Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

 

Έχει κανείς 1,4 150 R-line να μας πει αν τα καταφέρνει με τις 19''?

Σε καμιά εβδομαδα περιμένω αυτό:

 

 

Tiggy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες για πρώτη φορά ενεργοποιήθηκε το front assist σε πραγματική κατάσταση ανάγκης.  Επέστρεφα από Μηχανιώνα (δρόμος με 1 λωρίδα/κατεύθυνση) και στο ύψος των Ν. Επιβατών έχω μπροστά μου εργοταξιακό φορτηγό πενταβρώμικο χωρίς στοπ φανάρια κλπ καταλαβαίνετε... Στο άλλο ρεύμα κάνει στάση αστικό του ΟΑΣΘ και ξαφνικά φρενάρει το φορτηγό τελείως - εγώ δε πήρα χαμπάρι τίποτα- και μου έσφιξε τη ζώνη και σταμάτησε από τα 70 στο 0. Ένας από απέναντι έκανε προσπέραση στο λεωφορείο που έκανε στάση και ο φορτηγατζής φρέναρε για να μην τον λιώσει τον %#%#%#$%%$^%^ . Μ'έσωσε από αρκετά μεγάλη ζημιά το front assist. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν , psynoa said:

Καλημέρα σας!

 

Έχει κανείς 1,4 150 R-line να μας πει αν τα καταφέρνει με τις 19''?

Σε καμιά εβδομαδα περιμένω αυτό:

 

 

Tiggy.jpg

Ο ανηψιός μου που έχει το 2.0BiTDi με τα 240 άλογα έβγαλε τις 19άρες και έβαλε 18άρες...... Μόλις το περπάτησε με τις 18άρες και τα χειμερινά πήγε και άλλαξε και τις 19άρες με τα θερινά με άλλες 18άρες...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Να το δουμε στην πραξη!

Αλλη απορια, εαν ξερει κανεις. Τα εργοστασιακα πισω φιμε εχουν και UV προστασια;

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , psynoa said:

Μαλιστα... Να το δουμε στην πραξη!

Αλλη απορια, εαν ξερει κανεις. Τα εργοστασιακα πισω φιμε εχουν και UV προστασια;

Νομίζω όλα έχουν.....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, psynoa said:

Ειναι ευκολο μια φωτο το κλειδι απο το tiguan. Εχω μπει στο ali και ψωνιζω! 

Εγώ το αφήνω στο πάρκιγκ και είναι μακριά από το σπίτι μου

Link to comment
Share on other sites

On ‎8‎/‎6‎/‎2018 at 8:23 ΜΜ, ils said:

Καλησπερα έχω το 1.4 125 ps φοράει καδένα η ιμάντες ;η εταιρία λέει ιμάντες βιβλίο συντήρησης δεν υπάρχει για να δω γιατί πλεων υπερχουν ηλεκτρονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ιμαντα ;)

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 10:11 ΠΜ, Roksakis Krotafoss said:

Θα σιγουρευτούμε αυριο μακάρι να μην είναι!στο ξεκίνημα ακούγεται έντονα όχι κρακ κρακ σκέψου σαν να χτυπάς μικρες πέτρες μεταξύ τους!ε και εγώ έχω ξενερώσει και σκέψου το άκουσα πριν κάνα δυμηνο σε κλειστό πάρκινγκ αλλά τώρα έχει αυξηθεί η συχνότητα οπότε κάτι θα είναι σίγουρα!

Πήγες τελικά στην αντιπροσωπεία να το δεις? Τι σου ειπαν?

Το ακουσα κ εγω σημερα κατα το ξεκινημα.

Link to comment
Share on other sites

 

11 hours ago , psynoa said:

Καλημέρα σας!

 

Έχει κανείς 1,4 150 R-line να μας πει αν τα καταφέρνει με τις 19''?

