Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα!

Σκεφτομαι να παραγκειλω το Tiguan με το μοτερ βενζινης 1.4 των 125ps. 

 Θα προτιμουσα με τα 150 αλογα αλλα δεν θελω 4κινηση ουτε αυτοματο. Το rline φυσικα και μου αρεσει πολυ αλλα ανεβαινει αρκετα η τιμη του.

Το αυτοκινητο το εχω κανει td με το μοτερ των 125ps και ειδα οτι εχει επαρκη δυναμη τουλαχιστον στις χαμηλες εως 4000 στροφες. 

Ο ενδοιασμος μου ειναι πως θα πηγαινει φουλ φορτωμενο σε ταξιδι. Περιμενω βεβαια να μην εχει την ιδια αποδοση με αδειο αλλα σε τι βαθμο; Θα αγκομαχαει για μια προσπεραση;

Θα ήθελα λοιπον αν καποιος εχει αυτο το μοτερ να μου πει τις εντυπωσειςτου σε διαφορερικες σθνθηκες φορτωσης και δρομου.

Ευχαριστω!

Edited by Stamg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

οπως τα λες ειναι τα πραγματα.

 

μεσα στην πολη, δεν θα σε προβληματισει κατι, ειδικα αν κινεισαι με τους ρυθμους που αρμονιζει σε ενα τετοιο αυτοκινητο.

 

οσον αφορα το ταξιδι, σιγουρα δεν θα βαλει φωτια στο δρομο, οπως αλλωστε ουτε το 150αρι κανει.

σιγουρα ομως θα μπορεσεις να ταξιδευσεις ησυχα, ανετα, ξεκουραστα και οικονομικα.

οσον αφορα τις προσπερασεις, στην τελικη απλως κατεβαζεις μια και εισαι οκ.

 

μεχρι τα 180 που το εχω ανοιξει, 2 ατομα μεσα στο αμαξι συν ενας σκυλος(30κιλα) με το box του στο πορτ μπαγκαζ(γυρω στα 15κιλα), ανεβαζε σχετικα προθυμα, αργα αλλα σταθερα.

 

να εχεις υποψιν σου οτι μεγαλη σημασια εχει το αυτοκινητο το οποιο οδηγουσες μεχρι τωρα λογω οτι με αυτο θα κανεις τις συγκρισεις στο μυαλο σου.

αρα αν εχεις ενα νορμαλ απο αποψη βαρους αυτοκινητο με 150αλογα, ναι τοτε θα σου φανει αρκετα πιο αργο.

αν ομως το αυτοκινητο σου ηταν γυρω στα 125αλογα, λογικα θα το νιωσεις ενα κλικ πιο αργο κυριως οσο ανεβαινουν τα χλμ.

αν ομως ηταν ακομα πιο αδυναμο, λογικα θα σου φανει κ πιο γρηγορο το tiguan.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!
Σκεφτομαι να παραγκειλω το Tiguan με το μοτερ βενζινης 1.4 των 125ps. 
 Θα προτιμουσα με τα 150 αλογα αλλα δεν θελω 4κινηση ουτε αυτοματο. Το rline φυσικα και μου αρεσει πολυ αλλα ανεβαινει αρκετα η τιμη του.
Το αυτοκινητο το εχω κανει td με το μοτερ των 125ps και ειδα οτι εχει επαρκη δυναμη τουλαχιστον στις χαμηλες εως 4000 στροφες. 
Ο ενδοιασμος μου ειναι πως θα πηγαινει φουλ φορτωμενο σε ταξιδι. Περιμενω βεβαια να μην εχει την ιδια αποδοση με αδειο αλλα σε τι βαθμο; Θα αγκομαχαει για μια προσπεραση;
Θα ήθελα λοιπον αν καποιος εχει αυτο το μοτερ να μου πει τις εντυπωσειςτου σε διαφορερικες σθνθηκες φορτωσης και δρομου.
Ευχαριστω!

