Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

8 λεπτά πριν , ils said:

Γεια σας έχω έκδοση 1.4 125ps advance .Εχω διαβάσει ότι για τη συγκεκριμένη έκδοση η χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμου είναι περίπου 63lit ενώ η 4κινητη αν δεν κάνω λαθος γράφει 65lit .Εχω κάνει λίγα γεμίσματα από την αγορά του .Πριν φύγω διακοπες γεμισα 63lit μετά από μια εβδομάδα και με 950km αυτονομία εβαλα σήμερα με το trip computer να δείχνει αυτονομία για αλλά 10km μου το γέμισε με 68lit .Δηλαδη 5 λίτρα πάνω από ότι έχω διαβάσει .Αν συμβαίνει αυτό ανατρέπονται και οι μέσες καταναλώσεις που δίνει ο υπολογιστής ταξιδιού σε σχέση με τη πραγματικότητα και υπάρχει και ένα θέμα αν με έκλεψαν 5 λίτρα .Φυσικα κάτι παρόμοιο είχα παρατηρήσει παλιά με ένα a3 .Αν καποιος ξέρει ότι όντως παίρνει 68 λίτρα να μου πει αν είναι την επόμενη φορά αν δω γέμισμα πάνω από 63lit να δημιουργήσω θέμα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου αν και δεν έχω tiguan εγώ προσωπικά, 

 

Το Passat Β7 που έχω και εμένα το βιβλίο του Passat λέει για 63 λίτρα χωρητικότητας.

 

Αλλά στην πραγματικότητα είναι 70λιτρα!!

 

Εγώ έχω το 1400 με τα 122hp , και εμένα μου βγαζει αυρονομια 980χλμ.

Link to comment
Share on other sites

βρε φιλε ,πολλες φορες στο γεμιζουν παραπανω και τρωνε το χωρο της εξαερωσης ....κανονικα οταν ακουσεις την αντλια να σταματα και ξερεις περιπου οτι τοσο επαιρνε σε λιτρα πχ και να σταματας και ναμην το παραγεμιζεις...μερικες φορες μπορει να εχει αερα βεβαια και να σταματησει νωρρις αλλα αν πχ εισαι αδειος και πας να φουλαρεις και σταματησει η αντλια σε 20 λιτρα ,εννοειται συνεχισε αλλα αμα εισαι στο φουλ και παιζεις με το χωρο της σωληνας μεχρι να ξεχειλισει παμε αλλου...γενικα κοιτα να μην το γεμιζεις μεχρι ταβανι γιατι θελει και χωρο για την διαστολη που κανει λογω θερμοκρασιων και εξαερωσης...μην τρελενεσαι οτι σε κλεβουν σε λιτρα...αλλιως περνε 20λιτρα πχ μπιντονι και γεμιζε το ετσι.

πολλες φορες τα παιδια των βενζιναδικων πατανε κ την βαλβιδα υπερπληρωσης του ντεποζιτου και σου γεμιζουν μεχρι το χειλος  βενζινη,μου το χουν δειξει και το ξερω και εγω σε γκολφ πχ.

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ερώτηση έκανα το έχω ένα μήνα και είδα 68 λίτρα τώρα τα μπιτόνια που λες ρίχνουν πολύ το επίπεδο της συζήτησης μας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , XIONOULIS said:

το ιδιο και σε ρλινε εκδοση 11/03/2018 παραλαβη ,...και εμενα οταν ηρθε μου εκανε εντυπωση

αλλα εχω καταλαβει οτι κατι παιζει με την εκδοση ,στο προσπεκτους το δειχνει καθαρα οτι εχει συρομενο καπακι αλλα μαλλον σε εxclusive εκδοσεις ισως... μπορει να ειναι παπαρια της vw για να ξεχωρισει τις εκδοσεις παλι οπως εκανε με τα πισω λεντ που εβαλε τα φουλ μονο σε exclusive πχ...

