Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

takpanos αυτο το παθαινω καθε χρονο στην ουγγαρια οταν παιρναω... φετος 16 λιτρα πετρελαιο, υγρο για τα τζαμια 1 λιτρο, 1 μπουκαλακι νερο, δινεις 50 ευρω και σου δινει πισω 15... χαχαχααχ.... η αληθεια ειναι οτι φετος με το tiguan το ευχαριστηθηκα το ταξιδι... σχεδον και χωρις πλακα το αμαξι με εφερε μονο του στην πραγα... πριν ειχα ενα corolla του 2003.... 13 χρονια χωρις προβληματα και καθε χρονο εξωτερικο.... το εδωσα με 340000 χιλιομετρα.... παραπονο κανενα.... να δουμε τωρα η vw... 

Φαρμακειο
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα κανει πολυ κρυο... ειναι η γυναικα μου απο εδω οποτε καταλαβαινεις καθε χρονο 2-3 βδομαδες πρεπει να ερχομαστε αλιως υπαρχει μουρμουρα!!!!

Μεγάλη διαδρομή. Πόσες μέρες ταξίδι είναι με το αυτοκίνητο.
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα κανει πολυ κρυο... ειναι η γυναικα μου απο εδω οποτε καταλαβαινεις καθε χρονο 2-3 βδομαδες πρεπει να ερχομαστε αλιως υπαρχει μουρμουρα!!!!

Μεγάλη διαδρομή. Πόσες μέρες ταξίδι είναι με το αυτοκίνητο.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση-απορια
Σε ορισμενα τραγουδια τα δεξια ηχεια και περισσοτερο το εμπρος δεξια εχουν καποια παρασιτα ενω τα αντιστοιχα αριστερα δεν εχουν.
Σε αλλα τραγουδια παιζουν μια χαρα.
Να εχουν καποιο προβλημα?
Εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

λευκαδα-πραγα 23 ωρες με σταση μονο για καφε.... 1950 χιλιομετρα ακριβως... takpanos ραδιο, cd, η usb σου το κανει?

Link to comment
Share on other sites

λευκαδα-πραγα 23 ωρες με σταση μονο για καφε.... 1950 χιλιομετρα ακριβως... takpanos ραδιο, cd, η usb σου το κανει?
Ραδιο
23 ωρες 1950 χλμ ? Τι μεσγ ταχυτητα είχες? 80 χλμ ?
Αθηνα-Θεσσαλονικη ειναι 500χλμ κσι θελει 5 ωρες.
Για βαλε 1950χλμ και συνορα μαζι
Link to comment
Share on other sites

περνας απο τοσα συνορα. σταματας για φαγητο-καφε-καυσιμο.... να εισαι και τυχερος να περνας τα συνορα κατευθειαν γιατι μου εχει τυχει να πεςριμενω 2 ωρες. μεση ταχυτητα 100-120. εχω και μικρο παιδι... οπως λεει και ο τακπανος αθηνα-θεσσαλονικη και θες 5 ωρες....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , vagelis1 said:

λευκαδα-πραγα 23 ωρες με σταση μονο για καφε.... 1950 χιλιομετρα ακριβως... takpanos ραδιο, cd, η usb σου το κανει?

Μία χαρά το κάνεις νορμάλ είναι 23 ώρες εγώ Κοζανη Στουτγκαρδη  το κάνω 18 ώρες με μία στάση για φαγητό καύσιμο και καφέ και και κινούμαι με ταχύτητα από 140χλμ. Και πάνω σε κάποια σημεία πάω και τέρμα μέσα στην Σερβία ...

Το θέμα είναι στα σύνορα να είσαι τυχερός να μην έχει κίνηση ... Φέτος στην Αυστρία περίμενα μόνο 6 ώρες μέσα στο αμάξι ήθελα να κλάψω από τα νεύρα μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Σκεφτομαι σοβαρα την αγορα ενος tiguan 1.6 tdi αλλα μετα απο 2 test drive ειμαι καπως προβληματισμενος. Σε σχεση με το qashqai το μοτερ μου φαινεται πολυ αδυναμο χαμηλα.

Ειναι λογικο σαν diesel να αρπαζει δυσκολοτερα απο χαμηλα αλλα μου φανηκε οτι το αμαξι δεν ανταποκρινεται καθολου κατω απο τις 2000 στροφες. Αυτο ισως ειναι λιγο κουραστικο στο σταματα-ξεκινα της Αθηνας και σε εκκινησεις φορτωμενος σε ανηφορα κτλ.

