Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

53 λεπτά πριν , kevag said:

Περιμένω και εγώ απο μέρα σε μερα το αυτοκίνητο. Εχω εγκαταστήσει ήδη το android auto και θα ενημερώσω αν έχω θέμα αναγνώρισης

Την 2.9ν κατέβασε. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2018 at 1:18 ΜΜ, Nrgakos3 said:

Χθες για πρώτη φορά ενεργοποιήθηκε το front assist σε πραγματική κατάσταση ανάγκης.  Επέστρεφα από Μηχανιώνα (δρόμος με 1 λωρίδα/κατεύθυνση) και στο ύψος των Ν. Επιβατών έχω μπροστά μου εργοταξιακό φορτηγό πενταβρώμικο χωρίς στοπ φανάρια κλπ καταλαβαίνετε... Στο άλλο ρεύμα κάνει στάση αστικό του ΟΑΣΘ και ξαφνικά φρενάρει το φορτηγό τελείως - εγώ δε πήρα χαμπάρι τίποτα- και μου έσφιξε τη ζώνη και σταμάτησε από τα 70 στο 0. Ένας από απέναντι έκανε προσπέραση στο λεωφορείο που έκανε στάση και ο φορτηγατζής φρέναρε για να μην τον λιώσει τον %#%#%#$%%$^%^ . Μ'έσωσε από αρκετά μεγάλη ζημιά το front assist. 

Στα πόσα μέτρα σταματήσε από το φορτηγό;

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2018 at 1:18 ΜΜ, Nrgakos3 said:

Χθες για πρώτη φορά ενεργοποιήθηκε το front assist σε πραγματική κατάσταση ανάγκης.  Επέστρεφα από Μηχανιώνα (δρόμος με 1 λωρίδα/κατεύθυνση) και στο ύψος των Ν. Επιβατών έχω μπροστά μου εργοταξιακό φορτηγό πενταβρώμικο χωρίς στοπ φανάρια κλπ καταλαβαίνετε... Στο άλλο ρεύμα κάνει στάση αστικό του ΟΑΣΘ και ξαφνικά φρενάρει το φορτηγό τελείως - εγώ δε πήρα χαμπάρι τίποτα- και μου έσφιξε τη ζώνη και σταμάτησε από τα 70 στο 0. Ένας από απέναντι έκανε προσπέραση στο λεωφορείο που έκανε στάση και ο φορτηγατζής φρέναρε για να μην τον λιώσει τον %#%#%#$%%$^%^ . Μ'έσωσε από αρκετά μεγάλη ζημιά το front assist. 

 

On 10/6/2018 at 1:18 ΜΜ, Nrgakos3 said:

Χθες για πρώτη φορά ενεργοποιήθηκε το front assist σε πραγματική κατάσταση ανάγκης.  Επέστρεφα από Μηχανιώνα (δρόμος με 1 λωρίδα/κατεύθυνση) και στο ύψος των Ν. Επιβατών έχω μπροστά μου εργοταξιακό φορτηγό πενταβρώμικο χωρίς στοπ φανάρια κλπ καταλαβαίνετε... Στο άλλο ρεύμα κάνει στάση αστικό του ΟΑΣΘ και ξαφνικά φρενάρει το φορτηγό τελείως - εγώ δε πήρα χαμπάρι τίποτα- και μου έσφιξε τη ζώνη και σταμάτησε από τα 70 στο 0. Ένας από απέναντι έκανε προσπέραση στο λεωφορείο που έκανε στάση και ο φορτηγατζής φρέναρε για να μην τον λιώσει τον %#%#%#$%%$^%^ . Μ'έσωσε από αρκετά μεγάλη ζημιά το front assist. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε για το front assist. Εμενα φρεναρε σε οπισθεν! Σε γρηγορο παρκαρισμα που ηταν 100% υπο ελεγχο μου φρεναρε στα 30-40cm! Αρα και rear assist! :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λετε για το front assist. Εμενα φρεναρε σε οπισθεν! Σε γρηγορο παρκαρισμα που ηταν 100% υπο ελεγχο μου φρεναρε στα 30-40cm! Αρα και rear assist!
Αυτο ειναι γνωστο οτι υπαρχει
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω παρατηρήσει σε παρκάρισμα επειδή δεν έτυχε μάλλον να έρθω τόσο κοντά στην στάθμευση.  Το μόνο που έχω δει στο front assist στο δικό μου δεν έχει βαθμίδες ευαίσθησιας . Έχει ενεργοποιήση  κ απενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάνω από 2-3.

Η πρώτη φορά που το κατάλαβα ήταν μπροστά από κάδο με σκουπίδια που απ έξω είχε μαύρες σακούλες με φύλλα. Η μια σακούλα είχε πέσει λίγο πιο πέρα από τις άλλες και ενώ την είχα δει πήγαινα να «ακουμπήσω» σε αυτήν. Ε χειρόφρενο και κόκκαλο το αμάξι. Και αναφέρομαι σε όπισθεν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Όχι πάνω από 2-3.

Η πρώτη φορά που το κατάλαβα ήταν μπροστά από κάδο με σκουπίδια που απ έξω είχε μαύρες σακούλες με φύλλα. Η μια σακούλα είχε πέσει λίγο πιο πέρα από τις άλλες και ενώ την είχα δει πήγαινα να «ακουμπήσω» σε αυτήν. Ε χειρόφρενο και κόκκαλο το αμάξι. Και αναφέρομαι σε όπισθεν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 9:48 ΜΜ, PITvasilis said:

Την 2.9ν κατέβασε. 

