Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

4 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

τα dsg εχουν σειρες και αριθμο ταχυτήτων..τα 6ρια είναι παρα πολύ καλα.τα 7ρια παλι ειχαν θεματα στην αρχη,.δεν λεω ότι όλα είναι  το ιδιο όπως βλέπεις γιατι είναι και διαφορετικης φιλοσοφιας,,απλα μην σε προκαταβαλουν με το τι ακους στην αγορα.μεσα στην πολη είναι καλυτερο για ένα αυτοκινητο να είναι ημιαυτοματο και εχει και καλυτερη οικονομια αλλα και πρακτικοτητα.ειναι ποιο γρηγορα απτα μανουαλ αλλα και ποιο ελευθερα από βλαβες των οδηγων από μονιμα πατημενο συμπλεκτη στ αφαναρια που θελουμε δισκο μετα κάθε 60000χλμ ,αυτό το εξοδο το γλυτώνεις...140.000 χλμ ειχα κανει με το παλιο μου dq250 και ηταν διαμαντι,τωρα το φοραει το ποιο γρηγορο πασσατ της θεσσαλονικης.αναβαθμιστικα και πηρα στρονικ αλλιως μιαχαρα ηταν το 6ρι.και εγω από μανουαλ γτι πηγα σε dsg gti στην αρχη σκεπτόμενος αλλα απτο 2010 τωρα πλεον τα εχω λατρεψει.

Και ξαναλέω γούστα είναι αυτά. Εμένα μαρέσει να νιώθω οτι οδηγώ και να αλλάζω την ταχυτητα manual. Μπορεί κάποια στιγμή να στραφώ (ισως αναγκαστικά στο μέλλον ) στο αυτόματο. Εγώ στο 6αρι στο golf με 74.000 χιλιόμετρα δεν εχει χρειαστεί ακόμα να αλλάξω δισκο και αν το παμε συγκριτικά ως έξοδο το dsg κοστιζει 1.500-2000 € παραπάνω απο το manual που πρεπει να αλλάξεις 4 φορές δισκο πλατο για να το ισοσκελίσεις με την αγορά dsg. Τι να σου πω εγώ για τα καινουργια αλλα και τα παλιά έχω διαβάσει αρκετά προβλήματα, ελπίζω στο δικο σου tiguan αλλά και σε όσους το εχουν επιλέξει γενικότερα απο το club να είναι μια χαρά και σιδερένιο. Παρόλαυτα νομιζω οτι το τα αυτόματα/ημιαυτόματα έχουν ελαφρώς μεγαλύτερες καταναλώσεις από τα manual και είναι και ελαφρώς πιο αργά( μιλαμε για ελάχιστες διαφορές)

Αλλά δεν είναι οτι δεν επιλέγω το dsg για καποιον απο τους παραπανω λογους απλά μαρέσει να αλλάζω την ταχυτητα με τον κλασσικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 10:12 ΜΜ, chalou284 said:

Σήμερα παιδιά πήγα και το οδήγησα και μου φανηκε οκ. Κατάλαβα την διαφορα με το 150αρι. Σίγουρα τα 125 ειναι πολύ καλυτερο απο το 1,6 tdi( το χα οδηγήσει και αυτό) το οποίο χαμηλα επρεπε να το φτάσεις 3.000 στροφές για να ξυπνησει. Το 125 για μέσα στη πόλη θα ναι μια χαρά αλλά σε ταξίδι με κλιματισμό το φοβάμαι. Παρόλαυτα να σας πω οτι εβγαλε πακετα η vw εξοπλισμού. Πχ το navi μόνο του παλιά κόστιζε 740€ περίπου ενώ τώρα το χουν βάλει σε πακέτο μαζί με αναδιπλούμενους και keyless entry- access με τιμή στα 450 €που συνφερει πολύ. Με τα υπαρχοντα δεδεομενα μπορώ να βάλω τα απλά led τις kingston και αυτό το πακέτο του navi χωρίς να ανεβώ την κλίμακα στα 125 άλογα.Ή θα καταλήξω σαυτό Ή στο ίδιο με τα 150 άλογα.

Για την πόλη, έχεις δικιο, το 125 είναι καλύτερο απο το 1.6 tdi. 

Εκτός πόλης ομως, σε ταξίδι, ο 1.6 tdi ειναι απολαυστικός.  Πιανεις τα 150km/h πολυ εύκολα και εχεις μονο 2.200 στροφές. Ανεβάζεις 180 κ έχεις μόλις 3.000 στροφές. 