Το Qashqai μου φανηκε πολυ πιο ελαστικο και να αρπαζει απο 1500, αλλα ισως να ειναι ιδεα μου. Καθως δεν εχω μεγαλη εμπειρια με diesel μπορει καποιος φιλος που εχει ηδη αγορασει το 1.6 να με διαφωτισει με την μεχρι τωρα εμπειρια του;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Σκεφτομαι σοβαρα την αγορα ενος tiguan 1.6 tdi αλλα μετα απο 2 test drive ειμαι καπως προβληματισμενος. Σε σχεση με το qashqai το μοτερ μου φαινεται πολυ αδυναμο χαμηλα.

Ειναι λογικο σαν diesel να αρπαζει δυσκολοτερα απο χαμηλα αλλα μου φανηκε οτι το αμαξι δεν ανταποκρινεται καθολου κατω απο τις 2000 στροφες. Αυτο ισως ειναι λιγο κουραστικο στο σταματα-ξεκινα της Αθηνας και σε εκκινησεις φορτωμενος σε ανηφορα κτλ.

Το Qashqai μου φανηκε πολυ πιο ελαστικο και να αρπαζει απο 1500, αλλα ισως να ειναι ιδεα μου. Καθως δεν εχω μεγαλη εμπειρια με diesel μπορει καποιος φιλος που εχει ηδη αγορασει το 1.6 να με διαφωτισει με την μεχρι τωρα εμπειρια του;

 

 

Το κασκαι εχει 110 αλογα στις 4000 και 26,5 κιλα ροπης απο τις 1750–2750

Το τιγκουαν εχει 115 αλογα στις 2900-4000 και 28 κιλα ροπης απο τις 1700-2900.

Εχουμε σαν πρωτο δεδομενο πιο πολλα αλογα στο tiguan που αποδιδονται σε λιγοτερες στροφες και περισσοτερη ροπη.

Εγω σαν ιδιοκτητης του tiguan θα σου πω οτι τραβαει καλα απο τις 1750 στροφες ομως εχω διαπιστωσει πως σε ανηφορικη κλιση δεν εχει προβλημα να ανεβαζει στροφες απο τις 1500. Κατω απο εκει ομως δε παει βημα οπως ολα τα diesel.

Απο εκει και περα δεν ξερω αν ακουγεται αντικειμενικη η γνωμη μου αλλα περα απο τη διαφορα τιμης που ειναι 2.000-2500 τα δυο αυτοκινητα δεν συγκρινονται σε ποιοτητα,συναρμολογηση,χωρους επιβατων-αποσκευων,ασφαλεια ενω μιλαμε για ενα tiguan που θεωρειται μοντελο 2017 με ενα κασκαι στα τελειωματα.

Αν δε κανεις χλμ παρε το κασκαι γλυτωνοντας αρκετα λεφτα αλλιως

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Είμαι κάτοχος Tiguan 1.6 tdi και έχω εμπειρία από Nissan X-trail 1.6 (130 hp) που το έχει συγκενικο μου πρόσωπο. Η αλήθεια είναι ότι οδηγώντας το Nissan νιώθεις να έχει πιο νευρικό κινητήρα απο του VW. Και αν συγκρίνεις και τις εργοστασιακές μετρήσεις εχει 15hp και 4 kg ροπής παραπάνω. Αλλά είναι μόνο ο κινητήρας γιατί σε όλα τα υπόλοιπα τα δυο αυτοκίνητα με απλά λόγια ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ. Τρομερή ποιότητα υλικών και κατασκευής απο VW και αίσθημα ασφαλειας. Συνεπώς αν σε ενδιαφέρει μόνο ο κινητήρας και τίποτα άλλο, τότε το Nissan είναι μισό σκαλοπάτι πιο πανω (γιατί οι διάφορες δεν είναι δα και τεράστιες) αλλά στο σύνολο του το Tiguan το θεωρώ πολύ ανώτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,
Σκεφτομαι σοβαρα την αγορα ενος tiguan 1.6 tdi αλλα μετα απο 2 test drive ειμαι καπως προβληματισμενος. Σε σχεση με το qashqai το μοτερ μου φαινεται πολυ αδυναμο χαμηλα.
Ειναι λογικο σαν diesel να αρπαζει δυσκολοτερα απο χαμηλα αλλα μου φανηκε οτι το αμαξι δεν ανταποκρινεται καθολου κατω απο τις 2000 στροφες. Αυτο ισως ειναι λιγο κουραστικο στο σταματα-ξεκινα της Αθηνας και σε εκκινησεις φορτωμενος σε ανηφορα κτλ.
Το Qashqai μου φανηκε πολυ πιο ελαστικο και να αρπαζει απο 1500, αλλα ισως να ειναι ιδεα μου. Καθως δεν εχω μεγαλη εμπειρια με diesel μπορει καποιος φιλος που εχει ηδη αγορασει το 1.6 να με διαφωτισει με την μεχρι τωρα εμπειρια του;
 