Σε καμιά εβδομαδα περιμένω αυτό:

 

 

Tiggy.jpg

απορω εδω μεσα....παραπληροφορηση  εντελως....μια χαρα ειναι βρε φιλε το 150ρι και με 19αρες  και με 20 αρες....κινειται αξιοπρεπως,και φορτωμενο με 4 ατομα μεσα και φουλ μπαγκαζια ,σκεψουν οτι εβγαλα τελειως την ρεζερβα και πηρα κιτ σπρει για αμα σκασει για να χωρεσουμε και παλι τα 200 τα πιασαμε σε κατηφοριτσα ν αλεω και αληθεια ...και 210 μονος μου  εχω δει μεχρι στιγμης σε μεγαλες ευθειες....παντως καθε μερα μεσα στην πολη και ταξιδια ειναι σουπερ....βεβαια εχει 25 κιλα ροπης με 1500 κιλα σε μπροστινη κινηση και 1600 σε τετρακινηση οπως το δικο μου....τωρα εγω που εχω και 700 αλογα αμαξι ταυτοχρονα σου λεω επισημα οτι ειναι μια χαρα με τις 19αρες χαλαρα,,,,δεν  μασαει τιποτα...πραγματικα γελαω με αυτα που διαβαζω ωρες ωρες και σαλταρω....κλαινε οι χηρες κλαινε και οι ενζωη!!!!χαχαχαχα κατσε να ερθει και θα δεις και εσυ οτι ειναι μια χαρα....η καλυτερη επιλογη εκανες...το γραφω γιατι αν καποιος εδω μεσα δεν θα του εφτανε το γκαζι αυτο θα ημουν εγω απο 75 κιλα ροπης να πεσω στα 25....τα 50 τα χα για τα καταλαβαινεις....αλλα ειναι γιατι χρηση το θες το καθε αμαξι...μεχρι τα 150 σαν οικογενεικο ειναι υπερτου δεοντος ικανοποιητικο....απο κει και μετα ισως λαχανιαζει φορτωμενο γι αμενα αλλα αμα πας οικογενειακα μεχρι τα 150 εισαι κουκλααααα....ρλινε εξωτερικα bodykit και 19αρες να το χαιρεσαι καθημερινα....ισως αμα σερνεις τραιλερ η τροχοσπιτο να θες παραπανω δυναμη ελξης οπου ρυθμιζεται με ενα παραλληλο εγκεφαλακι racechip που στο ανεβαζει κατα 30 αλογακια η 50 πχ και περνεις και 6 κιλα ροπης ακομη και πας στα 32 συνολικα και κρατας και την εργοστασιαση εγγυηση στα 4 χρονια μαχ που ισχυει η εργοστασιακη εγγυηση...αλλιως μετα τα 4 χρονια βαζεις ενα προγραμματακι και παλι παει στα 200 αλογα με 32 κιλα ροπης επισημα πλεον ...και μετα μονο σουζεες οπως λεει κ ο φιλος μας ο δημητρης που εβαλε...για μενα που το χαιρομαι ηδη με τα 150 ονομαστικα αλλα φανταζομαι σιγουρα ειναι καμια 160αρα παει μπαλαααααα.....7100 χλμ σε 2 μηνες σε ταξιδια...ολη την ελλαδα...δεν παιζουμε και πολλα να σου πω την αληθεια...τα ρλινε ειναι και μετρημενα τα γνησια αλλα αυτο ειναι αλλου παπα κουβεντα.με το racechip απλα θα πρεπει να το βγαζεις οταν πας αντιπροσωπεια για τα δεοντα...και το ξαναβαζεις μετα...τακτικες αλλαγες λαδιου ..εγω εκαν ηδη ενα μικρο σερβισ στα 7 με ολα τα φιλτρα αλλαγη και λαδια. σου προτεινω να πας με τα χλμ το σερβις σου ανα 15χλιαδες πχ ....και αμα αντεχει η τσεπη σου ανα 7 με ενα κοστος 40 ευρο τα λαδια πχ το καστρολ οποιο θες το 530 η το 540 απο trade wind που ειναι και γνησια εισαγωγη castrol και μετα σε συνεργειο της επιλογης σου να τα βαζεις...εγω λαδακια 40 ευρο και ενα 30 ολα τα φιλτρα.εκτος βενζινης γιατι μου λενε οτι ειναι ενσωματωμενο με την αντλια της βενζινης και δεν χρειαζεται ακομη...ρωτα οτι θες εχω το ιδιο και το ζω καθημερινα...εγω 18αρες δεν θα εβαζα ποτεεεε..εχει τεραστιο αερα λαστιχου για αποσβεση κραδασμων και θορυβων στην 19αρα και τωρα εξεταζω μηπως του βαλω και την 20αρα του χρονου γιατι εκανα την μαλακια απο φοβο να το παρω με 19 και τελικα εχω μετανιωσει...με 20αρα επρεπε να το χα παρει να γλυτωνα και τα 2000 που κανει η ζαντα η 20αρα του....αλλα στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα,,,