Από τις 2000 στροφές και πάνω, ο 1.6tdi είναι καλύτερος. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για την πόλη, έχεις δικιο, το 125 είναι καλύτερο απο το 1.6 tdi. 
Εκτός πόλης ομως, σε ταξίδι, ο 1.6 tdi ειναι απολαυστικός.  Πιανεις τα 150km/h πολυ εύκολα και εχεις μονο 2.200 στροφές. Ανεβάζεις 180 κ έχεις μόλις 3.000 στροφές. 
Από τις 2000 στροφές και πάνω, ο 1.6tdi είναι καλύτερος. 
Στις 2000 έχει 120
Στις 2500 έχει 150
Στις 3000 έχει 180

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν θυμασαι και καταναλωσεις...!?!?!?!?
Στα 120 είναι στα 5,2. Παραπάνω δε ξέρω. Σε πρόσφατο ταξίδι που έπαιζα στα 160 μου έγραψε μέσο όρο 6,8

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2018 at 8:13 ΜΜ, thpap said:

Για την πόλη, έχεις δικιο, το 125 είναι καλύτερο απο το 1.6 tdi. 

Εκτός πόλης ομως, σε ταξίδι, ο 1.6 tdi ειναι απολαυστικός.  Πιανεις τα 150km/h πολυ εύκολα και εχεις μονο 2.200 στροφές. Ανεβάζεις 180 κ έχεις μόλις 3.000 στροφές. 

Από τις 2000 στροφές και πάνω, ο 1.6tdi είναι καλύτερος. 

Ναι φυσικά σε ταξίδι και με ψηλά είναι μια χαρά ο 1,6 αλλά το αυτοκινήτο θα κινείται κατά 90% μεσα στην πόλη και τα ετήσια χιλιόμετρα δεν ξεπερνουν τα 9.000 οπότε όπως καταλαβαίνεις το μικρό ντίζελ δεν είναι μέσα στις επιλογές μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

etsi και τα 150 αλογα δε σου χρειαζονται.με τα 125 εισαι φουλ κομπλε

Δε ξέρω ρε συ. Ίσως είναι και ψυχολογικό. Γιατί άλλο να μπορείς και να μην το κανεις και αλλο να μην μπορείς έτσι κιαλλιως ;). Απο την αλλη σκέφτομαι οτι ολοκληρο kodiaq έχει την επιλογη αυτού του κινητήρα (125). Αύριο ή το αργοτερο τη δευτερα θα παω να το παραγγείλω και οτι αποφασισω. By the way το πακετο που προσφέραν με το navi ανακλινομενους και keyless στα 470€ το κατήργησαν δυστυχώς μεσα σε 3 μερες. Λογικά σε καθε περιπτωση κινητήρα θα βαλω το navi , τους ανακλινόμενους και το πακέτο που απέμεινε που περιλαμβανει ηλεκτρικα καθισματα με μασαζ και κατι αλλες λειτουργιες, active info display, 18 αρα ζαντα kington στα 550€.( όσο έκανε δηλαδη το active info μόνο του. Τα led λογικά δε θα τα βαλω :(. Εσύ έχεις tiguan?

Link to comment
Share on other sites

oxi δεν εχω αλλα με τοσα που εχω διαβασει εδω ειναι σα να εχω! :D

ειναι οντως αρκετη η διαφορα αλλα σου ειπα ...υπαρχει λυση.

για τα εξτρα δεν υπαρχει.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , DubbeR_ChRoniS said:

oxi δεν εχω αλλα με τοσα που εχω διαβασει εδω ειναι σα να εχω! :D

ειναι οντως αρκετη η διαφορα αλλα σου ειπα ...υπαρχει λυση.

για τα εξτρα δεν υπαρχει.

Αντε παρτο και εσύ ειναι πολύ όμορφο το άτιμο. Ναι το ξερω και εχεις απολυτο δικιο αλλά τα φοβάμαι τα προγράμματα. Για την ακρίβεια φοβάμαι τα αυτοκίνητα vw γενικοτερα απο άποψη αξιοπιστίας οποτε λεω να μην προκαλώ την τύχη μου. Και σιγουρα στα 150 άλογα δεν θα το σκεφτόμουνα καν γιατί ειναι υπεραρκετά και επίσης τετοια αυτοκινητα δεν ειναι για να βαζεις φωτια στο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

koita που και οι δυο εχουμε δικιο.ομως εσυ θα το πληρωσεις και ευχομαι η αποφαση που θα παρεις 

να μη σε κανει να μετανιωσεις μετα.

εγω φιλε μου οσο κ αν μου ασερει το τιγκι δεν θα το παρω. γκολφακιας ειμαι.

ελπιζω να μου πανε ολα καλα και σε ουτε ενα χρονο απο τωρα να το φερω γιατι εδω δεν κυκλοφωρει

Link to comment
Share on other sites

 
20171005_194504.thumb.jpg.6b463c759f2525a398579c44b34d3a93.jpg

Μια χαρά οι καταναλώσεις!
Το πρόγραμμα στην Αθήνα το πέρασες;
Έδωσε κάποιας μορφής εγγύηση καλής λειτουργίας; Κάποια οδηγία όσον αφορά την χρήση του;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , Dimitroulis said:


Μια χαρά οι καταναλώσεις!
Το πρόγραμμα στην Αθήνα το πέρασες;
Έδωσε κάποιας μορφής εγγύηση καλής λειτουργίας; Κάποια οδηγία όσον αφορά την χρήση του;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχω πρόγραμμα. 