Γεια σου το παρέλαβα σήμερα .Το αν είναι γρήγορο δεν θα το καταλάβεις μέσα στη πόλη και έχει σχέση πάντα τι οδηγούσες πριν .Εγω πριν είχα 102ps και αυτό το βλέπω ποιο γρήγορο .Παντος αν ψάχνεις για βεντζηνα σε αυτή τη τιμή και με αυτό τον εξοπλισμό δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο .Η τιμή με αναδιπλούμενους καθρέπτες και λευκο χρωμα με το κλειδί στο χέρι 25500


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα!
Σκεφτομαι να παραγκειλω το Tiguan με το μοτερ βενζινης 1.4 των 125ps. 
 Θα προτιμουσα με τα 150 αλογα αλλα δεν θελω 4κινηση ουτε αυτοματο. Το rline φυσικα και μου αρεσει πολυ αλλα ανεβαινει αρκετα η τιμη του.
Το αυτοκινητο το εχω κανει td με το μοτερ των 125ps και ειδα οτι εχει επαρκη δυναμη τουλαχιστον στις χαμηλες εως 4000 στροφες. 
Ο ενδοιασμος μου ειναι πως θα πηγαινει φουλ φορτωμενο σε ταξιδι. Περιμενω βεβαια να μην εχει την ιδια αποδοση με αδειο αλλα σε τι βαθμο; Θα αγκομαχαει για μια προσπεραση;
Θα ήθελα λοιπον αν καποιος εχει αυτο το μοτερ να μου πει τις εντυπωσειςτου σε διαφορερικες σθνθηκες φορτωσης και δρομου.
Ευχαριστω!

Γεια σου το παρέλαβα σήμερα .Το αν είναι γρήγορο δεν θα το καταλάβεις μέσα στη πόλη και έχει σχέση πάντα τι οδηγούσες πριν .Εγω πριν είχα 102ps και αυτό το βλέπω ποιο γρήγορο .Παντος αν ψάχνεις για βεντζηνα σε αυτή τη τιμή και με αυτό τον εξοπλισμό δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο .Η τιμή με αναδιπλούμενους καθρέπτες και λευκο χρωμα με το κλειδί στο χέρι 25500


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, ils said:


Γεια σου το παρέλαβα σήμερα .Το αν είναι γρήγορο δεν θα το καταλάβεις μέσα στη πόλη και έχει σχέση πάντα τι οδηγούσες πριν .Εγω πριν είχα 102ps και αυτό το βλέπω ποιο γρήγορο .Παντος αν ψάχνεις για βεντζηνα σε αυτή τη τιμή και με αυτό τον εξοπλισμό δεν νομίζω να βρεις κάτι άλλο .Η τιμή με αναδιπλούμενους καθρέπτες και λευκο χρωμα με το κλειδί στο χέρι 25500


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλοριζικο, καλα και ασφαλη χιλιομετρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μια είναι κάτοχος Tiguan έκδοση advance .Οταν το παρέλαβα μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω τις λάμπες σε led όχι της ημέρας αλλά μόνο πορείας .Αυτο ισχύει ;και ποσό είναι το κόστος ;Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2018 at 7:36 ΜΜ, ils said:

Γεια σας έχω μια είναι κάτοχος Tiguan έκδοση advance .Οταν το παρέλαβα μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω τις λάμπες σε led όχι της ημέρας αλλά μόνο πορείας .Αυτο ισχύει ;και ποσό είναι το κόστος ;Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.horizonleds.co.uk/exterior-leds/cree-led-headlights/h7-led-headlights-headlamps/h7-5th-gen-4000-lumens

 

Εγώ σήμερα τις παρέλαβα από Αγγλία. Τις έχουν φορέσει και άλλοι εδώ στο φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω μια είναι κάτοχος Tiguan έκδοση advance .Οταν το παρέλαβα μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω τις λάμπες σε led όχι της ημέρας αλλά μόνο πορείας .Αυτο ισχύει ;και ποσό είναι το κόστος ;Ευχαριστω από εδώ τοπικές αντιπροσωπεία μήπως βάζουν και στοιχίζουν σχεδόν το ίδιο;Επισης για led ημέρας όντως είναι οπως μου τα πανε ;δλδ δεν παίρνει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!έχω το 1.6 tdi με 11.000 χλμ και τελευταία έχω παρατηρήσει ότι κάνει αναγέννηση πιο συχνά σε τρεις εβδομάδες μου έκανε τρεις φορές και τα χιλιόμετρα είναι το 90% σε εθνική οδο!μίλησα με αντιπροσωπεία μου είπαν μην αγχεσαι είναι νορμάλ απλά όταν το παίρνεις χαμπάρι να μην το σβήνεις μέχρι να ολοκληρωθεί!έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2018 at 1:23 PM, nightmare said:

καλησπερα.

οπως τα λες ειναι τα πραγματα.

 

μεσα στην πολη, δεν θα σε προβληματισει κατι, ειδικα αν κινεισαι με τους ρυθμους που αρμονιζει σε ενα τετοιο αυτοκινητο.