Edited by XIONOULIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη ζάντα ΠΑΝΤΑ κόβει επιδόσεις και αυξάνει την κατανάλωση.Επίσης το φαρδύτερο λάστιχο είναι πιο επιρεπές σε υδρολίσθηση και λόγω χαμηλότερου προφίλ ο κίνδυνος για ζημιά ειδικά σους Ελληνικούς δρόμους μεγάλος.Επίσης εχεις χειρότερο τιμόνι αφού το φαρδύτερο επιρεάζεται ευκολότερα από τις ανωμαλίες του δρόμου.Εχω πληρώσει πολλά μεμονομένα λάστιχα με ''βυζί'' από μια λακούβα. Πάντα η ιδανική  διάσταση σε όλα τα αυτοκίνητα είναι η βασική που δίνει ο κατασκευαστής.Από εκεί και πέρα αν θέλεις μεγαλύτερη αφού σ΄αρέσει θα πρέπει να ξέρεις ότι κάπου θα χάσεις....

Edited by GeorgeV
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δεκτα  ολα αυτα. Στο R line η VW δινει ας πουμε 0,1 περισσοτερο στο 0-100 και τελικη σχεδον ιδια. Για τετοιες διαφορες μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

αμα το βημα παραμενει σταθερο δεν χανεις ουτε κερδιζεις τιποτα...εγω ετσι ξερω ,,,,για αυτο πας στα νουμερα που σου λεει ο κατασκευαστης στις διαστασεις και δεν βαζεις του κεφαλιου σου για ν μην χαλασεις το βημα.

και οπου δεν προσεξεις σιγουρα θα κανεις ζημια με οτι διασταση λαστιχο να εχεις,,,δεν σε σωζει μια 18αρα σε λακουβα...απλα θελει προσοχη.αμα λες εχω 18αρες και δεν μασαω περναω πανω απτι λακουβες γιατι ειμαι τανκς εε,,παει αλλου το παιχνιδι... τελος παντων φιλε παρτο με οτι διασταση θες ,για μενα παρτο με 20ρες και σου δινω τις 19ρες τις δικες μου ανταλλαγη,,,εγω πραγματικα θελω τις 20,,,

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , GeorgeV said:

Η μεγαλύτερη ζάντα ΠΑΝΤΑ κόβει επιδόσεις και αυξάνει την κατανάλωση.Επίσης το φαρδύτερο λάστιχο είναι πιο επιρεπές σε υδρολίσθηση και λόγω χαμηλότερου προφίλ ο κίνδυνος για ζημιά ειδικά σους Ελληνικούς δρόμους μεγάλος.Επίσης εχεις χειρότερο τιμόνι αφού το φαρδύτερο επιρεάζεται ευκολότερα από τις ανωμαλίες του δρόμου.Εχω πληρώσει πολλά μεμονομένα λάστιχα με ''βυζί'' από μια λακούβα. Πάντα η ιδανική  διάσταση σε όλα τα αυτοκίνητα είναι η βασική που δίνει ο κατασκευαστής.Από εκεί και πέρα αν θέλεις μεγαλύτερη αφού σ΄αρέσει θα πρέπει να ξέρεις ότι κάπου θα χάσεις....

Το πιο σωστό και τεκμηριωμένο ποστ. Επιπλέον χάνεις και σε άνεση. Ο καθένας επιλέγει ξέροντας τα αρνητικά και τα θετικά. Όσον αφορά την διασταση των 20 ιντσών πραγματικά θα τη μετανιώσει όποιος την βάλει ειδικά σε 150 άλογα. ( εκτός αν τον νοιάζει μόνο το ποιός την έχει μεγαλύτερη):whistle:

Link to comment
Share on other sites

Με 19'' θα ερθει δεν αλλαζει αυτο! Κουβεντα να γινεται! Κρατας το βημα σταθερο, μεγαλωνοντας τη ζαντα και μικραινοντας το προφιλ σωστα?

Edited by psynoa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , XIONOULIS said:

αμα το βημα παραμενει σταθερο δεν χανεις ουτε κερδιζεις τιποτα...εγω ετσι ξερω ,,,,για αυτο πας στα νουμερα που σου λεει ο κατασκευαστης στις διαστασεις και δεν βαζεις του κεφαλιου σου για ν μην χαλασεις το βημα.

