Jump to content
Highliner

Ένδειξη χαμηλής πίεσης ελαστικών

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι εδώ και 1 μήνα κάτοχος ενός Passat 1.8 tsi 2012 Highline.

Κατά τη διαδρομή στην εθνική οδό μου εμφανίστηκε η ένδειξη για την χαμηλή πίεση των ελαστικών. Σταμάτησα στο πρώτο βενζινάδικο και συμπλήρωσα αέρα στα λάστιχα (235/45/17) σύμφωνα με την υπόδειξη στην τάπα της βενζίνης. Η ένδειξη δεν έσβησε και παραμένει παρά τους ελέγχους που έχω ξανακάνει στην πίεση των ελαστικών φροντίζοντας να είναι πάντα στα πλαίσια του κατασκευαστή. Έχω παρακολουθήσει στο διαδίκτυο τρόπους για να σβήσει αλλά το αυτοκίνητο δεν έχει πλήκτρο ούτε στο ντουλαπάκι του συνοδηγού ούτε δίπλα από τον λεβιέ ταχυτήτων. Άν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο θα είμαι ευγνώμων.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλορίζικο το νέο αυτοκίνητο, πραγματικά πολύ καλή επιλογή.

Δεν είμαι σίγουρος που μπορεί να είναι το κουμπί του SET για τα ελαστικά (ψάξε και στο ηλεκτρονικό μενού του ηχοσυστήματος σε ό,τι έχει σχέση με το αυτοκίνητο, στο πλήκτρο CAR ή στο MENU), σίγουρα όμως να πας να ξαναελέγξεις τα ελαστικά σου όταν θα ειναι κρύα (αυτοκίνητο σταματημένο 5-6 ώρες), προκειμένου να βάλεις ξανά σωστές πιέσεις, σύμφωνα με το ταμπελάκι.

ΥΓ: όχι πως σε νοιάζει, αλλά αυτό με την απουσία των κουμπιών SET συμβαίνει και στα Polo. Π.χ. στο δικό μου έχω κουμπί κλασικά πάνω αριστερά στο ντουλαπάκι αλλά και στο μενού του ηχοσυστήματος, άλλοι έχουν μόνο στο μενού του ηχοσυστήματος.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο του κατασκευαστή, θα αναφέρει τα σημεία που υπάρχει το κουμπί για το reset. Εξαιρείται η περίπτωση που κάποιος το έχει ενεργοποιήσει με vag-com και θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις reset μέσω vag-com.  

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βρήκα άκρη οπότε τη Δευτέρα θα το πάω στον μηχανικό. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Highliner said:

Δυστυχώς δεν βρήκα άκρη οπότε τη Δευτέρα θα το πάω στον μηχανικό. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας.

Στο βιβλίο του αυτοκινήτου δεν γράφει τίποτα? περίεργο....

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα σε κάποιον ηλεκτρονικό menu ψάξε το manual του αυτοκινήτου. Σε Golf VII φίλου το βρήκαμε μέσα στα menu της οθόνης

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.