Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Είμαι νέος μέλος και μόλις έβαλα παραγγελία στο νέο Tiguan 2016 μοντέλο 1.6 tdi 115 ps στην έκδοση advance. Η επιλογή έγινε με γνώμονα την τωρινή οικογενειακή μου κατάσταση. Το αυτοκίνητο είναι πολύ πρακτικό μεγάλο και άνετο. Οδήγησα το μοτερ σε Passat και είναι ικανοποιητικό. Στην οικογένεια έχουμε και Golf 1.4 tsi 122 ps του 2009. Συγκριτικά είναι πιο σβέλτο το Tiguan παρά τα κιλά του και τα "λίγα" άλογα που αποδίδει - έχει καλύτερη ροπή βέβαια.

Αναμονή 2 μήνες στην καλύτερη - αυτό με χαλάει λίγο αλλα δεν βαριέστε... ψωνίζω κάθε 15 χρόνια αμάξι, αξίζει την αναμονή

Η αλήθεια είναι πως έχω ενθουσιαστεί λιγάκι :)

Απόψεις για το συγκεκριμένο;

ΜΦΧ

Νίκος

vw-tiguan-1-thumb-large.jpg

Volkswagen-Tiguan-2016-12-696x463.jpg

volkswagen-tiguan-2016-prueba-mdm-09.jpg

Volkswagen-Tiguan-2016-7-696x469.jpg

2016-volkswagen-tiguan-dashboard.jpg

Edited by Nikwlis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικο. Ειναι οτι καλυτερο σαν επιλογη σε αυτα τα λεφτα και στη κατηγορια suv.

Μια απορια:πως καταλαβες οτι το τιγκουαν ειναι πιο γρηγορο απο το golf που εχετε χωρις να το οδηγησεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλώς μας βρήκες, καλοτάξιδο με πολλά & απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Ηγέτης στην κατηγορία, τουλάχιστον μεχρι μια περίοδο και με τον κινητήρα των 1.400cc έπαιζε χωρις αντίπαλο. Ωραίο σαν γενικότερο σύνολο, προσωπικα το προτιμώ απο Qasquai & Mokka - αυτα θα έβλεπα ως αντιπάλους εγω.

Αληθεια, είχες αλλα εσυ στο μυαλο σου ή δεν έβλεπες από τον έρωτα μπροστα σου; :drool: Αν επιτρέπεται, τελική τιμη με το κλειδί στο χέρι πόσο ηταν;

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και αντίπαλος των Μόκα και κασκαϊ! Μεγαλύτερο και ποιοτικότερο, το τιγκουαν θα ανταγωνιστεί την χ1 ξεκάθαρα

Με το καλο κι απο εδώ ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28500 κανει περιπου και με βαση τον εξοπλισμο που ειναι παρα πολυ καλος και την ποιοτητα νομιζω παιζει μονο του αφου κασκαι με ιδιο εξοπλισμο φτανει 26300 και κατζαρ 27200. Οταν ομως με λιγα ακομη παιρνεις tiguan εκει φαινεται οτι αξιζει τα ελαχιστα παραπανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλά, τα δυο που ανέφερα θα ηταν δικές μου εναλλακτικές λογω χαμηλότερης τιμής, για αυτο έβαλα και τη λέξη "εγω" στο τελος της πρότασης μου.

Σιγουρα παίζει με Χ1 που ειναι καλύτερη απο προηγούμενη, επίσης παίζει και με Q3, αμφότερα τα κερδίζει σε Value for money.

Ειναι καλη επιλογή οπως και να το κάνουμε. 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

για να λεμε ομως και του στραβου το δικιο...θα το ηθελα με πιο μαλακα πλαστικα στο εσωτερικο του....

και οχι με διακοπτες παραθυρων απο golf iv (!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για να λεμε ομως και του στραβου το δικιο...θα το ηθελα με πιο μαλακα πλαστικα στο εσωτερικο του....

και οχι με διακοπτες παραθυρων απο golf iv (!)

Μαλακα ειναι μεχρι τη μεση. Απο εκει και κατω ειναι σκληρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικο. Ειναι οτι καλυτερο σαν επιλογη σε αυτα τα λεφτα και στη κατηγορια suv.