 

οσον αφορα το ταξιδι, σιγουρα δεν θα βαλει φωτια στο δρομο, οπως αλλωστε ουτε το 150αρι κανει.

σιγουρα ομως θα μπορεσεις να ταξιδευσεις ησυχα, ανετα, ξεκουραστα και οικονομικα.

οσον αφορα τις προσπερασεις, στην τελικη απλως κατεβαζεις μια και εισαι οκ.

 

μεχρι τα 180 που το εχω ανοιξει, 2 ατομα μεσα στο αμαξι συν ενας σκυλος(30κιλα) με το box του στο πορτ μπαγκαζ(γυρω στα 15κιλα), ανεβαζε σχετικα προθυμα, αργα αλλα σταθερα.

 

να εχεις υποψιν σου οτι μεγαλη σημασια εχει το αυτοκινητο το οποιο οδηγουσες μεχρι τωρα λογω οτι με αυτο θα κανεις τις συγκρισεις στο μυαλο σου.

αρα αν εχεις ενα νορμαλ απο αποψη βαρους αυτοκινητο με 150αλογα, ναι τοτε θα σου φανει αρκετα πιο αργο.

αν ομως το αυτοκινητο σου ηταν γυρω στα 125αλογα, λογικα θα το νιωσεις ενα κλικ πιο αργο κυριως οσο ανεβαινουν τα χλμ.

αν ομως ηταν ακομα πιο αδυναμο, λογικα θα σου φανει κ πιο γρηγορο το tiguan.

Εχεις απολυτο δικιο, το πηρα td στην εθνικη προς Βαρυμποπη και μεχρι τα 120 δεν ειδα μεγαλη διαφορα με το δικο μου που ειναι 120 αλογα (giulietta). Απο εκει μεχρι τα 150 που πηγα αρχισε να ανεβαζει πιο αργα αλλα ικανοποιητικα. Πλεον εχουν αλλαξει οι απαιτησεις μου απο το αυτοκινητο οποτε πιστευω οτι με καλυπτει πληρως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά τελευταίο καιρό άκουγα κάτι τριξιματα από κάτω ειδικά στο ξεκίνημα και όταν έστριβα πήγα σε μηχανικό κατά πάσα πιθανότητα μπιλιοφορος είπε μόλις στα 11.000 χλμ!το τιγκουαν το 1.6 tdi!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Roksakis Krotafoss said:

Καλησπέρα παιδιά τελευταίο καιρό άκουγα κάτι τριξιματα από κάτω ειδικά στο ξεκίνημα και όταν έστριβα πήγα σε μηχανικό κατά πάσα πιθανότητα μπιλιοφορος είπε μόλις στα 11.000 χλμ!το τιγκουαν το 1.6 tdi!

Το πήγες στην αντιπροσωπεια να το δουν και αυτοί?  Αυτό,  αν χει μπιλιοφορο και είναι σίγουρα μέσα στην εγγύηση... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , PITvasilis said:

Το πήγες στην αντιπροσωπεια να το δουν και αυτοί?  Αυτό,  αν χει μπιλιοφορο και είναι σίγουρα μέσα στην εγγύηση... 

Βασίλη μεθαύριο έκλεισα ραντεβού μου ειπαν κατά 99% το καλύπτει η εγγύηση!τώρα θα το σηκώσουν και θα το δούνε δεν άφησα άλλον να βάλει χέρι στο αμάξι αλλά όλα τα συμπτώματα δείχνουνε αυτό τι να πω ίσως είναι τίποτα απλό θα σας ενημερώσω και Πέμπτη!

Edited by Roksakis Krotafoss
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Roksakis Krotafoss said:

Καλησπέρα παιδιά τελευταίο καιρό άκουγα κάτι τριξιματα από κάτω ειδικά στο ξεκίνημα και όταν έστριβα πήγα σε μηχανικό κατά πάσα πιθανότητα μπιλιοφορος είπε μόλις στα 11.000 χλμ!το τιγκουαν το 1.6 tdi!

 

Να κάνω μια ερώτηση,  είναι σίγουρα μπιλιοφορος???

 

Μου κάνει εντύπωση τέτοια βλάβη?, και με τόσα χιλιόμετρα. Αυτό για να πεις ότι χάλασε θα πρέπει να σκιστη η φούσκα τους και να χάσει το γρασο.

 

Απο την άλλη μεριά βέβαια λες όταν στρίβεις το τιμόνι κάνει αυτό τον θόρυβο.