και οπου δεν προσεξεις σιγουρα θα κανεις ζημια με οτι διασταση λαστιχο να εχεις,,,δεν σε σωζει μια 18αρα σε λακουβα...απλα θελει προσοχη.αμα λες εχω 18αρες και δεν μασαω περναω πανω απτι λακουβες γιατι ειμαι τανκς εε,,παει αλλου το παιχνιδι... τελος παντων φιλε παρτο με οτι διασταση θες ,για μενα παρτο με 20ρες και σου δινω τις 19ρες τις δικες μου ανταλλαγη,,,εγω πραγματικα θελω τις 20,,,

Δεν είναι έτσι.Μπορεί το βήμα να είναι σταθερό αλλά αυξάνει και το συνολικό βάρος του τροχού , ενώ το χειρότερο όλων είναι ότι αυξάνει η στρεφόμενη αδράνεια η στροφορμήμε αρνητικές επιπτώσεις σε επιτάχυνση και επιβράδυνση.
 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , psynoa said:

ΟΚ δεκτα  ολα αυτα. Στο R line η VW δινει ας πουμε 0,1 περισσοτερο στο 0-100 και τελικη σχεδον ιδια. Για τετοιες διαφορες μιλαμε?

Και η Jaguar τα ίδα λέει για το E-Pace και όταν οι 4Τ το κάνανε τεστ με 20άρια (180 άλογα diesel) έχασε πάνω από 2'' στο 0-100

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , psynoa said:

Κατευθασε το δικο μου... Αλλα... μηπως λειπει μια ριγα απο τη μασκα? Τι φαση?

 

IMG_20180613_142231.thumb.jpg.1895835a368e963a934d6f5b40a8ae26.jpg

Οχι....Καλύτερο είναι με την μαύρη μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και το πατακι ας πούμε για το πορτπαγκαζ. Δυστυχώς δεν ήταν αυτό που περίμενα αλλά δεν πειράζει τι να κάνουμε. Το πήρα από Γερμανία στο 50αρικο περίπου. Περίμενα να είναι από καουτσούκ (rubber) αλλά ήταν από σκληρό αφρώδες υλικό ή αφρολεξ. Η άλλη μακακια είναι ότι κάθεται καλά μόνο αν βάλεις τον νταμπλα που καλύπτει την ρεζερβα στην πάνω θέση. Εάν μπει στην κάτω θέλει κόψιμο...
Ήθελα να ρωτήσω τι Led λάμπες να βάλω στα προβολακια ομίχλης?
Να και μια φωτο. 
IMG_20180402_145837_HDR.thumb.jpg.2d2bae33f6e86c09a9b8539800de3231.jpg


Έχω ακριβώς το ίδιο, το πήρα 38€ και είναι 2 χρόνων και κρατάει μια χαρά. Η αλήθεια είναι πως και εγώ απογοητεύτηκα όταν είδα το υλικό αλλά τελικά όλα καλά! Μου έχει σκιστεί στην άκρη λίγο αλλά σιγά...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και το πατακι ας πούμε για το πορτπαγκαζ. Δυστυχώς δεν ήταν αυτό που περίμενα αλλά δεν πειράζει τι να κάνουμε. Το πήρα από Γερμανία στο 50αρικο περίπου. Περίμενα να είναι από καουτσούκ (rubber) αλλά ήταν από σκληρό αφρώδες υλικό ή αφρολεξ. Η άλλη μακακια είναι ότι κάθεται καλά μόνο αν βάλεις τον νταμπλα που καλύπτει την ρεζερβα στην πάνω θέση. Εάν μπει στην κάτω θέλει κόψιμο...
Ήθελα να ρωτήσω τι Led λάμπες να βάλω στα προβολακια ομίχλης?
Να και μια φωτο. 
IMG_20180402_145837_HDR.thumb.jpg.2d2bae33f6e86c09a9b8539800de3231.jpg


Έχω ακριβώς το ίδιο, το πήρα 38€ και είναι 2 χρόνων και κρατάει μια χαρά. Η αλήθεια είναι πως και εγώ απογοητεύτηκα όταν είδα το υλικό αλλά τελικά όλα καλά! Μου έχει σκιστεί στην άκρη λίγο αλλά σιγά...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν , Nikwlis said:

 


Έχω ακριβώς το ίδιο, το πήρα 38€ και είναι 2 χρόνων και κρατάει μια χαρά. Η αλήθεια είναι πως και εγώ απογοητεύτηκα όταν είδα το υλικό αλλά τελικά όλα καλά! Μου έχει σκιστεί στην άκρη λίγο αλλά σιγά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ελπίζω να κρατήσει και το δικό γιατί βάλε βγάλε το καροτσάκι του μικρού συνέχεια μπορεί να έχουμε κανένα θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.