Jump to content
kosigal

Αλλαγή παραφλου σε 1.8 tsi

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά ήθελα την γνώμη σας έχει αλλάξει κανείς το παραφλου στο αμάξι τού;;;; νομίζω ότι μετά από κάποια χρόνια πρέπει να γίνεται μία αλλαγή συνέχεια σε κίνηση και θερμοκρασίες αυτά τα νερά.... Ρώτησα αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν αλλάζονται σε κάποια χιλιόμετρα είναι στην κρίση του κάθε ιδιοκτήτη..... οπότε εγώ που το σκέφτομαι Ρώτησα και τιμή 18€ το λίτρο και πέρνει σχεδόν 3 λιτρα....να βάλω αυτά ή έχετε βάλει εσείς κάτι πιό καλό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα άλλαξα αντλία νερού και έγινε η αλλαγή αλλά δεν έβαλα 3 λίτρα g12 και πόσο μάλλον δεν κάνει 18 ευρώ (έλεος αυτή η αντιπροσωπία). Το G12 το πήρα 7,30 απλά δεν θυμάμαι αν ήταν συσκευασία 1 ή 1,5 λίτρου και βέβαια μετά συμπληρώνεις με το νεράκι. Όσο για το αν χρίζουν αλλαγή σε κάποια χιλιόμετρα αυτό δεν το ξέρω... Πάντως σε κανένα αυτοκίνητο δεν έχω αλλάξει ποτέ παρά μόνο αν προέκυπτε κανένας καμένος θερμοστάτης ή κανένα σπασμένο ψυγείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

.Όσο για το αν χρίζουν αλλαγή σε κάποια χιλιόμετρα αυτό δεν το ξέρω... Πάντως σε κανένα αυτοκίνητο δεν έχω αλλάξει ποτέ παρά μόνο αν προέκυπτε κανένας καμένος θερμοστάτης ή κανένα σπασμένο ψυγείο.

    Το αντιψυκτικό θέλει ολοκληρωτική αλλαγή κάθε 2-3 χρόνια και ξέπλυμα με απεσταγμένο νερό όχι τόσο επειδή  ελαττώνονται οι αντιψυκτικές του ιδιότητες (αν πάει από το -35 στο -15 δεν χάλασε και ο κόσμος) , αλλά με το καιρό αλλάζει το ΡΗ του και γίνεται όξινο με αποτέλεσμα να αρχίζει να "τρώει" διάφορα μέταλλα. Στην αρχή οι πρώτες που την πατάνε είναι οι φλάτζες , ακολουθεί η αντλία νερού και έπεται συνέχεια...

Ένας συχνός έλεγχος με βολτόμετρο είναι χρήσιμος για να δούμε πόσο έχει προχωρήσει η ηλεκτρόλυση.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα θα αγοράσεις ένα όργανο μέτρησης αντιψυκτικού. Σαν και αυτό (και εγώ το ίδιο έχω ): http://eshop.carner.gr/organa-metrhshs-antipsyktikoy-kai-batarias-39504

Μετά ψάξε στο βιβλιαράκι του Ι.Χ σου πόσους βαθμούς πρέπει να είναι το αντιψυκτικό και μέτρησε το. Δεν είναι καιρός για χορηγίες. 

Στην δικιά μου  περίπτωση το βιβλιαράκι γράφει ότι είναι για -17 °C. Το είχα μέτρηση όταν ήταν καινούργιο το ΙΧ (2008). Κάθε χρόνο το τσεκάρω. Μέχρι στιγμής είναι ok.

Οι αναλογίες είναι για το δικό μου πάντα:

Α. 50%αντιψυκτικό + 50% νερό = -35°C.

Β.30% αντιψυκτικό + 70% νερό = -17 °C.

Αγοράζω πάντα γνήσιο αντιψυκτικό αλλά το φτιάχνω μόνος μου.  

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Πρώτα από όλα θα αγοράσεις ένα όργανο μέτρησης αντιψυκτικού. Σαν και αυτό (και εγώ το ίδιο έχω ): http://eshop.carner.gr/organa-metrhshs-antipsyktikoy-kai-batarias-39504

 

    Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά με αυτό θα δει μόνο τους βαθμούς και όχι πόσο προχωρημένη είναι ή όχι η ηλεκτρόλυση. Κάποιοι με αυτό το όργανο (ονόματα δεν λέμε) μετρούσαν μετά από 3-4 χρόνια και έβλεπαν ότι αντί για -35 C είχε πάει στο -20C, έβγαζαν λοιπόν το νερό από το παγουράκι και στη θέση του έβαζαν αδιάλυτο αντιψυκτικό με αποτέλεσμα το οργανάκι να δείχνει κάπου -30 , οπότε όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

    Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά με αυτό θα δει μόνο τους βαθμούς και όχι πόσο προχωρημένη είναι ή όχι η ηλεκτρόλυση. Κάποιοι με αυτό το όργανο (ονόματα δεν λέμε) μετρούσαν μετά από 3-4 χρόνια και έβλεπαν ότι αντί για -35 C είχε πάει στο -20C, έβγαζαν λοιπόν το νερό από το παγουράκι και στη θέση του έβαζαν αδιάλυτο αντιψυκτικό με αποτέλεσμα το οργανάκι να δείχνει κάπου -30 , οπότε όλα καλά?

Μετράω πάντα από το ψυγείο και συμπληρώνω ΠΑΝΤΑ στο παγούρι αντιψυκτικό αραιωμένο για  -17 °C .

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Μετράω πάντα από το ψυγείο και συμπληρώνω ΠΑΝΤΑ στο παγούρι αντιψυκτικό αραιωμένο για  -17 °C .

Η διαφωνία μου δεν είναι αν κάνεις καλά τη μέτρηση ή όχι, (καλά την κάνεις) . Διάβασες πιο πάνω που έγραψα ότι θέλει αλλαγή το ψυκτικό γιατί αν έχει προχωρήσει η ηλεκτρόλυση  το ψυκτικό γίνεται οξύ και διαβρώνει μέταλλα?  (το βιντεάκι το είδες όλο, για να καταλάβεις σε τι ακριβώς αναφέρομαι?)   Ένας λοιπόν που θέλει να ελέγξει αν το ψυκτικό του είναι ασφαλές το οργανάκι αυτό είναι εντελώς άχρηστο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει. Το αντιψυκτικό ξεκινάει αλκαλικό κ περιέχει πρόσθετα που προστατεύουν τα μέταλλα από την διάβρωση κ το κρατάνε αλκαλικό. Αυτά όμως τα πρόσθετα δεν αντέχουν για πάντα με αποτέλεσμα το αντιψυκτικό να γίνεται σιγά σιγά όξινο κ να ξεκινά η διάβρωση των μετάλλων. Μπορεί κανείς να μετρήσει εύκολα το pH, με πεχάμετρο ή πεχαμερικές ταινίες που είναι πολύ φθηνές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σάς ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις σας παιδιά....θα πέσει ενημέρωση στο τι θα κάνω μόλις γυρίσω από διακοπές 

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα και είπα να πάω να το δω όπως μου ειπατε.... χαμός δεν υπάρχει τίποτα ανοιχτό ο μηχανικός μου 29 ανοίγει.... οπότε αφού με έτρωγε ή τσέπη μου πήγα αντιπροσωπεία....εκεί αλλάξανε το παραφλου 1.5 λίτρο με απιονισμενο νερό 4λιτρα αυτή ήταν η αναλογία που έπρεπε να μπεί μου είπαν... κόστος 40€ μαζί με εργασία....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είδες με τα μάτια σου το απιονισμένο νερό??

Αν ναι όλα καλά!!Είσαι οκ.

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα παραφλού στο αυτοκίνητό μου. Ο μάστορας το τράβηξε με σύριγγα και δεν ξεβίδωσε την τάπα ώστε να βγει μόνο του. Έκανε καλά ή όχι;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα παραφλού στο αυτοκίνητό μου. Ο μάστορας το τράβηξε με σύριγγα και δεν ξεβίδωσε την τάπα ώστε να βγει μόνο του. Έκανε καλά ή όχι;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Το σωστο ειναι απο την ταπα. Οτι και να κανεις μενει παλιο μεσα εκτος αν το ξανααδειασεις σε καμια βδομαδα ωστε να εχει αναμιχθει το παλιο με το καινουριο
Link to comment
Share on other sites

Κολλαρο ψυγειου αδειασμα, γεμισμα με απ. Νερο , αδειασμα και g13+απ. Νερο και μετρηση με διαθλασιμετρο να ερθει στη σωστη αναλογια.
Η σωστη δουλεια κοστιζει και θελει χρονο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , nikdev said:

Η σωστη δουλεια κοστιζει και θελει χρονο.

Αυτό ξαναπέσ το, λίγοι δίνουν βάση στο θέμα αυτό και πολλά τα θέματα που μπορούν να προκύψουν από κει κ πέρα..(αναμίξεις ασύμβατων, ηλεκτρολύσεις και και και)

Link to comment
Share on other sites

Βαριούνται να κάνουν σωστή δουλειά..

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.