Jump to content
Nikos123

Αγορά πρώτου αυτοκινήτου:Polo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω να αγοράσω το πρώτο μου αυτοκίνητο και μετά από πολύ σκέψη κατεληξα στο polo.20 χρόνων είμαι ναυτικος στο επάγγελμα και σπουδάζω στην Αθήνα. Μετά από λιγο ψάξιμο στο car και σύμφωνα με τα λεφτά που διαθέτω  (4 χιλ. και κάτω) είδα κάποια polo που μου άρεσαν αλλά καθώς είμαι πρωταρης δεν ξέρω ποιο να αποφασίσω και γιατί. Θα ήθελα τα φώτα σας επί του θέματος αν είναι εύκολο. Τα φίλτρα που βάζω στην αναζήτηση είναι αυτα στην εικόνα. Οποία βοήθεια-συμβουλή δεκτή. 

Ευχαριστώ εκ προτέρων 

Screenshot_20160821-061007.png

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλώς μας βρήκες.

Για να βάζεις στα φίλτρα την επιλογή >100hp, ψάχνεις για 1.4 100hp ή 1.6 125hp; Αυτά νομίζω παίζουν με 4000€, ίσως να βάλεις και τα κυβικά στα φίλτρα. Θα προτιμούσα για πολλούς λόγους το 1.4. Φαντάζομαι θες λίγη δύναμη σε κινητήρα για να κανεις και ενα ταξίδι οποτε ευκαιρείς, αλλα να σου κανει και οικονομία στις καθημερινές μετακινήσεις στη σχολή.

Δεν το εχω ψάξει πολυ, αλλα νομίζω με 4000€ μπορεις να βρεις ενα Polo του 2004-2005 με λιγότερα χιλιόμετρα από τα 150k. Να προσέξεις να εχουν γίνει τα σέρβις οπως πρεπει, οπωσδήποτε να το ελέγξεις με έναν μηχανικό.

Στα πρωτα έξοδα -πέραν της αγοράς- να υπολογίσεις διαφορα κόστη που θα χρειαστούν ή θα τύχουν, π.χ. ασφαλιση, μια αλλαγη λαδιών ή ενα μικρό σέρβις, συναγερμος αν δεν εχει ( ; -αναλόγως των αναγκών σου), τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

1.4 ψάχνω αυτό με τα 101 άλογα καθώς έχω ακούσει ότι καίει λιγότερο από τα 75 άλογα αλλά δε θέλω να πάω και στο 1.6 γιατί θα έχω πιο πολλά έξοδα. Τι να προσέξω όταν εν τελη καταλήξω σε μια αγορά;

Εννοείται ότι θα το πάω και σε συνεργείο αλλά υπάρχει κάτι που θα μου έλεγες εσύ το οποίο αν το έβλεπα σε πόλο να μην το έπαιρνα;

Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι καταρχην να ελεγξεις τα χλμ αν ειναι πραγματικα να μην εχει τρακαριστει να μην εχει σαπιλες και στην οδηγικη του συμπεριφορα να ειναι ενταξει.. συνηθως ενα αμαξι με ψηλοφθαρμενο τιμονι λεβιε ταχυτητων και πενταλ εχει ξεπερασει τα 100.000χλμ οποτε κοιτα να μην σου πουλανε φουμαρα..ελεγξε σε ραμπα τι γινεται απο κατω με τα ψαλιδια το σκαφος του αυτοκινητου το σασι, τον αξονα κλπ κοιτα για βιβλιο σερβις τις λεπτομερειες, στην οδηγικη συμπεριφορα οταν πηγαινεις ευθεια κοιτα να μην γερνει το τιμονι σου σε μια κατευθυνση δοκιμασε και για κανενα αποτομο φρεναρισμα να δεις πως σταματαει..ο συμπλεκτης αν ειναι μαλακος και απομωμονωνει ψηλα σημαινει οτι σιγα σιγα λεει το ποιημα..ρωτα ποτε αλλαξε λαστιχα και δες ημερομηνια το ιδιο και για την μπαταρια..αυτα εν οληγεις αν καπου εκανα λαθος η παρελειψα κατι ας με διορθωσει καποιος..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Νομίζω τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα είπε ο @TeoFele.

Αυτά βέβαια δεν ισχύουν μόνο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλα για όποιο και αν κοιτάξεις.

Στα χιλιόμετρα αυτά (100-130k), σίγουρα μια προσοχή παραπάνω πέρα από το δίσκο-πλατό θέλει και ο καταλύτης. Θα ειναι λίγο μπουκωμενο το αυτοκίνητο στις ψηλές στροφές, θα ανάβει και η ενδεικτική λυχνία καυσαερίων, αλλα λογικά θα ειναι σβησμένη στο συνεργείο (μέχρι να ξανανάψει η ένδειξη). Μια ερώτηση και για τον καταλύτη στον πωλητή δε βλάπτει (αν & οκ, ξέρουμε πως αγοράζοντας μεταχειρισμένο, κάποια πράγματα θα τα βρούμε μπροστά μας).

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Μααλιστα σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κατάλαβα περίπου τι να προσέξω και τι να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου. Σε καμία 20αρια μέρες που ξεμπαρκαρω θα κανω τις επαφές και θα έχετε νέα μου. 

Edited by Nikos123
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να μιν εχει θεμα το σαζμαν.ολα τα 1.4 ποναν πολι εκει.ιδιο σαζμαν εχουν και τα 75αρια και τα 101!τα αλα στα ειπαν και τα παιδια!!μαζι με το αμαξι αν το παρεις με το καλο παρε και ενα σετ ιμαντες να εισαι σιγουρος!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει παλαιοτερα στο ιντερνετ για μια εταιρια που υπηρχε μονο στην αθηνα προς το παρον που ειναι η δουλεια τους να ελεγχουν μεταχειρισμενα αυτοκινητα για τους υποψηφιους αγοραστες. Βεβαια δεν γνωριζω τι κοστος εχει αυτο νομιζω κανα 70€ με 100€ αλλα το αυτοκινητο το περνανε κοσκινο..μιλαμε για πολυ λεπτομερια.. βρισκουν τα παντα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 ευρω εχει η διαδικασια.οντως κοσκινο το αμαξι.πατα στο google θα τους βρεις.δουλευα σε μια μαντρα αυτοκινητων και ενας υποψηφιος αγοραστης τους ειχε φερει.περασε το αμαξι απο ελεγχο κ τελικα δε το πηρε.βρηκαν τα χιλιομετρα πειραγμενα και στουκα στο φτερο

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , TeoFele said:

Ειχα διαβασει παλαιοτερα στο ιντερνετ για μια εταιρια που υπηρχε μονο στην αθηνα προς το παρον που ειναι η δουλεια τους να ελεγχουν μεταχειρισμενα αυτοκινητα για τους υποψηφιους αγοραστες. Βεβαια δεν γνωριζω τι κοστος εχει αυτο νομιζω κανα 70€ με 100€ αλλα το αυτοκινητο το περνανε κοσκινο..μιλαμε για πολυ λεπτομερια.. βρισκουν τα παντα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.spotmechanic.gr/

 

Link to comment
Share on other sites

εγινε σας ευχαριστω πολυ παιδια..θα εχετε νεα μου σε καμια δεκαρια μερες που θα ξεμπαρκαρω και θα το ψαξω απο κοντα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.