Παρέλαβα σήμερα και το αυτοκίνητο ειναι εξαιρετικό. Τελικά και η εκδοση 3.3 του android auto δουλεψε μια χαρά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα και το αυτοκίνητο ειναι εξαιρετικό. Τελικά και η εκδοση 3.3 του android auto δουλεψε μια χαρά

Καλορίζικο αδελφέ και καλό ταξιδο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα και το αυτοκίνητο ειναι εξαιρετικό. Τελικά και η εκδοση 3.3 του android auto δουλεψε μια χαρά

Καλορίζικο αδελφέ και καλό ταξιδο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Εκανα και το πρώτο ταξίδι . Adaptive cruise control απόλαυση. Είχα μια μικρή επιφύλαξη για το 1.6tdi αλλά μια χαρά για τις ανάγκες μου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Sotiris kolliakos said:

Από συστήματα ασφαλείας όπως το front assist πως το βλέπεις

Δεν έχω ακόμη άποψη για να είμαι ειλικρινης. Μόνο acc και lane assist δοκίμασα στο πρώτο ταξίδι. Εξαιρετικά και τα 2

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , kevag said:

Παρέλαβα σήμερα και το αυτοκίνητο ειναι εξαιρετικό. Τελικά και η εκδοση 3.3 του android auto δουλεψε μια χαρά

Καλορίζικο φίλε μου, καλοταξιδο και με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!! 

Το ACC απόλαυση και το lane assist επίσης. 

Το front assist τι να πω.??!!  ΣΕ δρόμο κεντρικό για είσοδο στην Λάρισα. Οδηγεί η γυναίκα μου γυρνώντας από μπάνιο. Εμείς 60με 70κμ. Ο μπροστινός σταματά απότομα στο φανάρι. Το αυτόκινητο κοκαλωσε (5μ περίπου από τον μπροστά) η κόκκινη μούτζα βγήκε στο καντραν και ευτυχώς πρόλαβα να πατήσω τα αλαρμ μην μας κωλησει ο πίσω. Φυσικά το αμάξι έσβησε και σφηραγαν όλα. Η γυναίκα μου με κοιτούσε σαν να μην πω τι και ο γιος μου ξύπνησε από το φρεναρισμα. 

Edited by PITvasilis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 8:08 ΠΜ, nightmare said:

νομιζω οτι εχεις μπερδεψει το acc με το front assist.

:wink:

 

Καλα λες. Το acc ειναι μονο για συνεργασία με το cruise control ενω το front assist ειναι για την ασφαλεια. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Chris_Pol said:

Καλησπερα σε ολους ειμαι στη διαδικασια να προβω στην αγορα του Tiquan 1.4 TSI 125PS R-LINE ποια ειναι η αποψη σας για αυτη την αγορα?

 

Εξαιρετικό αυτοκίνητο.Το έχω 13 μήνες αλλά διαφωνώ ως προς την έκδοση R-Line. Θα έδινα αυτά τα χρήματα για κάτι ποιό ουσιαστικό στο αυτοκίνητο.Πχ για το μοτερ των 150 ίππων.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GeorgeV said:

Εξαιρετικό αυτοκίνητο.Το έχω 13 μήνες αλλά διαφωνώ ως προς την έκδοση R-Line. Θα έδινα αυτά τα χρήματα για κάτι ποιό ουσιαστικό στο αυτοκίνητο.Πχ για το μοτερ των 150 ίππων.

Εννοεις αυτη την εκδοση> Tiguan 1.4 TSI 150PS ACT GPF Advance € 27.690
1.395 / 150 / 110
Απλα σαν R-LINE ΕΚΔΟΣΗ μου αρεσε πολυ με τον εξοπλισμο που εχει ειδικα στο λευκο ειναι πολυ ομορφο,οικονομικα ξεφευγω ωστε να κανω την αγορα του :

Tiguan 1.4 TSI 150PS ACT GPF R-Line € 31.600

Kαι αν θυμαμαι καλα σε ερωτηση στον πωλητη δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη διαθεσιμα Tiguan 1.4 TSI 150PS ACT GPF Advance εκτος και αν γινει ονομαστικη παραγγελια!!

Σε οτι αφορα καταναλωση τι γινεται?
 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Chris_Pol said:

Εννοεις αυτη την εκδοση> Tiguan 1.4 TSI 150PS ACT GPF Advance € 27.690
1.395 / 150 / 110
Απλα σαν R-LINE ΕΚΔΟΣΗ μου αρεσε πολυ με τον εξοπλισμο που εχει ειδικα στο λευκο ειναι πολυ ομορφο,οικονομικα ξεφευγω ωστε να κανω την αγορα του :

Tiguan 1.4 TSI 150PS ACT GPF R-Line € 31.600

Kαι αν θυμαμαι καλα σε ερωτηση στον πωλητη δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη διαθεσιμα Tiguan 1.4 TSI 150PS ACT GPF Advance εκτος και αν γινει ονομαστικη παραγγελια!!

Σε οτι αφορα καταναλωση τι γινεται?
 

Εγώ απορρίπτω την R-Line (περί ορέξεως) λόγω χαμηλότερου προφυλακτήρα , μεγάλων ζαντών (με τα μειονεκτήματα που κουβαλάνε) και φαρδύτερων ελαστικών. Εγώ φοράω 17άρες στο 2.0TDi. Προσωπικά δεν μου αρέσει σε SUV να βλέπω χαρακτηριστικά σπορ αυτοκινήτου. Ακόμα και στο διθέσιό μου 300+ ίππων 17άρες φοράω.Αλλά επαναλαμβάνω περί ορέξεως....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.