1745_Tiguan_K72_W1.pdf

 

Δε νομιζω να ειναι μονο στο exclusive. Το αμαξι που ειχε για test drive (1.6 TDI advance) ειχε συρομενο. Αλλα ηταν του '16..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , ils said:

Φίλε μου ερώτηση έκανα το έχω ένα μήνα και είδα 68 λίτρα τώρα τα μπιτόνια που λες ρίχνουν πολύ το επίπεδο της συζήτησης μας


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

σου εξήγησα για τα 5 λίτρα πως μπορεί να χώρεσαν παραπάνω στο ρεζερβουάρ σου σε ποιο πάνω ποστ μου,από εκεί και πέρα άμα θες να τσεκάρεις τον βενζίνα σου άμα σε κλέβει στην αντλία πχ το κάνουν με αριθμημένα μπιτόνια/δοχεία  των 20 λίτρων που μπορείς να βρεις και στο πρακτικερ για να ελέγξεις αν τα λίτρα είναι οκ.μην σου ακούγεται περίεργο γιατί ποιο παλιά που είχαμε πολλούς επιτήδειους βενζινοπώλες με τις πειραγμένες αντλίες ένας τρόπος για να το καταλάβεις πρακτικά αν σε έκλεβε στα λίτρα ήταν με μπιτόνι/δοχείο που ζήταγες να σου βάλει 20 λίτρα και ήταν πολλές φορές λιγότερο, σημαντικά όμως,

Αν είχες πλακέτα πχ πολαρ φις(https://www.autopolar.net/producto/polarfis-mk5-mk6-8p-8j/) η κουφατεκ (https://www.kufatec.de/shop/en/fiscon-bluetooth-solution/fiscon-bluetooth-handsfree-basic-plus-vw-skoda)εχτρα στο ταμπλό σου ,μπορούσες να ξέρεις  πόσα λίτρα έχεις μέσα ψηφιακά και όχι απλα μια ένδειξη αναλογική στο καντράν,ωστε να πας και να ζητησεις σε λιτρα να το γεμισεις -,στο σήμερα,στο τιγκουαν σου μπορείς να το κάνεις αυτό με το obdeleven να σου δείχνει πόσα λίτρα θες για γέμισμα κ πόσα έχεις μεσα. κωδικοποίηση είναι στο τώρα,

τώρα για ποιο επίπεδο σου ρίχνω δινοντας σου έτοιμη πληροφορία συνέχεια δεν ξέρω....

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2018 at 10:34 ΜΜ, Roksakis Krotafoss said:

Καλησπέρα συγγνώμη για την καθυστέρηση δεν μπόρεσε να προσδιορίσει ακριβώς και είπε να αλλάξουμε ένα ρουλεμάν που έχει εκεί και βλέπουμε είπε δεν είναι κάτι σπουδαίο!αλλά καινούργιο αμάξι δεν είναι και τόσο ωραίο να στα κάνει αυτά προσπαθώ να μην του δεινω σημασία!κάποιοι μου είπαν μπορεί να είναι και τα τακάκια έτσι που χτυπάνε τι να πω!

Διαβασα πριν από λίγο αυτό   για recall στους τίγρεις μας. Ή είναι για άλλη γραμμή παραγωγής?

Edited by PITvasilis
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 2:58 ΠΜ, XIONOULIS said:

 

σου εξήγησα για τα 5 λίτρα πως μπορεί να χώρεσαν παραπάνω στο ρεζερβουάρ σου σε ποιο πάνω ποστ μου,από εκεί και πέρα άμα θες να τσεκάρεις τον βενζίνα σου άμα σε κλέβει στην αντλία πχ το κάνουν με αριθμημένα μπιτόνια/δοχεία  των 20 λίτρων που μπορείς να βρεις και στο πρακτικερ για να ελέγξεις αν τα λίτρα είναι οκ.μην σου ακούγεται περίεργο γιατί ποιο παλιά που είχαμε πολλούς επιτήδειους βενζινοπώλες με τις πειραγμένες αντλίες ένας τρόπος για να το καταλάβεις πρακτικά αν σε έκλεβε στα λίτρα ήταν με μπιτόνι/δοχείο που ζήταγες να σου βάλει 20 λίτρα και ήταν πολλές φορές λιγότερο, σημαντικά όμως,

