Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

On 11/9/2017 at 9:33 ΜΜ, terris said:

Εμένα είναι το δεύτερο . ΛΑδια φίλτρο λαδιού , καμπίνας και γενικός έλεγχος . Κόστος το έχω μέσα στο δάνειο με ασφάλεια και σερβις και επέκταση .

Στο πρώτο άλλαξα και φίλτρο πετρελαίου .φοβαμαι τα σκατο πετρέλαια της Ελλάδας . Πάλι θα αλλάξω Γτ το καλοκαίρι Είχα ένα θέμα στιγμιαίο και το αμάξι μπήκε safe mode. Δεν ήταν κάτι βέβαια μάλλον τυχαίο ελπίζω

 Δεν ανέβασε στροφές και είχε ανάψει το λαμπάκι του μοτέρ .αυτο που έγραψε ο εγκέφαλος ήταν και στα καύσερια . Δεν είχα το προγραμμα πάνω

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

4all! Σωστό πρόγραμμα και εγώ το έχω βάλει. Revo για 2.0tdi υπάρχει κάτι; 

 

On 14/9/2017 at 1:05 ΜΜ, mafiozos29 said:

Για να ξερετε αν αξιζουν τα λεφτα σας απο την τοποθετηση προγραμματος θα ΠΡΕΠΕΙ! να κανετε δυναμομετρηση ΠΡΙΝ...και μετα τον προγραμμα. Eτσι θα βλεπετε τι παιζει με αλογα, ροπη...διαγραμματα κτλ.

Επιπλεον αναλογιστειτε τις φθορες που προκυπτουν και τις ενδεχομενες ζημιες...

 

Φιλικά πάντα Κ.

Υ.Γ δεν ειμαι εναντια σε προγραμματα και προγραμματιστες.

Που κάνουν δυναμομέτρηση; Φαντάζομαι δε τη κάνεις εκεί που το αναβαθμίζεις.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τιους παράλληλους τους φέρνει ένας στην Θεσσαλονίκη

http://www.hofele-motor-technik.com/english/fahrzeugauswahl/vw/tiguan-ii-ad.htm

 

Edited by GeorgeV
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , Stelios1 said:

Που κάνουν δυναμομέτρηση; Φαντάζομαι δε τη κάνεις εκεί που το αναβαθμίζεις.. 

Αναλογα τον προγραμματιστη... αλλος εχει δυναμομετρο...αλλος παει σε δυναμομετρο...αλλος θα σου πει οτι το καλυτερο δυναμομετρο ειναι ο δρομος.

Προσωπικα δεν πρόκειται να το πειραξω το αμαξι για πολλους λογους. Ο σημαντικότερος από αυτους ειναι οτι πηρα το 1.6TDI για να κανω οικονομια στα ταξιδια και οχι για επιδοσεις, αλλωστε 95% της οδηγησης μου ειναι το πολυ 100κμ/ωρα και αυτα σε χαμηλους ρυθμους.

Μετα απο μικρη εμπειρια βελτιωσεων στο παρελθον εμαθα οτι καλυτερα να παιρνεις εξ αρχης αυτο που θελεις και να μην χρειαζεται να ασχοληθεις με βελτιωση στο μελλον. Εκτος και εχει το μικροβιο να πειραζεις τα παντα ειτε ειναι 115 αλογα ειναι 500 αλογα. προσωπικα "σκοτωσα" το μικροβιο με αντιβίωση/οικογενεια!!!!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω απόλυτα σωστό να είσαι συνεπής με τους λόγους για τους οποίους διάλεξες το αμάξι σου. Εφόσον μεταξύ άλλων το διάλαξες για οικονομία, θεωρώ αυτονόητο να το αφήσεις μαμά, τουλάχιστον στο μηχανολογικό κομμάτι. Υπάρχουν ωστόσο μοτέρ που από μόνα τους σου φωνάζουν να τα βελτιώσεις, έστω και με μόνο πρόγραμμα αν όχι παραπάνω. Ο λόγος είναι ότι τέτοια μοτέρ έχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, που για εμπορικούς λόγους το εργοστάσιο τα λανσάρει detuned, δίνοντας όμως (και με το αζημίωτο) στον ιδιοκτήτη το hardware για εύκολη, φθηνή και απροβλημάτιστη βελτίωση, πάντα μέχρι ένα συγκεκριμένο στάδιο βελτίωσης που ποικίλλει ανάλογα το μοτέρ. Τέτοια μοτέρ μπορείς να βρεις από τη μικρή μέχρι τη μεγάλη κατηγορία, από hot hatch μέχρι sport limo και suv. Έτσι, ακόμα και αν το αμάξι το έχει κανείς για ταξίδια με την οικογένεια, θεωρώ ότι αφήνει το μοτέρ ανεκμετάλλευτο αν δεν βάλει έστω πρόγραμμα, που δεν χρειάζεται σόνι και καλά να κάνει κόντρες, ακόμα και για ασφάλεια στο ταξίδι είναι χρήσιμο να την έχει την έξτρα δύναμη, το ίδιο το ταξίδι γίνεται πιό άνετο και ασφαλές. Απλά η αλήθεια είναι ότι συνήθως αν ξεκινήσεις τη βελτίωση μετά δεν θες να τελειώσεις. Γι' αυτό και λέω tuning is a curse.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση επειδή δεν ρώτησα στην αντιπροσωπεία το tiguan στα πίσω καθίσματα έχει τραπεζάκι;
Πισω απο τα μπροστινα θελεις να πεις. Μπες στο site της vw και δες τον εξοπλισμο

