Jump to content
Nikwlis

VW Tiguan 2016 - αγορά!

Recommended Posts

οι καινουργιοι πετρελαιοκινητηρες δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τους παλιους.... ειδικα τις vw... και εμενα οι πατερας μου εχει navara 2.5.... καμια σχεση με το tiguan.... το tiguan πεταει....

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρέλαια καλώς η κακώς θέλουν κυβικά για να είναι όπως πρέπει . Αλλά είπαμε στην μπανανία που ζούμε . Μην ξεχνάτε ότι είναι μεγάλο το αμάξι και βαρύ για 1.6. Άρα λογικό να είναι λίγο στα χαμηλά του πεσμένο . Με το 2.0 δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Το νέο έτος με το καλό παραλαμβάνω το Tiguan 2.0 TDI 4motion 150ps. Έκανα πολύ μεγάλη έρευνα και είδα και οδήγησα όλων τον ανταγωνισμό από qashqai εως X1. Θεωρώ ότι έσω η vw έκανε πολύ καλή δουλειά και πραγματικά η δεύτερη γενιά του Tiguan είναι καταπληκτική. Έχει τον περισσότερο εξοπλισμό και ως οικογενειάρχης τους καλύτερους χώρους. Παρόλο που ήταν να αγοράσω μεταχειρισμένο βλέποντας κάποια στιγμή ότι για να είναι το αμάξι κατάλληλο για να το κρατήσω μια 8ετια θα πω το ελάχιστο έκανα την υπέρβαση και ελπίζω και ότι πήρα τη σωστή απόφαση. Ιδιοκτήτης Golf III και IV στο παρελθόν είχα αφήσει πολλά χρόνια πίσω την VW με καλές εντυπώσεις όμως. Η έκδοση μας είναι η advance και έβαλα ως έξτρα την πανοραμική οροφή. Το χρώμα που επιλέξαμε είναι το ασημί tungsten και ήταν δώρο. Έχω αμφιβολίες αλλά το μόνο άλλο που άρεσε και στους δυο μας ήταν το μαύρο που ναι μεν είναι δυνατό και όμορφο αλλά το βράδυ είναι επικίνδυνο σε σχέση με τα ανοιχτά και έχουμε και παιδί. Εσωτερικά γκρι μαύρο γιατί δεν μας άρεσε η διχρωμία. Αρχικά κάτι μου έβγαζε εμφανισιακά αλλά σε δεύτερη μάτια ένιωθα ότι δεν είναι αναλογικά τοποθετημένη κάπου εκεί μεταξύ στο κέντρο και στα καθίσματα. Καθαρά αντικειμενικό. Θα ήθελα να έχω βάλει την μάσκα και τα led από την exclusive άλλα δεν είχα πάρει γραμμή την διάφορα αυτή. Επίσης θα έβαζα και το acc. Ο πωλητής μου δεν μου είπε καθόλου να δούμε τον έξτρα στον κατάλογο ίσως γιατί και εγώ του είπα ότι είμαι πιο ψηλά και έτσι προχώρησε το αμάξι. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για όσους ξέρουν να μου απαντήσουν. Τέλος πριν τις ερωτήσεις θέλω να συγχαρώ όλους σας για το μεράκι σας, το ενδιαφέρον σας και την ευγένεια σας για το αυτοκίνητο και τους συνανθρώπους σας μέσα στο φόρουμ. Το λέω γιατί πρώτη φορά στη ζωή μου διάβασα φόρουμ (4 ολόκληρες ενότητες σε 7 ημέρες από τότε που το ανακάλυψα) και κάνω εγγραφή και μου κάνατε πολύ καλή εντύπωση.

 

Το τηλέφωνο μας είναι iphone με τελευταίο ios.