Αν είχες πλακέτα πχ πολαρ φις(https://www.autopolar.net/producto/polarfis-mk5-mk6-8p-8j/) η κουφατεκ (https://www.kufatec.de/shop/en/fiscon-bluetooth-solution/fiscon-bluetooth-handsfree-basic-plus-vw-skoda)εχτρα στο ταμπλό σου ,μπορούσες να ξέρεις  πόσα λίτρα έχεις μέσα ψηφιακά και όχι απλα μια ένδειξη αναλογική στο καντράν,ωστε να πας και να ζητησεις σε λιτρα να το γεμισεις -,στο σήμερα,στο τιγκουαν σου μπορείς να το κάνεις αυτό με το obdeleven να σου δείχνει πόσα λίτρα θες για γέμισμα κ πόσα έχεις μεσα. κωδικοποίηση είναι στο τώρα,

τώρα για ποιο επίπεδο σου ρίχνω δινοντας σου έτοιμη πληροφορία συνέχεια δεν ξέρω....

Xionouli γνωρίζεις εαν εαν η συγκεκριμένη κωδικοποίση στο obdeleven για την στάθμη καυσίμου λειτουργεί και για το αναλογικό αναλογικό καντράν ή δουλεύει μόνο για το ψηφιακό?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , KosV said:

Xionouli γνωρίζεις εαν εαν η συγκεκριμένη κωδικοποίση στο obdeleven για την στάθμη καυσίμου λειτουργεί και για το αναλογικό αναλογικό καντράν ή δουλεύει μόνο για το ψηφιακό?

οχι δεν το ξερω γιατι δεν εχω εδω καποιο να δοκιμασω αναλογικο

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος ίσως που να έχει δοκιμάσει την συγκεκριμένη κωδικοποίηση σε αναλογικό καντράν?

5 hours ago , KosV said:

Xionouli γνωρίζεις εαν εαν η συγκεκριμένη κωδικοποίση στο obdeleven για την στάθμη καυσίμου λειτουργεί και για το αναλογικό αναλογικό καντράν ή δουλεύει μόνο για το ψηφιακό?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , KosV said:

Κάποιος άλλος ίσως που να έχει δοκιμάσει την συγκεκριμένη κωδικοποίηση σε αναλογικό καντράν?

On 20/6/2018 at 10:34 ΜΜ, Roksakis Krotafoss said:

 

 ποσότητα καυσίμων για ανεφοδιασμο και επάνω δεξιά start/stop απενεργοποιημενο μόνιμα! 

IMG_20180625_172113.jpg

Edited by PITvasilis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , PITvasilis said:

Διαβασα πριν από λίγο αυτό   για recall στους τίγρεις μας. Ή είναι για άλλη γραμμή παραγωγής?

Recall με τι αιτιολογία?κάνανε ένα για τα άτλας στο εξωτερικό παντως

Link to comment
Share on other sites


Ευχαριστώ PITvasilis !!

 

58 λεπτά πριν , PITvasilis said:

 ποσότητα καυσίμων για ανεφοδιασμο και επάνω δεξιά start/stop απενεργοποιημενο μόνιμα! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 2:20 ΠΜ, psynoa said:

 

Δε νομιζω να ειναι μονο στο exclusive. Το αμαξι που ειχε για test drive (1.6 TDI advance) ειχε συρομενο. Αλλα ηταν του '16..

Εγώ έχω το 1,6 tdi advance 3/17 και έχει συρταρωτό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα παρηγγειλα το 1.6 TDI σε black pearl. Το οδήγησα αρκετές φορές και νομίζω πως έκανα μια καλή επιλογη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , kevag said:

Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα παρηγγειλα το 1.6 TDI σε black pearl. Το οδήγησα αρκετές φορές και νομίζω πως έκανα μια καλή επιλογη

κάλως ήρθες,σίγουρα έχεις κάνει την ποιο λογική...ακόμη και με το γκάλοπ που κάνουμε το μοτέρ του 1.6 είναι αυτό που οι περισσότεροι μέχρι στιγμής έχουν επιλέξει απτά καινούργια...από εκεί και πέρα ,ρίξε μια ματιά όποτε έχεις χρόνο απτήν αρχή στα θέματα για να πάρεις ιδέα τι μπορείς να του βάλεις στο μετά άμα θες.και οποία απορία έχεις εδώ είναι όλη η ομάδα άμα ξέρουμε να την δουμε.

εσύ από ποια αντιπροσωπεία το διάλεξες?

