενο 507.00 λαδι .

 

 Στα 47.700 χιλιομετρα βαζοντας απο τα πρωτα 1.000 5w-40 C3 505,01 λαδι ,εχω 9,4 γρμ απο 70 γρμ που ειναι το μεγιστο , δηλαδη 13,4% ,η αλλιως 1γρμ ανα 5.074 χιλιομετρα . Αναμενομενη ζωη του dfp ειναι τα 350.000+ συνολικα χιλιομετρα ,δηλαδη 310.000+ χιλιομετρα ακομα . Με 5w-40 C3 505,01 λαδι παντα και οχι με το εγκεκριμενο 507.00 λαδι συν του οτι βαζω 2Τ (διχρονο μιξης ) ακαπνο μεσα στο πετρελαιο απο τα 2.500 χιλιομετρα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.