1.    Car-net

Με Composition media αν κατάλαβα καλά λειτουργεί μόνο όταν συνδεθεί με τηλέφωνο ενώ με discover media και με κάρτα sim. Ποιες είναι οι βασικές λειτουργίες; Είναι για το σέρβις; Όταν λέει guide είναι για όλους μέσω του τηλεφώνου. Πχ για τους χάρτες ο πωλητής μου είπε ότι δεν φαίνονται αλλά μπορείς να ακούς τις οδηγίες μέσω του siri ενώ ένας τεχνικός μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα από τα δύο. Κάποιες καλές οδηγίες; Κανά καλό λινκ;;

2.    Λάμπες led. Μου είπαν ότι δεν μπαίνουν εκ των υστέρων τα φωτιστικά σώματα του exclusive ίσως αργότερα. Κάποιος εδώ μέσα συμφορίτης είπε ότι του πρότειναν λάμπες led της Kosmocar. Εμένα μου είπαν ότι ούτε λάμπες παίρνει γιατί θα διαβάζει λάθος ο εγκέφαλος. Τι ισχύει;

3.    Πίσω αερόσακους. Δεν έχει; Κάποιος είπε ότι έβαλε έξτρα. Αν δεν ενημερώνουν για κάτι τέτοιο σε οικογενειακό αμάξι είναι πολύ λάθος.

4.       Πλαστικό για το πορτ παγκαζ. Η VW έχει ένα με 40 και ένα με 90 ή 130 δεν θυμάμαι ακριβώς. Έχει πάρει κανείς γνήσιο για να μου πει τη γνώμη του;

5.       Στο προηγούμενο είχε στα αξεσουάρ προστατευτική μεμβράνη πίσω προφυλακτήρα. Είναι αυτή η διαφανής μεμβράνη που μπαίνει πριν το μαύρο πλαστικό του πορτ παγκάζ; Αν ναι είναι χρήσιμη για το καρότσι και υπόλοιπα φορτώματα..

Αυτά τα λίγα κύριοι. Καλά χιλιόμετρα και από εμένα με ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το δεχτείς
1. Δεν γνωρίζω να απαντήσω
2.led μαμά φωτιστικά δεν μπάινουν έχουν άλλη φισα. Εγώ έχω βάλει λάμπες λεντ από Αγγλία δεν υπάρχει κανένα θέμα με εγκέφαλο και πολύ καλό αποτέλεσμα
3.πισω δεν έχει είναι έξτρα
4.εχω βάλει από eBay αυθεντικό στα 80ευρω . 20c9cf0c0c3b5de4a618eb144e9bf104.jpg
5. Βγαίνει μεμβράνη εγώ έχω βάλει αλουμιουνιο αυθεντικοί στα 70 από eBay 4aedcead7f536ddaaacfed331bb676f3.jpg
Ελπίζω να βοήθησα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4. Το ταπετο με τα 40 δεν είναι πλαστικό. Είναι απο αφρολέξ σαν τα στρώματα γυμναστικής. Δηλαδή σκίζεται. Να πάρεις το ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @teris. Βοήθησες αλλά με στεναχώρησες με τους αερόσακους πίσω. Αχρείαστοι να είναι! Εσύ έβαλες; Πολύ ωραίο τα δάπεδο σου. Έχεις τα λινκ ταπέτου και αλουμινίου; Επίσης θα ήθελα αν και όταν μπορέσεις μία φωτογραφία βραδινή με τα φώτα σου. Αφού όπως λες το αποτέλεσμα είναι καλό θέλω να βάλω και εγώ αν μου αρέσει. Αν έχεις και από εκεί λινκ θα το με βοηθήσεις ακόμα περισσότερο.  

@pkaragri  ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα πάρω από το ebay φαίνεται τέλειο. 

Edited by Stelios1
Link to comment
Share on other sites

Αερόσακους αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει κουρτίνα μέχρι και πίσω. Εξτρά είναι οι πλευρικοί στο κάθισμα που έχει μόνο σε οδηγό και συνοδηγό.

Στην φωτογραφία φαίνονται οι δυο πλευρικοί πίσω.

