Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

1 ώρα πριν , vagelis1 said:

μια χαρα ειναι η οροφη... τραβας την κουρτινα και ειναι οκ.... αλωστε ενα τετοιο αυτοκινητο δεν το αφηνεις στον ηλιο...

Η ηλιοροφή είναι πολύ όμορφη. Φαντάζομαι ότι την απολαμβάνουν όλοι και ιδιαίτερα όσοι κάθονται στα πίσω καθίσματα. 

Οι λόγοι που με απέτρεψαν να την προσθέσω στα εξτρα που έβαλα στο αυτοκίνητο μου ήταν: 1ο το μεγάλο κόστος της, 2ο η μείωση της  στρεπτικής ακαμψίας ( 28.000 Nm/μοίρα, χωρίς την πανοραμική οροφή και με 25.000 Nm/μοίρα με την πανοραμική οροφή) και 3ον τα προβλήματα στεγανότητας που είναι πολύ πιθανό οτι θα εμφανιστούν στο μέλλον. 

Edited by koumbouni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , koumbouni said:

Η ηλιοροφή είναι πολύ όμορφη. Φαντάζομαι ότι την απολαμβάνουν όλοι και ιδιαίτερα όσοι κάθονται στα πίσω καθίσματα. 

Οι λόγοι που με απέτρεψαν να την προσθέσω στα εξτρα που έβαλα στο αυτοκίνητο μου ήταν: 1ο το μεγάλο κόστος της, 2ο η μείωση της  στρεπτικής ακαμψίας ( 28.000 Nm/μοίρα, χωρίς την πανοραμική οροφή και με 25.000 Nm/μοίρα με την πανοραμική οροφή) και 3ον τα προβλήματα στεγανότητας που είναι πολύ πιθανό οτι θα εμφανιστούν στο μέλλον. 

12μιση χρονών το Renault Megane II που έχω, με οροφή/τζάμι όλο το πάνω μέρος του αυτοκινήτου και την μισή να ανοίγει, πρόβλημα στεγανότητας δεν αντιμετώπισα ποτέ.

Πρέπει να είσαι "τυχερός" για να σου συμβεί κάτι τέτοιο. (:

Συμβαίνουν κι αυτά όμως!

Edited by Dimitroulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Χάρης7 said:

Μαγκες να τα χαιρεστε ειναι αμαξαρες. Την καλυτερη επιλογη κανατε.

Να είσαι καλά Χάρη.

Σε ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία. Κάτοχος και εγώ ενός Tiguan 1.6tdi. Έχω ξενερώσει με μια λειτουργία όμως.το front assist σε τι βοηθάει....γιατί ενώ είναι ενεργοποιημένο ούτε city brake βλέπω όταν πλησιάζω άλλο αυτοκίνητο ούτε τπτ....νομίζω η 1.6tdi είναι η advance έκδοση και το είχε στον standard εξοπλισμό.....γνωρίζει κάποιος για το θέμα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία. Κάτοχος και εγώ ενός Tiguan 1.6tdi. Έχω ξενερώσει με μια λειτουργία όμως.το front assist σε τι βοηθάει....γιατί ενώ είναι ενεργοποιημένο ούτε city brake βλέπω όταν πλησιάζω άλλο αυτοκίνητο ούτε τπτ....νομίζω η 1.6tdi είναι η advance έκδοση και το είχε στον standard εξοπλισμό.....γνωρίζει κάποιος για το θέμα;;

Εχει τρεις επιλογες
Νωρις,μετρια,αργα. Που το εχεις? Εμενα μου εχει βγαλει μια φορα το κοκκινο αυτοκινητο που υποδηλωνει οτι ειναι ενα βημα πριν πατησει μονο του φρενο. Ηταν στιγμη που ενω ο μπροστινος επιβραδυνε εγω επιταχυνα στιγμιαια
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , takpanos said:


Εχει τρεις επιλογες
Νωρις,μετρια,αργα. Που το εχεις? Εμενα μου εχει βγαλει μια φορα το κοκκινο αυτοκινητο που υποδηλωνει οτι ειναι ενα βημα πριν πατησει μονο του φρενο. Ηταν στιγμη που ενω ο μπροστινος επιβραδυνε εγω επιταχυνα στιγμιαια

Καλημερα. ναι και εμενα μου εβγαλε αυτο μια φορα.αλλα δεν το βλεπω για φρεναρισμα....

το δοκιμασα με πεζο επιτηδες και δεν ειδα να κανει κατι....

εχεισ καποιο περιστατικο να μου πεις?

στο νωρις το εχω....

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Dimitroulis said:

Γούστα είναι αυτά.

Αν δεν ήταν επιτρεπτή η ηλιοροφή στην χώρα μας απλά δεν θα ήταν διαθέσιμη για όποιον την θέλει.

Δεν είμαστε και Σαχάρα!!!

Φιλε μου δεν μιλησα για επιτρεπτη...προς θεου...μιλησα για συνιστομενη...

Το ιδιο ισχυει και για τα καμπριο...ειναι για ποιο ιπιες ηλιοφανειες...

Αν ειναι να εισαι μονιμα με τα κουρτινακια τραβηγμενα τι να την κανεις την ηλιοροφη...

ο καθενας κανει οτι θελει οπως και να εχει...

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , asotosios said:

Φιλε μου δεν μιλησα για επιτρεπτη...προς θεου...μιλησα για συνιστομενη...

Το ιδιο ισχυει και για τα καμπριο...ειναι για ποιο ιπιες ηλιοφανειες...

Αν ειναι να εισαι μονιμα με τα κουρτινακια τραβηγμενα τι να την κανεις την ηλιοροφη...