 

Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλους!
Κάτοχος Tiguan 1.6 TDI κι εγώ.
Απόλυτα ικανοποιημένος μετά από 2.000χλμ
Δεν θα σου πω ότι το Tiguan είναι καλύτερο ή όχι. Θα σου πω πάρε αυτό που σου γυαλίζει περισσότερο και φυσικά το αντέχει η τσέπη σου! Τα γούστα διαφέρουν. Πάρε αυτό που σε γεμίζει περισσότερο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. 

Το συγκρινω με το Qashqai 1.6 με τα 130 αλογα και 300ΝΜ ροπη που εχουν περιπου ιδια λεφτα.

Ειναι σιγουρα δυνατοτερο το qashqai,αλλα η διαφορα ειναι εμφανης μονο χαμηλα. Στο test drive αφηνα το μοτερ να κρεμασει κατω απο 1300, πχ σε διασταυρωση, το qashqai τραβουσε ενω το tiguan εσβηνε. Ειχα ακομα μεγαλυτερο προβλημα σε εντονη ανηφορα οπου ηθελε σχεδον αμπραγιαρισμα. Γενικα ενιωθα οτι πρεπει παντα να εισαι μια ταχυτητα κατω και να δουλευεις το κιβωτιο περισσοτερο. Μπορει να φταιει βεβαια οτι δεν εχω συνηθησει diesel και θελει αλλη οδηγηση απο βενζινη.

Θα συμφωνησω παντως οτι το tiguan τεχνολογικα και ποιοτικα δεν παιζεται και εχει πολυ καλη τιμη. Καμμια σχεςη. Αλλο επιπεδο. Γι'αυτο και δυσκολευομαι να αποφασισω.

Χρονια πολλα σε ολους!

Edited by Giovani
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Φρέσκος κάτοχος Tiguan 1.6 tdi έχω να δηλώσω ευτυχής και απόλυτα ικανοποιημένος. Επίσης δεν θα σου πω τι να διαλέξεις... κάπου άκουσα ότι στα 24 βγαίνει ενα κασκαι με πολύ καλο εξοπλισμό (πανοραμική κάμερες γύρω γύρω και όλα τα "στάνταρ" καλουδια). Αν ισχύει κασκαι αλλιώς το Tiguan είναι πιο καλό και ποιοτικό κατ εμε!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ takpanos, για την απαντηση.
Το συγκρινω με το Qashqai 1.6 με τα 130 αλογα και 300ΝΜ ροπη που εχουν περιπου ιδια λεφτα.
Ειναι σιγουρα δυνατοτερο το qashqai,αλλα η διαφορα ειναι εμφανης μονο χαμηλα. Στο test drive αφηνα το μοτερ να κρεμασει κατω απο 1300, πχ σε διασταυρωση, το qashqai τραβουσε ενω το tiguan εσβηνε. Ειχα ακομα μεγαλυτερο προβλημα σε εντονη ανηφορα οπου ηθελε σχεδον αμπραγιαρισμα. Γενικα ενιωθα οτι πρεπει παντα να εισαι μια ταχυτητα κατω και να δουλευεις το κιβωτιο περισσοτερο. Μπορει να φταιει βεβαια οτι δεν εχω συνηθησει diesel και θελει αλλη οδηγηση απο βενζινη.
Θα συμφωνησω παντως οτι το tiguan τεχνολογικα και ποιοτικα δεν παιζεται και εχει πολυ καλη τιμη. Καμμια σχεςη. Αλλο επιπεδο. Γι'αυτο και δυσκολευομαι να αποφασισω.
Χρονια πολλα σε ολους!

