Jump to content
christouran

TOURAN 2007, αγορά καταστροφή

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από περίπου ένα μήνα αγόρασα ένα touran 2007, 1,9 tdi από μαντρά. Από την πρώτη μέρα που το πήρα ο κινητήρας στο ρελαντί έτρεμε 3 στις 4 φορές, Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε πως δεν είναι τίποτα και θα στρώσει. Μετά από επίσκεψη σε τρία συνεργεία, υπάρχει μεγάλο θέμα στα μπεκ. Ο εγκέφαλος δείχνει βλάβη στο  ένα, αλλά μετά από άνοιγμα και των υπολοίπων διαπιστώθηκε πως χρίζουν επισκευής όλα. Δυστυχώς επισκευή δεν ενδείκνυται έπειτα από πολύ σκέψη του μηχανικού και πάμε σε 4 καινούργια με τελική τιμή 1500 ευρω. Θα ήθελα εάν κάποιος μπορεί να γνωρίζει, υπάρχει περίπτωση αφού αλλάξω τα μπεκ να μου βγάλει άλλη σοβαρή ζημιά στην μηχανή? Εννοώ δεν θα μπορούσε να το δει από τώρα ο μηχανικός?

Επίσης γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να διεκδικήσω κάτι από τον μαντρά αφού το  αυτοκίνητο το πήρα έτσι, ενώ εκείνος επαίμενε πως δεν έχει κάτι?(δεν έγινε κάποιο χαρτι εγγύησης)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα βγάλεις άκρη.

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , christouran said:

 Θα ήθελα εάν κάποιος μπορεί να γνωρίζει, υπάρχει περίπτωση αφού αλλάξω τα μπεκ να μου βγάλει άλλη σοβαρή ζημιά στην μηχανή? Εννοώ δεν θα μπορούσε να το δει από τώρα ο μηχανικός?

 

Με όσους ταξιτζήδες εχω μιλήσει, μου έχουν πει ότι τα μοτέρ αυτά είναι σκυλιά.

Ένας φίλος με ταξι αντιμετώπισε ίδιο πρόβλημα με εσένα και μου είπε επίσης επειδή έχουμε τον ίδιο κινητήρα  (ατμοσφαιρικό εμενα) ότι μετά από 500000χλμ τρώγονται αν θυμάμαι καλά τα ωστηρια στις βαλβίδες.

Σαν προσωπική εμπειρία είχα μια διαρροή λαδιού η οποία προερχόταν από την καλωδίωση των μπεκ που μπαίνει στο καπάκι της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το απογευμα θα το έχω έτοιμο, ελπίζω να το χαρώ από εδώ και πέρα, j_kalai αυτός ήταν και ο λόγος που το πήρα.Μου είπαν πολύ καλά λόγια για το μοτέρ. Θα δείξει.....

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι που πηρες χωρις να θελω να  σε στεναχωρησω και εφοσον ειναι εισαγωγης δεν εχει πραγματικα χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , FSI said:

Το αμαξι που πηρες χωρις να θελω να  σε στεναχωρησω και εφοσον ειναι εισαγωγης δεν εχει πραγματικα χιλιομετρα

+1 Σιγουρα δεν γραφει τα δικα του km, τα 19αρια αν ειναι pd ειναι σκυλια, μπεκ βγαζουν μετα απο απο αρκετα km, και επισκευαζονται, σαν ανταλακτικο υπαρχουν και τα ακροφυσια των μπεκ, και γινονται σαν καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σας πω...3 Punto Evo πηγα για έλεγχο για να καταλήξω στην αγορα ενος απο τα τρια για dieselaki οικονομικο και τα τρια ειχαν γυρισμενα...Να ναι καλα η αντιπροσωπεια που με το αζημειωτο μου τα ειπε....108.000 λεει ο εμπορας 225.000 το αμαξι....90.000 λεει? 170.000 το αμαξι...Τους σιχαθηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , FSI said:

Ενα θα σας πω...3 Punto Evo πηγα για έλεγχο για να καταλήξω στην αγορα ενος απο τα τρια για dieselaki οικονομικο και τα τρια ειχαν γυρισμενα...Να ναι καλα η αντιπροσωπεια που με το αζημειωτο μου τα ειπε....108.000 λεει ο εμπορας 225.000 το αμαξι....90.000 λεει? 170.000 το αμαξι...Τους σιχαθηκα!!!

Όλα τα αυτοκίνητα εισαγωγής με τιμές που είναι ισάξιες των ελληνικών, έχουν αρκετά χιλιάδες χλμ παραπάνω από αυτά που αναφέρουν. Και πόσο μάλλον τα ντίζελ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.