Μια απορια:πως καταλαβες οτι το τιγκουαν ειναι πιο γρηγορο απο το golf που εχετε χωρις να το οδηγησεις?

Καλησπέρα και ευχαριστώ

Οδήγησα το Tiguan σε 1.4 tsi 125ps και 150ps και το Passat που ειναι περίπου ισοβαρες με το 1.6 tdi 120 ps καθώς και το Touran 1.6 tdi 110ps. Έχω μια εικόνα. Πιστεύω ότι ειναι πιο κοντά στο 1.4 tsi με τα 150ps σε ροπές και λιγότερο σβέλτο χαμηλά με το 125ps.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας βρήκες, καλοτάξιδο με πολλά & απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Ηγέτης στην κατηγορία, τουλάχιστον μεχρι μια περίοδο και με τον κινητήρα των 1.400cc έπαιζε χωρις αντίπαλο. Ωραίο σαν γενικότερο σύνολο, προσωπικα το προτιμώ απο Qasquai & Mokka - αυτα θα έβλεπα ως αντιπάλους εγω.

Αληθεια, είχες αλλα εσυ στο μυαλο σου ή δεν έβλεπες από τον έρωτα μπροστα σου; default_drool.gif Αν επιτρέπεται, τελική τιμη με το κλειδί στο χέρι πόσο ηταν;

Χαχα καλησπέρα και ευχαριστώ 27.800€. Η αλήθεια ειναι πως έχω ξεφύγει απο budget αλλά δεν βαριέσαι... έχει και το ψώνιο η γυναίκα μου όποτε ανέβηκα απο Octavia 1.4 tsi 150ps πήγα σε αυτό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και αντίπαλος των Μόκα και κασκαϊ! Μεγαλύτερο και ποιοτικότερο, το τιγκουαν θα ανταγωνιστεί την χ1 ξεκάθαρα

Με το καλο κι απο εδώ

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλησπέρα και ευχαριστώ

"Νταξει" κασκαι ναι ειναι κοντά...X1 σίγουρα, Mokka θα έλεγα όχι, μετά πολυ ωραίο που είδα αλλά υποδεέστερο σε ποιότητα εσωτερικού HRV, πραγματικά ήταν πολυ δυνατό. Μοτέρ ωραίο 5 χρόνια εγγύηση...μετράει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να λεμε ομως και του στραβου το δικιο...θα το ηθελα με πιο μαλακα πλαστικα στο εσωτερικο του....

και οχι με διακοπτες παραθυρων απο golf iv (!)

Θυμίζει όντως αρκετά, αλλά ειναι και διαφορετικό δεν το βάζω ίσα κι όμοια αλλά και απο την άλλη όπου και να πας... τα ίδια βλέπεις. Παράδειγμα ο νονός μου έχει ένα land cruiser 3.2 ε ρε παιδιά πραγματικά έχει ποιότητα μέσα εφάμιλλη του Yaris που έμαθα οδήγηση το 2002. Σαν αμάξι ειναι απίστευτο αλλά μέσα ειναι μια απο τα ίδια. Το ένα κάνει 15 και το άλλο 70. Απ ότι έμαθα και το Lexus κοντά εκεί ειναι :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ισχυει παντου ναι....

οπως και να χει ομως...αν καποιος διαθετει αυτο το μπατζετ το τιγκουαν και το νεο τοθραν ειναι μονοδρομος.

απο καυσιμα πως παει?

 

Link to comment
Share on other sites

ισχυει παντου ναι....

οπως και να χει ομως...αν καποιος διαθετει αυτο το μπατζετ το τιγκουαν και το νεο τοθραν ειναι μονοδρομος.

απο καυσιμα πως παει?

 