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το παρμπριζ και θελω να μου πειτε αν ειναι ετσι και σε σας γιατι δε θυμαμαι. 1 Αν η υποδοχη που μπαινει ο υαλοκαθαριστηρας ειναι ετσι και 2 Αν στην ακρη του τζαμιου στα πλαγια το λαστιχο παταει πανω στο αλλο οπως φαινεται στη φωτοb1109f870ebfff9a2eda0d7a05e9411f.jpg25fbe1fd6ceaea2ed2b5689470de1bb2.jpg

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , takpanos said:

Αλλαξα το παρμπριζ και θελω να μου πειτε αν ειναι ετσι και σε σας γιατι δε θυμαμαι. 1 Αν η υποδοχη που μπαινει ο υαλοκαθαριστηρας ειναι ετσι και 2 Αν στην ακρη του τζαμιου στα πλαγια το λαστιχο παταει πανω στο αλλο οπως φαινεται στη φωτοb1109f870ebfff9a2eda0d7a05e9411f.jpg25fbe1fd6ceaea2ed2b5689470de1bb2.jpg

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Έτσι είναι και στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

εχει ακουσει κανεις αν ο 1500 κυββικα κινητηρας του γκολφ ερθει κ στο τιγκουαν το 2018???αραγε αξιζει να περιμενει καποιος για αυτον τον κινητηρα?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει καποιος να ξερει τι κανει σε καθε σερβις αφου δε γραφει το βιβλιο τιποτα? Δε θα επρεπε να λεει τι κανεις και ποτε?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθανε τα φώτα που είχα παραγγείλει . Είναι imitation και είναι σαν τα full led .τα οποία δεν μπορώ να τα βάλω τα μαμα. Αυτά που πήρα είναι με led ημέρας και φλας και xenon με προτζέκτορα τα μεσαία και μεγάλα! Τα δοκίμασα απλά σήμερα να δω αν δουλεύουν και αύριο λογικά Η τοποθέτηση ! Η ποιότητα είναι πολύ. Καλή . Τιμή 900ευρω +τελωνεία 60ευρω . Επίσης στο φλας έχει το εφέ της Audi .

Βίντεο δεν μπορώ να ανεβάσω

6cc537e74d86181d0c3f2252432fca00.jpg

 

630eabd14688c8b137c49b001249933c.jpg

 

 0c5541fe19cbae37e23226a8f0d59bea.gif

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

https://www.ebay.com/i/232451399993

Λίνκ . Εκανα παζάρι στην τιμή . Οποίος ξέρει από eBay κάνει make offer . Και στο τελωνείο δηλώσαμε 200δολαρια

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Terris θελουμε εντυπωσεις οταν τοποθετηθουν και:

1. Λινκ ωστε αν καποιος θελει να βαλει

2. Κοστος τοποθετησης και σε ποιον (αν θελεις)

3. Αυτα θα ρυθμιζονται αυτοματα αναλογα με το φορτιο του αυτοκινητου οπως τα εργοστασιακα ξενον σε αλλα αυτοκινητα?

4. Τα γνησια δεν εχουν βγει ή βγηκαν και δε μπαινουν?

Link to comment
Share on other sites

1. Link θα βάλω
2.κοστος 0 Γτ είναι φίλος ο μάστορας .ειναι πολύ εύκολο να μπούνε απλά πρέπει να βγει προφυλακτήρας .
3.δεν το γνωρίζω αυτό
4.τα γνήσια δεν μπαίνουν άλλες φισες και είναι τώρα αδύνατο να γίνει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Link θα βάλω
2.κοστος 0 Γτ είναι φίλος ο μάστορας .ειναι πολύ εύκολο να μπούνε απλά πρέπει να βγει προφυλακτήρας .
3.δεν το γνωρίζω αυτό
4.τα γνήσια δεν μπαίνουν άλλες φισες και είναι τώρα αδύνατο να γίνει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αν μαθεις για το 3 πες μου. Οσον αφορα το κοστος τοποθετησης αν μπουν και δουλευουν σωστα θα ηθελα ενα π.μ. με το μαστορα γιατι με ενδιαφερει

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε φανοποιείο το πάω . Βγάζει προφυλακτήρα και φώτα και κουμπώνει τα νέα. Μια φισα είναι και κομπλέ . Είμαι επαρχία . Λόγικα δεν αλλάζουν με το βάρος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε φανοποιείο το πάω . Βγάζει προφυλακτήρα και φώτα και κουμπώνει τα νέα. Μια φισα είναι και κομπλέ . Είμαι επαρχία . Λόγικα δεν αλλάζουν με το βάρος


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτοε τη ρυθμιση καθ υψος του φως πρεπει να το δεις γιατι θα εχεις προβλημα αν φορτωνεις π.χ. πορτμπαγκαζ. Θεωρω πως θα ρυθμιζεται απο μεσα γιατι για αυτοματο θα πρεπει να εχει αυτοματισμους κλισεων το αμαξι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.