κάνα δωράκι κάνουν τίποτα πλέον? 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Frankie-4 said:

Εγώ έχω το 1,6 tdi advance 3/17 και έχει συρταρωτό καπάκι.

 

7 hours ago , XIONOULIS said:

αυτό λογικά με κάτι πήγαινε που ακόμη μας διαφεύγει...

Παιδια για αναρωτιέστε??!!  Αυτο Αλλαξε στα μοντέλα παραγωγής μετά την 45η βδομάδα του 2017. Άλλαξαν την κονσόλα εκεί με τις ποτηροθηκες, άλλαξαν τις ζάντες (αυτές τις basic τις βάλανε στην advance),  πρόσθεσαν το ACC, και βάλανε και τις δύο θύρες usb. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , PITvasilis said:

 

Παιδια για αναρωτιέστε??!!  Αυτο Αλλαξε στα μοντέλα παραγωγής μετά την 45η βδομάδα του 2017. Άλλαξαν την κονσόλα εκεί με τις ποτηροθηκες, άλλαξαν τις ζάντες (αυτές τις basic τις βάλανε στην advance),  πρόσθεσαν το ACC, και βάλανε και τις δύο θύρες usb. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο... 

χαχαχαχα πες το βρε Βασίλη και άκουγε κατάρες ο πωλητής τσάμπα...χαχαχαχααα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

χαχαχαχα πες το βρε Βασίλη και άκουγε κατάρες ο πωλητής τσάμπα...χαχαχαχααα

Ναι αν κοιτάξεις τον κατάλογο με τις εκδόσεις και τον εξοπλισμό τους, το διευκρινίζει...  ;)

Edited by PITvasilis
Link to comment
Share on other sites

 ποσότητα καυσίμων για ανεφοδιασμο και επάνω δεξιά start/stop απενεργοποιημενο μόνιμα! 
IMG_20180625_172113.thumb.jpg.32182aa0a9c16e1f3a136b108b45401e.jpg


Γιατί μονίμως απενεργοποιημένο το start/stop? Έχεις μάθει κάτι για φθορά; Ή απλά εκνευριστικό; Θεωρείς πως κάνει κάποιο «κακό» στο αμάξι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 ποσότητα καυσίμων για ανεφοδιασμο και επάνω δεξιά start/stop απενεργοποιημενο μόνιμα! 
IMG_20180625_172113.thumb.jpg.32182aa0a9c16e1f3a136b108b45401e.jpg


Γιατί μονίμως απενεργοποιημένο το start/stop? Έχεις μάθει κάτι για φθορά; Ή απλά εκνευριστικό; Θεωρείς πως κάνει κάποιο «κακό» στο αμάξι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Νίκο με συζητήσεις που έχω κάνει η οικονομία που κάνει είναι μηδαμινη. Συν της άλλης έχεις φθορά στην μπαταρία (κάποιοι την άλλαξαν σε 2 χρόνια) και στην μίζα με το σβήσε άναψε συνέχεια ειδικά μέσα στην κίνηση. Ο XIONOULIS έχει αναφέρει ότι του το πέταξε εκτός μέσα σε κίνηση. Επίσης είσαι σε ταξίδι η τουμπινα δουλεύει σε αρκετά υψηλές στροφές και σταματάς σε πάρκινγκ για νερό ή σε μαγαζί για καφέ, μόλις σταματήσεις βάλεις νεκρά και αφήσεις και συμπλεκτη το αμάξι θα σβήσει. Όμως η τουμπινα σου έχει ακόμα κάποιες χιλιάδες στροφές, εκεί θα δουλευει στο ξερό δλδ χωρίς λίπανση γιατί η αντλία λαδιού θα είναι σβηστη.  