Αμα προκειται για το κασκαι 1.6 συμφωνω. Ειναι αρκετα δυνατο το νισσαν και θα τραβαει παντου καλυτερα. Οποτε σα μηχανη και σαν ομορφια (στα δικα μου γουστα) το κασκαι ειναι καλυτερο.
Στο ειπα και πιο πριν οτι χαμηλα τα diesel ειναι ψοφια. Το tig κατω απο 1500 στροφες σε ανηφορα δεν
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Τι ειναι πιο σημαντικο για σενα;
Αν ειναι οι επιδοσεις τοτε το νισσαν υπερτερει

Σε ολα τα αλλα , χωροι, ποιοτητα κατσκευης, ασφαλεια κλπ Tiguan

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. παιρνω μερος στην συζητηση αν και εχω tiguan 2.0... τα 2 αυτα αυτοκινητα δεν συγγρινονται. η μερα με την νυχτα. πριν παραγγειλω tiguan πηγα και ειδα το quashgqai. μου φανηκε ψευτικο ρε παιδια. ο πατερας μου κατοχος για τριτη φορα nissan με εφαγε να παμε να δουμε nissan,,, ποιοτητα-χωροι-κατασκευη δεν συγγρινονται.... οσο για το μοτερ.... εχω 2,0 4motion dsg7... παω με 40 χιλιομετρα με τριτη και οπως τσιμπαω το γκαζι κανει λες και χωροπηδαει... απογιωνετε χωρις υπερβολες... εχω διαβασει για το 1,6 οτι ειναι αρκετο δυνατο για τα αλογα του... μην ξεχναμε ειναι εναμιση τονο αμαξι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω να συμφωνήσω . Ιάπωνες με Γερμανούς στο θέμα ποιότητα και κατασκευή δεν μπορούν μα συγκριθούν ! Και εγώ 2.0 tdi 190hp έχω .


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου άποψη το diesel αυτοκίνητο πρέπει να είναι 2.0 lt και πάνω. Τα 1.6 lt είτε λέγετε Nissan είτε VW είτε Volvo είτε οτιδήποτε άλλο είναι οριακά. Απλά επειδή ζούμε σ´ αυτή τη Μπανανία για χώρα συμβιβαζόμαστε στα 1,6 lt max

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πολύς κόσμος αναγκάζεται να παει κάτω απο 2.0 λίτρα , λόγω φορολογικού. Οι μικροί ντιζελοκινητήρες έχουν μεγάλη πέραση στη χώρα μας.

Παντως εγώ οδήγησα το συγκεκριμένο κασκαϊ στην έκθεση αυτοκινήτου και μου φάνηκε τραγικό. Κρατούσε πολυ ψηλά στροφές στις αλλαγές, το ίδιο παρατήρησε και ο φίλος μου. Μπροστά στο Γερμανό ειναι σα ψεύτικο.
Τόσα χρονια έπαιζε μονο του, πλέον άλλαξαν τα κόζια. Ρίξτε μια μάτια στις πωλήσεις Tiguan και θα καταλάβετε.
(Τωρα βέβαια το συγκεκριμένο μπορεί να ηταν σκισμένο και να χε θεμα, αλλα αν έστειλαν αμάξι με πρόβλημα για τεστ, καταλαβαίνεις επίπεδο αντιπροσωπείας :p )


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως η αισθηση ποιοτητας ειναι η μερα με τη νυχτα. Μεχρι και η γυναικα μου που δεν εχει καμμια επαφη με το αθλημα οταν της ειπα οτι εχουν κανα χιλιαρικο διαφορα γελουσε. Γενικα αν και λιγο ακριβοτερο μου φανηκε να σκαλι πανω απο ολα τα αλλα που λιγο πολυ ειναι μια απο τα ιδια.

Απλα μου φαινεται πολυ περιεργο να ξεκινας με 1750+ στροφες . Στο προηγουμενο tig του κουμπαρου μου 1.4 tsi χαιρομουν την ελαστικοτητα που ειχε. Σε ορεινο στροφιλικι εβαζες 3η και το ξεχνουσες. Σε αυτο δεν το βλεπω. Απο καταναλωση βεβαια καληνυχτα.

Τι να πω; Ισως να ειμαι βενζινακιας. 

Edited by Giovani
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Tiguan ψηφίστηκε και το ασφαλέστερο της κατηγορίας του. Επισης έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ φρένα για SUV!

Κοιτά κι εγώ όταν οδηγώ το ντίζελ του πατέρα μου ξενερώνω τελείως. Αλλη αίσθηση η βενζίνη, το ντίζελ το παίρνεις για οικονομία πρωτίστως. Ιςως απλά να ειναι θεμα συνήθειας για σένα. Να στο πω κι αλλιώς... κοιτά να το συνηθίσεις γιατί SUV βενζίνη ξεφεύγει λιγο στο πρατήριο :p


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.