ο καθενας κανει οτι θελει οπως και να εχει...

Και ξανά γράφω.

Αν δεν ήταν επιτρεπόμενη-συνιστώμενη ή όπως αλλιώς θες να την πεις/γράψεις απλά δεν θα ήταν διαθέσιμη για την χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dimitroulis said:

Και ξανά γράφω.

Αν δεν ήταν επιτρεπόμενη-συνιστώμενη ή όπως αλλιώς θες να την πεις/γράψεις απλά δεν θα ήταν διαθέσιμη για την χώρα μας.

Αγαπητε...

δεν τιθετε θεμα μη διαθεσιμοτητας, δεν προκαλει προβλημα ή οποιαδηποτε φθορα στον χρηστη ή στο αυτοκινητο...και φυσικα δεν υπονοηγσα τιποτα τετοιο...

αυτο που λεω ειναι οτι οι ηλιοροφες ειδικά τοσο μεγαλες δεν ειναι εξυπηρετικες σε ζεστα κλιματα...δλδ με εντονη ηλιοφανεια οπως η ελλαδα...

υγ. ειχα αυτοκινητο με πανοραμα ηλιοροφη και εκφερω προσωπικη γνωμη...

 

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα σε ενα golf 6 το android auto και δούλευαν μια χαρά τα google maps οπότε φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το tiguan. Το apk της εφαρμογής το κατέβασα από εδώ http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα έρχεται το αμάξι και μεθεπόμενη παραλαμβάνω. Οδήγησα πριν λίγο ένα αντίστοιχο που είχαν σε 1.6 tdi και μου φαίνεται αρκετά σβέλτο παρά τον όγκο του. Θέλω να πιστεύω ότι έκανα μια καλή αγορά και να μην βγει προβληματικό. Περισσότερα σε λίγες μέρες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; όπως σήμερα που οδήγησα έτσι και τις άλλες φορές παρατήρησα πως πίσω από το γκάζι άμα πατήσεις τέρμα έχει ένα κουμπί. Ένα κλικ ακόμα. Ξέρετε τι είναι αυτό και τι κάνει; πχ έχουμε ένα αυτόματο αμάξι στη οικογένεια και κάνει kick down. Σε χειροκίνητο αμάξι τι κάνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; όπως σήμερα που οδήγησα έτσι και τις άλλες φορές παρατήρησα πως πίσω από το γκάζι άμα πατήσεις τέρμα έχει ένα κουμπί. Ένα κλικ ακόμα. Ξέρετε τι είναι αυτό και τι κάνει; πχ έχουμε ένα αυτόματο αμάξι στη οικογένεια και κάνει kick down. Σε χειροκίνητο αμάξι τι κάνει;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κανείς εδώ που να με διαφωτίσει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Υποθετικα:σε αλλα χρησιμευει σαν overboost. Σε μας που δεν εχει κατι τετοιο ισως ειναι αναγνωριστικο της φουλ επιταχυνσης που ζηταμε ωστε να κοβει για λιγο αιρκοντισιον ή αλλα ενεργοβορα συστηματα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθετικα:σε αλλα χρησιμευει σαν overboost. Σε μας που δεν εχει κατι τετοιο ισως ειναι αναγνωριστικο της φουλ επιταχυνσης που ζηταμε ωστε να κοβει για λιγο αιρκοντισιον ή αλλα ενεργοβορα συστηματα?


Οκ thanks μου αρέσει η προσέγγιση αυτή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δε το ηξερα γιατι δε το εχω πατησει ακομα τερμα! Εχω 1000χλμ κοντερ.Στο golf που ειχα δεν ειχε κουμπι αλλα ειχε αυτη τη λειτουργια που λεω

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με την μέρα περιμένω το τηλέφωνο να χτυπήσει να παραλάβω... μέχρι Παρασκευή πιστεύω θα έχει έρθει.

Έχω λυσσάξει

Τι λέει με το app connect (car play) τι εφαρμογές έχετε κατεβάσει;;; Παίζει και video ενώ ειναι σε κίνηση το αυτοκίνητο; Έχω και παιδιά να βλέπουν κάνα παιδικό...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nikwlis said:

Μέρα με την μέρα περιμένω το τηλέφωνο να χτυπήσει να παραλάβω... μέχρι Παρασκευή πιστεύω θα έχει έρθει.

Έχω λυσσάξει

Τι λέει με το app connect (car play) τι εφαρμογές έχετε κατεβάσει;;; Παίζει και video ενώ ειναι σε κίνηση το αυτοκίνητο; Έχω και παιδιά να βλέπουν κάνα παιδικό...

 

Έφτασε σημερα, Παρασκευή θα πάω να παραλάβω!!!

Ho ho ho

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Nikwlis said:

 

Έφτασε σημερα, Παρασκευή θα πάω να παραλάβω!!!

Ho ho ho

Καλοτάξιδος πάντα. Πες μου σε παρακαλώ πόσο καιρό πήρε απο την παραγγελία μέχρι την παραλαβή; Έβαλες και τίποτε εξτρά ή το πήρες με τον στάνταρ εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδος πάντα. Πες μου σε παρακαλώ πόσο καιρό πήρε απο την παραγγελία μέχρι την παραλαβή; Έβαλες και τίποτε εξτρά ή το πήρες με τον στάνταρ εξοπλισμό.


Ευχαριστώ πολύ! Τίποτα έξτρα ζήτησα ένα μαύρο advance 1.6 tdi με ανθρακί ταπετσαρία. Παραγγελία 23/8 παραλαβή 9/12


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.