Χαμηλές καταναλώσεις λένε. Η αλήθεια ειναι πως και το Passat που οδήγησα με παρόμοιο μοτέρ δεν πρόσεξα. Απλά ήθελα να δω τράβηγμα και εκκινήσεις όποτε το ζόρισα. Στο 1.4 tsi 150ps με dsg όπως το πήγαινα δεν έδειξε κάτω απο 24 lt/100. Θα ενημερώσω όταν το πάρω :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλές καταναλώσεις λένε. Η αλήθεια ειναι πως και το Passat που οδήγησα με παρόμοιο μοτέρ δεν πρόσεξα. Απλά ήθελα να δω τράβηγμα και εκκινήσεις όποτε το ζόρισα. Στο 1.4 tsi 150ps με dsg όπως το πήγαινα δεν έδειξε κάτω απο 24 lt/100. Θα ενημερώσω όταν το πάρω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Βλέπω πχ το Touran II με τα 110hp δίνουν 4.5lt/100km τελική 187km/h και 0-100 σε 11.9sec. Ειναι λίγο πιο βαρύ απο το Tiguan και ίσως έχει διαφορετική χαρτογράφηση ο εγκέφαλος. Εδώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το 115hp ας μου πει...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά κάπου εδώ κοντά θα είναι, αυτό το μοτέρ λέει θα το βγάλει de-tuned μάλλον για φορολικούς λόγους. Βέβαια η ροπή είναι εξαιρετική αλλά το 2.0 το δικαιολογεί http://www.auto-data.net/gr/?f=showCar&car_id=24228

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά κάπου εδώ κοντά θα είναι, αυτό το μοτέρ λέει θα το βγάλει de-tuned μάλλον για φορολικούς λόγους. Βέβαια η ροπή είναι εξαιρετική αλλά το 2.0 το δικαιολογεί http://www.auto-data.net/gr/?f=showCar&car_id=24228

Αλλη ροπη βγαζει ενα διλιτρο πετρελαιο και αλλη ενα 1.6 πετρελαιο.

Για μενα θα επρεπε να βγαζει κοντα στα 30 κιλα ροπης και οχι γυρω στα 26

Ξαναλεω πως ειναι μια εξαιρετικη επιλογη στα κυβικα του με βαση εξοπλισμο τιμη και ποιοτητα.

Αν εχει τις επιδοσεις του ποστ που μου εβαλες θα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, takpanos said:

 

 

Αλλη ροπη βγαζει ενα διλιτρο πετρελαιο και αλλη ενα 1.6 πετρελαιο.

 

Για μενα θα επρεπε να βγαζει κοντα στα 30 κιλα ροπης και οχι γυρω στα 26

Ξαναλεω πως ειναι μια εξαιρετικη επιλογη στα κυβικα του με βαση εξοπλισμο τιμη και ποιοτητα.

Αν εχει τις επιδοσεις του ποστ που μου εβαλες θα ειναι μια χαρα

Μακάρι :) ή έστω εκεί κοντά. Πάντως έκανα και μια ήδη έρευνα αγοράς στην REVO και λέει με προγραμμα πάει 140 hp και 32 κιλά ροπής. Ακούγεται ιδανικό μετά. Ας έρθει με το καλό να το απολαυσω κάνα χρόνο και μετά θα το ψάξω αν δεν είναι "αρκετο" αν και νομιζω πως όλα καλα θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θεμα ειναι πως η διασταση των ελαστικων 215 65 17 ειναι λιγο σπανια. Θα πρεπει να περασει λιγος καιρος για να αρχισουν να υπαρχουν επιλογες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θεμα ειναι πως η διασταση των ελαστικων 215 65 17 ειναι λιγο σπανια. Θα πρεπει να περασει λιγος καιρος για να αρχισουν να υπαρχουν επιλογες

Thanks for the hint θα το ψάξω κι εγώ ούτε που το κοίταξα αυτό

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα σε απασχολησει μετα απο 3 με 4 χρονια οπου θα εχουν βγει πιο πολλες επιλογες. Μη ξεχνας να κανεις ενα ριβιου που και που για να μαθαινουμε τιποτα(επιδοσεις-καταναλωση...)


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα σε απασχολησει μετα απο 3 με 4 χρονια οπου θα εχουν βγει πιο πολλες επιλογες. Μη ξεχνας να κανεις ενα ριβιου που και που για να μαθαινουμε τιποτα(επιδοσεις-καταναλωση...)

Ότι βρίσκω μαθαίνω θα ανεβάζω. Παραλαβή τέλη Οκτώβρη. Έχω μέλλον ακόμα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι βρίσκω μαθαίνω θα ανεβάζω. Παραλαβή τέλη Οκτώβρη. Έχω μέλλον ακόμα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοω πιο πολυ οταν θα το εχεις για να βλεπουμε απο πρωτο χερι.

Απο Νοεμβρη και μετα θα παραλαβεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.