Airbags.jpg

Edited by koumbouni
Link to comment
Share on other sites

4. Το ταπετο με τα 40 δεν είναι πλαστικό. Είναι απο αφρολέξ σαν τα στρώματα γυμναστικής. Δηλαδή σκίζεται. Να πάρεις το ακριβό.


Πήρα το φθηνό με τα 38,90 από eBay ωραίο αλλά σκίζεται προφανώς και δεν πάει στην χαμηλή θέση του

57ea31ae949efb37a86a2a48ae3e82cf.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

καλημερα stelios1... εχω το 2,0 tdi 4motion 150ps dsg7 exclusive με panorama και headup display,... το εχω τωρα 1 μηνα κ κατι.... πολυ ικανοποιημενος, τρελες ροπες, τελεια φρενα... ειναι αμαξαρα.... με το καλο να παραλαβεις.... για το car net ακομα το ψαχνω και εγω... του δινω δεδομενα μεσο τηλεφωνου, αλλα καποιες λειτουργιες του δεν ειναι συμβατες σε ελλαδα!!! το gps που εχει δεν παιζετε... ηρθα ταξιδι και μου εδειχνε ακομα και που εχει γινει τροχαιο... πολυ ενημερωμενο. δεν το περιμενα!!! εχει τρελες λειτουργιες... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το acc μονο λογια δεν εχω.... το εβαλα λευκαδα και το εκλεισα τσεχια.... γκαζι στο τιμονι, και ρυθμιση σε 5 σταδια αναλογος την αποσταση που θες για να φρεναρει μονο του.... και μετα ξεκιναει παλι μονο του.... τι να πω.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , vagelis1 said:

για το acc μονο λογια δεν εχω.... το εβαλα λευκαδα και το εκλεισα τσεχια.... γκαζι στο τιμονι, και ρυθμιση σε 5 σταδια αναλογος την αποσταση που θες για να φρεναρει μονο του.... και μετα ξεκιναει παλι μονο του.... τι να πω.... 

ACC μαζί με DSG. Μακάρι να είχε επιλογη για DSG και για εμάς τους φτωχούς με το 1.6. 

Πάντως παιδιά εσείς με το 2.0 TDI σας βρίσκω πολύ θαρραλέους με το καταπληκτικό φορολογικό σύστημα που έχουμε στη χώρα μας, που δεν ξέρεις τι θα σκεφτούν να φορολογήσουν το 2017. Ο φόρος πολυτελείας ξέρετε αν έχει καταργηθεί για τα πάνω απο 2000 κυβικά;   

Link to comment
Share on other sites

Τα λινκ λίγο δύσκολο να τα βρω Γτ τα έχω πάρει από το καλοκαίρι και θα έχουν χαθεί . Ψάξε eBay.de με αναζήτησή Tiguan 5na 5nb.το βράδυ θα βάλω φωτό τα φώτα να τα δεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αερόσακους αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει κουρτίνα μέχρι και πίσω. Εξτρά είναι οι πλευρικοί στο κάθισμα που έχει μόνο σε οδηγό και συνοδηγό.
Στην φωτογραφία φαίνονται οι δυο πλευρικοί πίσω.
Airbags.jpg

Πισω πλευρικους δεν εχει. Εχει τους οροφης απο μπροστα μεχρι πισω. Η πλειοψηφια των κατασκευαστων δε βαζει πλευρικους πισω
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , koumbouni said:

Αερόσακους αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει κουρτίνα μέχρι και πίσω. Εξτρά είναι οι πλευρικοί στο κάθισμα που έχει μόνο σε οδηγό και συνοδηγό.

Στην φωτογραφία φαίνονται οι δυο πλευρικοί πίσω.

Airbags.jpg

Ωραία μια χαρά είναι! Αν δεν είχε καθόλου θα ήταν θεματάκι..πάντως ο πωλητής πιστεύω κάποια σημαντικά έπρεπε να μου πει "να στα πω εγώ πρώτα να ξέρεις και μετά εσύ αποφάσισε"! Αν το ήξερα θα έβαζα σίγουρα και τους πλευρικούς.  

