Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

51 λεπτά πριν , takpanos said:
1 ώρα πριν , Roksakis Krotafoss said:
Καλησπέρα παιδιά!όσοι έχετε το 1.6 tdi τι τελική έχει γράψει το κοντέρ?

Γιατι?

Γτ σήμερα είπα να το πατησω από το καλοκαίρι και με το ζόρι 192 ενώ θυμάμαι είχα πιάσει και 200!και σε μια φάση ούτε 185 δεν έπιανε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα μετά από 2 χρόνια πρώτη φορά. Επειδή είναι βιοντίζελ έβαλα κ κάθε 3 μήνες μου είπαν . Συνήθως βάζουν όσοι δεν κυκλοφορούν τα αυτοκίνητα τους

Link to comment
Share on other sites

Μην βάζεις συνέχεια είναι υπερβολή. Ρωτά κ θα σου πούνε.Να βάζεις όταν πρόκειται να μείνει το αυτοκίνητο σε στάση πάνω από μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Το βιοντίζελ που βάζουμε δημιουργουν μύκητες κ όταν το αυτοκίνητο δεν κινείται προκαλούν προβλήματα π.χ μπορεί να σβήσει εν κινήσει το αυτοκίνητο η να μην πάρει μπροστά ο κινητήρας. Γι αυτό βάζουμε το υγρό αυτό για να καθαρίσει τους μύκητες. Εάν όμως το αυτοκίνητο είναι εν κινήσει συνέχεια τότε δεν χρειάζεται. Ο μύκητας κάνει βλάβη όταν το αυτοκίνητο δεν κινείται για ένα πολύ μεγάλο διάστημα

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Sotiris kolliakos said:

Μην βάζεις συνέχεια είναι υπερβολή. Ρωτά κ θα σου πούνε.Να βάζεις όταν πρόκειται να μείνει το αυτοκίνητο σε στάση πάνω από μήνα. 

Παρ όλο που κάνω πολλά χλμ (περίπου 30.000) τον χρόνο στο προηγούμενό μου diesel αν και έβαζα αντιβακτηριακό μια στο εξάμηνο έπιασε μυκητες στο φίλτρο που βρίσκεται το ρεζερβουαρ και μου έσβησε ενω πήγαινα με 160χλμ και προσπερνούσα έχοντα από πίσω μου άλλο αυτοκίνητο !!!!!. Τέλος πάντων το διαχειρίστηκα καλά. Το καθάρισα και άρχισα να βάζω αντβακτηριακό της Liqui Moly  σε αναλογία πρόσμιξης 1:100 (αναλογία για πρόληψη) και από τότε δεν ξανασυνέβει κάτι.Αν θες να μην το κινήσεις για μεγαλο χρονικό διάστημα τοτε η αναλογία είναι 1:200. Δεν μου είναι κόπος να βάζω προληπτικά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά! μόλις σήμερα παρατήρησα ότι στο ανταπτιβ Κρουζ κοντρόλ αν πατήσεις δύο φορές το mode ,έχει κόφτη ταχύτητας βοηθάει στο ταξίδι στην κατανάλωση είπα να το γράψω για όσους δεν το γνωρίζουν γτ εμένα δεν μου το είπαν καν στην αντιπροσωπεία

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ντίζελ παγώνει αλλά με θερμοκρασίες κοντά στο -10. Στην Αθήνα δύσκολο να σου τύχει. Στα ορεινά αυξάνονται οι πιθανότητες. Γνωστός μου είχε μείνει στα 3-5 πηγαδια με Passat diesel. Και έριξε 3 κουβάδες καυτό νερό στο φίλτρο πετρελαίου για να πάρει εμπρός. Ξέρω ότι υπάρχουν ειδικά υγρά που τα αναμειγνύεις στο πετρέλαιο για να μην παγώσει. Έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό αλλά εδώ Ελλάδα δεν χρειάστηκε και δεν γνωρίζω που μπορείς να προμηθευτείς

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ντίζελ παγώνει αλλά με θερμοκρασίες κοντά στο -10. Στην Αθήνα δύσκολο να σου τύχει. Στα ορεινά αυξάνονται οι πιθανότητες. Γνωστός μου είχε μείνει στα 3-5 πηγαδια με Passat diesel. Και έριξε 3 κουβάδες καυτό νερό στο φίλτρο πετρελαίου για να πάρει εμπρός. Ξέρω ότι υπάρχουν ειδικά υγρά που τα αναμειγνύεις στο πετρέλαιο για να μην παγώσει. Έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό αλλά εδώ Ελλάδα δεν χρειάστηκε και δεν γνωρίζω που μπορείς να προμηθευτείς

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως όσοι βάζουν το αντίστοιχο πετρέλαιο με v-power diesel δεν έχουν πρόβλημα να παγώσει το πετρέλαιο. Νομίζω πως έχω διαβάσει πως λόγω της όποιας «καθαρότητας» είναι πολύ δύσκολο να παγώσει ακόμη και σε αυτές τις θερμοκράσίες.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Το adblue αντεχει μεχρι τους - 11 διαβαζα καπου. Επισης διαβαζα σε προσπεκτους αλλης αντιπροσωπεθας πως το ρεζερβουαρ του adblue θερμαινεται με το που βαζεις μπρος και δε παγωνει. Δε ξερω με μας τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα ελαστικά Michelin Primacy 3 215/65R17 που φορά το 1.6 tdi γλιστρούν πολύ στο χιόνι (ακόμη και σε φρέσκο χιόνι 5 εκατοστών). Το αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερα ασταθές και επικίνδυνο ακόμη και μέσα στην πόλη. 