Εγώ πιστεύω ότι ότι το Start stop είναι πλέον το εφέ της εποχής για τα αμάξια ότι και καλά σου κάνουν οικονομία στο καύσιμο, που για να πούμε την αλήθεια είναι 0.2-0.3,  σε σχέση με τις ζημιές που θα σου εμφανιστούν αργότερα... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νίκο με συζητήσεις που έχω κάνει η οικονομία που κάνει είναι μηδαμινη. Συν της άλλης έχεις φθορά στην μπαταρία (κάποιοι την άλλαξαν σε 2 χρόνια) και στην μίζα με το σβήσε άναψε συνέχεια ειδικά μέσα στην κίνηση. Ο XIONOULIS έχει αναφέρει ότι του το πέταξε εκτός μέσα σε κίνηση. Επίσης είσαι σε ταξίδι η τουμπινα δουλεύει σε αρκετά υψηλές στροφές και σταματάς σε πάρκινγκ για νερό ή σε μαγαζί για καφέ, μόλις σταματήσεις βάλεις νεκρά και αφήσεις και συμπλεκτη το αμάξι θα σβήσει. Όμως η τουμπινα σου έχει ακόμα κάποιες χιλιάδες στροφές, εκεί θα δουλευει στο ξερό δλδ χωρίς λίπανση γιατί η αντλία λαδιού θα είναι σβηστη.  
Εγώ πιστεύω ότι ότι το Start stop είναι πλέον το εφέ της εποχής για τα αμάξια ότι και καλά σου κάνουν οικονομία στο καύσιμο, που για να πούμε την αλήθεια είναι 0.2-0.3,  σε σχέση με τις ζημιές που θα σου εμφανιστούν αργότερα... 

Ακούγεται πολύ σωστό όλο αυτό. Σε ευχαριστώ είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως πονάει το αμάξι όσο γίνεται αυτή η διαδικασία. Έβλεπα πτώση στα φώτα ο κλιματισμός σε αδράνεια αλλά σωστά η τουρμπίνα είναι το μεγάλο θέμα. Το απενεργοποίησα ήδη να δω πως θα πάει σε καταναλώσεις αλλά πραγματικά δεν είναι το βασικό μου μέλημα αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Νίκο με συζητήσεις που έχω κάνει η οικονομία που κάνει είναι μηδαμινη. Συν της άλλης έχεις φθορά στην μπαταρία (κάποιοι την άλλαξαν σε 2 χρόνια) και στην μίζα με το σβήσε άναψε συνέχεια ειδικά μέσα στην κίνηση. Ο XIONOULIS έχει αναφέρει ότι του το πέταξε εκτός μέσα σε κίνηση. Επίσης είσαι σε ταξίδι η τουμπινα δουλεύει σε αρκετά υψηλές στροφές και σταματάς σε πάρκινγκ για νερό ή σε μαγαζί για καφέ, μόλις σταματήσεις βάλεις νεκρά και αφήσεις και συμπλεκτη το αμάξι θα σβήσει. Όμως η τουμπινα σου έχει ακόμα κάποιες χιλιάδες στροφές, εκεί θα δουλευει στο ξερό δλδ χωρίς λίπανση γιατί η αντλία λαδιού θα είναι σβηστη.  
Εγώ πιστεύω ότι ότι το Start stop είναι πλέον το εφέ της εποχής για τα αμάξια ότι και καλά σου κάνουν οικονομία στο καύσιμο, που για να πούμε την αλήθεια είναι 0.2-0.3,  σε σχέση με τις ζημιές που θα σου εμφανιστούν αργότερα... 

Ακούγεται πολύ σωστό όλο αυτό. Σε ευχαριστώ είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως πονάει το αμάξι όσο γίνεται αυτή η διαδικασία. Έβλεπα πτώση στα φώτα ο κλιματισμός σε αδράνεια αλλά σωστά η τουρμπίνα είναι το μεγάλο θέμα. Το απενεργοποίησα ήδη να δω πως θα πάει σε καταναλώσεις αλλά πραγματικά δεν είναι το βασικό μου μέλημα αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

οπως εχει αναφερθει ηδη...

 

απο τη 45η εβδομαδα εγιναν καποιες αλλαγες οπως:

1.καταργηση του συρομενου καπακι, ερχεται με ανοιχτο και σταχτοδοχειο

2.acc στον βασικο εξοπλισμο μαζι με lane assist etc.

3.αλλαγη στις ζαντες, το advance ερχεται με τις βασικες ζαντες, τις μονοχρωμες (Montana)

4.νεα οθονη, ολη touch, χωρις κουμπια, μονο δυο περιστρεφομενους διακοπτες

5.δυο θυρες usb μπροστα

 

συμφωνα με το προσπεκτους το ρεζερβουαρ ειναι 58λιτρα. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.