Αν και διάβασα ότι υπάρχει πρόγραμμα REVO με 300€ 145ps και 32.5kg ροπής. Δεν ξερω αν ισχύει. Ίσως μετά το τελος της εγγύησης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στο τελος της εγγυησης.....σημερα ακουσα και το εξης κουφο....επειδή ολοι της συνομοταξίας μου (καπετανιοι)εχουν παρει δυομισαλιτρα και πανω εγω που πηρα 1.4ρι βενιζνη 150 μου λενε ότι μαλακια εκανα .θα χει πεθανει ο κινητήρας στα 10 χρονια....θα καιει λαδια κτλ...χαχαχαχαχ και αναρωτιέμαι μα ολοι με το οικογενειακο πανε και τρεχουνε???τελικα εχουμε εδώ μεσα 150ρια 1.4 η θα είμαι ο πρωτος?εχω καταλαβει ότι ολοι τα καινουργια η διλιτρα η 1.6 τα πηρατε σε ντισελ...από βενζινη εντυπωσεις δεν εχω ακουσει ....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , XIONOULIS said:

συμφωνω στο τελος της εγγυησης.....σημερα ακουσα και το εξης κουφο....επειδή ολοι της συνομοταξίας μου (καπετανιοι)εχουν παρει δυομισαλιτρα και πανω εγω που πηρα 1.4ρι βενιζνη 150 μου λενε ότι μαλακια εκανα .θα χει πεθανει ο κινητήρας στα 10 χρονια....θα καιει λαδια κτλ...χαχαχαχαχ και αναρωτιέμαι μα ολοι με το οικογενειακο πανε και τρεχουνε???τελικα εχουμε εδώ μεσα 150ρια 1.4 η θα είμαι ο πρωτος?εχω καταλαβει ότι ολοι τα καινουργια η διλιτρα η 1.6 τα πηρατε σε ντισελ...από βενζινη εντυπωσεις δεν εχω ακουσει ....

Την παρασκευή παρήγγειλα το 1,4 150ps. Το αυτοκίνητο αυτό δεν κατασκευάστηκε με προδιαγραφές για να τρέχει. Είναι ενα ψηλό άνετο οικογενειακό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,δεν ζητάμε τα τρελα γκαζια..ισως περιστασιακα να προσπερασουμε ασφαλες κανα φορτηγο...και το λεω γιατι οσο τρεχω με το γκολφ  τοσο αργα θα πηγαινω με το τιγκουαν που θα εχω και το παιδι μεσα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

 

είμαι υποψήφιος αγοραστης για το tiguan.

αρχικα ημουν μεταξυ του 1.4 150 και του 1.6 tdi. διαφορετικα αυτοκίνητα αλλα στα ιδια χρηματα.

η vw όμως μας αλλαξε τα σχεδια, σταματησε να δεχεται παραγγελιες για το 1.4 150, μονο ότι υπαρχει στο τελωνειο και αυτά είναι όλα rline.

αρα οι επιλογες πλεον είναι οι εξης 1.4 125 και το 1.6 tdi.

εδώ φυσικα εχουμε και τη διαφορα τιμης που πρεπει να υπολογίσουμε για να δουμε αν οντως και ποσο συμφερει το diesel και ποτε μπορεις να πραγματοποιηθεί η αποσβεση αυτης της διαφορας.

 

το θεμα είναι όμως το εξης. αξιζει το 125? θα "τσουλάει" ή θα το σπρωχνω?

και το σημαντικοτερο από καταναλώσεις τι λεει?

 

εχω οδηγησει κ τα 3 και για να είμαι ειλικρινης μου αρεσαν περισσοτερο τα βενζινοκίνητα, ακομα και το 125 που δεν το ενιωσα ιδιαιτερο αργο με τον κινητηρα να είναι ιδιαιτερα προθυμος στα χαμηλα.

 

ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

σημερα πεσανε οι τελευταιες υπογραφες.,,,απο σημερα περιμενουμε εκτελωνισμο επιτελους...μου ειπαν οτι οταν ερθει αντιπροσωπεια πριν μου το παραδωσουν θα με φωναξουν....σε καμια 2 βδομαδες παντα...μου το πηγανε και αρχες μαρτη την παραδοση....τι να πω...15 ημερες για εκτελωνισμο....

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβαμε σημερα.ενα πραγμα εγινε παρεξηγηση στο οτι δεν ηταν ετσι οπως το ηθελα αλλα μικρο το κακο.θα βαλω μετα.το μονο ευκολο ρετροφιτ σε αυτο το αμαξι.τα πισω φαναρια εχει τα απλα κ οχι τα 3δ.δενηταν στο καταλογο μου οταν το παραγγελνα.θα ζησουμε πες..

20180226_121741.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.