 

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερα mud & snow ή χειμερινά ελαστικά?

Μπορώ να πάω σε διάσταση 225/65 R17? 

(σκέφτομαι τα Continental ContiCrossContact LX2 τα οποία φορά το Peugeot 3008).

 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν , thpap said:

Δυστυχώς τα ελαστικά Michelin Primacy 3 215/65R17 που φορά το 1.6 tdi γλιστρούν πολύ στο χιόνι (ακόμη και σε φρέσκο χιόνι 5 εκατοστών). Το αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερα ασταθές και επικίνδυνο ακόμη και μέσα στην πόλη. 

 

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερα mud & snow ή χειμερινά ελαστικά?

Μπορώ να πάω σε διάσταση 225/65 R17? 

(σκέφτομαι τα Continental ContiCrossContact LX2 τα οποία φορά το Peugeot 3008).

 

Φοράω τα Pirelli Scorpion Winter και παω άνετα παντού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2019 at 1:26 ΜΜ, Roksakis Krotafoss said:

Καλησπέρα παιδιά! ξέρει κανείς τώρα με το πολικό ψύχος που επικρατεί αν το ντίζελ παγώνει στο ντεπόζιτο?

 

Το Diesel Ναι! παγώνει 

On 8/1/2019 at 3:40 ΜΜ, Dimitroulis said:

Έχω την εντύπωση πως όσοι βάζουν το αντίστοιχο πετρέλαιο με v-power diesel δεν έχουν πρόβλημα να παγώσει το πετρέλαιο. Νομίζω πως έχω διαβάσει πως λόγω της όποιας «καθαρότητας» είναι πολύ δύσκολο να παγώσει ακόμη και σε αυτές τις θερμοκράσίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εγώ πριν από 2 χρόνια όταν  πάγωσαν τα πετρέλαια στο Diesel που είχα τοτε. 

Στους -10 το diesel στο ρεζερβουάρ πάγωσε!!! 

 

Και υποτίθεται το Vpower δεν παγώνει......:growl: τρομάρα τους.

On 4/1/2019 at 1:26 ΜΜ, Roksakis Krotafoss said:

 

 

On 4/1/2019 at 5:25 ΜΜ, pkaragri said:

Ναι, το ντίζελ παγώνει αλλά με θερμοκρασίες κοντά στο -10. Στην Αθήνα δύσκολο να σου τύχει. Στα ορεινά αυξάνονται οι πιθανότητες. Γνωστός μου είχε μείνει στα 3-5 πηγαδια με Passat diesel. Και έριξε 3 κουβάδες καυτό νερό στο φίλτρο πετρελαίου για να πάρει εμπρός. Ξέρω ότι υπάρχουν ειδικά υγρά που τα αναμειγνύεις στο πετρέλαιο για να μην παγώσει. Έχω χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό αλλά εδώ Ελλάδα δεν χρειάστηκε και δεν γνωρίζω που μπορείς να προμηθευτείς

Μην το λες αυτό...

 

Και στην Αθήνα είχαν παγώσει πετρέλαια, την ιδια περίοδο που πάγωσε το diesel στην δικια μου περίπτωση

 

Αντιπαραγωγικά πετρελαίου Μπορείτε να βρείτε Παντού!! 

Έχουν ΟΛΑ τα πρατήρια καυσίμου. 

On 8/1/2019 at 3:40 ΜΜ, Dimitroulis said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Dimitroulis said:

 

 

 


Δράμα ήμουν τις τελευταίες μέρες με το πολύ κρύο.
Δεν πάγωσε τίποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Καλημέρα! :ahappy:

 

Κοίτα και εγώ αυτές της μέρες που είμαι στην Έδεσσα δεν μου έτυχε να παγώσει κάποιο από τα οχήματα diesel εδώ. 

 

Αυτό σημαίνει 2 πραγματικά στην περίπτωση σου. 

 

Η εκεί που έβαλες καύσιμο, ήταν πράγματι καθαρό καύσιμο.

Εκτός και αν η shell αύξησε της αντιπαγωτικες του ιδιότητες.

 

Στην δικιά μου περίπτωση , τον χειμώνα του 2017 και αν θυμάμαι καλά ήταν τέτοιες μέρες.

 

Στο cmax diesel που είχα , το βράδυ το αμάξι βγήκε off 

 

Το καύσιμο "πάγωσε", το έβαλα εμπρός πήρε κανονικά ,και μέσα σε δευτερόλεπτα το αμάξι άρχιζε να τρέμει και να κάνει κάτι θορύβους. 

 

Και μπαμ έσβησε κατευθείαν, 

 

Από εκείνη την στιγμή το αμάξι δεν ξανά πήρε μπροστά.

Και είχα Vpower μέσα.

 

Περίμενα την επόμενη μέρα το πρωί για να μπορέσω να το βάλω μπροστά. 

 

 

Εκείνη την περίοδο ΔΕΝ ήμουν ο μόνος που πάγωσε το καύσιμο στο αμάξι του.

 

Όσοι ήμασταν στην ίδια κατάσταση όλη είχαμε Vpower. 

 

Αυτό το ξανά λέω για μην υπάρχει παρεξήγηση.

 

Ήταν το 2017, από εκεί και μετά δεν γνωρίζω αν η shell αύξησε της αντιπαγωτικες ιδιότητες στα diesel.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εγώ δεύτερη φορά είναι που αντιμετωπίζω τόσο κρύο και πρόβλημα δεν είχα απολύτως κανένα.
Μπορεί να είναι και τυχαίο, μπορεί και όχι...




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.