 

Το τρίξιμο που σου κάνει είναι έντονο και ακούγεται δυνατά μήπως? 

Σαν κρακ κρακ κάπως?

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , OMINUS said:

 

Να κάνω μια ερώτηση,  είναι σίγουρα μπιλιοφορος???

 

Μου κάνει εντύπωση τέτοια βλάβη?, και με τόσα χιλιόμετρα. Αυτό για να πεις ότι χάλασε θα πρέπει να σκιστη η φούσκα τους και να χάσει το γρασο.

 

Απο την άλλη μεριά βέβαια λες όταν στρίβεις το τιμόνι κάνει αυτό τον θόρυβο.

 

Το τρίξιμο που σου κάνει είναι έντονο και ακούγεται δυνατά μήπως? 

Σαν κρακ κρακ κάπως?

 

 

Θα σιγουρευτούμε αυριο μακάρι να μην είναι!στο ξεκίνημα ακούγεται έντονα όχι κρακ κρακ σκέψου σαν να χτυπάς μικρες πέτρες μεταξύ τους!ε και εγώ έχω ξενερώσει και σκέψου το άκουσα πριν κάνα δυμηνο σε κλειστό πάρκινγκ αλλά τώρα έχει αυξηθεί η συχνότητα οπότε κάτι θα είναι σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Tiger-Iguana said:

Καλησπέρα στην παρέα... Αυτό το ωραίο γκατζετάκι που το βρίσκουμε;;

 

Στο Ali. 

For 2016 2017 2018 VW Tiguan mk2 Armrest Center Storage Box Container Glove Organizer Case door lock cover
http://s.aliexpress.com/UzQBVZfQ?fromSns

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Roksakis Krotafoss said:

Θα σιγουρευτούμε αυριο μακάρι να μην είναι!στο ξεκίνημα ακούγεται έντονα όχι κρακ κρακ σκέψου σαν να χτυπάς μικρες πέτρες μεταξύ τους!ε και εγώ έχω ξενερώσει και σκέψου το άκουσα πριν κάνα δυμηνο σε κλειστό πάρκινγκ αλλά τώρα έχει αυξηθεί η συχνότητα οπότε κάτι θα είναι σίγουρα!

Επειδή είχα μια τετοια περίπτωση, μπορώ να σου πω ότι και σε έμενα έκανε το polo που είχα τέτοιο θόρυβο. 

Σε εμένα όμως έφταιγε το ιμιμπαρο και μου έκανα τέτοιο θόρυβο όταν έστριβα το τιμόνι μου.

 

Μακάρι να μην είναι τίποτα σε εσένα 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , OMINUS said:

Επειδή είχα μια τετοια περίπτωση, μπορώ να σου πω ότι και σε έμενα έκανε το polo που είχα τέτοιο θόρυβο. 

Σε εμένα όμως έφταιγε το ιμιμπαρο και μου έκανα τέτοιο θόρυβο όταν έστριβα το τιμόνι μου.

 

Μακάρι να μην είναι τίποτα σε εσένα 

Ότι και να είναι να βρεθεί αυτό έχει σημασία και να επιλυθεί!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Ότι και να είναι να βρεθεί αυτό έχει σημασία και να επιλυθεί!

Μακάρι να βρεθεί και το λύσετε γρήγορα όσο είσαι στην εγγύηση:hi:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα έχω το 1.4 125 ps φοράει καδένα η ιμάντες ;η εταιρία λέει ιμάντες βιβλίο συντήρησης δεν υπάρχει για να δω γιατί πλεων υπερχουν ηλεκτρονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , ils said:

Καλησπερα έχω το 1.4 125 ps φοράει καδένα η ιμάντες ;η εταιρία λέει ιμάντες βιβλίο συντήρησης δεν υπάρχει για να δω γιατί πλεων υπερχουν ηλεκτρονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί δεν ανοίγεις το καπό σου να δεις;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
43 λεπτά πριν , ils said:

Πως το καταλαβαίνεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δες φωτογραφίες από ιμάντα (η 3) & από καδένα (αλυσίδα - η 1 & η 2).

Με ΣΒΗΣΤΟ τον κινητήρα σου, δες τι από τα δυο έχει ο δικός σου.

3B586491-EDD6-43F4-B4D4-6AFDE1C75321.jpeg

2284A881-120B-4F0F-A36E-2F049FBD2848.jpeg

4E90598F-FA8B-4E4F-9AFF-A315F73E8BF7.jpeg

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

ιμάντα και καλητερα γιατί πι καδένες είχαν θέματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.