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , terris said:

041a01eb87456fb69fdc0a0f798e7a1d.jpg
Τα φώτα αν και δεν έχει νυχτώσει
220418eefae216b9347fc4c37d2e0984.jpg
Αυτά στις πόρτες από eBay αυθεντικά
758fbb83a31c60210d60e9eff878597f.jpg
Και έχω αλλάξει και τιμόνι από rline


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μόλις γύρισα..πολύ μάσα αυτές τις μέρες..φίλε είσαι πολύ καλός και σε ευχαριστώ. Τούμπανο είναι το αμάξι σου να το χαίρεσαι! Ανυπομονώ να παραλάβω..μπορείς να μου δείξεις και μία πως φαίνονται απ' έξω; Από μέσα πάντως αν και δεν έχει πέσει ο ήλιος εντελώς δείχνουν τέλεια! καθαρά και αυτό το άσπρο το ωραίο του πάγου. Έχεις λινκ για τα φώτα;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Nikwlis said:

 


Πήρα το φθηνό με τα 38,90 από eBay ωραίο αλλά σκίζεται προφανώς και δεν πάει στην χαμηλή θέση του

57ea31ae949efb37a86a2a48ae3e82cf.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ωραίο φαίνεται! Δίκιο έχεις θα πάρω το καλό. Και εσύ του κάνεις τώρα χρήση και μόλις φάει τα ψωμιά του το αλλάζεις..εντάξει ευτυχώς δεν είναι μεγάλο το κόστος 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τις λάμπες τις έχω αλλάξει μπροστά και τα ημέρας και τα φλας και την μεγάλη σκάλα. Στα πίσω έχω αλλάξει τα φλας δε λεντ τα υπόλοιπα είναι από μαμά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , terris said:

5856d9da55c18763d916cca6ac5b968a.jpg
Horizonled.co.uk
Και πεταλιερες αλουμιονιου Από eBay


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φανταστικά! Σε ευχαριστώ! Θα δω το site και θα κοιτάξω να τα βάλω! Απορώ γιατί μου είπαν στην καρέντα ότι δεν παίρνει led λάμπες. Επίσης από κάποια φωτογραφίες στο ίντερνετ έχω δει και ένα  μαμά led που το βάζει η vw με advanced εξοπλισμό. θα επισυνάψω φωτό σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

terris πότε πρόλαβες και τα έκανες όλα αυτά ! Μπράβο !  Τα led παίζει να τυφλώνουν όπως τα μουφο-xenon ? Ποιές ακριβώς λάμπες έβαλες;  Είναι plug& play ? 

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει σε κάποια site τα επισυναπτόμενα φώτα τα οποία είναι μαμά προφανώς και είναι σε advanced εκδόσεις. Θέλω να τους τα δείξω στην αντιπροσωπεία αν μπαίνουν εκ των υστέρων. Η μόνη διαφορά που βρίσκω είναι στο φρύδι που δεν υπάρχει εντός με led φως και στο έξτρα ασημί που συνεχίζει από την μάσκα

led advanced.jpg

Edited by Stelios1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνουν . Εγώ τα έφερα από Γερμανία και δεν μπόρεσα μα τα βάλω και τα εστιελα πίσω . Έχουν άλλη φισα και δεν ταιριάζει η πλεξούδα .
Όσο τα έχω τα φώτα 3-4 μήνες δεν έχω θέμα τυφλωματος.:) είναι λεντ τελευταίας γενιάς και είναι πολύ σωστό το φως !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , terris said:

Όλα τις λάμπες τις έχω αλλάξει μπροστά και τα ημέρας και τα φλας και την μεγάλη σκάλα. Στα πίσω έχω αλλάξει τα φλας δε λεντ τα υπόλοιπα είναι από μαμά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δείχνει τέλειο το αποτέλεσμα..μπράβο σου..και σβέλτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.